Vyhledávání a filtrování dotazů

Již zopovězené dotazy poradny:

Filtrovat dle tématu:

Dle typu drogy:

Hledaný výraz:

Nalezené záznamy pro výraz marihuana řízení právní postih :

zobrazeno: 1-25 z 2131zobrazit stránku:

18.6.2020

Zvláštní pocit po marihuaně

Ahoj, na začátek jenom řeknu, že trávu nehulím pravidelně ani nic takového. Měla jsem ji parkrat, ale to co se mi stalo posledně mi přijde zvláštní a začínám tak trochu propadat panice, proto píšu sem. Pár dní zpátky jsem měla celkem silnou sušenku právě s marihuanou. Nikdy jsem nic takového nezažila (s největší pravděpodobnosti to zažíváte běžně, ale pro mě to je něco uplne nového) a asi hodinu jsem byla úplně mimo. Stěží jsem vnímala realitu, bylo to až nepříjemný. Od té doby mám takový ,,zvláštní” pocit. Je to něco podobného, jako se mi dělo v te chvíli, kdy jsem si to dala. Mám pocit, že když něco dělám, tak to dělám strašně rutinně a v tu chvíli nad tím nemam kontrolu, až když se ten okamžik uděje, tak to začnu vnímat. Ono se to strašně těžce popisuje xd kolikrát jsem takhle řekla totální blbost, která ke mne nesedí, ale uvědomila jsem si to až když jsem to řekla.. jako bych v ten moment nebyla schopna premyslet. Chapete? Asi ne. Jestli jste to někdo zažil, bude to takhle už porad? Nemohla jsem se nějak priotravit? Muže to účinkovat ještě tyden od užití? A hlavne, co mám dělat?? Snad mě alespoň někdo pochopí a třeba i nějak pomůže.. dekuju :) Taanonymka Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Píšete, že po posledním užití trávy v sušence máte zvláštní pocit, který se vám těžce popisuje a zajímá Vás, jestli tento pocit odezní.

Užívání marihuany v jídle je složité, co do odhadování užité dávky a následných účinků. Nikdy nevíte, kolik marihuany (THC) v konkrétní sušence je, navíc se účinky a síla marihuany liší také podle odrůdy, způsobu pětování atd. Když říkáte, že to byla silná sušenka, je možné, že v ní bylo hodně trávy, případně tráva s vysokým obsahem THC (nebo kombinace obojího) a mohlo tak dojít k předávkování právě onou velkou dávkou THC. To mohlo vést k tomu, že stav, který jste zažila, byl jiný než obvykle, výrazně nepříjemný a byla jste asi hodinu mimo. Ale také to mohlo mít vliv na to, že návrat do "normálu" trvá déle než jindy. Uživatelé marihuany také někdy zažívají takzvané flashbacky - krátkodobý návrat podobného stavu, jako člověk prožil, když byl pod vlivem marihuany. I ty se však postupem času vytrácejí. Pokud v době, kdy budete číst tuto odpověď budou nepříjemné stavy přetrvávat, doporučuji zvážit možnost vyhledání lékařské pomoci pro případ, že by se jednalo o něco vážnějšího.

Na závěr mne napadá, že velkou roli může hrát také Váš nízký věk. Na nevyzrálý organismus může marihuana působit o poznání intenzivněji a hrozí také vyšší riziko rozvoje závislosti nebo nepříznivého působení na psychiku. Zvlášť po této zkušenosti se nabízí, zda neodložit další případné experimenty na pozdější věk. A vždy se vyplatí znát a dodržovat zásady bezpečnějšího užívání - zejména pak nekombinovat látky mezi sebou, nekombinovat s alkoholem, doplňovat tekutiny, a hlídat si užitou dávku.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
17.6.2020

ŘP, výsledky testů

Dobrý den, chci se zeptat 6.5.2020 mě zastavila policie a nalízal jsem kokain, ale ten jsem měl 2.5.2020 a jen trošku už to bylo divné že jsem nalízal. Pote jsem šel s policii na krev. Teď jsem asi 3-4 týdny čekal na výsledky ale ty furt nepřišli, dneska mi jenom přišlo zahájení řízení o přestupku, kde píšou že si nechají v Brně udělat znalecký posudek. Kde mi píšou že ten znalecky posudek by měl zjistit množství, jak působí látka na organismus a stanoví dobu kdy byla látka aplikovaná. Otázka tedy zní co to pro mě teď znamená a jestli tím teda mám chápat že v krvi se něco našlo? A jestli tedy je nějaká šance že mi neseberou řidičský průkaz? A jak dlouho trvá vystavení toho posudku ? Moc Vám děkuji za odpověď Purm Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Co se týče doby, úřad má obecně povinnost v řízení rozhodnout do 30 dnů, ale v řízení, kde se např. vypracovává zmíněný znalecký posudek, je tato doba prodloužena o lhůtu, po kterou se posudek vypracovává. Vše se proto bohužel může výrazně prodloužit a to i na několik měsíců. Můžete se tudíž zkusit přímo informovat na daném magistrátu, kde přestupek řeší.

Každopádně je dobře, že jste jel na krevní odběry. Toxikologický rozbor je jako jediný relevantní a spolehlivý. Po takto dlouhé době od užití by již měl být negativní (anebo pod touto hranicí). Jak krev dopadla však nevíme. Při převzetí rozhodnutí o Vašem případu je proto potřeba zkontrolovat, zda bylo opravdu rozhodnuto na základě toxikologického rozboru krve a pod/limitních hodnot v krvi, a ne pouze na základě orientačních testů nebo znaleckého posudku. Může totiž nastat situace, kdy dojde k odběrům, ale neproběhne již jejich následný laboratorní rozbor. V takovém případě je nutné se odvolat.

Pro možnosti právní obrany bych Vám doporučil obrátit se přímo na naše kolegy z bezplatné anonymní drogové Právní poradny (je možné telefonicky nebo emailem), kteří se na tuto problematiku přímo specializují a vše Vám mohou detailněji vysvětlit.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
11.6.2020

Test v práci

Dobry den můj přítel měl negativní test v práci na pervitin měl naposledy 8 ráno pak sel normálně spát a večer udělali test v práci a on si nechal vzít krev Kterou mu brali ve 23:30 myslíte že bude mít aktivní složky v krvi ho ta práce moc baví a má strach že o ní přijde Děkuji za odpověď hrozna Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Doba mezi posledním užitím pervitinu a testem není příliš dlouhá (viz tabulka testy). Rozhodující bude nejspíš množství a čistota užitého pervitinu a také rychlost metabolismu Vašeho přítele a další individuální faktory. Nelze tedy bohužel s jistotou předpovídat, jak krevní test dopadne. Možné jsou obě varianty.

