Vyhledávání a filtrování dotazů

Již zopovězené dotazy poradny:

Filtrovat dle tématu:

Dle typu drogy:

Hledaný výraz:

Nalezené záznamy pro výraz :

zobrazeno: 1-25 z 5570 → stránka: 12

12.2.2017

Testy v práci a THC

Dobrý deň kamarát bude robiť skúšky somnou k PZ-justičná stráž lenže je tam aj lekárske vyšetrenie chcel by som vedieť či na tomto vyšetrení mu zistia že fajčí trávu?Predtím fajčil viac ale teraz sem tam.Ďakujem za odpoveď.

Dixiiiik Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Záleží na tom, zda součástí lékařského vyšetření budou i testy na drogy a pokud ano, tak jaké. Zda to budou orientační testy z moči/ze slin či zevrubný toxikologický rozbor z krve, případně z moči. Orientační doby detekce můžete najít v této tabulce.

Při každodenním užívání může být při toxikologickém rozboru doba detekce THC v moči až okolo 30 dní, v krvi okolo 2 týdnů. Doby detekce se však mohou mírně lišit v závislosti na frekvenci užívání, síle užívaního konopí (obsah THC), tělesné konstituci, atd. Tím, že se jedná o justiční stráž, více hrozí, že test na drogy bude součástí lékařského vyšetření. Pokud si chce být Váš kamarád jistý negativním výsledkem případných testů, doporučuji před vyšetřením nekouřit trávu alespoň 30 dní.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
9.2.2017

Detekce THC z moči

Dobry den, O víkendu jsem si dal marihuanu(jedno protáhnuti) a dnes mi dělali testy na THC z moci.Marihuanu neužívám pravidelně ale treba 4krat do roka.Ted jsem mel cca půlroční pauzu. Dal jsem si před 5dny. Zajímalo by me jestli je možné thc v moci najít,nebo při takovém malém množství ne.Dekuji moc za odpoved

SanTom Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Při příležitostném či ojedinělém užití, navíc takto malého množství, je pravděpodobnost detekce velmi nízká a pokud by byla, tak by se měla pohybovat na spodní časové hranici zjistitelnosti (viz naše tabulka Testy na drogy).

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
9.2.2017

THC a testování OPL

Dobrý den, byl sem opilej a dal sem si prda ze vzorku venek. Jinak nekouřím trávu vůbec. Jsem hubenej, bez tuku s rychlým metabolismem. Dnes je to 6 den co si brali vzorky moči na testování OPL. Najdou ji tam? Děkuji

Radek Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

při takto ojedinělém a malém množství je riziko zjistitelnosti velmi nízké, vyloučit se však úplně nedá. Pravděpodobnost detekce je na spodní časové hranici zjistitelnosti (viz naše tabulka Testy na drogy).

Pokud ale jinak nekouříte trávu vůbec a dal jste si prda z "venku", spíše by ji tam najít neměli.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
9.2.2017

Odebrání ŘP, lhůta, možná právní obrana

Dobrý den. Chci se zeptat, jak dlouho se čeká na výsledky z toxikologie, bratr měl při silniční kontrole pozitivní test na metamfetamin, protože nic takového neužívá, tak samozřejmě přistoupil na odběry, jak dlouho bude čekat na výsledky, lze je nějak zjistit dříve? Je pro něj problém že přišel o řidičák, potřebuje jezdit a místní policie mu žádné informace nedala, jen musíte počkat, výsledky přijdou policii, nebo přímo jemu? Jak celá situace probíhá? co můžeme očekávat a co se dá udělat pro uspíšení řešení. děkuji za odpověď

Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

Váš dotaz již spadá do právní oblasti, která je na okraji našeho odborného zájmu. Pro zjištění komplexních informací a možnosti případné právní obrany doporučujeme oslovit (telefonicky, emailem) přímo naše  kolegy z anonymní a bezplatné, drogové právní poradny A.N.O.

K tématu odebrání ŘP alespoň obecné informace. Běžný postup bývá následující: toxikologická laboratoř posílá výsledky PČR, policie vše předá magistrátu, který má povinnost v řízení rozhodnout do 30 dnů. Lhůta je ovšem pořádková, navíc v řízení, kde se vypracovává znalecký posudek, je prodloužena o lhůtu, po kterou se „znalečák" vypracovává (tu určí znalci z magistrátu). Celý proces tak obvykle může trvat i několik měsíců a obvykle se bohužel uspíšit nedá.

O tom, jak ideálně postupovat ale doporučujeme kontaktovat již výše zmíněnou poradnu.

