Vyhledávání a filtrování dotazů

Již zopovězené dotazy poradny:

Filtrovat dle tématu:

Dle typu drogy:

Hledaný výraz:

Nalezené záznamy pro výraz jak se zbavit thc :

zobrazeno: 1-25 z 222zobrazit stránku:

13.7.2020

Jak přestat s pervitinem

Dobrý den, poprosím o radu co udělat proto abych se zbavil závislosti na Pervitinu. Per. užívám 20let z toho 7 let na jehle, ale toho už jsem nechal před 5 lety ... za celou dobu užívání P beru jen +/- o víkendu, protože úspěšně podnikám a daří se mi už 7let. Poslední dobou už mě to ani nebaví navíc nechci přijít o řidičák který je úzce spojen s moji práci ... přes týden ani ne, ale vždy v pátek mě přepadne šílené nutkání si dát a nedá se to z té hlavy vymazat, prostě myšlenky jen na kde sehnat a dát si před 3 roky jsem toho nechal na rok ani nevím jak se mi to povedlo ... ale byl jsem idiot a stavil se ke známému a uz jsem v tom jel zase. Kdybch mohl vratil čas tak si ten den nalískam, protože ten rok byl super a chci ho zpět, ale už se rok pokouším přestat a bez úspěchu. Mám nejlepší rodiče na světě a vím že bych se mohl svěřit a určitě by udělali vše co by mohli ... ale v pubertě jsem měl moc průmserů a užili si se mnou víc než dost, navic mají přes 70 a mají svých starostí víc než dost ... ani ústavní léčba nepřipadá v úvahu nemůžu přijít o práci je to to jediný na co jsem pyšný a udržuje moji zodpovědnost taky díky práci nejsem troska na ulici ... prosím váš názor a předem Děkuji Vrťas Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Samotné rozhodnutí, že se chcete zbavit závislosti na pervitinu, je často zásadním krokem k tomu přestat. Píšete, že máte důležitou práci, kvůli které nechcete jít do pobytové ústavní léčby.

Vzhledem k tomu, že se Vám už jednou povedlo užívání úspěšně zastavit, máte možnost zkusit to nejprve opět svépomocí. Inspiraci můžete hledat například v TÉTO knize.

Přijde mi, že máte své zaběhlé vzorce (kdy je chuť na pervitin nejvyšší), dobře zmapované. Ve stručnosti mě napadá několik základních tipů. Pro přestání po své ose může být důležité prolomit páteční nutkání. Například promyšlením jiného víkendového programu, případně i změny místa, kde víkendy trávíte či domluvení si nějaké "pojistky" - např. někoho, komu věříte a kdo by Vás přes víkend podpořil / odradil od užití, kdo by s Vámi několik víkendů strávil. Můžete tak získat zároveň podporu i pohled zvenčí. Variantou by mohla být i svépomocná podpůrná skupina, jako jsou anonymní narkomani anebo jiné obdobné skupiny, které působí v mnoha městech v ČR.

Další možností je tzv. ambulantní léčba, což nejčastěji znamená pravidelné docházení za odborníkem do terapeutického centra, adiktolodické poradny apod. Nejčastěji jednou nebo dvakrát týdně na terapii (více informací ZDE), kde byste mohl zkusit víc porozumět potřebě opakování pátečních "rituálů" a kde byste pro přestávání získal odbornou pomoc. Stejně tak by mohlo dávat smysl hlubší zvážení toho, co Vám po celý rok abstinence fungovalo, co bylo jinak než nyní, a co se mohlo podílet na tom, že se Vám dařilo nebrat. V řadě zařízení jde domluvit i doba, kdy už budete mít po práci. Vzhledem k tomu, že jste neuvedl místo, odkud jste, nemohu Vás bohužel nasměrovat přímo.

Pokud máte dostatek dovolené nebo můžete jít na kratší dobu na neschopenku, je možností i krátkodobý pobyt spojený s detoxem. Například Červený dvůr nabízí různé možnosti, které mají různou délku. Zajímavý by pro Vás mohl být například program 3D, po kterém lze pokračovat v místě bydliště.

Držíme palce, ať se Vám povede s pervitinem přestat.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
4.7.2020

Jak se co nejrychleji zbavit závislosti?

Dobrý den Chtěl bych se optat na něco moc důležitého. Jsem závislí na metadonu,beru ho už 15 let.Byl jsem i ve vězení a i tam jsem metadon dostával.Stalo se tam,že mi chtěli metadon vzít a nahradit ho tramalem,tohle trvalo asi měsíc a pak mi museli metadon vrátit, protože jsem omdleval a nemohl jsem normálně fungovat.Ale co je dobré je,že si na tu dobu na ten měsíc vůbec nepamatuji,mám na tu dobu výpadek paměti. Zkoušel jsem metadon po propuštění z vězení metadon vysnižovat, ale když jsem se dostal na 6ml což je 30mg jsem přestal fungovat,málem jsem přišel i o práci,protože jsem neměl sílu ani chodit.Ty bolesti byli fakt velké, musel jsem začít dávku zvyšovat. Nedávno mi kamarád řekl o klinice v bělehradě jmenuje se to dr.Vorobiev na netu,a tam člověka zbaví fyzické závislosti během pár dnů a bez bolesti.Uvedou člověka do umělého spánku a podávají mu naloxon a tím mu proplachuji krev.Clovek se probudí bez bolestí a může normálně fungovat.Ta klinika funguje mnoho let a ma klienty z celé evropy.Jak může člověk v Čr přestat něco brát a začít normálně fungovat.Ve vězení sem poznal, že me TĚLO je po tolika letech brani metadonu hrozně závislé na této látce.Kdyz přejdu na jinou náhražku tak budu závislí zase na ní. PROSIM PORAĎTE MI JAK SE ZBAVIT CO NEJRYCHLEJI ZÁVISLOSTI. DEKUJI David Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Davide,

děkujeme za dotaz. Popisujete dlouhotrvající závislost na metadonu, který jste zkoušel několikrát vysnižovat. I když jste zkoušel všechno možné, doposud jste v této snáze nebyl bohužel úspěšný. Chtěl byste poradit, jak se co nejrychleji z vlivu této látky dostat.

Úvodem bych Vám chtěl napsat, že zcela souhlasím s tím, že odvykání od metadonu není snadné a obecně je popisováno jako velmi náročné (tato látka je přece jen 2 x silnější než morfin), vzhledem k silným fyzickým abstinenčním příznakům. Co se týče kliniky v Srbsku, přiznám se, že jsem o ní doposud neslyšel, stějně tak nemám žádnou informaci ohledně něčeho podobného v ČR. V České republice mi je znám pouze klasický přístup, který zahrnuje dlouhodobější detox na oddělení závislosti a následně i ambulantní doléčování (tzn. terapie např. v některé z adiktologických ambulancí či terapeutických center), jelikož bývá důležité nepodcenit také psychickou složku závislosti.

Jakožto nelékař se zároveň obávám, že Vám nejsem schopen poskytnout konkrétní postup, jak by bylo možné se této substance rychle zbavit. Domnívám se, že by stálo za pokus kontaktovat přímo některého z psychiatrů, který se na opiátovou/opioidovou substituci specializuje. Ten by Vás mohl dále nasměrovat. Napadá mne, že lze zkusit oslovit např. Kliniku adiktologie, která by Vás mohla propojit a někoho Vám doporučit (snad by mohli vědět i o případných aktuálních inovativních postuptech v této oblasti u nás). ZDE můžete najít kontakt.

Držíme palce, abyste konečně našel cestu, která Vám bude vyhovovat a bude efektivní.

Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
22.5.2020

Hranice užívání kokainu?