Dále bude důležité, jakou hodnotu (hranici) látky v krvi bude zaměstnavatel považovat za aktivní. U silničních kontrol policií to bývá běžně 25 ng/ml ve vzorku. Nelze však s jistotou vyloučit, že bude zaměstnavatel postupovat odlišně. V případě potřeby právní pomoci můžete kontaktovat tuto bezplatnou online poradnu, která se na tuto oblast zaměřuje.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
4.6.2020

Zdravotní potíže - přehnal jsem to s marihuanou?

Dobrý den,v sobotu jsem si dal marihuanu ve stylu finsky bong z petky.Mel jsem strasne divne stavy.Stalo se to u tohoto stylu kourenii více krat ale ne v takove míře.Strasne Rychle bušení srdce a strašná dušnost.Od neděle mam takovy scvrkly zaludek a uplne nejlip se mi nedycha.V utery jsem byl na pohotovosti protoze jsem skoro nemohl dychat a strasne rychle mi začalo buset srdce ale jen na chvili(takova chvilkova slabost),kdyz jsem dojel na pohotovost tak mi uz bylo lépe ale to dýchání porad nebylo uplne v pořádku.Ekg,krev,tlak,rentgen plici a srdce,monitorován jsem take byl.Vse jsem mel v pořádku tak mi rekli ze je to zahou a dali mi prášky na zaludek.Dalsi den jsem se zase Necítil uplne nejlip tak jsem sel k obvodakovi.Řekl mi ze jsem to přehnal s marihuanou.Napsal mi hořčík.Je ctvrtek a porad se citim tak nejak stejne jako v nedeli.Dychani se nejak nezlepsilo a dela mi to starosti.Kdyz jdu spat tak je vse v pořádku a kdyz vstanu tak take, ale v průběhu dne citim vetsinou takovou dušnost.Při každé maličkosti se hned zadycham a dýchá se mi jeste hůř,ale zachvili se to zas uklidní.Potřebuje telo více dnů na regeneraci nebo se mam obrátit na kardiologii i přesto ze ekg i rentgen byly v pořádku? Alex Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za dotaz. Vámi popisované stavy (dušnost, slabost, rychlé bušení srdce) mohly opravdu souviset s předávkováním marihuanou, což byla i hypotéza Vašeho obvodního lékaře. Kouření přes bong je pro dýchací ústrojí nejnebezpečnější. Při kouření z bongu z petky dostanete do těla mnohem víc kouře (a tedy i THC a dalších zplodin), než při klasickém kouření z jointu nebo ze skla. Tyto potíže mohou nějakou dobu přetrvávat, než zcela odezní.

Je určitě dobře, že jste se nechal vyšetřit, ve chvíli, kdy se Vaše potíže vracely. Za tuto poradnu bychom doporučili, ať si dáte nyní oddech od všech návykových látek (včetně cigaret a alkoholu), dopřejete si klidový režim s dostatkem kvalitní stravy a odpočinku, spolu s užíváním předepsaného hořčíku a počkáte, zda potíže odezní.

Pokud by potíže přetrvávaly i další týden, bylo by na místě hledat příčinu dál. Ať už na kardiologii nebo v oblasti psychosomatiky. Marihuana, obzvlášť ta s vysokým obsahem THC a nízkým obsahem CBD, může způsobovat úzkostné či paranoidní až psychotické stavy, které se také často projevují ztíženým dýcháním, pocity slabosti, staženého žaludku a podobně.

Pokud budete v kouření marihuany pokračovat, bylo by na místě zvážit méně drastické metody kouření, jako je například vaporizace, která je v tomhle ohledu nejvíce šetrná. Z hlediska vyhnutí se nepříjemným stavů je bezpečnější méně potentní marihuana a nízká frekvence kouření.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
3.6.2020

Marihuana, srážlivost krve, Warfarin

Dobrý den, Již půl roku pravidelně (denně s pár výjimkami) užívám marihuanu kvůli psychickým problémům. Před rokem na přelomu června/července jsem prodělala trombózu nitrolebních žilních splavů, byla jsem skoro 3 týdny v nemocnici a od té doby užívám warfarin na ředění krve. Ta nemoc se projevovala prudkou až nesnesitelnou bolestí hlavy, nevolností, dvojitým viděním a právě poslední týden podobnou bolest pociťuji. Není to tak hrozné jako vloni, ale pomalu se to tam blíží. Ptala jsem se svého praktického lékaře, jestli se sraženiny můžou vrátit i přesto, že užívám warfarin a moc tomu nevěří (o užívání marihuany jsem mu neřekla). Proto bych se Vás chtěla zeptat, zda-li je možné, že za to může užívání marihuany a jestli právě marihuana může zapříčinit krevní sraženiny navzdory užívání léku na ředění krve? (Za posledního půl roku jsem zkouřila zhruba 250 gramů této látky). Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Funed Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

pokud řešíte nějaký akutní zdravotní stav, je vždy lepší obrátit se na lékaře, ideálně osobně. V této poradně lékaře nemáme. Mohu Vám shrnout, co jsem se dočetla na téma marihuana a srážlivost krve, ale přesto považuji za zásadní, abyste byla v kontaktu s lékařem a probírala s ním své aktuální potíže.

Při léčbě Warfarinem se doporučuje nekouřit tabák, to může účinky Warfarinu snižovat. Pokud tedy kouříte marihuanu s tabákem, může to hrát roli. Některé zdroje popisují, že u užívání marihuany by mohl být účinek Warfarinu naopak zvýšen. Jiné ojedinělé případy ovšem zase popisují situace, kdy užívání marihuany způsobilo cévní potíže (u jedinců s určitým předpokladem nebo souhrou s jinými potížemi). Nedokážu Vám proto jednoznačně odpovědět na Vaši otázku. Ve hře je příliš mnoho dalších faktorů (a celá řada jiných věcí může mít vliv na účinnost Warfarinu). Každý člověk může navíc reagovat individuálně. Mohlo by být proto bezpečnější marihuanu neužívat alespoň do vyřešení Vašich aktuálních potíží.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
23.5.2020