Děkujeme za pochopení. Poradna EXTC

 

PS: Je dobře, že bratr podstoupil následné kontrolní testy z krve (orientační testy nebývají 100 % spolehlivé), protože ty jsou přesné a měly by užití metamfetaminu zcela vyloučit. Rovněž jsou brány jako platný důkaz u případného přestupkového či trestního řízení.

skrýt odpověď ↑
8.2.2017

Policejní testy na drogy, řízení

Dobrý den, měl bych dotaz k policejním testům na drogy. Rád bych věděl, jak to chodí, než vyjedu na silnici a bude průšvih. Občas si dám Extázi, nebo THC. Co jsem se tak dočetl v článcích, na které jste již odpovídali, policie nejběžněji používá testy na sliny popř. pot. Dle tabulek, které máte na webu se Extáze udrží ve slinách cca 24 hodin. THC 12-48 hodin. Chtěl bych se zeptat. Když si člověk dá 3 extáze za noc, prodlužuje se doba ve slinách? A jak? Prodlužuje se od poslední extáze (poslední si dám o půlnoci v pátek, takže můžu teoreticky o půlnoci v sobotu řídit), nebo se to třeba trojnásobí? To znamená dám si tři extáze, takže nemohu tři dny řídit. Občas si dám v pátek 3. Zajímalo by mě, kdy mohu opět řídit. U THC v podstatě to samé. Dále by mě zajímalo, jestli policisti rozlišují, jestli je řidič stále pod vlivem, nebo jen jestli má drogu v krvi. Příklad. Dám si v pátek. Logicky už budu v sobotu odpoledne střízlivý. Pojedu třeba v sobotu večer, nebo v neděli ráno a nalížu. Vezmou mi hned papíry, nebo vezmou v úvahu, že jsem nejel pod vlivem, ale měl jsem to pár dní zpět? Což je další dotaz. Dokážou to vůbec z krve poznat? Jak je to dlouho, co jsem to měl? Tráva to stejné. Mohu si večer dát brko a ráno třeba řídit? Vím, že je to hodně otázek, ale myslím si, že to hodně shrne a dost lidem to dá odpověď. Předem děkuji za odpověď

ulicnik Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

oceňuji, že se snažíte předem informovat na možné důsledky řízení pod vlivem drog a na dobu, po kterou byste řídit neměl.

Dobu detekce marihuany i extáze (MDMA) můžete nalézt v této tabulce. Musíte však brát v úvahu, že uváděné doby detekce jsou orientační. Velmi záleží na frekvenci užívání, čistotě, síle či množství užité látky, fyzické konstituci, zdravotním stavu atd. Při užití větší dávky (více tablet apod.) se doba účinků a tudíž i detekce prodlužuje. Ne nutně to však musí být přesné násobky doby účinků a detekce při jednorázovém užití. Lze jen těžko odhadnout, jak dlouho to bude právě u Vás.

Pokud nastane situace, že jste při jízdě podroben silniční kontrole policií, je třeba brát v úvahu, že existují dva typy testů. 1) orientační slinné testy, které obvykle využívá dopravní policie a které zjišťují pouze přítomnost dané látky ve slinách. 2) toxikologické testy z krve, které obvykle policie požaduje hned po pozitivním orientačním slinném drogovém testu a které následně zjišťují tzv. aktivní a pasivní metabolity THC či MDMA v krvi. Pro odlišení, zdali byl testovaný "pod vlivem" či nikoliv, je zásadní výsledná hodnota aktivních metabolitů dané látky v krvi, které lze naměřit přibližně 12 - 24 hodin od poslední konzumace marihuany a extáze. U užití většího množství by bylo bezpečnější posunout onu horní hranici detekce ještě o několik hodin. Pokud odmítnete podstoupit toxikologické testy z krve, budete posuzován podle výsledků slinných testů, jako byste řídil pod vlivem drog.  Pokud se domníváte, že byl zachován dostatečný odstup od konzumace a toxikologie by mohla dopadnout ve Váš prospěch, vyplatí se na testy do nemocnice rozhodně jet.

To, jak bude policie postupovat s odebráním řidičského průkazu, záleží vždy na konkrétní situaci. Někdy k tomu může dojít hned po slinném testu a pak řidič musí čekat až na výsledky testů z krve, jestli ho očistí. Většinou ale pokud řidič není viditelně pod vlivem a spolupracuje, tak mu je řidičský průkaz ponechán a jeho případné odebrání se řeší až po výsledcích laboratorních testů.

Zde naleznete ještě podrobnosti k řízení pod vlivem návykové látky, sankcím a hraničním hodnotám metabolitů. A pro detailnější informace z právního hlediska můžete oslovit bezplatnou drogovou právní poradnu A.N.O.