Dobry den. Partner (vek 29let) bere "prilezitostne" kokain,nekdy v kombinaci s extazi. Jednalo se o frekvenci tak jednou za 1,5-2mesice. Vyhradne kdyz jde do klubu. Je to takovy jeho zpusob odreagovani,jinak vicemene nikam nechodi,moc nepije. V poslednich tydnech se ale stalo,ze uzil treba tyden po sobe a v situacich,kdy to moc nechapu. Napriklad doma,se mnou a kamaradem,fajn vecer s drinky,povidani. A od pulnoci dal uz jeli kluci lajny az do rana. Snazim se s nim o tom mluvit,ze se mi to nelibi. Vetsinou ale argumentuje,ze vi,co si muze dovolit. Dnes jsem se ho po dalsi akci zeptala,proc nezvladne se odreagovat s kamarady i bez toho. Rekl mi,ze nad tim nikdy takto nepremyslel. Me popravde desi tendence sem tam zkratit dobu kdy uzije znova. Dale v klubu neresi,s cim kombinuje-da si drink,kombinuje kokain s extazi... Nechci mu brat jeho zabavu a zpusob odreagovani,jinak je vcelku zodpovedny. Jen se ale bojim,kde je ta "hranice" toho,kdyz uz to spadava nekam jinam. Dale ho posledni tydny i trapi krvacivost z nosu a to i v dobe,kdy nic nebere (zejmena po ranu,nespusti se mu krvaceni samo ale kdyz se snazi zbavit hlenu z nosu,je pritomna krev). A posledni vec,na kterou jsem se chtela zeptat je,zda s timto rekreacnim uzivanim muze souviset obecny pokles sexualni touhy. Dekuji moc! Potvor Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za dotaz. Je dobře, že přemýšlíte, kde je hranice, kdy už vše může spadat jinam, než je rekreační užití a odreagování a snažíte se ji hlídat.

Bohužel Vám nedokážu konkrétně napsat, kdy už frekvence braní značí problém, protože u každého člověka je takový limit jinde. Důležitý bývá také set a setting, tedy okolnosti, kdy dotyčný drogu užívá. Jak i sama píšete, jednou za 1,5 - 2 měsíce v klubu na akci Vám to přišlo ještě relativně akceptovatelné, ale doma už Vám to smysl nedává. Kokain má silný závislostní potenciál. Obecně by se dalo říci, že riziko většinou nastává, když člověk začne zvyšovat množtví (kokainu, MDMA i jiných látek) a když hledá záminky, aby si mohl dát častěji. Na jednu stranu tedy zkracování doby a nové okolnosti pro užívání mohou značit problém, na druhou stranu se také může jednat o období, kdy člověk bere častěji a po skončení tohoto období zase dokáže dodržovat delší rozestupy mezi jednotlivými užitími nebo s užíváním úplně přestat.

Není tedy jisté, jak se situace bude vyvíjet. Možná by stálo za to prozkoumat, proč má nyní partner potřebu užívat častěji. Důležité také je, aby v tom bylo dobře i Vám, jako partnerce a nevznikaly mezi Vámi konflikty. Někdy může pomoci si pro užívání domluvit pravidla, například, aby drogy neužíval doma apod. Zde můžete najít informace o tom, jak poznat rozvíjející se závislost i různé aspekty, kterých si všímat.

Rizikové mi přijde také to, že partner drogy kombinuje mezi sebou, což je pro organismus velmi zatěžující. Z hlediska harm reduction se doporučuje dodržování dostatečně dlouhých rozestupů (2 - 3 měsíce) mezi jednotlivými užitími, konzumace nejprve malého množství, nekombinování s jinými látkami včetně alkoholu atd.

Krvácivost z nosu je častý problém, který je se šňupáním kokainu (i jiných drog) spojován. Sliznice nosu potřebuje čas, aby se dokázala zhojit a také kokain může pokaždé obsahovat další příměsi, které sliznici také poškozují. Pokud by se problém zhoršoval, bylo by na místě nechat se zkontrolovat u lékaře (ORL).

Obecný pokles sexuální touhy může mít také různé příčiny. Obzvlášť pokud je užívání kokainu spojené se sexem, tak pak hrozí, že sex bez kokainu už nebude tak uspokojivý. Fyziologicky by užívání kokainu nemělo mít dlouhodobě vliv na pokles touhy, pokud se nejedná například o dobu několika dní po užití, kdy je člověk na dojezdu a je unavený. Ale libido obecně souvisí s mnoha faktory, jako je i ne/důvěra mezi partnery, ne/jistota, ne/spokojenost, ale i délka vztahu apod.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
14.11.2019

Pervitin, vliv na mozek

Ve 20ti letech jsem začala s pravidelnym užíváním pervitinu. Za účelem zvýšení sportovního výkonu v kulturistice. V užívání pervitinu jsem nepřetržitě pokračovala 10 let. Bez prestavky. Užívala jsem dávku 2 krát denně každý den. Dodržovala jsem kazdodenni spankovy, jídelní I tréninkový režim. Dařilo se mi tímto způsobem vést poměrně normální životní styl, stále se zdokonalovat ve sportu a provozovat ho má závodní úrovni. Přes to všechno můj životní styl zazival silná negativa. Sice pro mě byl sport neustále tím hlavním důvodem pro užívání pervitinu, ale stále jsem se na něm psychicky závislou. Po té hto 10ti lezech užívání jsem se sama rozhodla, že se chci své závislosti zbavit. Přestala jsem s užíváním že dne na den. Nyní jsou to již 2 roky abstinence, kdy jsem pervitin nikdy neužila. Prvni 3 měsíce po vysazení jsem zažívala strašně velkou únavu. Postupně se tento stav zlepšovat ale ani nyní po dvou letech nemám pocit, že má energie a elán do života by byl stejný jako před užíváním pervitinu. Nevím jestli toto mě udání je objektivní a k tomu směřuje můj dotaz. Mohlo se stát, že po tolikaletem užívání byl můj mozek permanentně poškozen a už není schopen se navratit do původního stavu zdravého člověka? Pokud je tomu tak, je možné nasadit fsrmakoterapii, která by mi pomohla? Je zdravotní centrum na které bych se mohla obrátit a zaplatit si vyšetření, které by zhodnotili fungování mého mozku? Bezejmena Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Oceňuji, že jste se po takto dlouhé době koexistování s pervitinem rozhodla jej z Vašeho života zcela vyloučit a daří se Vám abstinovat. Dokážu si představit, že takováto změna chtěla velké odhodlání a zároveň odvahu k postupnému překonávání nežádoucích dopadů - např. již zmíněné únavy, která bývá v obdobných případech velmi častá.

Od nás byste ráda věděla, zda-li se mozek po mnohaletém užívání metamfetaminů opět může vrátit do původního "zdravého" stavu; zda existuje farmakoterapie, která by Vám v opačném případě mohla pomoci; a kam se případně obrátit kvůli zhodnocení fungování mozku.

Co se týče Vaší první otázky. Upřímně řečeno, může být v první řadě trochu ošidné jakékoliv srovnávání s dobou před deseti lety a nyní. Standardně s přibývajícím věkem přece jen dochází k úbytku energie, zároveň do pocitu ztráty elánu může vstupovat mnoho dalších proměnných (vnitřních či vnějších) spojených ať už s celkovou kvalitou života/vztahů, zvolenou prací a životním směřováním atp. Roli mohou sehrávat i zvolené strategie zvládání stresu či napětí.

Zároveň souhlasím, že dlouhodobá konzumace pervitinu negativní vliv na mozek má. I zde ovšem záleží na vícero okolnostech - na individuální citlivosti nervové soustavy a organismu vůči působení konkrétní substance, době a frekvenci braní, síle/kvalitě užíváného pervitinu a možných příměsí v něm obsažených atd. S určitostí tak není možné napsat, že se mozek po té a té době navrátí do původního "nastavení".