Extáze, pervitin, potíže se srdcem

Extáze jsem bral asi rok a půl skoro každý týden, časem jsem si bral víc a víc, a teďka po tom roce a půl na jedné akci kdy jsem si dal dvě extáze+konopí se mi najednou úplně brutálně rozbušilo srdce, že jsem normálně myslel že to nemůže vydržet, že mi vybouchne... pak to asi po dvouch hodinách skončilo.. měl jsem měsíc pauzu, pak nastala karanténa, zavřely kluby a já se dostal k pervitinu ( dřív jsem si ho dával jen občas ) a pokaždé co jsem si ho dal mi bolelo srdce, někdy míň, někdy víc že jsem myslel že normálně umřu, do toho mě bolela hruď, levá ruka a krk.. nikdy předtím se to ale nedělo.. myslíte že jsem si třeba trvale poškodil srdce po té akci kdy jsem myslel že mi to srdce vybouchne ? Vím že jsou drogy špatné ale už jsem si na to trošku zvykl a chci si občas dát ale vždycky mám pak problém se srdcem.. a teďka se bojím dát extázi.. že to nepřežiju protože ty účinky jsou o dost silnější ne ? Nebo je to způsobeno jen tím perníkem ? Kterej jde moc na srdce a zužuje cévy a tak dál... jinak bych s ním skončil a občas si dal tu extázi.. jen aby to pak nebylo horší a já neumřel přímo na parketu :D Nevíte co by to Teda mohlo být? K doktorům se mi nechce chodit... potřebuju nějak poradit :/ děkuju za odpověd Pernicek88 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Píšete o zdravotních potížích (bušení, bolest u srdce), které se pojí s užíváním MDMA a pervitinu. Obáváte se, abyste neskončil špatně a rád byste věděl, o co by mohlo jít a zdali jste si nemohl trvale poškodit srdce.

Věřím, že dané stavy musely být velmi nepříjemné a nedivím se, že Vás reakce oběhové soustavy vystrašily. Organismus na drogy a obzvlášť na jejich kombinace může reagovat různě, roli obvykle hraje citlivost vůči jejich účinkům, únava, výchozí fyzický a psychický stav, frekvence užívání, délka konzumace atd. Chůzi po tenkém ledě pak navíc představuje především mixování více substancí dohromady (extáze, marihuana) a časté braní ("bral jsem víc a víc"). Původní návaly a bušení srdce tím pádem zní jako možný indikátor, že toho bylo na Vaše tělo moc a že jste se dostal výrazně za hranu.

Zároveň však oceňuji, že rozumně zvažujete, zdali v tomto ohledu chcete nadále riskovat. Obavy z dalšího experimentování s danými látkami vnímám jako oprávněné. Je to tak, jak popisujete, pervitin i extáze působí velmi zátěžově na kardiovaskulární soustavu, což zvyšuje pravděpodobnost zástavy srdce (nebo prasknutí cév v mozku). Když se něco takového stane, děje se to mnohdy ruku v ruce s dalšími nepříznivými faktory mezi které lze zařadit např. vrozenou srdeční vadu.

Rozumím tomu, že se Vám k doktorům nechce, bohužel však není možné bez lékařského vyšetření odhadnout, čím by Vaše obtíže mohly být způsobeny a jak jste na tom zdravotně. Vzhledem k takto výrazným reakcím by však návštěva lékaře, včetně základního vyšetření srdce a např. také toho, zdali netrpíte arytmiemi, za úvahu rozhodně stála.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
8.5.2020

Tabákový kouř, byt

Zdravím můj problém je,že soused který bydlí pode mnou o patro níže je silný kuřák /cigaret a doutníků , já jsem nekuřačka a asmatička ,přesto mám byt cítit kouřem /okna jsou zavřená/ hlavně večer a v noci ,ani větrání moc nepomáhá.Nedělá mi to vůbec dobře majitel toho bytu pode mnou si zateploval strop a zřejmě něco udělal špatně a já mám byt cítit nikotinem .Můžete mi poradit jestli se to dá nějak změřit a jak se mám domoci nápravy ? Moc děkuji s pozdravem Hana Ř. Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za napsání do naší poradny. Rozumím tomu, že takováto situace a zápach kouře v bytě jsou pro Vás nepříjemné.

Co se týče možnosti měření intenzity kouře, tak jsem příliš mnoho informací nenašel. Jediné co jsem na internetu objevil jsou klasické detektory cigaretového kouře. Také mohou pomoci tzv. čističky proti cigaretovému kouři. Faktem zároveň je, že se naše poradna přece jen specializuje na poněkud jiná témata (viz naše pravidla a zaměření), můžete tedy ještě zkusit např. tuto poradnu.

Ohledně údajů týkajících se domožení nápravy jsme na tom podobně. Jediné, co mne napadá, (jakožto nejbezpečnější a nejrychlejší postup) je požádání souseda, aby byl vůči Vám více ohleduplný. Případně, pakliže by šlo o porušování domovního řádu, by snad mohla být teoretická šance vše nadále řešit např. s vlastníkem domu. V místě Vašeho bydliště se také nachází TATO bezplatná právní poradna, proto mohu na závěr doporučit její oslovení a probrání Vašich potíží přímo s nimi.

S pozdravem poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
4.5.2020

Algifen a testy na drogy při řízení

Dobrý den chtěl bych se zeptat ráno jsem si dal algifen kapky na bolest hlavy vzal jsem si jich o trochu víc než normálně. A po hodině na to jsem byl zastaven policii a měl jsem pozitivní test na drogy. Samozřejmě mě odvezli na krev myslíte že algifen kapky by mohli ukázat pozitivní testy? A pak ještě v rozboru krve? Řidičský průkaz živí mě i mou rodinu nedokážu si představit kdybych o průkaz přišel. Díky za odpověď Petr Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Petře,

pokud jste neužil žádné drogy, tak laboratorní krevní testy to spolehlivě prokáží. Někdy se může stát, že některé látky reagují na orientačních testech jako drogy. Z toho, co jsem se dočetla, tak je možné, že Algifen (přesněji metamizol, což je látka obsažená v něm) může teoreticky způsobit falešně pozitivní výsledek. Bylo to ale popsáno spíše v případech, kdy šlo o zkříženou reakci více různých látek a jejich metabolitů v těle člověka (to znamená v případě užití více různých léků).

Zároveň je ale v příbalovém letáku Algifenu uvedeno, že během léčby je možné řídit motorová vozidla pouze na základě vysloveného souhlasu lékaře. Kdybyste potřeboval svou situaci řešit ještě dál z právního hlediska, můžete se zdarma poradit v této drogové Právní poradně A.N.O.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
29.4.2020

Marihuana, darování krve

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je možné darovat krev i po užití marihuany před cca 9-ti měsíci. Děkuji za odpověď S pozdravem Medivh. Medivh Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Oceňuji, že se snažíte chovat odpovědně a informujete se před dárcovstvím krve.

Co se týče marihuany, tak časové období, po které se THC přibližně drží v těle, můžete najít v tomto našem textu.