Zdraví poradna EXTC

 

 

skrýt odpověď ↑
8.2.2017

Pozitivní orientační testy na met/amfetaminy

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat. Dnes v noci jel přítel a zastavili ho policajti a při steru cela mu našli metanfetamin a amfetamin... Krevní zkoušku odmítl... I když se mi priznal, ze požil 3 dny zpět. Boji se kvůli trestu. Před 3 lety způsobil srážku vlakem, kde mel 7 lidi a všichni tedy přežili, ale mel v sobě alkohol. Dostal 5 let zákaz rizeni a 5 let podmínku . po 3 letxh mu ridicak dali zpět a ted se stalo tohle, jak jsem viz. Psala nahoře... Můžete mi prosím poradit ?

Mana Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za Váš dotaz. Konkrétní rady a varianty možné právní obrany doporučujeme probrat přímo v bezplatné anonymní drogové Právní poradně A.N.O., která se specializuje na problematiku psychoaktivních látek a práva.

Odmítnutí testů z krve bývá obvykle špatný krok (obzvlášť pokud přítel užil psychoaktivní látku před 3 dny). Jedině tyto testy mohly prokázat, že po uvedené době už nebyl "pod vlivem" (je pravděpodobné, že krevní testy mohly dopadnout negativně, viz naše tabulka Testy na drogy). Při odmítnutí testů z krve je řidič obvykle posuzován tak, že řídil pod vlivem. Krevní testy to mohou vyvrátit. Zároveň pak už nejde zpochybňovat občasně chybné policejní orientační testy. Přesto, zkuste se raději ještě obrátit (emailem či telefonicky) na výše uvedenou právní poradnu a vše s nimi důkladněji probrat.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
8.2.2017

Pervitin, těhotenství a testy po porodu

Dobry den, chtela bych se zeptat pokud jsem ve 32tt a za 2mesice mam termin porodu (10.dubna) tak zda miminku po narozeni pri testech zjisti, ze jsem uzila pervitin, kdyz sem ho dala naposled ve 32tt? A take se chci zeptat, zda se tyhle testy miminku v porodnici delaj bezne, nebo ne? Slysela jsem, ze to pry zjisti, jak ?

Ester Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Ester,

pervitin se v těle drží maximálně několik dní, orientační doby můžete najít v této naší tabulce. Po 2 měsících od užití už tedy není možné stopy pervitinu najít (kromě testů z vlasů, ty se ale používají v úplně jiném kontextu a jsou nákladné).

V porodnicích se běžně testy na drogy neprovádějí, pouze pokud mají lékaři nějaké podezření. Pokud se jednalo o jednorázové užití, je to sice pro těhotnou ženu a hlavně pro miminko výrazná zátěž, ale nehrozí takové následky jako při pravidelném dlouhodobém užívání v době těhotenství. Pervitin se totiž přes placentu dostává do těla dítěte. V takových případech je pak možné, že by lékaře upozornilo například kdyby došlo by k předčasnému porodu nebo mělo miminko nižší porodní váhu či nějaká poškození.

Nepíšete, jak často jste pervitin užívala před 32tt, každopádně je rozhodně na místě už si ho nedávat. A to nejen kvůli odhalení v testech, ale hlavně kvůli zdraví dítěte, které se užití pervitinu nemůže bránit.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
8.2.2017

MDMA, albuterol

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na možné rizika spojené s kombinací albuterolu (salbutamol, prodej i pod názvem Ventolin) a MDMA, popřípadě jestli by se dala snížit rizikovost této kombinace požitím extáze až 4 hodiny po poslední dávce albuterolu (když doba působení albuterolu v těle by měla být cca 4 hodiny). Děkuji za odpověď, Jirka

Jirka Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Jirko,

o rizikovosti kombinace MDMA s albuterolem jsme bohužel nenašli de facto žádné relevantní (vědecky ověřené) informace. Nerad bych v tomto ohledu spekuloval a pouštěl se na tenký led dohadů, dám Vám proto k dispozici alespoň ODKAZ z internetového diskusního fóra uživatelů a experimentátorů, kde můžete zkusit získat základní údaje (bez nároku na větší spolehlivost). Podobné je to s otázkou dávkování a časového odstupu, ke kterým se jakožto nelékař nejsem kompetentní vyjadřovat. Většinou však platí, že kombinace léků a drog může být nevyzpytatelná a riziková. Stejně tak se nedoporučuje kvůli experimentům s drogami vysazovat lékařem předepsané léky, ani měnit jejich dávkování.

Obecně vzato (při využití selského rozumu) by největší riziko mělo být spojeno s vlivem dané kombinace na srdce a oběhovou soustavu. Obě dvě látky totiž výrazně zvyšují krevní tlak a tep (viz účinky albuterolu a riziko tachykardie např. v rámci TOHOTO linku).