Obecně alespoň můžeme vycházet např. z tohoto staršího výzkumu s PET (pozitronovou emisní tomografií), který předložil důkaz o postupném úbytku dopaminu v jednotlivých mozkových centrech v případě pravidelného a opakovaného užívání pervitinu, viz tento link s několika PET scany (1. kontrolní skupina, 2. skupina uživatelů pervitinu abstinujících pouze měsíc, 3. skupina uživatelů abstinujících 14 měsíců). Nadějnou zprávou je, že daná studie deklaruje, že již po cca 14 měsících od neužívání MET dochází k výrazné regeneraci jednotlivých mozkových struktur a hladin neuropřenašečů.

O farmakoterapii by se dalo zřejmě uvažovat např. v kontextu předepsání SSRI antidepresiv. Tato otázka by však již měla směřovat přímo na lékaře/psychiatra, který by měl zvážit všechna pro a proti.

Ohledně vyšetření fungování mozku lze doporučit objednání se na neurologii. Pokud byste se na to necítila, není třeba udávat domnělý důvod. Mělo by stačit sdělení že dlouhodobě pociťujete větší únavu a máte zájem o podrobnější vyšetření mozku.

Držíme Vám palce, abyste se brzo cítila zase fajn. Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
23.7.2019

Psychické potíže

Dobrý den chtěl bych se zeptat od 15let do 19 jsem užíval marihuanu denně kvůli tomu že mi hrozně ulehčovala život kvůli otci který je alkoholik a byl nás a taky kvůli bolestem které mám v ruce protože jako dítě jsem si ji zlomil a doposud jí mám špatnou a pořád v 80° tudíž jí nenatahnu ale co mě trápí je že mám pořád hrozné vykivy nálad úzkost deprese ale moje psycholozkat mi napsala jen brintellix že mám špatný serotonin v hlavě ale to to nevyřešilo někde jsem četl že slečna měla stejně příznaky jako já a paní doktorka jí něco předepsala a bylo po problému ale bohužel už nevím jak jse to jmenovalo můžete mi poradit děkuji moc. Miroslav Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Miroslave,

rozumím tomu, že hledáte způsob, jakým se zbavit nepříjemných stavů. Přijde mi důležité, že jste v kontaktu s psycholožkou (nejspíš psychiatrička, pokud Vám předepisuje léky). V rámci osobního kontaktu se dá přeci jen věc řešit lépe než přes internet. Navíc co se týče léků, ty je potřeba pečlivě vybrat na míru konkrétnímu člověku a jeho potížím. I kdybychom v této poradě měli lékaře, stejně by nebylo možné takhle na dálku dát doporučit lék, který by vše vyřešil.

Co ale lze zkusit, tak bavit se s psychiatričkou o tom, když Vám léky nevyhovují, někdy je potřeba nějakou dobu počkat, než začnou fungovat anebo naopak zkusit jiný lék. Každému člověku může fungovat něco trochu jiného.

Také bych Vás ráda podpořila v tom zkusit zároveň vyhledat psychoterapeuta. Psychoterapie umí být také velmi účinná pro zlepšení depresí, úzkostí nebo výkyvů nálad. A oproti lékům má i přesah v tom, že může pomoci zpracovat třeba i těžké zkušenosti z minulosti. Ty mohou mít na současný stav také vliv. Kdybyste to chtěl zkusit, můžete kontaktovat v Brně například Terapeutické centrum. Pro inspiraci zasílám ještě text "Jak najít dobrého psychoterapeuta".

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
24.2.2019

Závislost na Zolpidemu

Dobrý den, smazal se mi docela dlouhý dotaz s veškerým popisem mých potíží. Jsem závislá na zolpidemem. Snižuji je doma. Do léčebny již nechci. Ambulantní léčba by mi vyhovovala. Napadla mě i možnost umělého spánku s postupným snižováním. Je to možné? Nebo jinde ve světě. Děkuji vám za odpověď. Sylvia Sylvia Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Sylvie,

děkujeme za dotaz. Je dobře, že přemýšlíte o tom, jak se zbavit závislosti a už jste s tím doma sama začala. Při snižování dávek Zolpidemu je dobré mít na paměti, že mohou nastat abstinenční příznaky (viz příbalový leták) a je proto na místě snižování konzultovat s lékařem (nejlépe psychiatrem).

O využití umělého spánku za tímto účelem nemám bohužel žádné informace. Je však fajn, že zvažujete využití dostupné možnosti a to sice ambulantní léčby. V tomto rozhodnutí bych Vás rád podpořil, protože podpora ze strany odborníků (a např. psychologa/terapeuta) může být v takové situaci velice nápomocná. Pro vyhledání konkrétních programů můžete využít například tuto mapu pomoci.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
13.1.2019

Pervitin, sladkosti

Dobrý den. Pravidelně užívám amfetaniny asi třičtvrtě roku vkuse - malé dávky šňupáním jako berličky při náročnějších činnostech. Kdykoliv si udělám pauzu, mám nekontrolovatelné chutě na sladké, jsem schopná spořádat nehorázná množství sladkostí až do stavu, kdy mi je tak zle, že se musim jít vyzvracet, ale ani to kolikrát nezabrání k opakovanému "futrování". Čím jsou tyhle nezvladatelné chutě způsobeny? A jde jim nějak zabránit? Kolikrát jsem se chtěla už na užívání amfetaminů vykašlat úplně, ale tyhle přežírací záchvaty mi to nedovolují, během třídenní pauzy jsem schopná přibrat třeba i 4 kila. Poraďte mi, prosím, jak se při abstinenci zbavit těchto chutí. Existuje například nějaký dostupný lék? Mockrát děkuji za pomoc.

Ester Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Ester,

děkujeme za oslovení naší poradny. Půjdu přímo k Vaší otázce. Chuť na sladké se při (a po) konzumaci pervitinu zvyšuje především z toho důvodu, jelikož je organismus jeho působením extrémně zatížen a následně se proto snaží načerpat energii (sladkosti = jednoduché cukry = rychlá energie). Je zcela běžné, že se tak děje i nějaký čas při vysazení a stejně tak je obvyklé, že lidé náhle a rychle přiberou na váze i z toho důvodu se metamfetamin jakožto anorektikum neosvědčil. Tělo si totiž dělá zásoby, kdyby náhodou opět strádalo.

Co se týče zabránění takového stavu. Zde moje odpověď zřejmě nebude příliš překvapivá. Obdobné nekontrolovatelné chutě na sladké by bylo možné ovládnout především změnou přístupu k pervitinu, dlouhodobou abstinencí a péčí o sebe (jak ve smyslu nalezení jiné a méně rizikové činnosti jakožto prevence při náročnějších činnostech, tak v kontextu vyvážené stravy a dostatku odpočinku). Pokud byste měla zájem, je možné dané téma probrat přímo např. na Klinice adiktologie s psychologem/adiktologem.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
30.12.2018

Léčba, kam se obrátit

Dobrý den přeju:)) Je mi 26let a ve 13 jsem poprvé kouřil trávu, kterou bohužel kouřím do teď už 13. rokem a to úplně každý den. Posledních 5 let je to min. gram až dva denně, 3 skla před před prací, hrám v práci a cca gram po práci. Od 14 do 20 jsem několikrát zkoušel pervitin, lysohlávky a několikrát zneužíval prášky proti depresím a spánku, od 17 do 23 jsem byl závislý na alkoholu (2x hospitalizace v PL Opava a to byly jediné kdy jsem byl čistý od marihuany). Mám obrovské psychické problémy a to deprese, úzkosti, podřezané žíly a jeden neúspěšný pokus o skok pod vlak a z okna. Dlouho slyším vnitřní hlasy (hlasy si nevytvářím, ale jsem pouze "posluchač" a nejde se jich zbavit) hlavně, když chci spát, ale usnu až po několika hodinách jen na pár minut a vzbudím se úplně zmatený a mám neuvěřitelný strach ze všeho a z každého :( V práci i běžném životě už nedokážu fungovat a můj společenský život je na bodě nula. Rozhodně chci podstoupit minimálně detox či delší pobyt, léčbu a být v pořádku, pokud to ovšem není už nenávratný stav, moc moc Vás prosím o jakoukoliv radu nebo odkaz na středisko, kde by mi zkusili pomocí. Jsem opravdu zoufalý a vím, že už jsem připravený se zabít, jen to nemohu udělat kvůli matce, která by se absolutně zhroutila a nejspíš mě následovala a to jediné mě drží od toho, to neudělat :(( Ono je to sice ve zkratce, ale to nejdůležitější jsem napsal a opravdu nesmírně moc Vám děkuju za jakoukoliv pomoc. Bůh Vám žehnej, Daniel

Dan Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Dane,

my děkujeme za napsání k nám do poradny. Jsem rád, že píšete a že si dokážete říct o podporu zvenčí. To může být myslím si docela zásadní předpoklad k tomu, aby se Vaše situace začala obracet k lepšímu.

Z toho, jak popisujete Váš příběh a dlouhodobější psychickou nestabilitu podporuji Vaše odvážné rozhodnutí na sobě pracovat a absolvovat pobyt v léčebně, např. na oddělení léčby závislostí (vzhledem k velmi frekventovanému kouření marihuany a výskytu nepříjemných duševních stavů). Ze zkušenosti z mé dlouholeté praxe bych Vám chtěl napsat, že samotný detox bohužel většinou nestačí a že de facto nejde o léčbu jako takovou (jelikož v ní nebývá zakomponován komplexní terapeutický program), ale o její určitý předstupeň. Proto by mi přišla fajn varianta absolvování komplexní a alespoň střednědobé léčby (obvykle v délce 3 měsíců). V úvahu by také přicházela některá z Terapeutických komunit, kde je pobyt delší. S výběrem typu léčby i zařízení, které by Vám sedělo, by Vám mohli poradit v tomto centru v Ostravě.

Co se týče konkrétních doporučení na zařízení, tak máme dobré reference na detox ve VN Olomouci. Krátkodobá léčba na cca tři měsíce je pak dobře hodnocena například v Červeném Dvoře (zde bývá delší čekací doba, součástí je i detox) a v LNN Nechanicích (kde obvykle není tak dlouhý pořadník). Výhodou Nechanic je, že se jedná o zařízení spadající pod Psychiatrickou kliniku, kde se specializují i na poruchy spánku a jejíž součástí je také i detox. Pokud byste chtěl po léčbě pokračovat dál do komunity, za úvahu by stála TK Sejřek, kde se věnují lidem, kteří stejně jako vy bojují s psychickými problémy, úzkostmi, slyší hlasy atd.

Po návratu z léčby se pak doporučuje nepodcenit doléčování (efektivita terapie a udržení změny se tím zvyšuje). V Ostravě je k dispozici toto Doléčovací centrum, ve kterém pracují i lidé, kteří si sami přošli závislostí.

Držíme Vám palce. Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
5.12.2018

Testy THC

Dobrý den, rodiče mi chtějí dát test a já si před dvoumi dny dal jointa. Je to test na moč a chtěl bych se zeptat jestli se to dá nějak obejít třeba nějakou kapalinou, která ukáže že je test negativní. Děkuji

Dan Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Dane,

děkujeme za dotaz, ale není tak úplně smyslem naší poradny odpovídat na dotazy z kategorie "jak obejít testy na drogy". Alespoň obecně Vám mohu napsat, že na internetu sice existuje množství "zaručených" tipů jak obejít testy viz např. "Pass drug test", jejich účinnost však není prokázaná a jde tak spíše o různé marketingové triky. Podle našich informací neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak se rychle zbavit metabolitů THC z těla. Určité urychlení nabízí fyzická aktivita, kterou se odbourávají tuky a dochází tak k rychlejšímu pročištění organismu, jak již jsem ale zmínil, jedná se pouze o mírné urychlení tohoto procesu.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
28.11.2018

Lék proti chutím

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat zda existují nějaké léky na potlačení chuti na drogy..?? Mám za sebou osmi měsíční léčbu na návykových látkách a alkoholu.. Momentálně jsem necelý půl rok čistá což znamená od ukončení léčby.. A posledních 14 dní mám hrozně velké chutě na cokoliv.. Nikdy jsem si tedy nepíchla.. Dá se s tím něco dělat..??

Nika Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za důvěru a za oslovení naší poradny. Moc oceňujeme, že po absolvované léčbě na sobě v tomto směru pracujete a hledáte informace, jak se zbavit chutí.

Ze zkušeností z praxe Vám mohu napsat, že se s tím určitě dá něco dělat a že se chutě (či craving/bažení) jednou za čas objevovat mohou, nejde tedy o nic ojedinělého. V takové chvíli pak může být bezpečnější na to raději nebýt sám a mít někoho, kdo Vás v nejtěžších chvílích může podpořit anebo přímo začít navštěvovat psychologa/adiktologa (viz např. tento odkaz) a okolnosti chutí s ním pravidelně v rámci terapie probírat. Co se týče anticravingových léků, tak ty jsou již otázkou zejména pro psychiatra, toho v týmu nemáme. TENTO text o nich však pojednává. ZDE pak ještě můžete najít další doporučení a postupy, které jsou účinné proti chutím. Obecně se doporučuje najít něco, co Vám odvede pozornost, co Vám bude dávat smysl, čím se zabavíte ve volném čase a co Vás bude bavit, abyste zaplnila prostor, který byl dříve věnován užívání.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
22.11.2018

Pervitin, dojezd, jak se toho zbavit?

Zdravím. Mám dotaz... je mi 16 a začala jsem brát pervitin kvůli jedné jediné chybě. Byla jsem na party a tam nám donesli sáčky kde měl být původně MDMA ale byl to pervitin a ja ho ted beru v kuse od soboty až do středy. Nemůžu přemýšlet normálně ...mam pocit že už nic nezvladnu... a pokaždé když si zahulim mam flashback ale strašně hnusnej.Od soboty jsem spala max 5 h a najedla jsem se teprve až včera a chce se mi pořád zvracet. Nevim co s tim dělat... nevíte jak se toho zbavit z těla ven ? Nebo nevíte jak předejít aspoň těm dojezdum.

Anonym Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Takto nárazový několikadenní způsob užívání pervitinu je pro organismus extrémní zátěží, s kterou se tělo standardně může vyrovnávat klidně i týden (při okamžitém zastavení užívání). Projevy, které popisujete jsou tudíž celkem obvyklé. "Zahulení si" zároveň považuji za další velmi rizikový podnik, jelikož může ještě více psychicky a fyzicky rozhodit, což ostatně sama popisujete.

Silným a nepříjemným dojezdům předejdete jednoduše tak, že se vyhnete opakovanému a vícedennímu braní a co nejvíce omezíte užité množství. A pokud už pervitin užijete, dodržujte alespoň zásady snižování rizik. Nezapomínejte v průběhu dostatečně pít a odpočívat, případně můžete užít potřebné vitamíny a minerály. Po odeznění účinků je zásadní nedávat si už znovu a dopřát tělu dostatek spánku, dodržovat zdravou životosprávu bohatou na přísun vitamínů a minerálů. Zkrátka je důležité nepřipravovat tělo o základní elementy, které potřebuje k fungování. Mírně pomoci mohou i bylinné přípravky a čaje na zklidnění a revitalizaci organismu, které jsou běžně dostupné (zdravé výživy, lékárny, internet).