Po devíti měsících od užití, krev darovat můžete.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
22.4.2020

Pervitin, řízení, testy

Dobrý den...má otázka je nejspíš častá. A odpověď více než jasná ale i tak bych rád věděl jestli existují nějaké vyjmky nebo jakákoliv okolnost či klička v zákoně...prostě cokoliv by mohlo zachránit můj řp.?mám za měsíc 35roku,roční dcerku,stálé zamestnan,nevystupují ani se nechovam jako zavyslak nebo uživatel drog ,krom meho pracovního nasazení jestli chápete ..užívám pravidelně pervitin už od 16 let....až do narození naší dcerky jsem užíval řekl bych dost velké množství ..teď už přez rok beru tak 1 za týden někdy i dvakrát cca 0,2 g ...pravidelně jím,spím a i po užití jsem schopen se najíst a jít spát...byl jsem zastaven hlídkou PČR a vyzván k orient.testu na drogy.pozil jsem naposled asi před 12 h a mezitím jsem několikrát jedl ..nijak jsem se necítil pod vlivem nebo ovlivněn tak jsem s testem souhlasil...samo že byl pozitivni...tudíž jsem jel na krev...čekám na výsledky a ačkoliv lékařka zapsala do zprávy že jsem nevykazoval známky užití,byl mi řp odebrán na místě ..co mám čekat ? Jako dlouholetý uživatel i když teď vážně minimálně budu mít v krvy nejspíš stále víc než povolené hodnoty že?děkuji za odpověď.. Pavel Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den, Pavle,

děkuji za dotaz a za důvěru. V rámci krevních testů se posuzuje množství konkrétní látky v krvi. Hodnoty od kterých je řidič považován za ovlivněného najdete v našem článku ZDE. Jak vyjde test právě u Vás nelze přesně odhadnout, kromě frekvence užívání záleží i na užitém množství, na čistotě pervitinu a případných příměsích, rychlosti metabolismu, atd.

Samotný fakt, že jste se necítil pod vlivem, ještě nemusí znamenat, že byl pervitin z těla již zcela vyplaven. Domnívám se, že lze očekávat výsledek přes povolenou hranici, možná i výsledek v normě (pokud bylo užité množství například velmi malé). Co se týče nějaké výjimky, kličky v zákoně nebo celkově možností právní obrany, doporučuji obrátit se na kolegy z bezplatné Právní poradny A.N.O., která se specializuje na drogovou právní problematiku.

V případě pozitivního výsledku (překročení povolené hranice) můžete očekávat pokutu, bodový postih a bohužel i zákaz řízení na určitou dobu, obvykle v řádech měsíců.

Zároveň platí, že usednout za volant pár hodin po užití pervitinu (zejména pokud byste byl ještě pod vlivem) je poměrně riskantní krok, kterým můžete ohrozit nejen sebe z hlediska právních následků, ale také ostatní řidiče, chodce apod.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
21.4.2020

Serotoninový syndrom, marihuana a potíže se srdcem

Dobrý den, mám jeden dotaz na který už jsem se jednou ptal, ale nedostal jsem patřičnou odpověď a tak to zkusím tady. Před rokem jsem zažil serotoninový syndrom, antidepresiva typu MAO+extaze. Ještě musím říct, že jsem si předtím zahulil. Zajímá mě jestli mi mohl SS způsobit nějaké problémy se srdcem. Nemyslím teď, ale po roce. Občas mám strach, že se něco děje. Bohužel jsem typ člověka co se hrozně kontroluje a jen se mu trochu zvýší tep už schyzuji. Zpátky k huleni, nehulím už tak často, 1-3 do mesice, drive jsem si mohl zahulil každý den a vše bylo v pořádku. Když si zahulim teďka nedělá mi to dobře. Neumím moc vyjadřovat co cítím, ale přirovnal bych to jako velmi nepříjemný pocit na hrudi, zrychlený tep, zvýšený tlak. Druhá otázka je tedy jestli to není nějak spojeno s SS, který jsem prodělal, nebo je to něco psychického? Nebo jestli to nemůže být strach z toho že když se mi už jednou něco stalo tak se prostě bojím kdykoliv si dám? Lukáš Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za Váš dotaz. V této poradně bohužel nemáme lékaře, odpovídám proto na základě našeho zaměření a informací, které se nám podařilo dohledat. Pro další informace z okruhu zdravotnictví k Vašemu tématu můžete oslovit ještě tuto lékařskou poradnu.

Serotoninový syndrom je vážný a často život ohrožující stav. Pokud jste byl hospitalizovaný, měla proběhnout patřičná vyšetření, aby se vyloučily další potíže, který mohl SS nastartovat. Případná arytmie během epizody SS by měla být pouze dočasná, pokud však máte v tomto směru obavy a cítíte na sobě příznaky problémů se srdcem, bylo by na místě se nechat vyšetřit na kardiologii, kam Vám dá žádanku obvodní lékař.

Vaše hypotéza se strachem má také své opodstatnění. Úzkost a strach mohou mít i fyziologické projevy, často podobné jako popisujete, tedy nepříjemný, někdy svíravý pocit na hrudi, zrychlený tep, zvýšený tlak. Tyto stavy navíc často patří mezi negativní účinky marihuany. Pocity strachu a úzkosti uvedené potíže mohou ještě více zesilovat a vést až k panické atace. Může to tedy být i psychické. Opět by to bylo lepší probrat s odborníkem, v tomto případě psychiatr, psycholog či psychoterapeut.

Z pohledu snižování rizik (harm reduction) pro Vaši psychiku by také bylo na místě nehulit silnou marihuanu (THC potentní, která obsahuje pouze velmi malé množství CBD), která má negativní vliv na psychiku. Více o tom si můžete přečíst například zde.

Ať už jsou však nepříjemné pocity způsobené čímkoli, jedná se o jasný signál organismu, že mu hulení nedělá dobře a bylo by na místě marihuanu vysadit úplně, anebo si od ní dát alespoň na několik měsíců pauzu. Můžete pro inspiraci navštívit tento web.

Držíme palce, ať je Vám lépe! Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
19.4.2020

Pokrmy s mákem, řízení a testy

Dobrý den, drogy neberu a nekouřim ani marihuanu, neberu ani žádné léky. Ale mám hrozně rád jídlo, které obsahuje mák (šišky s mákem, makové koláčky, teď třeba o velikonicích beránka s mákem, těstoviny a mákem a cukrem, štrůdl) prostě ho mám hodně rád. A teď mě zajímá, jak mám postupovat, pokud PČR nalížu opiáty, slyšel jsem, že se to klidně stát může. Pracuji jako řidič MHD a o řidičský průkaz si nemohu dovolit přijít. Skoro ve všech odpovědích uvádíte, že je důležité souhlasit s krevními testy a teď mě zajímá, poznají na té krvi, že jsem neměl žádné drogy, ale že jsem měl k obědu něco s mákem? Co když mi seberou řidičák a já budu kuli tomu bez práce? Neměl by být mák pro řidiče tedy zakázané jídlo? Když se kuli němu můžu dostat do existenčních potíží? Může se teoreticky stát, že mi ten ŘP zadrží na celý rok a to že to mám z jídla nebude nikoho zajímat a všichni se mnou budou jednat jako s drogově závislým? A poslední dotaz, pokud tedy půjdu na krev, tam teoreticky zjistí, že je to jen z jídla, výsledky testů budou třeba až za 2 měsíce, ŘP mi stejně vrátí až za další 2 měsíce, nikdo se mi ani neomluví, mezi tím samozřejmě už dávno přijdu o práci (všichni ví, jak to v naši republice chodí), no, takže, pokud se teoreticky prokáže, že je to jen z jídla, mohu pak žalovat stát o ušlou výplatu a odvolat se proti výpovědi z práce? Doporučili byste mi se máku spíše vyhýbat, nebo jsou mé obavy zbytečné. Děkuji moc za odpovědi Lukáš Lukáš Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Lukáši,