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
7.2.2017

Pervitin a kojení

dobry den .chtěl jsem se zeptat zda kouření pervitinu ma velky vliv na kojeni . děkuji

koubic Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

vykouřený pervitin se přes plíce dostává do krevního řečiště matky, tím se dostává do mateřského mléka a následně se dostane do těla dítěte tak, že ho vypije spolu s mlékem. Tím vzniká reálné riziko ovlivnění vývoje dítěte. Hrozí poruchy spánku, příjmu jídla, růstu, nabírání váhy, správného vývoje mozku apod.

Samotné kojení (zejména tvorba mléka) se také může vlivem pervitinu zkomplikovat - pro správnou tvorbu mléka by měla matka dodržovat zdravou životosprávu, mít dostatek jídla a spánku. Proto braní pervitinu a kojení nejde moc dohromady. Pokud matka bere pervitin, tak se doporučuje krmit dítě jiným způsobem.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
7.2.2017

Marihuana, testy

Dobrý den hulím asi 10let silny sk,několik za den.Teď sem si dal tejden pauzu.A včera zase jednoho.Do kdy je to znát sliny,moč krev.koukal sem do tabulky a nejsem z ní moudrej,mužete mi prosím napsat časy přímo na mě?děkuju

honza Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Honzo,

v případě takto častého kouření marihuany (takto THC potentních vzorků) i po týdenní pauze lze jednoznačně počítat s horní časovou hranicí detekovatelnosti u všech zmiňovaných biologických materiálů (v závislosti na mnoha proměnných jako je rychlost metabolismu, věk, váha atd., v naší tabulce je vše uvedeno pod pojmem "pravidelné užívání"). V případě slinných testů to tedy znamená možnou detekci až do cca 7 dnů (někdy i déle), v případě krevních testů se může jednat až o dva týdny a u testů z moči jde o přibližné rozmezí cca 7 - 30 dnů.

S počítáním výsledné doby zjistitelnosti je možné začít hned po posledním užití marihuany.

Existují navíc dva typy testů - 1) orientační slinné testy - které obvykle využívá dopravní policie - o nich více informací najdete ZDE. 2) toxikologické testy z krve - které obvykle požaduje PČR hned po pozitivním orientačním slinném drogovém testu a které následně zjišťují tzv. aktivní a pasivní metabolity THC v krvi. Pro odlišení zdali byl testovaný "pod vlivem" či nikoliv je zásadní výsledná hodnota aktivních metabolitů THC v krvi, které lze naměřit přibližně 12 - 24 hodin od poslední konzumace marihuany. Pokud ovšem dochází k pravidelnému a intenzivnímu kouření a navíc "silnějších skunků", tak by bylo (opět) bezpečnější posunout onu horní hranici detekce ještě o několik hodin.

V případě potřeby detailnějších informací doporučujeme zavolat do nejbližší toxikologické laboratoře.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
7.2.2017

Testy na nikotin

Dobry den chcel som sa poradit. Totiz moji rodicia mi idu kupit test na nikotin aj na ine veci ale tie niesu podstatne a chcelsom sa spytat na vas nazor aky test kupia dychaci alebo aky odoberu mi sliny? Viete neviznam sa v tom a bol by som rad keby ste mi napisali a este som sa chcel spytat ze ked uzivam zuvaci tabak ze ci mi to tym testom mozu zistit alebo nie a ak ano tak aky konkretne testom a este ze kolko bude asi nikotyn v mojej krvy a slinach po pouziti zuvacieho tabaku.dakujem pekne uz vopred za odpoved a bol by som rad keby ste mi cim skor poslali odpoved dakujem pekne.

Oliver Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Olivere,

nejbežněji k dostání je test na nikotin ze slin (například TENTO). Test může odhalit i užívání žvýkacího tabáku, zejména pokud je zameřen nejen na nikotin ale i na jeho metabolit kotinin. Test na přítomnost nikotinu, do kterého by se dýchalo, podle námi dostupných informací neexistuje.

Kolik nikotinu / kotininu bude ve Vaší krvi (případně slinách) nelze přesně určit, protože záleží na mnoha faktorech (množství užitého tabáku, rychlost metabolismu, váha atd.). Je však možno říci, že doba kdy lze tyto látky v těle pomocí testu z krve nebo slin odhalit, se pohybuje zhruba v rozmezí do cca 10 dnů od posledního užití, viz. tato tabulka.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
6.2.2017

Drogy, doba detekce

Dobrý den, měl bych dotaz. Rodiče mi chtějí dát test na drogy, myslí si že něco beru. Nic neberu, jednou jsem zkoušel extázy a jen si dám občas práska z brka. Řekli mi že prý můžou sehnat, test na dorgy co dokáže zpětně 30-60 dní určit pozitivně veškerý drogy v těle. Zarazilo mě to když sem Koukal tak v moči je při nepravidelném užívání skoro všechno tak cca 5-7 dní. Asi si mysleli, že se budu bát a přiznám že sem si dal prádla. Ale projistotu se ptám jestli takové testy opravdu jsou? Díky za odpověď

Kuba Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Zdravíme Kubo,

děkujeme za dotaz. Čistě hypoteticky by opravdu mohl být test na drogy pozitivní i po cca 30 dnech od užití. Muselo by být ovšem naplněno hned několik hypotetických předpokladů. Předně by se muselo jednat o marihuanu a její pravidelné, intenzivní kouření. Zároveň by většina faktorů ovlivňující její metabolizaci (tzn. individuální charakteristiky uživatele zahrnující věk, váhu, rychlost metabolismu, sílu marihuany, případně vyvinutou toleranci vůči užívané látce) musela hrát v neprospěch testované osoby. Pohledem vlivu samotných testů by musel být naplněn předpoklad využití drogových testů z moči (případně toxikologická analýza z vlasů, ta je ale nepravděpodobná kvůli její časové a finanční náročnosti). Více informací viz naše tabulka Testy na drogy.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
6.2.2017

Možnosti právní obrany

Dobrý den stalo se mi že na parkovišti me zkontrolovala policie ČR podrobil sem se dechové zkoušce negativní pote drogové zkoušce která vyšla pozitivně chtěl jsem test opakovat nebylo mi tak umožněno a test krve sem odmítnul . a osejmuli mi řidičské oprávnění . i když me v provozu nezastavily . když ke me policista přišel auto bylo zaparkované zhasle a motor nebezel visel sem vidět blikat světla ve zpětném zrdcatku . jak se mohu bránit

Jirka Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Jirko,

obávám se, že možnosti obrany budu omezené, vzhledem k odmítnutí laboratorního krevního testu, který jako jediný může spolehlivě potvrdit, že testovaná osoba psychoaktivní látky neužila. Přesto můžete zkusit napsat či přímo zavolat do anonymní a bezplatné drogové Právní poradny A.N.O., která se dlouhodobě věnuje právní problematice v souvislosti s drogami. V uvedené právní poradně můžete probrat mimo jiné i to, zda a jakou roli může hrát fakt, že jste byl v zaparkovaném autě.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
6.2.2017

Co mi hrozí?

Dobrý den ... chtěla bych se zeptat co by se mohlo stát když nosím u sebe mariuhanu a sama ji nehulím (ve 12ti letech)dávám ji kamarádům zadarmo byla jsem 2krát na výslechu množství nebylo moc velké cca asi 15 + - malých paliček stejně mám pocit že kdybych si někde sehnala třeba piko a rozdávala bych ho asi by to bylo horší ne (i když je to droga taky ) díky za odpověď

Adéla Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Ahoj Adélo,

díky za dotaz. Zákony berou držení marihuany buď jako přestupek anebo když se jedná o větší množství, tak i jako trestný čin. Pokud dáváš marihuanu kamarádům, může na to být pohlíženo jako na trestný čin šíření toxikomanie.

Vzhledem k Tvému nízkému věku Ti mohou hrozit různá výchovná opatření, kontrola prostředí, ve kterém žiješ ze strany oddělění sociálně právní ochrany dětí atd. Je také pravděpodobné, že by se policie zajímala o to, kde jsi k marihuaně přišla. Do celé situce by byli určitě zapojeni Tví rodiče, možná také škola.

Pokud by se místo marihuany jednalo o pervitin, je možné, že by bylo oddělění sociálně právní ochrany dětí a policie ve svých krocích důslednější a více aktivní. Jedná se však pouze o domněnku, protože z právního hlediska by mezi tím velký rozdíl nebyl.

Kdybys vše chtěla rozebrat ještě přímo s právníky, obrať se přímo na bezplatnou a anonymní drogovou právní poradnu A.N.O. A pokud by ses náhodou v souvislosti s tím, co popisuješ, dostala do potíží, můžeš se obrátit na linku důvěry (608 902 410 nebo 116 111).

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
6.2.2017

Test na pervitin

ako stary moc mozem pouzit pri teste na pervitin? Da sa z mocu zistit ci je zensky,muzsky,panensky?

Marcela Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Marcelo,

k zaručení spolehlivosti testu je zapotřebí čerstvý vzorek moči (starší, pouze pokud je vhodně uskladněný, např. pomocí zamrazení). Z obecných informací, co máme k dispozici Vám také mohu napsat, že se z testů na drogy nezjišťuje pohlaví testované osoby.

Přesto bych Vám doporučil oslovit s Vaším prvním dotazem přímo nejbližší toxikologickou laboratoř (půjde-li o toxikologický test) anebo lékárnu (půjde-li o orientační drogový test, kde je možné jej zakoupit). Detailnější informace lze získat od nich.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
5.2.2017

Pomoc pro syna v Brně

Dobrý den, dostal se mi do rukou výstřižek z brněnských novin, Vaše upoutávka na nové ambulantní služby. Bylo to nové pracoviště tuším na Tř. kpt. Jaroše, Brno - nevím, nikde jsem další zmínku nenašla...A výstřižek už nemám. Kam se má prosím obrátit můj syn - uživatel marihuany a alkoholu? Projevil zájem, že by zkusil ambulantně něco s tím dělat, taky mám pocit, že s tím vším nechce už být sám...Má za sebou opakované hospitalizace, detoxy, pokusy o vstup do komunity atd. Našla jsem zde Vaše pracoviště Hilleho 5, Brno, ale v mapě pomoci jsem ho nenašla, fungujete tam ? Děkuji.

matka Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz, ve kterém hledáte pomoc pro syna. Na Hilleho 5 je Terapeutické centrum, kam se může Váš syn objednat a domluvit se na ambulatním docházení. Je opravdu možné, že - jak píšete - už s tím vším nechce být sám a tato varianta by pro něj mohla být přínosná.

Spolu s pracovníkem může vybrat variantu, která mu bude sedět nejvíce. Zde je popsáno, jak konzultace probíhají. Kromě individuálních či skupinových terapeutických sezení je na Hilleho 5 ještě možnost docházet do motivační skupiny.

Zároveň přemýšlím o tom, že je možná celá situace náročná i pro Vás. Pokud byste potřebovala podporu nebo třeba jenom chtěla s jinými rodiči sdílet svoje zkušenosti, tak každé první pondělí v měsíci (od 18:00) se na Hilleho schází skupina rodičů.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
4.2.2017

Účinky pervitinu

Dobrý den,chtěl bych se zeptat na účinky pervitinu.Pervitin jsem kouřil přes alobal téměř rok cca jednou za 2 týdny..Momentálně mám k pervitinu negativní postoj a vím,že to k životu nepotřebuji..Nicméně jsem stále občasný uživatel,protože mi nikdo nedokázal odpovědět na můj dotaz,tak hledám odpověd sám....Dá se na pervitinu vymyslet něco,co nikdo nikdy ještě nevymyslel ani neviděl ??? Mám totiž pocit,že já ano,ale mám z toho strach.....Prosím o radu Děkuji

Diego Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za Váš dotazy, přiznám se ale, že si nejsem jistý, jestli jim tak úplně rozumím. Možná by dávalo smysl, abyste je zkusil ještě detailněji probrat přímo s profesionály z oblasti drogových služeb (viz např. tato Mapa pomoci a nejbližší Adiktologická ambulance či Kontaktní centrum). K jejich odpovězení by byl lepší rozhovor, ve kterém se dá vše lépe probrat a který tato poradna zajistit nemůže.

K vašim otázkám alespoň krátce. Obecné účinky pervitinu popisujeme např. v TOMTO našem textu anebo v rámci fulltextu.

Co se týče vymyslení něčeho, co ještě nikdo nikdy nevymyslel, ani neviděl. Upřímně řečeno, z toho, co píšete vše vyznívá tak nějak magicky a přiznám se, že mám o Vás obavy (v tom ohledu, jestli Vás např. negativně neovlivňuje i občasné užívání pervitinu, viz toxická psychóza atd.). Nerad bych ale takto na dálku jakkoliv spekuloval. Abych se ale vrátil k Vaší otázce. S jistotou nevím, jestli se dá na pervitinu vymyslet něco, co ještě nikdo jiný nevymyslel a neviděl. Předpokládám ovšem, že hypoteticky ano a to například z toho důvodu, že má pervitin (a jeho pravidelnější užívání) extrémně silný vliv na mozek a nervovou soustavu (ve smyslu neurotoxicity). Proto může být jeho dopad v mnoha ohledech zcela nečekaný.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
3.2.2017

Testy v zaměstnání

Dobry den.Byl mi udelan ve stredu test na drogy(sterem)a byl pozitivni na metanfetamin.Pozadoval jsem aby byl proveden test z odberu krve.Tak me byla dana propustka a byl jsem odveden z prace v doprovodu ostrahy a nasledne jsem by i hlidan pri prevlekani.V nemocnici my bylo receno ze testy si musim zaplatit ze sveho(pak pri negativnim vysledku to pry muzu pozadovat k proplaceni po zamestnavateli).Testy z moci(500Kc)jsou pry neprukazne a jedine krevni testy(3000Kc)me mohou ocistit.Tak po zjisteni ze tolik penez nemam jsem sel marodit.A stejne po tehle ostude tam ukoncim pracovni pomer.Nebo my byl uz ukoncen zamestnavatelem?A co by me mohlo jeste cekat ze strany zamestnavatele?Predem dekuji za odpoved.

filip78 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

mrzí mě, že jste se dostal do nepříjemné situace. Je to opravdu tak, že orientační testy (z moči, ze slin nebo z potu) nemusí být přesné nebo mohou vykazovat tzv. falešnou pozitivitu. Až krevní toxikologický rozbor pak spolehlivě prokáže, zda je v krvi nějaká látka, případně o jakou látku se přesně jedná.

Ohledně vztahu se zaměstnavatelem a možných právních následků by bylo nejlepší se obrátit (telefonicky nebo emailem) na anonymní bezplatnou drogovou Právní poradnu A.N.O., která se podobným tématům dlouhodobě věnuje.

Každý zaměstnavatel má jiná pravidla co se týče testování na drogy a následných sankcí. To bývá obvykle uvedeno v pracovní smlouvě, případně v provozním řádu. Nicméně pokud Vám byl ukončen pracovní poměr, měl byste o tom být informován a obdržet písemnou výpověď.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
3.2.2017

Antidepresiva a marihuana

Zdravím , beru Deprex a chtěl bych si zakouřit marihuanu . Myslíte že to je "bezpečné" ? Do toho beru hydrocortison a euthyrox .

Mara Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Marku,

oceňuji, že se snažíte předem informovat o možných rizicích kombinace antidepresiv (Deprex) a marihuany.

Mezi antidepresivy a marihuanou by přímá interakce ve smyslu nějaké akutní reakce těchto dvou látek v těle hrozit neměla. Marihuana však může vést k udržování nebo zhoršování psychických stavů, kvůli kterým Deprex berete. Její užívání by tedy mohlo být v rozporu s Vaší léčbou.

V tomto článku si můžete přečíst více o interakcích antidepresiv a některých rekreačních drog. Co se týče léků Euthyrox a Hydrocortison, ani zde by užití marihuany nemělo způsobit žádnou akutní reakci. V této poradně ovšem nemáme odborníka z oblasti psychiatrie, který by mohl odpovědět podrobněji a zahrnout do odpovědi i Vaši anamnézu s ohledem na Vaši medikaci. Pro takto konkrétní informace doporučuji obrátit se na lékaře nebo na některou z online lékařských poraden.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
2.2.2017

Substance ze skupiny 2C-x a legalita?

Zdravím, chtěl bych se zeptat jak je na tom s legalitou skupina "drog" 2C-x. Děkuji za odpověd.

Z Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

ptáte se na látky s označením 2C-x, tedy na psychedelika ze skupiny fenetylaminy. Obecně se k této problematice dá říci, že výrobci psychoaktivních látek vyrábějí stále nové a nové substance, nejčastěji pozměněním její původní struktury. Snaží se tak obejít zákonnou normu, neboť každou novou zjištěnou látku je pro její postavení mimo legalitu nejprve nutné zařadit na seznam zakázaných látek.

Tento seznam platný pro ČR můžete nalézt zde, přičemž v tomto seznamu nelegálních látek figurují i některé látky ze skupiny 2C-x, konkrétně 2C-B, 2C-I, 2C-T2, 2C-T7 (seznam č.4 a 5 psychotropních látek).

Na závěr si dovolím poznamenat, že užívání těchto nových substancí může být velmi rizikové. Více informací můžete nalézt například v tomto článku.

Zdraví poradna EXTC

 

skrýt odpověď ↑
2.2.2017

MDMA, nepříjemné pocity, dojezdy

Dobrý den,prosím o radu v souvislosti s užíváním extáze. Je mi 21 let a extázi užívám v průměru 2-3x za měsíc. A muj dotaz zní jaké je potřeba doplnit vitamíny nebo minerály po užití již zminované drogy. Vždy po dlouhé noci se ráno cítím neskutečně unavená a to pak pocelý den,nemám sílu,mám nechut k jídlu,někdy brnění končetin a závratě. Proto se ptám zda se dá těmto nepříjemným pocitům alespon trochu zabránit nebo je zmírnit. Děkuji za odpověd.

Lucul Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Co se týče zmírnění nepříjemných pocitů aka "dojezdů" a doporučení "jak na ně". Zaručený recept neexistuje. Dojezdy a nežádoucí stavy po užití k psychoaktivním látkám patří a k MDMA obzvlášť. Jedná se o přirozenou odpověď organismu (viz např. TATO prezentace), které si žádá regeneraci a trochu klidu.

Doplňováním vitamínů (nejlépe v přírodní formě) a minerálů (pití minerálních vod) v průběhu párty, fyzickým nepřepínáním, užíváním menšího množství a nekombinováním s alkoholem (a jinými látkami) je možné dopady spojené s konzumací extáze pouze lehce zmírnit (více viz např. tento náš článek na dané téma). Z důvodů minimalizace rizik (a dopadů) se zároveň doporučuje (hned po vyhnutí se syntetickým drogám) dodržovat co možná nejdelší časové pauzy  mezi užitím a to alespoň v intervalu 1 - 2 měsíců.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
31.1.2017

Toxikologické testy Olomouc

Pěkný den, prosím o informaci, kde si může samoplátce v Olomouci nechat provést orientační vyšetření na stanovení hladiny THC a THC - COOH v krvi. Kontaktoval jsem ústav soudního lékařství při Fakultní nemocnici v Olomouci, kde se však tato vyšetření provádí pouze formou znaleckého posudku a toto vyšetření je příliš nákladné (cca 4500 - 6500 Kč). Děkuji a přeji pěkný den Osiris

Osiris Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

v Olomouci se nám podařilo dohledat také pouze toxikologickou laboratoř pod Vámi zmíněným Ústavem soudního lékařství při Fakultní nemocnici. Cena za toxikologické vyšetření se liší dle toxikologické laboratoře (obvykle je však cena kolem 3000Kč a vyšší). Můžete zkusit obvolat toxikologické laboratoře s dotazem na cenu, zda by se Vám finančně nevyplatilo dojet do jiného města (nejblíže Brno nebo Ostrava).

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
30.1.2017

Odebrání ŘP, pokuta

Dobrý den , potřebovala bych poradit .Manžel byl v německu a při namátkové kontrole mu byla provedená zkouška na thc .Testace a i následně odběry proběhly v září roku 2016 a Nyní mu přišla pokuta ve výši 20000 kč .S hodnotou 0.7 mg/ml .Ten den co mu odběry byly odebrány byl střízliví a tak se ničeho neobával. policista mu zdělil že pokud by byly výsledky nízké musel by celé tyto odběry uhradit on .Domníváme se že výsledky přišli takto pozdě po 4 měcících proto že se od nového roku hodnoty snižovali. Nemužem nikde hodnoty pro rok 2016 naleznout. A to je muj dotaz .Potřebovala bych pomoct kde tyto hodnoty získám .hodnoty tolerance thc na rok 2016 .PROSÍM O JAKOU KOLI ODPOVĚD. Manžel si vzpomíná že mu policista řekl že výsledky mu pošlou do dvou mesícu. A protože sou hodnoty tak nízké domníváme se že čekali až na noví rok na snížení tolerance hladiny thc. Policista který by v opačném případě vše musel uhradit .Pokud pokutu zaplatí tak nám budou peníze chybět a příjde nám nespravedliví aby platil pokutu když byl uplně střízliví .Prosím o radu o jakou koli .Děkuji S pozdravem Miluška

milune Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Miluško,

právní dotazy jsou bohužel na okraji odborného zájmu naší poradny a neznáme legislativní úpravu v Německu. Bylo by proto optimální se obrátit na kolegy z anonomní bezplatné drogové Právní poradny A.N.O., která se na danou oblast dlouhodobě specializuje. Můžete jim napsat email: ppano@asociace.org anebo zavolat na telefon 222 582 932.

Pro Českou republiku platí hodnota 2 ng/ml THC v krvi, od které výše je řidič posuzovaný, že řídil pod vlivem marihuany (viz tento text). Podle informací, které se nám podařilo dohledat, tak od roku 1999 byla v Německu tato hodnota nižší a to 1 ng/ml. Zda se pro rok 2017 snižovala se můžete zeptat tamtéž.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
30.1.2017

Toxikologický test

Dobrý den, dá se najít thc v krvi i bez toxikologického testu? Např: Ráno v 7 hodin si dám jointa a v 9 hodin mi budou odebírat krev na endokrinologii?

baddy Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

k prokázání užívání psychoaktivních látek je zapotřebí administrace toxikologického testu, který na ně přímo cílí. V rámci jiných testů (či odběrů) se konzumace obvykle drog nezjišťuje.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
30.1.2017

Vyrážka a pervitin

Dobrý den. Pervitin beru už třetím rokem. Nejsem každodenní uživatel. Pouze někdy na party nebo na víkend si zablbnu. Občas se mi po těle objeví mokvavé červené pupínky. Je možné, že je to způsobeno užíváním právě pervitinu? Opravdu nejsem každodenní uživatel, ale tyto pupínky jsou dost nepříjemné a bolavé. Děkuji za odpověď.

Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

takto na dálku nejde jednoznačně určit, co přesně je příčinou kožních obtíží, které popisujete. Je však opravdu možné, že jsou důsledkem zmíněného užívání pervitinu. Pervitin obsahuje toxické látky (například zbytky jódu a jiných příměsí), které se poté vylučují potem a mohou způsobovat kožní problémy či alergické reakce.

Nicméně pokud pupínky mokvají a bolí, bylo by vhodné navštívit dermatologa - kožního lékaře, který může určit, o co konkrétně se jedná ve Vašem případě. Cyklicky se totiž projevují i jiná kožní onemocnění, z nichž některá jsou infekční (např. Impetigo).

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