Nutno dodat, že pokud by se Vás takto nepříjemné stavy (zvracení a podobně) držely i do chvíle, než k Vám dojde tato moje odpověď, tak by mohlo být bezpečnější zajít raději za Vaším obvodním lékařem a probrat s ním, jestli jste po zdravotní stránce v pořádku.

Pokud by se Vám užívání pervitinu nedařilo zbavit (jedná se přece jen o velmi návykovou látku) nebo aspoň zmírnit to vícedenní rizikové užívání, tak můžete zvážit návštěvu nejbližší Adiktologické ambulance či Terapeutického centra (viz Mapa pomoci), kde by Vás mohli profesionálové podpořit ve změně přístupu k pervitinu, pakliže byste o něj samozřejmě měla zájem (vše je bezplatné). Přímo ve Vašem bydlišti funguje i Kontaktní centrum Agarta.

Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
19.11.2018

Je to důsledek abstinence?

Dobrý den, můj problém tkví, že jsem měl letní měsíce dosti divoké. Čtyři měsíce jsem měl o víkendech k dispozici 3-4 kusy tabletek extáze, do toho jsem přidal marihuanu a alkohol s cigaretami. Ke konci srpna se mi po takové kombinaci po víkendu udělalo nevolno, začalo to bušením srdce a závraťěmi.Později se vše uklidnilo, ale po 14ti dnech se mi nevolnosti a závraťě vrátily a přinutily mě navštívit obvodního doktora, který mi nasadil antibiotika na zánět horních cest dýchacích, při té příležitosti jsem absolvoval vyšetření krve, srdce - ultrazvuk a výsledky byly dobré bez problémů.Ale nemůžu se zbavit nevolností i těch závratí, později se přidala nespavost, cítím lehkou nervovou labilitu, kdy se mi střídají nálady, ale není to nic co bych nedokázal zvládnout. Problém je ten že to trvá již skoro 2,5 měsíce a už mě to značně vyčerpává z energie a to i psychicky. Prostě zatím se snažím to držet v sobě a porvat se s tím, nebo bych navštívil diskrétně nějakou poradnu, nemohu si dovolit "vypnout". Je to ještě důsledek abstinence?Jak dlouho můžou být abstinenční příznaky, když jsem ze dne na den vysadil úplně všechno.Alkohol, tabák, marihuanu i extázi, dokonce i kávu, vše jsem vysadil a nechci se ani k tomu vracet, vím co chci.

Mirek Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Mirku,

děkujeme za oslovení naší poradny. Oceňuji, že jste se rozhodl změnit svůj přístup k užívání psychoaktivních látek a že se k tomu již nechcete vracet.

Co se týče Vašeho dotazu. Těžko takto na dálku soudit, co může být příčinou. Domnívám se ale, že by Vaše potíže již neměly souviset s abstinenčními příznaky, které se přece jen vyskytují kratší časový horizont (standardně v řádu několika málo týdnů v závislosti na užívané látce). Na druhou stranu je to však dosti individuální a Vaše tělo může být zkrátka po intenzivním užívání ještě rozhozené, a to včetně psychiky a nálad.

Je dobře, že jste navštívil lékaře a absolvoval vyšetření. Každopádně pokud závratě a nevolnost budou trvat, bylo by na místě to s lékařem řešit znovu. Zároveň uvažuji především nad tím, že píšete, že si aktuálně nemůžete dovolit vypnout a držíte to v sobě. To zní za mě jako poměrně rizikové nastavení pro různé psycho/somatické nepříjemnosti a možná by mohlo stát za úvahu vzít v potaz i tuto variantu a případně přece jen vše ještě přímo probrat s odborníkem na léčbu duševní nerovnováhy (klidně např. s psychologem/terapeutem se zaměřením na adiktologii, viz Mapa pomoci). Bez přímé konzultace existuje riziko, že nebude možné se příliš posunout, obzvláště pakliže by určitá nestabilita trvala i nadále.

Držíme palce. Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
10.11.2018

Jak se toho dá zbavit?

Dobrý den. Uzival jsem pervitin, vždy jsem jej šňupal, uzival jsem ho cca 2 roky a větší dávky, vždy kolem 0.3 - 0.4g na jednu čáru, již jsem čistý cca 1.5 roku. Jenže mi z toho zustalo křivení pusy, ujizdeni pravého koutku úst při mluvení, když pracují a soustředím se na nějakou činnost, tak též křivím ústa a také mě jiz z toho boleji i svaly na obličeji, chci se tedy poradit, jak se toho dá zbavit, pokud to lze. Předem děkuji za odpověď. Jakub D.

Kubajz Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Jakube,

děkujeme za důvěru a oslovení naší poradny. Máte mé uznání, že jste se rozhodl pervitin ze svého života vyřadit a že se Vám daří již rok a půl abstinovat. Co se týče Vašeho dotazu, jak se zbavit záškubů koutku, je za mě již otázka přímo pro lékaře/neurologa (v našem týmu doktor bohužel není). Zkuste se proto objednat k danému specialistovi a vše s ním probrat.

Držíme Vám palce. Ať se daří.

Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
3.11.2018

Pomoc příteli skončit s pervitinem

Dobrý den Mám dotaz... Můj přítel se rozhodl... Že skončí užívání pervitinu. Protože ho užíval na různé způsoby a něco málo přes rok.. Tak se o něj bojím.. Říkala jsem mu o K-centrech, odmítá to řešit s někým jiným... Tak se chci zeptat... 1) jaké to bude mít následky, když okamžitě ze dne na den nasadí detox? 2) Může mu to i přes děsnou bolest a křeč v břiše nějak ublížit? 3) jaký je nejlepší postup se toho zbavit? 4) jak mu můžu pomoct-uhelčit ty následky? Jsou celkově na to nějaké finty? Předem děkuju za pomoc

Drell Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Je fajn, že přemýšlíte o tom, jak příteli pomoct a ulehčit mu zvládání následků užívání pervitinu.

Při užívání pervitinu nevzniká fyzická závislost, která často bývá nepřesně vykreslena například v některých filmech atd. Většina uživatelů pervitinu tak zápasí spíše s velkými chutěmi na to pervitin užít, s nadměrnou únavou, úbytkem energie a s emočními výkyvy (depresivní stavy, plačtivost, zranitelnost aj.). Toto je však popis nejčastějších obtíží po vysazení, u každého je přestávání jiné a může se něčím lišit. S přestáváním to v podstatě nejde jinak, než ze dne na den nasadit detox a snažit se to vydržet co nejdéle. Je dobré počítat s dostatkem prostoru pro možnost "dospat se" a zregenerovat.

K Vaší druhé otázce, křeče v břiše a bolesti pociťují především uživatelé opiátů, jako je heroin, metadon, subutex a další. Nicméně zdravotní komplikace, které by vedly k ohrožení na životě jsou běžnější spíše u alkoholu a psychiatrických léků - tzv. benzodiazepinů, u nich je vhodnější vysazování v nemocnici a pod dohledem lékařů, protože hrozí epileptické záchvaty.

Na třetí otázku neexistuje univerzální odpověď, protože každému vyhovuje jiná cesta k vysazení pervitinu. Někdo to zvládne sám bez léčby, jiný jde cestou detoxu a hospitalizace různé délky, někdo jde na rok i více do terapeutické komunity. Někomu se povede přestat napoprvé, jiný potřebuje více pokusů. Je proto zásadní, aby si Váš přítel našel takový způsob, který bude jemu vyhovovat. To může probrat s odborníky z drogové oblasti a spolu s nimi zmapovat, co by mu vyhovovalo nejvíce. Ve Vašem kraji je nejblíže K-centrum v Náchodě, kde jsou k těmto účelům vyhrazené dopolední časy, aby se nepotkávali lidé, co chtějí přestat s aktivními uživateli. Anebo v Hradci Králové, kde je přímo Ambulantní centrum. Pokud by chtěl přestávat sám, může být nápomocná kniha Pavla Nepustila Bez léčby to jde, která jde objednat ještě zde.

Ulehčení následků je také velmi individuální, protože každý potřebuje něco jiného. Někdo se potřebuje odříznout od drogové scény změnou bydliště, někdo potřebuje nahradit užívání pervitinu jiným způsobem trávení volného času s jinými lidmi, někdo odjede do zahraničí, někdo se zaměří na sport, jiný na školu, práci, pomoc jiným lidem atd. Můžete s přítelem o tom mluvit a vybrat spolu s ním, co by chtěl, případně vyzkoušet, co napadne Vás, že by mohlo fungovat.

Finty a další informace, které by mohli příteli pomoci, můžete zkusit najít v těchto příručkách (zejména v první a třetí). Přestávání bez léčby je také věnováno toto číslo Dekontaminace.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
27.10.2018

Bad trip a marihuana

Dobrý deň, potrebujem pomôcť... Chcel by som vedeiť ako sa dá zbaviť bad tripu z marihuany počas účinkov alebo ako si bad trip neprivodiť ? Ďakujem

eSko Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

pokusím se dát dohromady nějaké tipy, jak riziko zmírnit, nicméně nikdy nelze mít stav po marihuaně plně pod kontrolou. Vliv má celá řada okolností - množství a síla kouřené marihuany, zdravotní stav (hlavně psychické onemocnění), momentální psychické nastavení či okolnosti užití.

Z toho vychází i doporučení, jak snížit riziko bad tripu. Je lepší užít co nejmenší množství a zároveň vědět, o jaký vzorek marihuany se jedná. Čím vyšší obsah THC (a nižší obsah CBD), tím větší riziko nepříjemných psychických potíží. Dále platí, že není dobré užívat marihuanu, pokud se člověk necítí dobře, jak fyzicky, tak hlavně psychicky. A v neposlední řadě je důležité dobře volit okolnosti - s kým, kde, při jaké příležitosti a podobně. Náš článek na toto téma setu a settingu najdete ZDE.

Pokud už se bad trip dostaví, je dobré mít u sebe někoho, komu důvěřujete, ideálně kdo není pod vlivem a může Vám pomoci nepříjemné pocity uklidnit. Dá se také změnit prostředí na klidnější, změnit činnost, napít se, najíst se (pokud není člověku vyloženě špatně) a třeba se pokusit i usnout.  Nakonec ale chci ještě zdůraznit, že se nikdy nedá nepříjemným účinkům marihuany s jistotou vyhnout a pokud se dostavují tak jako tak, je na místě uvažovat o neužívání.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
26.10.2018

Marihuana a paranoia

Dobrý den, před 2 měsíci jsem měl po třetí marihuanu, avšak první dvě se mnou nic neudělali asi šlo o seno. Po 3 jsem se ovšem překouřil, tak že jsem měl velké halucinace. Při intoxikaci jsem nejdříve měl pocit zábavy, a tak po 20 minutách malou paranoiu. Pote si lehl a odpočival a nějak to odeznělo, 3 dny poté se mi motala hlava, jak kdybych nevěděl, která bije. Pak se to uklidnilo. Po měsici, jsem viděl film o Hawkingovi s nevylečitelnou nemoci ALS a začal jsem silně pociťovat příznaky, tak 2 týdny jsem na to trpěl hl.fyz, než jsem po e-mailu nedostal odpověd od předního českýho neurologa a hlavně jsem si uvědomil vsugeraci(vyhledal jsem si historii v PC a tam byla jasná evidence). Dodnes se mi svaly klepou, ale vím prostě, že to ALS není. No, takže cca 1 týden prožívám pocit klidu. Ale v pondělí se mi zase sesypal svět, kdy jsem si načetl nebo nevím co jsem udělal, o paranoii a začal jsem zase pociťovat příznaky, mám pocit, že si víc všímám lidí a chvilkové jak kdybych viděl známého,ale není to on po koukání chvíli, a taky jsem si začal víc všímat souvislostí v podobě, že jsem něco četl a pak mám pocit, že jsem na to znovu narazil(idealní příklad, kdybych si například všimal celou dobu ružové čepice, a pak bych viděl ve škole ružové čepice, cejtil bych se nejistě). Mám, ale pocit jisté vsugerace, žiju s člověkem, který paranoiu trpí a nechce se jí přiznat, a tak mi přijde, že si vsugerovávám počáteční a nynější přiznaky (vztahovačnost cejtil na začatku, a pocit podobnosti teď). Musím, ale říct, že to není celodobý naprosto normálně se můžu soustředit atd. Je pravda, že třeba tyto hl. příznaky mě nejvíc trápí, protože mě vždy nejvíc trápily, když je osoba z rodiny opakuje. V rodině mám i normálního otce, který mi ulevuje a máme dobrý přátelský vztah(aby nešlo o pocit, že žiju sám s postíženou osobou...). Můj závěr je, že si nejsem jistý jestli jde o úzkosti nebo o počátek paranoii. Mám i ukázky úzkosti, kdy např. v metru se mi špatně dýchá, jak kdybych nedodechnul, úzkost započala při strachu z ALS, dřív jsem jí neměl. Bojím se, že budu trpět celý život

Simonek Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz, ve kterém popisujete své zážitky po užití marihuany a celkově Vaše pocity, že si vsugerováváte příznaky onemocnění, o kterých si čtete a zvažujete, jestli se jedná o paranoiu, případně úzkosti. Píšete, že máte obavu, aby to nebylo na celý život. Rozumím tomu, že tyto obavy pro Vás jsou nepříjemné.

V této poradně nemáme v týmu lékaře a takto na dálku je težké soudit něco bližšího o Vašemu zdravotnímu stavu. Vzhledem k tomu bych Vás chtěl podpořit ve vyhledání pomoci přímo ve Vašem okolí a konzultováním toho, co zrovna prožíváte s odborníky osobně. Odborná diagnostika Vašich potíží by Vás mohla zbavit nejistoty "co se Vám děje", a následně vést k nastavení vhodné léčby. Můžete jít cestou přes obvodního lékaře, který Vás dále nasměruje, úzkosti a paranoiu může diagnostikovat a následně léčit psychiatr, tato léčba může být i krátkodobá. Kromě medicínské léčby existují další cesty k zotavení, jako je například využití psychoterapie. V Praze funguje více center, kam se můžete přijít nezávazně poradit zda se může jednat o paranoiu nebo úzkosti a jak to nejlépe zjistit, například Green Doors nebo Fokus.

Píšete, že žijete s někým, kdo paranoiou trpí. To také může hrát roli a bylo by fajn to během diagnostiky zmínit. Zároveň píšete, že Vám pomáhá kontakt s otcem. V podobných případech se doporučuje vyhledávat právě tyto pozitivní kontakty, na to se nyní můžete také zaměřit.

Pokud se potvrdí podezření, že trpíte některým z těchto onemocnění, bude určitě namístě, vyhnout se dalšímu experimentování s marihuanou a jinými psychoaktivními látkami, které paranoiu a úzkosti mohou prohlubovat. Stejně jako není vhodné marihuanu užívat, pokud by se Vám podobné stavy po ní opakovaly.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
18.9.2018

Marihuana, divné stavy

Dobrý den, zhruba 3 roky jsem kouřil marihuanu.Po chvíli sem začínal mít divné stavy, strach z konverzace, být mezi lidma.. A celkově, jak mile mám něco řešit sám, nezvládnu to.. Dělá mi problém i telefon s cizí osobou natož s ní mluvit z očí do očí, prostě si nevěřím, nebo nevím...Nevím jestli se to dá nazývat deprese ale už to bude nějaký rok co nejsem šťastnej se životem, skoro nic se mi nedaří.. Už jsou to asi 2-3 měsíce od doby co jsem s trávou přestal ale nevidím změnu.. Přijde mi že jsem přišel o dost přátel, prý působím jakoby jsem neměl zájem o konverzaci.. ale já mám, jen nevím jak začít, o čem mluvit. Připadá mi to skoro jako nějaký blok, ale nikdy jsem nic takovýho neměl. Zároveň jsem našel pár nových lidí, kteří si prošli něčím podobným a chápou mě. Škola mě nudí jak nikdy, poslouchat furt to samý a ztrácet tam 8 hodin denně mě docela vyčerpává.. Celkově tenhle systém mě ničí ale nemám na výběr..Přijde mi že nezapadám do společnosti.. Ale to je už vedlejší.. S rodičema si taky moc nerozumím, v podstatě s nikým ze sourozenců.. nemám nikoho komu bych mohl plně věřit.. Většinu tohohle řeším alkoholem, teď sem začal občas brát i antidepresiva ale snažím se od toho držet dál.. Nevím co se sebou.. :/ Díky za pomoc, přeji pěkný zbytek dne..

Honza Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Honzo,

děkujeme za Vaši důvěru. Popisujete nepříjemné duševní stavy spojené se strachem z komunikace. Začal jste je pociťovat během víceletého kouření marihuany a i po zastavení užívání prozatím trvají. Zároveň máte dojem, že se Vám nedaří, nerozumíte si s blízkými a zdá se, že zažíváte i pocity nízké motivace a obecně "ztráty smyslu" co se týče školy nebo obecně fungování ve společnosti. Zkrátka jak píšete, nevíte, co se sebou.

Rád bych hned na úvod zmínil, že se ve své terapeutické praxi s obdobnými potížemi u svých pacientů (především pak v kontextu kouření marihuany) setkávám poměrně často a dokážu si představit, že jde o velmi namáhavé duševní nastavení. Jako zcela zásadní mi proto přijde Vaše rozumné rozhodnutí zastavit užívání dané látky. To může zabránit dalšímu prohlubování psychické nerovnováhy, sociální úzkosti a obecně nejistoty. Totéž platí pro alkohol anebo laické užívání léků.

Ve své odpovědi budu možná poněkud stručný, ale pokusím se zdůraznit to důležité. Za sebe bych Vás chtěl především podpořit ve Vaší odvaze nadále pokračovat v nastoupeném směru (napsání do naší poradny považuji za první důležitý krok ke změně) a pokud možno v aktivním řešení současných problémů. To by mohlo v první řadě představovat vyhledání podpory zvenčí a nikoliv další uzavření se či udržování stávajícího statu quo. Jako možnou efektivní cestu tak vidím opakované a přímé prodiskutování toho, co jste nám zde popsal s psychologem/terapeutem, společně s nímž by bylo možné hledat východiska, jak vše překonat (viz tento text a tyto či tyto či tyto bezplatné terapeutické služby).

Na závěr bych chtěl ještě jednou akcentovat, že po několikaletém kouření marihuany k obdobným psychickým obtížím docházet může (nejde o nic ojedinělého), obvykle pak ovšem nějakou dobu trvá a to i při podstoupení terapie, než se vše pozvolna zlepší. Každopádně pokud práci na sobě věnujete nadále pozornost a energii, rozhodně vidím potenciál, aby věci nabraly lepší směr.

Držíme Vám palce! Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
12.7.2018

THC eliminace

Dobrý deň Chcela by som sa opýtať na to ako co najrýchlejšie sa zbaviť THC z tela o 5dni ma čakajú rozsiahle lekárske vyšetrenia kde mi budú brat krv aj moc . Včera som si potiahla len 3 krát bola sice silnejšia no naposledy som fajčila pred 6mesiacmi Dakujem ta skorú odpoved

Mimi Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

žádný spolehlivý způsob jak výrazně urychlit vyloučení THC z těla bohužel neexistuje. Mírně napomoci může pouze nastartování metabolismu pomocí zvýšené fyzické aktivity (při které dochází k rychlejšímu odbourávání tuků a s nimi i metabolitů THC), případně také sauna či pití čistících čajů (v rozumném množství). Nutno také dodat, že se v rámci standardních lékařských vyšetření běžně toxikologické testy neprovádí.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
17.6.2018

Bolest hlavy a srdce po marihuaně

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Můj kamarád si dal 8 dní zpátky brko.Vykouřil to s kamarádem za 15 min A od té doby ho bolí hlava a srdce :/ a neví jak se toho zbavit :/ nemáte nějakou radu :o

Terka Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Terko,

oceňuji, že máte o kamaráda starost a snažíte se pro něj najít pomoc. Ale asi mi nezbyde nic jiného, než poradit návštěvu lékaře. Ono totiž těžko říct, nakolik to vlastně souvisí s marihuanou. Každopádně to není běžné, aby marihuana vyvolala takhle dlouhotrvající bolest hlavy a srdce. Navíc úplně nejde ani poradit přes internet, jak se takových potíží zbavit, chce to spíš probrat osobně s praktickým lékařem. O to spíš, pokud by se to do doby, než k Vám dorazí tato odpověď, alespoň nezačalo zlepšovat.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
16.6.2018

Jak se zbavit THC v moči?

Ako sa zbavit thc v moci mam nato 7 dni

Martin Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Martine,

faktem je, že nijak zvlášť nelze urychlit přirozené odbourávání THC z těla, tím pádem záleží hlavně na tom, zda už uběhne dostatečně dlouhá doba od užití nebo ne. Představu si můžete udělat dle této naší tabulky podle toho, jestli se jednalo o jednorázové užití nebo jestli jste pravidelný uživatel a podobně.

Velmi mírně může odbourávání urychlit fyzická aktivita, jelikož THC se ukládá v tucích.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
19.5.2018

Marihuana a trvající nepříjemné stavy

Dobry den, před 3 dny jsem si dala trávu. V den kdy jsem uzila marihuanu jsem dostala šok, hrozne špatne se mi dýchalo měla jsem pocit strachu, bušilo mi hrozne srdce, trvalo to asi tak 20 minut pak jsem se uklidnila a byla jsem v pohode, druhy den v pohode přes den mi nic nebylo až pak když jsem měla jit spat a jak jsem usinala tak jsem začala mít zase strach a začalo mi busit srdce....fakt nepříjemný pocit. Nikdy v životě se mi tohle nestalo a to jsem marihuanu měla už před rokem několikrát, takže jsem to vůbec nepochopila proč se mi tohle deje.. porad se mi vrací bušení srdce, strach z něčeho co ani nedokazu popsat..mám několik myšlenek v hlavě. Špatne se mi usina, protože na to myslím, chci být normální zase a proto na to tak myslím. Mám strach, ze už nikdy nebudu Ok. Když se vzbudim tak mi chvíli nic není a pak se mi to vrátí sice lehce, ale vrátí se mi to a já už nevím co dělat rada postoupim vše.. Mám strach i řídit auto a to hrozne miluji řízení. Mám pocit, ze to mám jen v hlavě, ale nejde se toho zbavit. Když jsem to rekla našim tak táta mi řekl, ze jednou v mladí taky zkusil trávu a ze měl takový pocit, a ze se mu to pak vracelo, ale zmizelo to... mám taky šanci, ze mi to zmizí? Ze to je jen strach který zmizí?

Nikol Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Nikol,

díky za dotaz, je dobře, že píšete a snažíte se situaci řešit. Šance, že to zmizí, tu určitě je. Někdy se skutečně stává, že po užití marihuany i navzdory předchozím dobrým zkušenostem dostaví velmi nepříjemné pocity, které přetrvávají ještě nějakou dobu. Případně se po nějaké době vrací - u psychoaktivních látek se tomuto jevu říká "flashback" a nejedná se o nic neobvyklého.

To, co se Vám děje, může být způsobeno různě - silná marihuana s vysokým obsahem THC, psychické nastavení nebo okolnosti při užití apod. Marihuana má totiž potenciál působit silně na psychiku, to znamená, že je pak důležitý zejména "set a setting" (podobně jako u halucinogenů). A psychické potíže se mohou promítnout i fyzicky - jako ve Vašem případě bušení srdce, potíže s dýcháním.

Je tu tedy varianta, že postupem času bude vše slábnout a nakonec zmizí a bude se jednat jen o nepříjemnou epizodu. Těžko to ale odhadnout s nějakou jistotou, navíc přes internet. Pokud by se to však nezačalo alespoň pozvolna lepšit v době, kdy k Vám přijde tato odpověď, je na zvážení poradit se s někým dál. Může jít o odborníka z drogové oblasti (viz tato mapa pomoci), psychologa anebo lékaře, který by Vás mohl nasměrovat dál. Moc oceňuji, že jste se s tím, co se děje, svěřila rodičům. Bývá hodně důležité mít podporu někoho blízkého, je to dobrý předpoklad k tomu, aby se vše ubíralo dobrým směrem.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
7.5.2018

Potíže půl roku po pervitinu

Dobry den pred pol roko som uzil nieco podobnr pervitinu alebo zle navarene..uz 6 mesiacov mi to vychadza z potu rozozralo mi to sliznicu..chel by som sa opytat o co mohlo ist a ci to prestane..mam pocit ako by sa ta latka drzala v tele a telo sa jej nevedelo zbavit tento druh som uzil iba 2 veceri neviem to mkze byt mal som psychicke problemy kvoli tomu pichalo ma pri srdci citilc som ako keby mravencenie v oblickach..chcel by som sa opytat ako dlho to este moze trvat a ci s vobec telo moze z toho dostat pol roka je uz predsa vela...celkovo som uzival asi pol roka byvalo mi oo tej latke dost zle

Jesse Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

je fakt, že podomácku vyráběný pervitin může obsahovat různě nebezpečné příměsi, které můžou působit nejrůznější potíže. Půl roku ale už je poměrně dlouhá doba na to, aby přetrvávaly účinky látky, kterou jste užil pouze dva večery. Nicméně pokud k tomu přidáme půlroční užívání pervitinu, tak ten i sám o sobě bez příměsí může dlouhodobě působit fyzické i psychické potíže.

Obecně platí, když člověk přestane užívat pervitin, tělo se pomalu začne regenerovat a po nějaké době se zlepší i potíže, které mu to případně přineslo. Těžko ale přes internet odhadnout, co se konkrétně přihodilo ve Vašem případě a jak dlouho to ještě může trvat. Pokud by se nepříjemné projevy opakovaly nebo zhoršovaly, stálo by za to navštívit lékaře, aby mohl vyšetřit příčinu a nastavit případnou léčbu.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
8.4.2018

Chuť na pervitin

Dobrý den, jednou jsem zkusil pervitin, užil jsem to orálně, a od té doby na sobě cítím, jako bych si občas fakt rád šlehnul...tak nějak mě to pořád tahá, je to měsíc od prvního a doufám, že posledního užití. Proto vás žádám o radu, jak se toho pocitu, té ''chuti'' nadobro zbavit...Jako by to tělo čekalo na další dávku...nebo to mám jen v hlavě ?

Tomáš Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Tomáši,

oceňuji, že píšete a že nad chutí (odborně craving neboli bažení) a nebezpečími znovuužití pervitinu přemýšlíte. Faktem je, že to, co popisujete je lepší nebrat na lehkou váhu, jelikož se jedná o velmi rizikové psychické nastavení, které může představovat signál, že pro Vás a Vaši nervovou soustavu bude pervitin (a jeho znovuužití) představovat enormně rizikový podnik (např. pohledem rychlého vzniku psychické závislosti a s ním přidružených závažných problémů).

S obdobnými myšlenkami či pocity se dá naštěstí velmi dobře pracovat, ať již v rámci terapie (viz např. v rámci spolupráce s psychologem v našem Terapeutickém centru) či pomocí jejich sdílení s někým, ke komu máte důvěru a kdo nebere. Základní tipy najdete také v tomto textu.

Držíme palce. Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
5.4.2018

Kouření a testy

Dobrý den, za 5 měsíců jdu na 15 letou prohlídku. Mým problémem je to, že kouřím (od začátku března tohoto roku). Na internetu jsem četla, že na "snížení" nikotinu v těle pomáhá nějaké ovoce či zelenina a nevím, zda tomu věřit. Za den vykouřím 1 nebo 2 cigarety (předtím jsem kouřila i 4 cigarety denně). Je mi jasné, že mi budou brát krev a moč. Jak dlouho zůstane nikotin v krvi a moči, popřípadě, jak se ho zbavit? Děkuji za odpověď.

Karolína Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Ahoj Karolíno,

co se cigaret týče, uvádí se, že nikotin a jeho metabolit cotinin může být citlivými testery zjištěn v těle ještě následujících cca deset dnů. Tento údaj je shodný pro testy ze slin, moči i krve. Toxikologické testy na drogy ovšem nebývají běžnou součástí preventivních prohlídek, doktora by o to museli požádat třeba rodiče.

Nějak zázračně rychle se zbavit nikotinu nejde, pouze mírně může napomoci nastartování tvého metabolismu pomocí pravidelné zvýšené fyzické aktivity, případně také sauny či pití čistících čajů (v rozumném množství). Zásadní pro případné vyčištění těla je samozřejmě také úplná abstinence.

Ještě bych se chtěl na závěr zmínit o tom, že případné odhalení v testech není hlavní riziko tabáku. U mladého člověka se tělo ještě vyvíjí, a proto mu tabák může o to více škodit. Více informací se můžeš dočíst např. zde.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
10.3.2018

THC eliminace

dobrý den byl jsem pravidelným uživatelem marihuany cca 3 roky. Začalo to pár vdechnutími týdně a došlo to až na několik jointů denně. mezitím i nějaké pauzy v užívání ale to jen v řádu několika dnů nebo týdnů. Rád bych věděl za jak dlouho se může THC úplně dostat z těla , metabolismus mám rychlý , tělesný typ něco mezi ektomorfem , mezomorfem , měřím 178.cm , vážím 68.kg . Dále bych chtěl zjistit jakými prostředky urychlit vyčištění těla např.čaje anebo jakou stravu. Předem děkuji za odpověď .

ondra Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Ondro,

v případě frekventovaného užívání marihuany můžete počítat s horní hranicí detekce uvedenou v naší tabulce Testy na drogy. Přesnější časový údaj Vám vzhledem k mnoha dalším faktorům napsat nedokážeme. Pokud byste chtěl vědět, jak na tom jste aktuálně s obsahem THC v těle, můžete si sám zakoupit orientační test v lékárně nebo na internetu a otestovat se.

Co se týče urychlení eliminace THC, na dané téma jsme se již opakovaně vyjadřovali (viz náš fulltext). Ve zkratce, jelikož se THC ukládá hlavně v tucích a postupně se uvolňuje ještě dlouhou dobu, neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak se rychle zbavit metabolitů. Mírné urychlení nabízí pravidelná fyzická aktivita, kterou se odbourávají tuky a dochází tak k rychlejšímu pročištění těla, případně také sauna či pití čistících čajů (v rozumném množství). Zásadní pro případné vyčištění těla od marihuany je samozřejmě také úplná abstinence.

Zdraví Vás poradna EXTC

 

skrýt odpověď ↑

zobrazeno: 1-25 z 222zobrazit stránku: