Vyhledávání a filtrování dotazů

Již zopovězené dotazy poradny:

Filtrovat dle tématu:

Dle typu drogy:

Hledaný výraz:

zobrazeno: 1-25 z 5296 → stránka: 12

28.9.2016

Pervitin v moči

Dobry den,chtel bych se zeptat jestli budu mit v moci pervitin kdyz jsem ho uzil vcera a zitra mam testy..pervitin jsem bral drive ted uz ne,ale kamarad mi nabidl tak jsem si dal jednu malou lajnu..asi takovou : __________________ fakt to bylo malinko a potreboval bych to co nejdriv vedet,dekuji za rychlou odpoved.s pozdravem dingo

dingo123 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

pervitin se drží v moči cca 3-5 dní (jak se můžete dočíst v této naší tabulce). Těžko říct přesně, protože to záleží na tom, jaký má člověk metabolismus, jak pravidelně pervitin užívá, jaké množství, jak je pervitin silný. Teoreticky ale riziko odhalení v testech po 2 dnech hrozí, zároveň pokud šlo o opravdu malé množství, mohou být testy v pořádku. S jistotou se to dopředu říct nedá, můžete si ale test dopředu sám na sobě vyzkoušet, jsou dostupné například v lékárnách.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
24.9.2016

Nástup účinků extáze - urychlení?

Zdravím, dá se urychlit nástup účinku extáze?

Martin Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Martine,

obecně platí, že proces vstřebávání MDMA do krve nelze příliš urychlit. Snahy o to (například užití extáze na lačný žaludek) by naopak mohly působit rizikově (nevolnost, hrozící "bad trip", apod.).

V rámci přístupu harm reduction je ihned po vyhnutí se obdobným experimentům obecně doporučováno nechat proces proběhnout přirozeně a snažit se minimalizovat rizika, které užití extáze může přinášet, stejně jako si nechat dostatek času a podmínek k navrácení do normálu.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
23.9.2016

Alergie, zodac, marihuana

Dobrý den, užívám již 3. den lék proti alergii Zodac, který mi můj lékař předepsal na vyrážku (pupínky), které se mi vytvořili na hrudi a břiše. Vyrážka (pupínky) jíž téměř zcela vymizeli. Chtěl bych se zeptat, zda se může vyrážka znovu vrátit či by mohli nastat jiné zdravotní komplikace, pokud vykouřím jeden joint (cca 0,2g) marihuany po cca 10 hodinách od požití léku zodac? Děkuji.

Tomáš Falafel Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Tomáši,

v této poradně nejsme přímo lékaři, proto Vám mohu odpovědět pouze obecně. Co se týče kombinace Zodac a marihuana, je potřeba vzít v potaz, že jakákoli kombinace drog a léků může být potenciálně riziková. Ačkoli by nemělo dojít k nějakému vážnějšímu ohrožení, u léků jako je Zodac je potřeba vzít v potaz tlumivý účinek obou látek. Záleží ovšem na tom, za jakou dobu odezní účinek léku.

Pak je také podstatné, kvůli čemu u Vás alergie vznikla. Samotná marihuana může jednak způsobovat nejrůznější alergické reakce a jednak zhoršovat jiné alergické projevy. Navíc se v marihuaně mohou vyskytovat i plísně, které patří mezi silné alergeny a právě při kouření se uvolní. Doporučuji vše ale zkonzultovat ještě s lékařem, ať už osobně nebo v rámci internetové poradny.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
22.9.2016

Extáze - tablety

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli máte zkušenost s tzv. double extází- ze spodu nápis Mastercard. Někde jsem četl, že na tento typ umřela jedná dívka v Anglii. Dík za odpověď

Mike Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

mohlo by se jednat o tento typ extáze. V médiích opravdu proběhlo varování o síle růžových Mastercard typu tablet a zaznamenali jsme tento bulvární článek, na který pravděpodobně narážíte ve svém dotazu.

Obecně platí, že silné či nevyzpytatelné tablety extáze je lepší nebrat vůbec a pokud ano, tak dodržovat zásady harm reduction přístupu v této oblasti, tzn. dát si nejprve málo, počkat, dodržovat pitný režim, nevystavovat se nadměrnému hluku, nekombinovat s dalšími psychotropními látkami (alkohol, jiné drogy), atd. viz např. TENTO text.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
19.9.2016

Pasivní nebo aktivní THC v krvi?

Dobrý den pokud mám v krvi naměřené 2.2ng/ml Je to ještě pasivní nebo uz aktivní thc v krvi ? Děkuji za odepsání

Honza Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Honzo,

zákonný limit je u THC 2 ng/ml krve. Pokud jste tedy měl v krvi 2,2 ng/ml THC, budete nejspíš posuzován tak, že jste řídil pod vlivem této látky. Zároveň je to nad tímto limitem pouze o 0,2 ng/ml, což je poměrně málo. Bylo by proto dobré, abyste se obrátil na bezplatnou anonymní drogovou Právní poradnu A.N.O., která se podobným tématům dlouhodobě věnuje a může Vám sdělit bližší informace. Můžete tam zavolat nebo poslat email. Zároveň Vám mohou poradit, pokud by Vám z výsledků krve měly plynout (nejen) právní komplikace.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
15.9.2016

Délka účinků marihuany

Dobry den travu normalne nechulim. Cca jsem ji mela ctyrikrat za tech x let. Vzdy mi bylo spatne bud halucinace jak vesele tak deprimujici a nebo ztrata orientace. Dala jsem si vecer kolem 22h je mozne aby ucinky na me dolehaly az do druheho dne do odpoledne???

Sara Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Sáro,

děkujeme za Váš dotaz. Každý organismus reaguje na užití drog včetně marihuany odlišně a délku trvání účinků lze jen těžko odhadnout. Roli zde hraje kromě individuálních charakteristik také kvalita či "síla" a množství užité látky. Obecně by však účinky trávy měly odeznít do několika hodin od užití.

Pokud by Vaše obtíže ani po několika dnech neustupovaly nebo se dokonce prohlubovaly, bylo by vhodné vyhledat odbornou pomoc. Kontakty na zařízení, kam se lze obrátit můžete nalézt například zde.

Zdraví poradna EXTC

 

skrýt odpověď ↑
15.9.2016

Problémy při vpichu

Dobrý den chtěla jsem se zeptat že když jsi Píchám pervitin a jestli byste mi poradili mám problémy když si chci dát a mám vše nachystané píchnu a nejde nabrat krev vždy mi to šlo a teď poslední dobou mi to nejde ale když jedu zpět vyndám tak jste dírky začne valit tímto zkoušet kolikáté chci kde chci ale Furt to stejný dokola mám malé žíly které skoro nejdou vidět prosím poraďte

Barbora Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Barboro,

při nitrožilní aplikaci pervitinu často dochází k rychlému poškození žil. Po vpichu se na žíle vytvoří rána, která se zacelí vazivem a žíla takzvaně „tvrdne", což může například vést i k Vámi popisovaným obtížím. Každý člověk má navíc různě křehký žilní systém.

Žíly se mohou dát částečně do pořádku, ale potřebují odpočinout. Nejlépe na čas vysadit nitrožilní aplikaci a přejít na méně rizikové metody aplikace pervitinu, jako je třeba užívání kapslí, šňupání nebo kouření. Pokud budete v injekční aplikaci pokračovat, je dobré místa vpichu často střídat a dopřát žílám čas na regeneraci.