díky za Váš dotaz, zároveň se omlouvám za zpoždění naší odpovědi. Ptáte se na rizika spojená s konzumací máku v jídle a pozitivními testy na drogy. Zcela chápu Vaše obavy ze ztráty ŘP s ohledem na Vaši práci a obživu. I vzhledem k současné situaci, kdy se, jak správně píšete, bohužel relativně často stává, že vzhledem k falešné pozitivitě orientačního testu dochází k tomu, že jsou někteří řidiči penalizováni, i když žádnou psychoaktivní látku neužili.

Situaci jsem zjišťoval v toxikologické laboratoři a údaje, co jsem dostal mohu shrnout asi takto. Jakékoliv jídlo s mákem opravdu může zapříčinit pozitivní screeningový test (ze slin či moči) na opiáty. To znamená, že následný postup by měl být takový, že by řidič měl při jeho pozitivitě ihned vyžadovat toxikologický test z krve, který je přesný. Ten by měl prokázat, že dotyčný žádný zakázaný koncentrovaný opiát či opioid (ať již ve formě léku či ilegální drogy) neužil, jelikož hladina by měla být po konzumaci běžného potravinového máku v jídle velmi nízká a měla by být pod touto hranicí (10 ng/ml pro opiáty, resp. morfin). Vzhledem k možným právním průtahům a potížím, které uvádíte, však i v dané toxikologické laboratoři navrhovali, aby si člověk (pakliže se jim chce preventivně vyhnout) min. 1 - 2 dny před jízdou raději pokrmy s mákem odpustil.

K právním otázkám se mohu vyjádřit jen dílčím způsobem. Ano, teoreticky by se mohlo stát, že by řidičský průkaz mohl být na delší dobu (i na několik měsíců) zadržen, protože by se mohlo čekat na výsledky rozboru krevních testů, případný znalecký posudek atd. Zde bych však doporučil, jelikož v týmu nemáme právníky, abyste své další otázky detailně konzultoval přímo s našimi kolegy z anonymní a bezplatné drogové právní poradny, kam se můžete obrátit telefonicky nebo emailem.

S pozdravem poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
18.4.2020

Vrácení ŘP po zákazu řízení

Dobry den, můžete mi poradit? V zari roku 2014 mi zacal bezet trest za zakaz řízení pod vlivem návykové látky a něco jsem i nafoukal na 2 roky,v lednu nebo v unoru 2015 ted nevím přesně jsem dostal maření úředního rozhodnutí kde jsem dostal 3 měsíce na tvrdo plus dalšího pul roku k zákazu řízení.V dubnu 2015 jsem nastoupil do výkonu trestu kde sem ve finále strávil 2 roky kvůli dalších svých trestních činu. Během mého pobytu ve vězení se trest zákazu řízení pozastavuje jestli se nepletu že ano? A jelikož me pustili ve 2017 a ted se píše rok 2020 měl bych tedy mit po uplynutí toho zákazu řízení a mohl bych ho získat zpět a zajímá mě co tedy vše bude potřeba absolvovat a zařídit abych tedy dostal řidičský průkaz zpet. Dočetl jsem se ze pokud je doba delší jak tři roky nemusím absolvovat psychotesty. Předem Vám děkuji za odpověď Lukáš Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Lukáši,

nejsme v této poradně přímo právníci, doporučuji Vám proto obrátit se na bezplatnou drogovou Právní poradnu A.N.O.

Z toho, co jsem se dozvěděla, tak doba, kterou jste strávil ve vězení, se nepočítá do doby výkonu trestu zákazu řízení motorových vozidel. Tedy se v té době zastavuje a běží znovu od Vašeho propuštění. Vzhledem k tomu, že od rozsudku uplynul více než 1 rok, je potřeba prokázat zdravotní a odbornou způsobilost. Zdravotní způsobilost potvrzuje lékař a odborná způsobilost se prokazuje přezkoušením v rámci autoškoly. Navíc jelikož jste přišel o řidičské oprávnění v důsledku soudem uloženého trestu, je potřeba podrobit se ještě dopravně psychologickému vyšetření. (Vše viz §102 zákona o provozu na pozemních komunikacích).

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
17.3.2020

Syn a marihuana

Dobrý den, můj syn 26 let , kouří pravidelně marihuanu. Když byl na základní škole, byl velmi nesoustředěný a hyperaktivní.Nosil několik poznámek denně.V poradně ho doporučili do psychiatrické poradny a dostával denně Ritalin, nevím už přesně český název.Po něm byl klidnější, přibral na váze. Je velmi nadaný,ale i velmi líný. Měl 3 dlouhodobější přítelkyně, se všemi se hádá , je sprostý , agresivní, se spolubydlícím se porval.Je agresivní,rychle startovací.Pak má zas chvíle, kdy je velmi milý, pozorný. Je též závislý na hraní her na playsteischen. Pokud má vytížení, je to mnohem lepší.Nyní nemá práci,je karanténa a on je velmi agresivní a hulí celé dny a hraje. Prítelkyně s kterou je 2 roky je velmi neštastná a rozhodla se odstěhovat. Není to k vydržení. Říká, že hulit nepřestane nikdy. Jsem velmi neštastná, nevím co mám dělat,do poradny jít nechce, říká, že on je normální a huli každý normální člověk. petri Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz, ve kterém popisujete život a chování Vašeho syna, který kouří marihuanu a nevíte si rady co dělat dál. Chápu, že je obtížné tomu všemu z pozice matky přihlížet. Těžko ovšem takto na základě zprávy soudit, kolik ze zmíněných nepříjemných projevů synova chování opravdu souvisí s užíváním marihuany. Kouření marihuany na popisované věci může mít vliv, zároveň mě napadá, že důvody jeho chování mohou být i jinde a že to nebude tak jednoduché. Co je ovšem z dotazu zřejmé je to, že on sám v kouření marihuany žádný problém nevidí a nic měnit nechce. Těžko mu budete něco takového vyvracet. Lidé v obdobné situace reagují často podrážděně pokud je značná část kritiky, co k nim máte, spojována (ať už právem či neprávem) s marihuanou nebo jinou látkou. Co by mohlo být účinnější, je pokusit se v případě jakýchkoli konfliktů s ním popisovat co Vám na jeho chování není příjemné a nespojovat to s užíváním marihuany. Vyjádřit své obavy a současně ho neobviňovat. Také mě napadá, jestli máte ve svém okolí někoho dalšího, kdo by Vám mohl být v podobných chvílích oporou.