Zdraví poradna Extc.

skrýt odpověď ↑
14.9.2016

Testy v práci

Dobrý den, potřebuji poradit. Před třemi dny tj. 11.8 jsem si dala přibližně 0,3 gramu pervitinu. V práci mi asi budou dělat testy. Nejprve hledají protilátky v těle a ty když najdou tak mě pošlou na krev. Testy mi budou dělat nejspíše 15.8, nebo 16.8. Myslíte si že to najdou? Předem mnohokrát děkuji za odpověď. Moje váha 55 kilo, moje výška 160 cm S pozdravem

Petra Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

v době, kdy k Vám doputuje tato odpověď, už budete mít pravděpodobně po testech. Vzhledem k množství dotazů není v kapacitách poradny odpovídat takto rychle (viz pravidla poradny).

Co se týče Vašeho dotazu, záleží na tom, zda Vám budou dělat orientační testy ze slin nebo z moči. Ve slinách obvykle pervitin vydrží až 3 dny, v moči až 5 dní. Pokud by následoval rozbor krve, v té je pervitin obvykle detekovatelný také až 3 dny (viz naše tabulka). Jsou tedy možné obě varianty, tedy že ho najdou i nenajdou.

Vždy totiž hraje roli velké množství proměnných, jako je doba a frekvence užívání, síla a množství užitého pervitinu, rychlost metabolismu, váha a výška, atd.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
14.9.2016

Marihuana a hrozný stav

Dobrý den. Před 4 dny jsem si asi po třetí zahulila trávu. Po 10 minutách jsem dostala hrozný stav, bušilo mi srdce.. celkově mi bylo strašně. Myslela jsem si, že se zblázním. Druhý den to bylo o dost lepší, ale pořád mám hrozně špatný pocit. Bolí mě hlava, mám tlak na hrudi. Někdy propadnu panice, začne mi bušit srdce. Hlavně když nad tím začnu myslet. Hrozně špatně usínám. Možná jsem si ten pocit hlavně vsugerovala, ještě navíc co jsem potom četla. Myslím, že se to pořád lepší ten můj stav. Chtěla bych se zeptat je možné, že to po nějaké době úplně zmizí? Děkuji za odpověď

D Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

podobné stavy, jaké popisujete, se skutečně po užití marihuany můžou objevit. Nejen v této poradně je uživatelé stále častěji popisují. Záleží to na mnoha faktorech - na síle kouřené marihuany, na množství anebo na citlivosti každého člověka či jeho zdravotním stavu a podobně.

Každopádně je možné, že vše po nějaké době úplně zmizí, obzvlášť když už teď pozorujete určité zlepšení. Každopádně kdyby v době, kdy k Vám přijde tato odpověď, se vše spíše zhoršilo, je na místě navštívit lékaře a poradit se, co dál.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
14.9.2016

Marihuana, divné stavy

Dobry den nedavno jsem si zahulil mariuhanu použitim takzvaně kyblem. je mi 17let a dva tydny zpatky jsem zažil stav jako nikdy mariuhanu použivam od svych 13 let pravdidelně každy den. Ale jak jsem si dal ten kybl tak ještě podotykam že jsem celou noc nespal a potom jsem se na to zhulil prvni pul hodina od použiti byla vesela všechno bylo jako dřiv po asi pul hodině jsme stali s přitelkyni na balkoně a ja jak kdybych neměl žadnou slovni zasobu nevěděl jsem co ma řikat a nijak jsem nemohl rozjet konverzaci potom mi začlo byt nějak divně tak jsem si šel lehnou zavřel oči a přitelkyně se dotkla meho oboči ja se naraz uplně zlekl že mi tam leze nějaky velky pavouk a tak sjem nechal oči otevřene ale začal jsem mi halucinace že jseme leželi a ja viděl jeji hlavu jenom nebo se mi ztamovali a zesvětlovali barvy všeho. Naraz začlo jit do tuheho a začal sjem se celym tělem uplně třepat ruky nohy břicho cele těo se mi naraz začlo strašně klepat nevěděl jsem si rady a chtěl jsem ze strachu už zavolat sanitku tak přitelkyně zavolala prvni at nam něco poradi a že když tak zavola znova jak se ozvali řeki at zkontrolujeme horečku tu jsem neměl a pak jenom řekli že at vypiju cca dva litry vody že by to mělo pomoct a kdyby se to zhoršilo že by přijeli tak jsem pil každych 10 min skleničku čistě vody a potom sjem usnul a rano bylo už naštěsti všechno v pohodě ale zažitek budu mit do konce života tak bych chtěl vědět prosim čim to mohlo byt, co to zpusobilo , a co to vlastně cele bylo měl jsem strach že se mi rozjela schizofrenie. od te doby co se mi to stalo jsem si už nezapalil už je to dva tydny od posledniho použiti a pevně jsem rozhodnut že mariuhanu už nikdy nechcu strčit do pusy. :)

Martin Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Martine,

díky za Váš dotaz. S příběhy podobnými tomu Vašemu se občasně v rámci své adiktologické praxe setkávám a mohu říci, že nepříjemné stavy, které popisujete, nejsou ve spojitosti s marihuanou až tak neobvyklé. Každopádně jsem rád, že jste "zpět" a že ve Vašem případě nedošlo k rozvoji toxické (či jiné formy) psychózy a nemáte v plánu nadále riskovat.

Co se týče Vaší otázky. Je vždy trochu ošidné objasňovat takto na dálku konkrétní příčiny, zde bych přece jen ale směřoval k následujícím hypotézám.

Cannabinoidy (obsažené v marihuaně) patří mezi látky s halucinogenním účinkem a kromě příjemných stavů mysli dokáží způsobit i pravý opak, tedy nepříjemné změny ve vnímání a náladě, které se charakteristicky mohou projevit různými psychosomatickými reakcemi, např. právě extrémním strachem, úzkostí až záchvaty paniky a k nim přidruženým tělesným projevům (třes, návaly horka atd.)

Často bývá vše ovlivněno také náhlým a intenzivním užití většího množství (cannabinoidů) za určité zvýšeně rizikové situace (viz tzv. set a setting a Vaše předešlé nevyspání), předešlým frekventovaným užíváním, citlivostí k psychoaktivním účinkům této látky a v neposlední řadě geneticky vyšlechtěnými THC potentními odrůdami (viz tento text). Více si ještě můžete přečíst např. ZDE.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
12.9.2016

Pervitin a křeče v břiše

Dobry den. Užíváme pervitin s kamarády o víkendech, někdy v pátek, někdy v sobotu, někdy zvládneme i oba dny, ale to jen málokdy.. Trvá to cele asi od konce kvetna.. Meli jsme 13 víkendů, ne každy den o víkendu, a z toho ted 9tý vikend v řadě.. Ale podotýkám ze pouze o víkendu.. V týdnu to nechci. Nicméně samozřejmě víte jak to funguje, ze člověk nema hlad, chuť, víc močí, atd.. A muj dotaz- poslední jidlo jsem měl v pátek vecer. Snupal jsem v pátek a následně v sobotu, a v neděli me chytli vecer křeče do levé strany břicha.. Jaké jsou rizika toho, ze bych si odrovnal slezinu, nebo neco jiného a nebo se muze jednat o "obyčejnou" zácpu? Díky za info.. Preji pěkný den.

Honza333 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Honzo,

na začátek musím říct, že takhle na dálku a přes internet a jako nelékař nedokážu zhodnotit, zda je nebo není poškozená Vaše slezina a do jaké míry to souvisí s pervitinem. To může posoudit pouze lékař při osobní prohlídce. Pokud by potíže neustaly (nebo se alespoň nezmírnily) do doby, kdy Vám přijde tato odpověď, bylo by dobré ho navštívit a nechat se vyšetřit.

Je samozřejmě také možné, že se jedná o "bežné" potíže, které zkrátka užívání pervitinu přináší. Jak píšete, člověk často na pervitinu nedodržuje zásady správné životosprávy, což se na zdravotním stavu může podepsat. Zároveň pervitin a možné příměsi v něm ovlivňují různé tělesné pochody. Navíc při pravidelném a dlouhodobém užívání, což devátý víkend v řadě je, existuje vyšší riziko potíží, a to i do budoucna.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
12.9.2016

Marihuana a proměna

Dobry den, nemohu se nikde dohledat presneho zneni meho dotazu a cetl jsem jsi vase odpovedi na ruzne dotazy a pusobite jako opravdu kvalitni stranka a za vsechny bych Vam a vasemu teamu chtel srdecne podekovat. Muj problem spociva v tom, ze nez jsem zacal kazdodenne zneuzivat marihuanu cca od 18ti let (nejdriv to byl maximalne 1g denne) tak kdyz jsem nebyl pod vlivem byl jsem spolecensky dokonaly clovek, lidi jsem bavil svym humorem, byl jsem energicky byl jsem takovej strelenej, citil jsem se vyjmecne mel jsou takovou tu svou auru dokazal jsem z z niceho udelat nic byl jsem plny napadu,elanu byl jsem vudci osobnost byl jsem proste vystredni, nikdy jsem nepocitoval zadny styd ani nic podobneho byl jsem svuj mel jsem sve napady vse plynulo z mejch pocitu nez z mysli. Ale kdyz jsem zacal hulit tak uz od zacatku mi to nedelalo dobre, a ve finalni fazi jsem stydlivej nudnej mam problem navazat s lidma diskuzi i presto ze predtim nikdy problem nebyl a vubec jsem nad nicim nepremejslel proste to ze me litalo samo, a dnes jsem opak sam sebe, ve finale jsem kouril i 3g denne nejradeji sam a furt jsem premyslel dokazal jsem prosedet sam na lavicce 3hodiny a jen hulit a premyslet, ted je to 14dni co jsem prestal protoze mi chybi ta stara duse kterou jsem mel, pamet se mi napravila, nemam uz přeřeky, zacinam mluvit normalne ale zajima me jestli si myslite ze mi to diky tomu kazdodennimu premysleni tak zasahlo mysl ze uz nebudu moct zit pocitove, ale jen v mysli? Zkracene byl jsem extreme hyperaktivni sangvinik dnew se citim jak flegmatik propusteny z vezeni. proste jestli si myslite ze se mi muze vratit ta ma ,,aura" a nebo si myslite ze se moje mysl preorientovala na toho klidneho,rozumneho cloveka? Drive jsem byl min rozumnej ale furt stastnej dneska jsem diky tomu inteligentnejsi moralne vyspelejsi ale sam pro sebe nudnej. Snad pochopite co tim myslim dekuji moc za vas cas.

Honza Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Honzo,

děkujeme Vám za důvěru a za ocenění práce naší poradny. Vážíme si toho.

Co se týče Vaší otázky. Chápu-li vše správně, tak máte pocit, že jste se vlivem velmi častého kouření marihuany hodně proměnil a postupně se odříznul od společnosti. Momentálně máte už dost neustáleho přemýšlení, uzavřenosti a z nich pojících se omezení. Rád byste věděl jestli to tak zůstanete nadále anebo opět začnete sebe a život prožívat více naplno, pocitově a vrátí se Vám Vaše staré Já.

Jak asi tušíte, není v mých silách s jistotou předpovídat, jak danou epizodu s THC ustojí zrovna Vaše psychika. Pokud se ale vše pokusím vzít pohledem přímé zkušenosti adiktologické praxe s lidmi, kteří se dostali do obdobné situace (a koneckonců i některých výzkumů v dané oblasti, viz např. kniha Marihuana, adiktologické kompendium), tak obvykle zůstávám optimistou a věřím, že se vše může vrátit do normálu nebo se alespoň výrazně zlepšit. I když vše obvykle bývá velmi individuální, konkrétní pozitivní vývoj již může dokládat Váš popis změny, která se udála během pouhých 14 dnů, co nehulíte (zlepšování paměti, otevřenější komunikace atp.). Bývá nicméně časté, že navrácení se zpět ve finále může být tzv. během na delší trať a může trvat měsíce, než se člověk bude cítit po všech stránkách lépe.

Nemalý počet lidí pro zmapování takového procesu (a zároveň podporu v abstineci) využívá různých forem podpory. Pomoci může např. krátkodobá psychoterapie a práce na sobě (ve smyslu nalezení něčeho smysluplného a nejlépe aktivního, co by mohlo nahradit staré vzorce chování a prožívání), dostatek lidí kolem sebe se kterými je možné na takové téma otevřeně mluvit a mít k nim důvěru atd.

Osobně bych na závěr rád zdůraznil profesionální support, který vše může urychlit. Pokud byste měl zájem, je možné vše ještě probrat např. ZDE nebo ZDE. Na začátek může být také fajn řídit se některými jednoduchými doporučeními, viz např. TENTO text.

Držím/e Vám palce, aby jste se v životě cítil opět dobře a prožíval vše mnohem víc naplno.

Tým poradny EXTC

skrýt odpověď ↑
12.9.2016

Elektronická cigareta a nikotin

Dobrý den, s kamarády používáme elektrickou cigaretu. Za pár dní jdu na kardiologii můžou poznat nikotin?

Alexandr Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

na kardiologii se obvykle testy na nikotin neprovádí. Ty by musel někdo speciálně vyžádat a musel by k nim mít souhlas  zákonných zástupců. Pokud by se dělal toxikologický rozbor, pak obecně platí, že nikotin je v krvi i v moči zjistitelný 7-10 dní (viz naše tabulka).

To, že poznají nikotin v rámci vyšetření u lékaře, je však pouze jedno z rizik kouření, obzvláště v tak mladém věku. O dalších rizicích si můžete přečíst zde.

Zdraví poradna EXTC

 

skrýt odpověď ↑
12.9.2016

Zadržení ŘP, alkohol a léčba

Dobrý den, jsem kvartální piják a již jsem dostal poslední šanci od rodiny a tak mě odvezli k doktorce s 0%, ale s absťákem, třásl jsem se dost. Nedala mi Diazepam a nic na uklidnění a dala mi doporučení na psychiatrii. Tam jsem přešel přes DETOX, pak po 3dnech do civilu a plnil klasicky věci jako komunitu, skupiny, jógu atd. a za 3 dny jsem byl OK. Ale prý je to na 3 měsíce a reverz mohu podat až doberu postupnou sadu léků, tak jsem ho podal a v pátek 9.9.2016 odešel s tím, že zasílají na úřady, že mám zadržen řidičský průkaz. Že mám jít za praktickou lékařkou a ta mi napíše, že jsem OK, ta mě dnes ale poslala s psychiatrovi (pondělí 12.9.2016) a tam mi řekli, že to nejde hned, že je to i na půl roku, někdy na 3 měsíce. Já jsem bez auta jak bez nohou, bydlím na špatně nedostupném místě a do práce to mám s autem hodinu, bez auta 2hodiny i více. Nedá se tento krok nějak urychlit? A je to vůbec správný postup? Když mi v Bohnicích řekli, že mi spis k navrácení napíše moje lékařka, ale ta mě poslala k psycholožce, tam jdu poprvé ve středu, tak uvidím, ale půl roku bez řidičáku si neumím představit. Nevím co s tím, jsem rozhodnutý nepít, byla to moje poslední šance, 14 dní přemýšlení mi stačilo na to si srovnat hlavu, že pokud bych se ještě napil, nejen že zničím sebe, ale celou moji super rodinu, přijdu o snoubenku atd. Prosím o radu, moc děkuji. David

Dawwwid Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Davide,

rozumím, že se snažíte dát dohromady a využít šanci, kterou Vám rodina dala. Rozhodnutí přestat s pitím alkoholu považuji za důležitý krok. Zároveň s sebou tato situace přinesla i nepříjemnosti spojené se zadržením řidičského průkazu, který je pro Váš "běžný provoz" a práci a důležitý.

S Vaším dotazem bude nejlepší obrátit se přímo na právníky. Zkonzultovat Váš další postup (a případné urychlení) můžete například s pracovníky bezplatné právní drogové poradny A.N.O., kde se podobným tématům dlouhodobě věnují a to buď telefonicky (736 760 701) nebo přes webový formulář.

V naší poradně se totiž zabýváme nelegálními drogami, alkoholem jen okrajově.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
11.9.2016

Marihuana, cigarety, testy, vyšetření

Dobry den, chtela jsem se zeptat. Pokud jsem mela 2 cigarety pred tydnem tudiz asi 10 dni pred odbery a 3 potahy ze slabsiho jointu. Mam pomerne rychly metabolismus. Mam 164 cm a 50 kg.stredni zatez pri sportu. A odbery mam na oddeleni genetiky v utery (tudiz 10 dni od vigaret a asi 2 mesice od marihuany) delaji mi takovy ten sileny rozbor za 5000€ ve snaze najit jaky gen presne zpusobuje mou zrakovou poruchu...Mohli by tyto testy obsahovat i toxikologii? Pripadme nasli by neco? A posledni doatz prosim...kdyz mi teda delaji celkem casto testy kvuli ocim. Mohli by neco nachazet (Cotini,thc) kdyz budu tyto latky i nadale vyuzivat? Dekuji Denca

Denča Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Zdravíme Denčo,

v rámci daných testů by se marihuana ani cigarety zjišťovat neměly. Je to jak píšete, k detekování by musely být využity speciální toxikologické testy, které se v rámci obdobných lékařských kontrol standardně neprovádí. I kdybyste hypoteticky musela dané testy podstoupit, tak po době kterou uvádíte máte prakticky 100 % šanci, že by dané látky neměly být odhaleny (viz naše tabulka Testy na drogy).

K Vaší další otázce. Nacházet nicotin (a jeho metabolit cotinin) a THC by bylo možné pouze při administraci toxikologických testů z krve či moči anebo při využití tzv. orientačních drogových testů (ze slin, moči).

Vzhledem k Vašemu věku, kdy je Váš organismus teprve ve vývoji, chci na závěr přidat ještě odkaz na obecné informace o účincích a aspektech užívání marihuany a cigaret, ZDE a ZDE.

Poradna EXTC

 

skrýt odpověď ↑
11.9.2016

Postup policie při testech

Dobrý den, už nevím jak dál tak píšu i sem. Již jsem kontaktoval právní poradnu A.N.O. když mě přibližně před třemi týdny zastavili policisté, v potu mi našli amfetamin/metamfetamin, vysvětloval jsem jim že jsem neužil žádnou návykovou látku, tak mi nechali řidičák a odvezli mě na moč a krev, za týden mi přišel papír z toxikologické laboratoře s výsledkem "THC Záchyt, AMP Negativní" .. žádný referenční interval pouze zjišťovali zda to mám v krvi, včera mě zastavila hlídka s tím samým policistou znovu a zase metamfetamin, tentokrát mi vzali řidičák, 10 dní sem nehulil, při prvním zastavení 25 hodin .. Řekli mi že ten záchyt stačí, a přijde mi že už sou na mě zasedlí .. Co mám dělat? co mám čekat? seberou mi teda papíry na trvalo nebo ještě se budou dělat rozbory zda to bylo aktivní?

Honza Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Honzo,

určitě jste udělal dobře, že jste kontaktoval právní poradnu A.N.O., která má k dispozici přímo právníky, což naše poradna nemá. Ti Vám mohou jednak odpovědět na Vaše otázky přes webový formulář, ale také přes telefon či osobně pomoci naplánovat Váš další postup, jak se můžete případně bránit, na co se připravit a podobně.

Další možností je obrátit se přímo na policii s dotazem na standardní postup v podobných situacích. Anebo také na tuto poradnu, kde Vám poradí například ohledně pochybení policie a podobně.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
11.9.2016

MDMA, testy

Dobrý den, chtěl bych se zeptat letos 2 a 3 července jsem poprvé zkusil extázi 1 tabletu na každý 1 den z těch dvou, poté jsem si dal ještě 17. srpna a teď plánuju že si možná dám i 16 září 1 tabletu nebo čisté MDMA, ale potíž je v tom, že 12 listopadu možná půjdu na testy, tak bych s evás chtěl zeptat jaká je šance nalezení extáze v krvi a moči, předem moc děkuji za odpověď. Váha je 63 kg, výška zhruba 167 cm a mám rychlý metabolismus (to mám ověřené od jedné osoby co se v tom vyzná, ale nechci ani uvádět co dělá kvulí jeho i mojí bezpečnosti).

Nemo Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

po takto hypoteticky dlouhé době od posledního užití je pravděpodobnost detekce MDMA nulová (viz údaje v naší tabulce Testy na drogy).

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
11.9.2016

Syn, pervitin, obavy

Dobrý den. Syn užívá Pervitin, šňupe. Určitě asi 5 let, nevím. Někdy má oteklé oči, úplně brutálně. Viděla jsem i nateklé nohy, téměř je neschopný chůze. Do týdne se dá dohromady. Zase funguje, třeba 1/2 či rok bez příznaků. V obličeji má, asi když si dá, boláky, do 3 dnů se vytratí. Ty nohy mne děsí, vlastně mne děsí vše. Pracuje. Denně pracuje - vnitřní omítky, ještě s kolegou, který je bez drog. Všichni jsou s ním naprosto spokojeni, je skutečně perfekcionalista, i doma na baráku, strašně slušný, obětavý, výjimečně chytrý, šikovný a hodný kluk. Vše umí opravit, na co sáhne, vše je perfektně uděláno. Jsem z toho nešťastná, každý ho má moc rád. Už se i léčil, před lety, dobrovolně, nyní už nechce. Ty opuchlé nohy a oči mne děsí. Čím prochází ? Se mnou se o tom nechce bavit, nechce, abych pro něj cokoli dělala. Jsem naprosto zoufalá a nešťastná, už jsem připravená na vše, co droga přináší, za 15 let užívání drog, začal marihuanou, počítám i s nejhorším...... Prosím neposílejte do poradny mne, tam už jsem byla, sama se sebou se s tou hrůzou snažím nějakým způsobem vyrovnávat .... Dotaz prosím uveřejněte, pro všechny děti a jejich zoufalé rodiče . Děkuji Vám pěkně za odpověď nešťastná matka

V. Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Je z něj vidět, že Vám na synovi záleží, vážíte si ho za jeho osobnost i pracovitost a máte o něj obavy kvůli užívání drog. Rozumím tomu, že po takové dlouhé době a různých potížích jste z toho nešťastná.

Oteklé nohy mohou být způsobené nadměrnou zátěží, nedostatečným prokrvením, tím, že krev necirkuluje správně. Laicky řečeno nedostatečným odpočinkem a tím, že je Váš syn pořád na nohou. Stejně tak by mohly být způsobené například onemocněním cév. Podobné je to u očí - ty mohou souviset s prašností (omítkami), s nedostatkem odpočinku, s následky šňupání pervitinu, s oční chorobou, aj. Čím konkrétně jsou potíže Vašeho syna (oteklé oči, oteklé nohy) způsobené takto na dálku není možné odhadnout. To by mohl posoudit pouze lékař při osobní prohlídce.

Píšete, že se syn v minulosti absolvoval léčbu a nyní se nechce léčit. Je možné, že to nyní pro něj není alternativa, což však neznamená, že se to v budoucnu nezmění. Zároveň platí, že jsou i jiné cesty než jen klasická léčba (svépomocné skupiny, ambulantní docházení, přirozené zotavení bez léčby, atd.). A pak je tu ještě možnost, ač to pro Vás jako pro jeho matku může být těžké, dívat se na jeho situaci jako na relativně stabilizovanou. Pokud pominu zdravotní potíže, opravdu stojí za zmínku, že pracuje, že se chová slušně a okolí ho vidí také v dobrém světle.

Ovšem čím prochází, je těžká otázka. Užívání drog je často komplikovaná cesta pro ty, kdo je berou, i pro jejich blízké. A na této cestě pomáhá sehnat si pro sebe co nejvíce informací a podpory. Informace můžete načerpat například zde. Co se týče podpory, může být mezi blízkými i odborná. Píšete, že Vás nemáme posílat do poradny, možná nemáte dobrou zkušenost. Je však vždy více variant. Nabízí se možnost psychoterapie, kde se jedná o delší proces. Anebo pokud svou zkušenost chcete i sdílet s dalšími rodiči, fungují různé svépomocné skupiny. Podporu (pro sebe i pro syna) můžete hledat na této mapě pomoci.

Přejeme Vám hodně sil.

Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
10.9.2016

THC ve slinách

Dobrý den kouřil jsem marihuanu cca před 20 dny a chci se zeptat jestli to pořád mám ve slinách ?

Nope Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

po 20 dnech by měla být pravděpodobnost detekce THC ze slin prakticky nulová (viz naše tabulka Testy na drogy). Obecný časový rozptyl detekce THC ze slin je nicméně značný, obvykle okolo 12 - 48 hodin (týká se zejména ojedinělých a příležitostných uživatelů) od posledního užití. U chronických a pravidelných kuřáků může být detekce THC ze slin v extrémních případech 5 - 7, ale i více dnů. K tématu slinných testů můžete využít i TENTO ČLÁNEK.

S pozdravem poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
10.9.2016

Výpověď, odebrání ŘP

Dobrý den, byl mi zadržen řp, kvůli pozitivnímu testu... Nyní čekám na výsledky krve, chci se zeptat, musím podat výpověď i když ještě nemám výsledky z krve, nebo mám právo počkat až na výsledky a podle toho vypovídat. Díky za odpověď

Marie V. Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že je Váš dotaz právního zaměření, bylo by lepší, abyste se obrátila (telefonicky nebo emailem) přímo na drogovou Právní poradnu A.N.O., která je anonymní a bezplatná a na tato témata se zaměřuje.

Obecně platí, že pokud Vám přijde výzva k podání vysvětlení, svědectví nebo výpovědi, měla byste se dostavit. Zároveň až laboratorní výsledky rozboru krve mohou spolehlivě prokázat, zda jste ne/řídila pod vlivem návykové látky, podle hladiny aktivních metabolitů dané látky v krvi. Zda počkat a vypovídat až podle výsledků krve tak můžete probrat v právní poradně (link výše).

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
9.9.2016

Léčba hepatitidy C a pervitin

budou mě léčit z hepatitidy c kdyz ještě občas beru pervitin ?? ale nepíchám si ani nešňupu jen si ho občas dam do kapsle a spolknu diky za odpověd

Andrea Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Andreo,

děkujeme za Váš dotaz. S tématem léčby virové hepatitidy C bude lepší se obrátit přímo na specializované lékařské pracoviště, kde se léčbou zabývají. Poměrně podrobné informace nabízí tento web, naleznete zde jak obecné informace o hepatitidě C, tak webovou poradnu a kontakty na konkrétní pracoviště, kde léčba probíhá, rozdělené dle regionů. Podmínky pro zahájení léčby žloutenky typu C se mohou mírně lišit v závislosti na rozhodnutí ošetřujícího lékaře.

Obecně lze ale k Vašemu problému říci, že užívání drog v průběhu léčby žloutenky se lékaři nedoporučuje. Je tomu tak nejen z důvodu rizika opětovného nakažení žloutenkou (které u Vás nehrozí, pokud užíváte kapslemi), ale zejména z důvodu zvýšené zátěže na lidský organismus, a to především na játra. Ovšem nemusí to být nutně překážkou pro zahájení léčby.

Vaši situaci doporučuji konzultovat s lékařem specialistou, který Vám poskytne podrobné informace. Podobně jako u jiných infekčních nemocí, i zde se pravděpodobnost úplného vyléčení bez dalších následků zvyšuje s včasným zahájením léčby.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
9.9.2016

Pervitin, spánek

Dobrý den, mám dotaz, kdy přichází spánek po užití pervitinu? Jde mi o to, zda podle toho, že manžel v noci doma spí, lze vyvodit zda stále (příp.jak moc) pervitin užívá. Jeho závislost je tříletá, šňupe, kombinuje s marihuanou. Děkuji za odpověď. B.

brewa Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Doba, za kterou dochází ke spánku po užití pervitinu, je velmi individuální. Vše bývá ovlivněno např. citlivostí uživatele vůči psychostimulačním látkám, silou pervitinu, dávkováním, předešlou frekvencí konzumace atd. Dalším faktorem, který může sehrát roli v nastartování spánkového procesu, je marihuana anebo např. sedativní/hypnotické léky (mohou rychleji uvolnit a uživatel tak může usnout o něco snáz - není to ale pravidlem). Proto se obávám, že Vám nějaký spolehlivý časový údaj ani informace, zdali a jak moc manžel užívá, neposkytnu.

Co je ale obvyklým jevem (ovšem zejména při frekventované konzumaci anebo užívání větších dávek pervitinu), tak následný dlouho trvající spánek a potřeba regenerace (někdy několika denní či po mnoho hodin). Častokrát je také narušen normální spánkový cyklus (ve smyslu nočního spánku a obecně obráceného denního rytmu)  a s ním spojená enormní únava.

Pokud byste měla ještě víc otázek, tak doporučuji navštívit přímo naše Terapeutické centrum - ambulantní program (po zavolání na TOTO tel. číslo), kde je možné vše ještě detailněji probrat.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
9.9.2016

MDMA a následné potíže

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Užila jsem 2xza s sebou MDMA (čisté kristalky ve vodě). Extázi už jsem zkusila, ale MDMA jsem měla poprvé. Poprvé to bylo více a nájezd jsem měla silný, něco jsem si dokonce nepamatovala. Pak už jsem to ,,vytančila'' a bylo mě lépe. Druhý den mě bylo opravdu zle. Poté jsem měla den pauzu a opět jsem užila MDMA. V tomto případě méně, bylo mě lépe a druhý den jsem nezaznamenala výrazné problémy. Nevím zda je to tím, ale dva dny na to mě začalo být zle (nesnesitelná únava, pocit na spaní ale nemožnost usnout, buzení se několikrát za noc, neschopnost pracovat, nechut' jíst). Doktor mě řekl, že jsem unavená a předepsal mě byliny na spaní. Ale tento stav se táhne 5 dní po požití - pořád. Nemohu a nejsem schopná nic dělat. Nutím se jíst, snažím se, beru vitamíny. Myslíte, že je to následek MDMA?? Pravdou je, že jím velice zdravě a sportuji. Alkohol občas. Je možné, že se tělo moc unavilo? Víte o něčem, co by mohlo pomoci? Děkuji a přeji hezký den, Naty

Naty Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Naty,

potíže, které popisujete, klidně mohly s užitím MDMA souviset. Ty se totiž mohou dostavit jak bezprostředně po užití, tak nějakou dobu po užití, kdy se organismus snaží vrátit rovnováhu (chemickou rovnováhu v mozku, spánkový deficit, dohnat velký výdej energie a podobně). Navíc je potřeba říct, že jak tableta extáze, tak krystaly či prášek MDMA mohou obsahovat různé další příměsi, které mohou také působit potíže.

Je dobře, že jste se obrátila na lékaře, který mohl vyloučit závažnější komplikace. Organismus by se měl po užití drog postupně navracet do normálu, pokud si člověk dopřeje dostatek odpočinku, spánku a obecně se řídí pravidly zdravé životosprávy. Určitě tedy děláte dobře, že jíte, berete vitamíny a na doporučení lékaře byliny. Přeci jen, pokud by Vám do doby, než Vám přijde tato odpověď, nebylo lépe, kontaktujte lékaře znovu.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
8.9.2016

Nevím co s tím ...

Dobrý den,potřebovala bych od vás radu a předem se omlouvám za dlouhý text.Seznámila jsem se přes mého spolužáka s jedním klukem,ze začátku to bylo všechno super,viděli jsme se každý den,chtěl se mnou být co nejvíc,pořád jsme se líbali,sex jsme spolu měli každý den a říkal mi,jak se na něj těší ,až spolu budeme zase spát,jelikož bydlí sám, bez rodičů,tak po pár dnech našeho vztahu mi řekl,abych si k němu nastěhovala nějaké věci,abych si je pořád nemusela vozit domů a zase zpátky,taky mi říkal,že bych u něho mohla někdy bydlet,bylo mi divné ,že po pár dnech už chce ,abych u něj bydlela,měla u něj své věci a tak,začal se mnou plánovat budoucnost ,co kde u něj uděláme ,jak chci upravit kuchyň ,jak bude upravená zahrada a tak ,prostě jako by se mnou už počítal napořád .Vybavil i kvůli mně koupelnu zrcadlem,když se něco kupovalo, ptal se mě ,kde co chci a tak dál.Po týdnu už mě viděla celá jeho rodina a byly ze mě nadšení jaká jsem ,že uklízím a tak dál,jeho bývalé přítelkyně nedělali prý nic.Po pár dnech už chtěl, abych u něj i spala.Viděli jsme se každý den,domů jezdil pozdě večer a ráno měl vstávat do práce,neustále mě hladil,objímal a projevoval ke mně city,jezdil i k nám na návštěvu a bavil se s mými rodiči,nechtěl ale u nás spát,jen jednou,jinak se z toho vždycky nějak vymluvil ,pak se mi svěřil s tím ,že má na přirození nějaké bílé pupínky,že si mám zajít k doktorovi ,abych nebyla taky nějak nemocná,šla jsem tedy k doktorovi a měla jsem angínu-streptokoka, doktorka mi řekla ,že jsem mu to asi přenesla orálním sexem nebo on mě ,vyléčila jsem se a všechno bylo v pohodě.Pak mi ale psal,že zvrací,má zimnici,pálí ho oči,průjem,teče mu krev z nosu a tak dál,byl u doktorky ,ta mu vzala moč a řekla, že má silný zánět močáku a dala mu antibiotika ,týden byl doma a léčil se,pak šel na kontrolu a doktorka mu řekla ,že se nic nezlepšilo ,ale že už k ní nemá chodit že se to spraví.Pořád mi psal ,jak je mu zle ,když sní něco smaženého ,pořád že zvrací a má průjem,průjem přisuzoval tomu ,že začal kouřit jiné cigarety.Pak začal spát celý den ,usnul třeba v 16:00 hodin odpoledne a spal až do ráno do 5:00 než vstával do práce, byl pořád unavený ,ospalý ,sex nám přestal fungovat .Vždycky měl přes den hodně silné řeči ,jak se spolu večer vyspíme a večer ani nevěděl ,co sex znamená.Před sousedem ,mýma rodičema a tak dál se smál ,dělal srandičky ,ale jak mile jsme byly třeba večer spolu sami,neměl náladu byl unavený a pořád spal.Dal mi jen pusu a sem tam ,když měl náladičku nějak se mě dotýkal,ale jinak se mě nevěnoval,jezdila jsem k němu jen pracovat na zahradě,uklízet u něj doma a na nákupy,umývat auto a tak dál,musela jsem mu neustále připomínat, kde má mobil, peněženku ,co má koupit ,udělat a tak dál.K nám domů už přestal jezdit, vyhýbal se tomu,my jsme se viděli 5x týdně, takže jsme spolu byly v podstatě celý dny,takhle mě chtěl vidět on ,nebylo to ,že bych mu já sama nařídila ,že se tak budeme vídat.Pak mi říkal,že má ucpaný nos,smrkal a díval se na kapesník,jestli tam něco nemá.Neustále přeháněl a říkal různý věci, co nebylo ani možný,všude měl známý ,všechny znal a tak,když jsme jeli autem,na všechny mával ,ale nikdo na to nereagoval.Vybral z účtu peníze,pozval mě na večeři a zbytek peněz si schoval ke mně a řekl mi ,že až nebude mít ani na cigarety,že mu mám něco dát,jeden večer jsme spolu popíjeli alkohol,nebyly jsme nějak opilí ,ale on šel brzo spát,řekl,že je unavený z práce a tak,já ho pak za pár hodin vzbudila,byl protivný,vyhazoval mě z koupelny,že se chce okoupat sám a tak,nevěděla jsem, co to má za divnou náladu a jak se to chová,pili jsem a řekl mi ,jestli nechci trávu,že zavolá a za pár minut mu to kamarád doveze,já když jsme spolu začínali chodit jsem mu řekla ,že tráva u mě neprojde ,že když kouří překousnu to ,ale tohle prostě ne ,takže s tím byl seznámeny,že se mi tohle nelíbí.Taky jsem mu řekla ,že to nechci,když jsme pili připadalo mi ,že se mě snaží opít a pak něčeho využít,nevím.Když jsme pili alkohol a pak jsme spolu spali líbilo se mu ,že je to takový jiný ,že jsem víc odvázaná.Jednou k němu přijel kamarád ještě s dalšími kamarády ,že prej na cigaretu a pokec,za ani ne dvě minuty byl zpátky,napadlo mě ,že mu asi jen něco dal a odjel,jeden víkend jsem byla u něj jako vždycky pracovali jsme zase na zahradě,rychle se unavil a byl vyřízený,řekl mi ,že mě po obědě zaveze domů ,byla jsem z toho vyřízená,byla jsem i dost protivná, že jsem byla mimo z toho ,že se ke mně nechová jako dřív ,že se to všechno změnilo,všimla jsem si,jak první měsíc se ke mně choval v pohodě a druhý je úplně mimo najednou se jeho chování změnilo, byl úplně jiný,první měsíc mi dělal pořád nějaký romatický překvápka, třeba napustil vanu a dal mi kolem ní svíčky,druhý měsíc už na to neměl ani energii.Šli jsme tedy dolů na oběd k jeho babičce ,se kterou bydlí .Od oběda utekl ,ani na mě nepočkal .Už to bylo pár dní ,kdy se mi vyhýbal, chodili jsme spolu do vany,byly pořád spolu a ted posledních pár dní vždycky utíkal,aby byl aspoň chvíli sám,odešel od obědu dřív a já šla pak za pár minut za ním ,přišla jsem nahoru a viděla jsem ho,jak leží v posteli a u postele má kýbl,ptala jsem se ho, co se stalo a řekl mi ,že mu není dobře,chtěla jsem ,aby si vzal prášek ,ale řekl mi ,že ho to přejde,říkala jsem ,že to už není možné ,že je mu pořád tak zle,že zajdeme k jiné doktorce ,když tam ta to nechce řešit,nechtěl,tak jsem se do něj pustila,že já nebudu trpět za to ,že on je unavený,řekla jsem mu vše ,co mě mrzelo a vadilo mi ,že sex nemáme,nechce jezdit k nám domů,vyhýbá se rodičům ,je unavený,city mi žádný nedává najevo ,že pořád jen spí,na sousedy a ostatní se přetvařuje a mě si nevšímá a tak dál,na to mi řekl ,že nevidí ,že by se choval nějak špatně nebo jinak,že se snažil chovat normálně ale nejde to a jiný už nebude,ptala jsem se ho, kdy si mám balit věci ,aby mě zavezl domů,říkal ,že za chvíli ,že ještě tráví,myslela jsem si, že oběd ale asi to bylo něco jiného.Vzala jsem si věci a zavezl mě domů,cestou jsme si neřekli ani slovo ,říkal,že si zajede do lékárny pro prášky na žaludek ,aby se mu udělalo líp,nikde nebyl, lhal mi,večer se mi ozval a napsal mi ,že je docela k zamyšlení to ,co jsem řekla,přitom jsme se nějak nehádali ,jen jsem mu to normálně řekla a ptala se ,jak to bude řešit,u našeho rozhovoru ke mně ležel zády ,takže se mě ani nedíval do očí.Pak mi začal psát,že jiný nebude,vymyslel si pěkně blbou výmluvu ,že využil toho ,že je mu zle a špatně ,tak mi řekl ,že je nemocný a nechce se nechat léčit a chce na to být sám,pak na mě zkoušel ,že si myslel ,že je na vztah připravený a není,pak na mě zkoušel ,že by měl myslet jako my a pořád myslí sám za sebe ,na to jsem mu napsala,že to není pravda ,že pořád plánuje ,co my dva,zase mu to neklaplo,já si pořád myslela,že je fakt nějak nemocný a chce být sám, ,tak jsem mu tvrdila ,že s ním půjdu k doktorovi ,at mu pomůže, nic nepomohlo,napsal mi ,že si myslel ,že ta nemoc na něm není vidět a já to poznala,nečekal že to poznám tak brzo,říkal mi ,že to byla jen otázka času,kdy by se mu to v hlavě pomotalo a řekl by mi to sám ,ale asi by mi neřekl ten pravý důvod ,co mu je. Napsal mi ,že do hodiny je u mě a doveze mi věci ,co jsem u něj měla,nechápala jsem to,přijel a já se z něj snažila dostat, co mu teda je ,naštvaně mi pak řekl ,že mu před půl rokem našli na žaludku něco jako nádor ,že mu na to dali prášky, aby se to zmenšilo ,ale že se to zase zvětšuje a že na to chce být sám a léčit se nechce,řekla jsem mu ,že mu to nevěřím ,že se mě chce jen zbavit, říkal ,že je mu to líto ,ale má blbý obličej a není to na něm poznat ,jak jsme spolu začali chodit řekl mi ,že kdybych se s ním rozešla bude ho to dlouho mrzet,pořád se mě ptal, jestli mi na něm něco vadí a tak .Napsala jsem to kamarádovi a ten mě navedl na stopu,že v tom můžou být drogy,přemýšlela jsem nad tím a všechno ,co mi psal a ty jeho příznaky,že tomu nasvědčují,druhý den jsem mu napsala,že už vím tu jeho nemoc ,co mu doopravdy je, přečetl si to na FB a neodepsal,pak si mě druhý den smazal z přátel,zjistila jsem ,že mi ve spoustě věcech lhal a bylo to jinak,myslím si že první měsíc kouřil jen trávu a ta ho nabuzovala a druhý měsíc, jak mu začali ty problémy, tak začal brát i něco jiného a nezvládá to,ráno když vstával do práce vypadal strašně, přivřené oči a choval se jako by měl za chvíli vrazit do zdi a tak, vypadal ,jak na umřití,zeptala jsem se známých ,co bydlí tam, kde on a řekli mi ,že je tady tímto známý ,že se u něj sjíždí tady takový typy lidí,že před rokem měl problémy s policií, jezdil zfetovaný na motorce a dělal problémy,ale nikdo ho u toho nikdy neviděl a nechytnul ,takže to není na 100% jasný,asi za týden mi psal jeho kamarád a zkoušel na mě ,že se mu neozývá a nebere mu telefon ,přitom jsem moc dobře věděla,že už o všem vím ,když jsem se ptala ,co řekne rodičům, řekl že řekne,že to po*ral,zkoušel ze mě vytáhnout co o něm vím ,co se stalo,aby si byl jistý že nevím, že v něčem jede,zneužil mého otce na to,že si vymyslel ,že má narozeniny ,aby nemusel někam jít s tím svým kámošem ,lhal mu a používal na to mě,takže ted jsem já ta největší lhářka i ten jeho kamarád si to myslí,týden na fb nic nedával a tedka tam píše, kdo přijede pít alkohol ,kdo přijede na cigaretu a tak dál,dál se baví a dělá jakoby nic,přitom mě nepřipadne ,že by mu nějak náš vztah vadil,myslím si že byl spokojený a nic mu nevadilo,je sám nemá moc kamarádů ,všichni už to o něm vědí asi, tak se mu vyhýbají,bydlí sám otec má přítelkyni a svůj dům,jeho matka taky a má 15 letýho syna ,takže na svých starostí dost,nikdo ho nehlídá a nekontroluje ,jeho babička bydlí dole a má o něj taky strach, všimla si taky ,že s ním není něco v pořádku. Je na ní sprostý a tak,nevím ,jestli mu mám pomoct nebo se na něj vykašlat,pořád mi to vrtá hlavou, bydlí sám a nikdo se o něj nestará,má docela málo peněz takže se bojím ,že za pár měsíců už na to nebude mít, známí říkali ,že trávu kouří pořád a sem tam si dá něco víc ,že na to moc nemá peníze,myslím si ,že mu nikdo nepomůže, jeho rodiče už mají svůj život ,jak jsem zjistila o co šlo,tak jsem jela za jeho otcem tajně a vše jsem mu řekla i to jak si vymyslel že je nemocný,lhal i jeho otci co jsem zjistila,lže všem kolem a využívá lidi jak potřebuje,jeho otec mi řekl,že si s ním musí promluvit a nějak to zjistit ,ale že musí opatrně ,počkám asi měsíc a zkusím ho kontaktovat co a jak je nového,nevím co mám dělat, jestli se na něj vykašlat at mu pomůže rodina,myslím si že když mu napíšu, nebude se mi ozývat a cpát se mu do domů a tak je blbost,nevím doufám ,že si to uvědomí ,že přišel o mě,mé rodiče se kterýma dobře vycházel je sám a tak a začne to řešit ,nevím co mám dělat ,je mi to líto a pořád si nad tím lámu hlavu a taky vám píšu proto, abych se zeptala na váš názor co si o tom myslíte vy, jestli v tom fakt hrají roli drogy .O tomhle vím jen já ,protože jsem s ním byla nejčastěji před ostatními se ještě pořád snaží přetvařovat,vrtá mi hlavou,proč mi psal ty své problémy?drogově závislí přece tají co s nima je ,on se mi tím chlubil,naznačoval mi snad ,že má problémy a čekal ,že mu nějak pomůžu? Pořád nevím co s tím.Moc vám děkuji za váš čas a ochotu mi pomoct s problémem.Přeji Vám hezký den.

Nika Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Niko,

děkujeme za oslovení naší poradny a za Vaši důvěru. Rozumím tomu, že Vás vše trápí a že uvažujete o možných příčinách, ale ani i přes detailní popis chování Vašeho ex/přítele a vztahu nemůžu hovořit za někoho jiného a nedokážu odhadnout, z jakého důvodu Vám psal o potížích, ani co Vám naznačoval. Ani z mých zkušeností s uživateli drog a informacemi, které mám, nedokážu odhalit, co se za jeho chováním skrývá. Zároveň je těžké cokoli odhadovat takto přes internet a větší prostor k důkladnému rozebrání a hledání řešení by byl při osobním setkání s odborníkem (např. psychologem).

Ve své odpovědi se mohu pokusit o vyjádření alespoň k některým Vašim otázkám a dotknout se některých myšlenek, které ve mne při opakovaném čtení Vašeho emailu nejvíce rezonovaly. 

Co se týče Vašeho dotazu o drogových uživatelích a utajování problémů, nemyslím si, že by utajování potíží mělo být nějakou výsadou drogově závislých, i když se tak samozřejmě častokrát děje. Jde o standardní obranný mechanismus psychiky, který využívá mnoho lidí. Z utajování ale opět není možné dělat nějaký obecnější závěr a odhadovat, co mohlo sehrát roli, zdali drogy, či něco zcela jiného.

Co naopak bývá indícií k problémovému užívání drog, je postupná proměna osobnosti, velká míra manipulace a s ní spojené lži, podrážděnost, agresivita, změny nálad, překrucování faktů a podobně. Pro rodinu a osoby blízké je pak obvykle složité se nějak vyznat v tom, co se s dotyčným děje, co byla pravda a co ne a častokrát tak dochází k velkým zmatkům v komunikaci, stále více nejasným pravidlům v rámci soužití a podvolování se rozmarům závislého ať už syna, dcery či partnera.

Z toho, co píšete, na mě doléhají především Vaše úvahy nad tím, "že ex/příteli už nikdo nepomůže" a zda byste Vy neměla časem něco podniknout. Opět nedokážu rozhodnout, jak byste se měla zachovat. Chtěl bych Vám ale napsat, abyste zkusila myslet taky (a hlavně) na sebe, byla opatrná a zkusila maximálně uvažovat o hranicích Vaší další případné podpory.

Pokud bych se v daném kontextu přece jen zkusil dotknout hypotézy s užívání psychoaktivních látek, tak k tomu, aby se něco změnilo a bylo možné pomoci, je zcela zásadní motivace a aktivita osoby, která se chce problémů s drogami zbavit a začne si postupně uvědomovat, že takovou životní dráhu nechce. Častokrát se tak děje např. i díky zjištění, že postupně ztrácí "půdu pod nohama", své blízké a finance. Teprve poté a na popud dotyčného je obvykle možné se nějak posunout a jít se např. společně poradit s odborníky (psycholog, terapeut) z oblasti adiktologie (viz Mapa pomoci). V opačném případě jsou možnosti omezené. Na úplný závěr doporučuji vyzbrojit se v rámci daného tématu i dalšími informacemi a přečíst si např. TUTO publikaci (odkaz č. 1).

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
8.9.2016

THC, trvající divné stavy

Dobrý den jeden můj chytrý kamarád mi řekl že má suprovou trávu tak já jsem řek proč by ne taj jsem si ji koupil z kámošema jsem ji zhulil nejvíc jsem měl já a najednou ten stav spolmalenej když jsem si lehl slyšel jsem tlukot srdce brnělo mě celý tělo až po pár měsících mě řekl že to byla tráva určená na mastičku a jenže od té doby co jsem to zhulil je mi furt divně jako kdybych to nebyl já vůbec nemám chut k jídlu atd. nemáte nějaký tipy jak se toho zbavit nebo to jít řešit z lekářem jenže se bojí že se to dozví rodiče a jsem v řiti a jestli mě ten lekař nenahlásí na policii Děkuji za odpověď Tomáš

Tomáš Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Zdravíme Tomáši,

zpomalenost a určité nežádoucí vedlejší psychické i tělesné účinky po užití marihuany jsou poměrně častým jevem a většinou během dnů (maximálně týdnů) pozvolna odeznívají. Co je ale již k pozastavení, jsou trvající nepříjemné pocity a divné stavy v řádu několika měsíců. Za takovéto situace bych se také přikláněl k variantě navštívení lékaře (praktického) a potřebě vše detailněji vyšetřit. Konkrétní tipy, jak se těchto potíží zbavit, bohužel nemáme, bez podrobnějšího vyšetření by se míjely účinkem. Jediné co je možné napsat s jistotou, je doporučení vyhnout se teď jakýmkoliv experimentům s marihuanou a obdobnými psychoaktivními látkami.

I když rozumím Vašim obavám z toho, že by doma vše "prasklo", tak si zároveň říkám, že zdraví je přece jen přednější než průšvihy u rodičů. Navíc je lékař vázán lékařským tajemstvím a na policii nic hlásit nesmí (výjimku tvoří pouze trestné činy pod § 368 trestního zákoníku, viz tento odkaz). Také si u něj můžete jeho případný postup klidně nejprve ověřit.

Pokud se na rozhovor s rodiči na dané téma necítíte a máte velké obavy z jejich reakce, tak můžete zkusit zavolat i na některou anonymních linek důvěry (např. Modrá Linka). S pracovníkem na lince je možné celou situaci zkusit probrat podrobněji, třeba společně vymyslíte způsob, jak o tom s rodiči mluvit.

Ať je brzy lépe přeje poradna EXTC

skrýt odpověď ↑

zobrazeno: 1-25 z 5296 → stránka: 12