I když Váš syn v tuto chvíli odbornou pomoc odmítá, mohlo by být fajn pokud byste takovou pomoc vyhledala alespoň vy a získala tím někoho, s kým můžete to, co se děje, průběžně telefonicky či osobně konzultovat. Můžete se obrátit například na toto poradenské centrum pro rodiče a osoby blízké. ZDE najdete tak základní inspiraci (10 rad jak vést věcný a konstruktivní rozhovor) týkající se komunikace, která bývá efektivní.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
12.3.2020

Falešně pozitivní AMF/MET, najdou THC?

Dobrý večer mám dotaz, občas kouřit marihuanu. Naposledy jsem ji kouřila v neděli a v středu večer mě chytla policie a nalízala jsem Amfetamin/Metamfetamin (ale nic takového jsem nikdy neměla) byla jsem tedy vyzvána na odběr krve tak jsem tedy šla. A dnes mi přišel dopis o oznámení zahájení správního řízení. Je tedy možné ze mi v krvi našli složku THC, pokud ano seberou mi řidičák ikdyz jsem hulila 3 dny před testem? Předem děkuji za odpověď Mou Mou Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za dotaz. Testy policie bývají bohužel často takto falešně pozitivní. Je proto určitě dobře, že jste jela na krev. Jinak byste byla posuzována rovnou jako ovlivněná látkou ze skupiny amfetaminů - nejčastěji pervitinem, který jste nikdy neměla. Bude záležet, zda policisté požadovali rozbor krve pouze na Amfetamin/Metamfetamin nebo i na THC a další drogy a které látky laboratoř vyšetřila.

Podle toho bude vypadat výsledek následného správního řízení, které buď vyvrátí výsledky orientačního testu anebo bude zohledňovat i hladinu THC v krvi. Po třech dnech od posledního kouření marihuany je šance, že bude hladina aktivních metabolitů THC v krvi pod limitní hladinou 2 ng/ml. Záleží však na mnoha faktorech, jako je síla marihuany, rychlost Vašeho metabolismu, ale i předchozí četnost kouření atd.

Vždy je třeba pohlídat, aby ve správním řízení nechyběly výsledky rozboru krve. Pokud by bylo rozhodnuto bez nich, je potřeba se odvolat. Více informací můžete zjistit v této právní poradně, která se na tyto případy dlouhodobě zaměřuje.

Více informací o problematice řízení pod vlivem najdete zde.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
11.3.2020

Jaký trest hrozí?

Dobrý den byl sem 9.10.2020 pozitivni na test na thc a odmitl jsem krevni test nevedel jsem jak vysoke hodnoty muzu mit jelikoz sem kouril 8 hodin pred testem a musel jsem do prace. Ridicsky prukaz mi zabavili na miste. Predtim jsem mel ridicsky prukaz odebrany dvakrat za alkohol a ted po sesti letech rizeni za thc. Jaky trest mi hrozi a jaky asi tak dostanu? Dekuji za odpoved. Domajss Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

nedokážu odhadnout úplně přesně, jaký trest dostanete, ale rozmezí je dané. Odmítnutí následného toxikologického vyšetření, tedy jet na krev, je bráno jako souhlas s výsledkem orientačního testu na místě. Následně obecní úřad rozhoduje o přestupku, kde hrozí pokuta od 2500 do 20000 Kč, zákaz řízení od 6 měsíců do 1 roku a ztráta 7 bodů. Můžete tedy očekávat trest v tomto rozmezí.

Kdybyste chtěl probrat ještě další právní detaily, můžete se obrátit ještě na tuto poradnu.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
11.3.2020

Navrácení ŘP

Dobry den. V roce 2016 me byl odebran ridicak za alkohol 1.3promile. V roce 2018 jak sem ho dostal zpet sem lizl thc hulil sem pred dvema dny na krvy to bylo vse vporadku. Ridicak mi byl vracen. Tedka v roce 2020 sem si zas zahulil dva dny pred jizdou sem sportovec sem si jisty ze krev bude vporadku myslite ze mi ridicak vrati zpet dekuju. Tomáš Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Jak píšete, po dvou dnech od nehulení existuje vysoká pravděpodobnost negativních testů (anebo hladiny aktivních THC metabolitů pod tímto stanoveným limitem), a tím pádem i vrácení vašeho ŘP. Předchozí pozitivní test na alkohol, nalízání a následné negativní testy by neměly v letošním posuzováním hrát roli.

V případě jakýchkoliv právních obtíží je možné přímo oslovit naše kolegy z této anonymní drogové právní poradny.

Pokud byste chtěl v budoucnu předejít podobné situaci, můžete dodržet delší časový odstup od posledního hulení nebo se před řízením otestovat sám doma, abyste zjistil, zda ještě vycházíte pozitivně. Orientační slinné testy lze koupit v lékárně nebo na internetu.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
6.3.2020

Leidenská mutace, marihuana

Dobrý den byla mi zjištěna leidenská mutace, jsem otec od tří dětí a občas si zakourim marihuanu, že jména ve večerních hodinách z důvodu neklidných nohou, pomáhá to! Mám ale strach a bojím se o sebe. Má to nějaký vliv na tu mutaci? Děkuji za vaši odpověď. Lafis Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Rozumím Vašim obavám a oceňuji, že se snažíte odpovědně informovat s ohledem na své zdraví. Hned úvodem mám však potřebu dodat, že ohledně leidenské mutace a vlivu marihuany na toto onemocnění jsem bohužel mnoho relevantních vědeckých informací neobjevil. Za mě tedy není možné příliš zobecňovat. Našel jsem pouze tyto články (0102) které naznačují, že by kouření marihuany mohlo zvýšit riziko arteriální trombózy u jinak zdravých jedinců, kteří jsou heterozygotní pro faktor V.

Závěrem mne napadá, že se můžete ještě zkusit obrátit např. na pacientský spolek pro léčbu konopím (KOPAC), třeba budou vědět víc.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
3.3.2020

Marihuana a řízení

Dobrý den, měl bych na vás dotaz, byl jsem pravidelný kuřák marihuany ( každý večer jsem si ubalil , podotýkám kouřil jsem jen to co jsem si vypěstoval, úplně obyčejná tráva ze zahrádky s hromadou tabáku ) Můj příběh: večer jsem si ubalil a cca po 1h. mě chytli za volantem s tím že běžná silniční kontrola,zkouška dechu a asi 5x se mě ptali jestli jsem si nedal něco silnějšího, opakovaně jsem tvrdil že ne, poté jsem se přiznal ( že jsem o víkendu kouřil ( včera ) , udělali mi test ( stěr z jazyku ) ukázalo se THC, policisté okamžitě že pojedeme na krev a že mi vezmou papíry, ale asi po 15cti minutách normálního povídání to vypadalo že mě pustí a pojedu domu, nakonec jsme jeli na záchytku, kde mi vzali krev a moč a s doktorem jsme vyplňovali papíry, s tím že jsem dělal různé věci, jako chodit po čáře, stát na jedné noze, točit se do kola, dívat se do baterky a takové... U všeho i když jsem kouřil hodinu předem jsem byl uplně normální. Nakonec mi policisti v autě asi 2x řekli že mi berou papíry, odvezli mě k autu a nakonec řekli že jsem vklidu a vypadám normálně , tak mi doklady vrátili s tím že mi za cca 3 týdny přijde vyjádření. Moje otázka zní i když to asi nedopadne dobře a každý člověk je trošku jiný, tak já mám 170cm , 62kg, rychlý metabolismus a celkem aktivní sportovec. Mám rodinu, ženu a děti, celou dobu na záchytce jsem se strašně styděl a všem se omlouval že tam musím být, opravdu jsem se cítíl velmi potupně. Dočetl jsem se o nějakých hodnotách thc v krvi, ale vše je orientační, poprosil bych vás o váš názor a zkušenosti jestli jste někdy podobný případ řešili. Řidičský průkaz mi vrátili, takže prozatím jezdit můžu, a budu čekat na dopis z magistrátu, strašně se toho a nezbývá mi nic jiného než čekat. Moje rozhodnutí je že od toho dne přestávám a přísahám že už nikdy kouřit trávu nebudu, už jen kvuli dětem a svojí rodině, chci být dobrý otcem a není to obhajoba , ale večer po celodenním řádění s dětma a uklízení domu a vaření a starosti o domácnosti a ještě o pejsky, večerní ubalené cigáro s trávou bylo jen vypnutní od všeho, ale asi se mi to vymstnilo... . Moc děkuji za případné odpovědní. přeju hezký den Vladimír Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Vladimíre,

děkuji za dotaz a omlouvám se, že k Vám naše odpověď dorazí se zpožděním.

Ptáte se na to, zda bude hodinu po kouření marihuany hodnota naměřená v krvi pod nebo nad sledovaným limitem. Z informací, které máme k dispozici Vám mohu napsat, že jednu hodinu od konzumace je velice pravděpodobné, že hodnoty THC v krvi u Vás budou nad povoleným limitem 2ng/ml, viz tato naše TABULKA. Takto rychle se THC z těla nezvládne odplavit, byť byste měl seberychlejší metabolimus. Obávám se také, že v tomto případě vše bude na rozhodnutí příslušného magistrátu, a nejsou mi známy případy, kdy by se toto dalo nějakými polehčujícími okolnostmi zvrátit. Zároveň platí, že usednout za volant hodinu od užití marihuany je poměrně riskantní krok, kterým můžete ohrozit nejen sebe, ale také ostatní řidiče, chodce apod.

Je fajn, že jste se rozhodl kouření zanechat, zvláště pokud byste byl jste pravidelný řidič. Nyní nezbývá než čekat na vyjádření magistrátu. Při uvalení zákazu řízení na konkrétní dobu lze obvykle po uplynutí 1/2 trestu žádat o prominutí zbývající doby.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
2.3.2020

Marihuana a cesta přes Německo

Užíval jsem marihuanu před 10dny. Mám se stále bát jet přes Německo? Jelikož vím že se tam často při kontrolách používá test moči mám z toho obavy. anonymous Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

po deseti dnech od užití už by test THC detekovat neměl, viz tento přehled.

Zároveň ale někdy testy policie bývají chybové a hrozí u nich falešná pozitivita. V takovém případě je nutné jet na krev. Více si můžete přečíst v tomto našem textu.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
1.3.2020

Marihuana, kdy budu negativní?

Zdravím, v sobotu jsem po 2 měsících užil THC. Dohromady jsem zhulil gram. Za jak dlouho budu negativní popř. po kolika dnech nenalížu ? Děkuji za odpověď. Jakub Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

přehled si můžete udělat podle této naší tabulky. Vzhledem k tomu, že se jednalo o jednorázové užití, dá se pro slinné testy předpokládat doba cca 2 dní. Přesto je potřeba vzít v potaz, že se jedná o orientační dobu, vždy záleží na různých faktorech (síla užité marihuany, organismus člověka apod.).

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
25.2.2020

Hospitalizace a OSPOD

Dobrý den, donedávna jsem byla uživatelem marihuany. Byla jsem nedávno hospitalizována v Psychiatrické nemocnici s diagnózou toxická psychotická porucha. V propouštěcí zprávě mám napsáno, že jsem byla přivezena v doprovodu rodičů pro změny v chování, že mi ve vstupních odběrech moči byla zjištěna pozitiva na cannabis. Stav byl uzavřen jako psychotická porucha způsobená jinými stimulacemi. Mám malé dítě školkového věku, o které se i přes užívání marihuany starám naprosto bez problémů a s láskou. Marihuanu užívám ze zdravotních důvodů, odmítám veškeré chemické léky, žiju život bez farmacie. Vím již spoustu let, že nepotřebuju brát prášky a marihuana mi pomůže na všechny běžné bolesti. V nemocnici mi často vyhrožovali tím, že pokud nebudu spolupracovat, nepodepíšu, že jsem na místě dobrovolně a nezůstanu určitý počet dní, budu mít problémy s OSPOD. Ve strachu o dítě jsem tedy vše podepsala a jednala tak, jak po mně chtěli. Chci se vás tedy zeptat - hrozí mi nyní návštěvy či jakákoliv iniciativa ze strany OSPOD? Hrozí to, že mi odeberou dítě z péče? Je pro mě "nebezpečné" si občas zahulit, mít u sebe malé množství marihuany? Hrozí za současného postavení marihuany v české legislativě, vzhledem k proběhlé hospitalizaci a péči o malé dítě nějaké postihy či další prošetřování? Předem moc děkuji za odpověď Šárka Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Šárko,

děkujeme za dotaz, ve kterém popisujete Vaši hospitalizaci v nemocnici a související obavy ohledně návštěvy OSPOD kvůli tomu, že jste měla pozitivní testy marihuanu. Těžko s jistotou odhadovat, jestli došlo k ohlášení u OSPOD. Záleží na posouzení vyšetřujícího psychiatra a případně personálu. Každé pracoviště také může postupovat jinak.

Pokud k nahlášení opravdu došlo, tak by pouze na základě pozitivního testu nemělo dojít k odebrání dítěte z péče. Vždy je posuzováno, jak o dítě pečujete, v jakých podmínkách žije, jak prospívá atd. Pokud budou tyto faktory v pořádku, tak samotné kouření marihuany (pozitivní testy) a přechovávání malého množství by tedy kromě toho, že se v případě držení jedná o přestupek, nemělo být po právní stránce výrazně nebezpečné. Nicméně pozornost ze strany OSPODU pak bude nejspíš zvýšená. Vždy ale záleží na konkrétní pracovnici OSPOD a na tom, zda bude požadovat prokazování abstinence.

Není mi z dotazu úplně jasné, zda stále marihuanu užíváte nebo ne, napadá mě ale, zda kromě účinků marihuany na bolest pozorujete i její vliv na Vaši psychiku. Chápu, že v skrze bolesti Vám marihuana pomáhá, nicméně v souvislosti s psychotickými poruchami může být její účinek výrazně negativní, protože psychotické stavy může prohlubovat. Zvláště v případě kouření odrůd s vysokým obsahem THC (více se můžete dočíst např. v tomto článku).

V případě, že by se psychické komplikace opakovaly, chtěla byste jiný názor než z psychiatrie, nebo byste zvažovala podporu například ve formě terapie, konzultace, či jiné odborné pomoci, můžete v Praze kontaktovat například organizace Fokus nebo Modré dveře. Ohledně právních otázek je zase ideální oslovit tuto specializovanou bezplatnou online právní poradnu.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
14.2.2020

Kokain, testy, PČR

Dobrý den,v neděli a v pondělí jsem užil 2g kokainu.Posledni dávku jsem měl v pondělí ve 3 hodiny ráno.Ve Středu v 9 hodin večer me zastavila policie a byl jsem pozitivní,jel jsem po té na odběr krve,je možné že testy budou pozitivní? Díky za odpověd Jednorožec Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

po více než 2 dnech od konzumace kokainu je pravděpodobnější, že bude krevní test na danou látku již negativní (viz naše tabulka Testy na drogy) anebo že se hodnoty dostanou pod 25 ng/ml, kdy se na řidiče pohlíží jako na neovliněného drogou. S jistotou však není možné sdělit, zdali test bude pozitivní či negativní (i s ohledem na množství různých faktorů, viz první odkaz).

V případě jakýchkoliv právních potíží je možné případně kontaktovat naše kolegy z této anonymní a bezplatné právní poradny.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
13.2.2020

Pervitin, testy

Dobrý den jdu hned k věci . Před 2dny jsem použil pervitin jednu čáru do nusu za 100kc 3den sem řídil a zastavili policie test na drogy pozitivní byl jsem na krvi vše co bude dal bude se to brát jako Aktivní ? Co mě čeká dekuji Majkl Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

třetí den od užití pervitinu existuje šance, že bude krevní test na metamfetamin už negativní (v závislosti na vícero faktorech jako např. rychlost metabolismu, síla dané látky, množství, frekvence předešlého užívání) anebo, že budou jeho hodnoty pod touto hladinou. Krevní rozbor je (oproti orientačnímu screeninogvému testu) přesný a jasně stanoví todnoty (ng/ml) metamfetaminu v krvi. Nejedná se však o rozdělení na aktivní a pasivní metabolity, to platí pouze u THC, u pervitinu jde o množství.

Policie je každopádně nyní povinna zadržení řidičského průkazu oznámit obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, v jejímž obvodu k přestupku došlo. Obecní úřad pak zadržený ŘP vrátí anebo zahájí správní řízení. O správním řízení je povinen účastníka informovat a to obvykle ve lhůtě do 30 dnů. Vše však bohužel může trvat i mnohem déle a v takových případech lze doporučit obrátit se přímo na příslušný úřad a informovat se tam. Pokud výsledek testů bude negativní, platí rozbor ten, kdo ho nařídil (PČR nebo OÚ s rozšířenou působností nebo magistrát). Pokud by snad bylo rozhodnuto bez výsledků rozboru krve, vyplatí se urychlené odvolání s žádostí o daný rozbor.

Pokud by rozbor krve vyšel nad limitní hladinou 25 ng/ml, jednalo by se o přestupek a hrozí pokuta, odebrání řidičáku (na půl roku až na rok) a ztráta bodů. Více si můžete přečíst v tomto textu.

V případě jakýchkoliv právních potíží je možné kontaktovat naše kolegy z této anonymní a bezplatné právní poradny a vše s nimi probrat.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
10.2.2020

Pozitivní na AMF/MET, i když jsem nikdy neužíval

Dobrý den cca před týdnem mě zastavila PČR klasická kontrola pak probíhal test na drogy byl jsem pozitivní na am/met nikdy jsem drogy neužívál samozřejmě jsem jel na odběry krve PČR mi vzala řidičák. Z odběru dali dvě zkumavky PČR jenom v nějaké gumové rukavici je tento postup správný?? A pak mám dotaz jsem v podmínce když testy budou negativní nepromitne se mi to do podmínky a jak dlouho ty testy trvají děkuji Arnošt Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za dotaz. Bohužel jsou testy PČR poměrně často takto nepřesné a vykazují falešnou pozitivitu i u lidí, kteří žádnou drogu neužili. Je proto určitě dobře, že jste jel na krev. Jinak byste totiž souhlasil s pozitivním výsledkem orientačních testů. Zároveň by rozbor krve měla zpracovat toxikologická laboratoř a převoz krve ve zkumavkách policií takto dle našich informací probíhat může.

Negativní výsledek by se do podmínky nijak promítnout neměl. Testy trvají poměrně krátkou dobu (v řádu dní), jenže záleží na tom, zda policie iniciuje toxikologický rozbor nebo předá Váš případ do přestupkového řízení na obecní úřad a až ten následně nařídí toxikologický rozbor. Pokud ano, může se tato doba protáhnout i na několik měsíců. Můžete se o tom však informovat telefonicky na konkrétní policejní služebně nebo na obecním úřadě.

Důležité je zmínit, že pokud toxikologický rozbor vyjde negativně, platí ho ten, kdo ho nařídil (tedy policie nebo obecní úřad). Stejně tak, pokud jste žádnou drogu neužil a obecní úřad by rozhodl pouze na základě orientačního testu policie a výsledky z krve by v rozhodnutí chyběly, je potřeba se odvolat a trvat na tom, aby byl toxikologický rozbor krve proveden.

Pokud byste potřeboval právní poradenství, můžete se informovat v této anonymní, bezplatné právní poradně, která se na podobné situace zaměřuje. O tom, jak by mělo testování řidičů probíhat, si můžete přečíst zde a zde.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑

zobrazeno: 1-25 z 2131zobrazit stránku: