Laps, relaps, recidiva
16.5.2019Připravili jsme pro vás článek na téma spojené s tzv. re/lapsem a souvisejícími tématy. Najdete jej také v sekci "Zdraví aj.".
Laps, relaps, recidiva
Na cestě k zotavení, ať už ze závislosti na nelegálních drogách, alkoholu, lécích čiu nelátkových závislostí, se i při dodržování abstinence člověk přirozeně dostávádo situací, kdy zažije chutě po odpíraném chování. Můžete se setkat také s označením tohoto stavu jako bažení či anglické „craving".
Jednorázové situaci, kdy člověk tyto chutě následuje a vrátí se k tomu, čemu se jinak chce vyhnout (například znovu užije drogu) se říká laps. V případě, že je takovýchto „uklouznutí" vícero, mluvíme o tom jako o relapsu. Pokud dojde k dlouhodobému návratu k dřívějšímu způsobu života se závislostí, jedná se o recidivu.
Příčin relapsu může být celá řada:
- Psychické potíže
- Zhoršený zdravotní stav, bolesti
- Stresové situace, zklamání, neúspěch, negativní emoce
- Kontakt spřáteli, kteří jsou pro nás spojeny s užíváním
- Navštěvování rizikových míst
- Situace, které lákají k oslavě
- Podceňování závislosti
- Zvědavost, touha vyzkoušet si jak to na člověka bude nyní po doběabstinence působit
- A další...
Překonání závislosti ve spolupráci s odborníkem by přípravu na bažení, ale i na relaps měla obsahovat. Existuje celá řada technik, jak se dá s chutěmi pracovat. Pro případ relapsu se často sestavuje takzvaný Krizový plán, v rámci kterého se přesně nastavuje postup, co dělat. O těchto situacích je dobré dopředu přemýšlet, i pokud procházíte procesem zotavení bez cizí pomoci. Lze se inspirovat v článcích dostupných online nebo v odborné literatuře.
V situaci kdy zažijete laps či relaps se často stává, že se dostaví pocity viny, zklamání či prohry. To často vede k dalšímu zhoršení psychického stavu a ztěžujeto návrat k vytoužené cestě za zotavením. Je však potřeba zdůraznit, že relaps je přirozenou součástí procesu zotavení se ze závislosti a setká se s ním na své cestě k abstinenci většina lidí. Při zpracování relapsu může pomoci kontakt s odborníkem na oblast závislostí (adiktolog, psycholog). Cílem je zkušenost reflektovat a využít ve svůj prospěch, například identifikovat rizikové momenty či situace, aby se jim dalo pro příště vyvarovat. Je přínosné relaps vnímat jako odbočku na cestě k cíli, nikoli za její konec.
Další zdroje informací k tématu:
- Článek Relapsy se dějí: Neztrácejte naději na zotavení (AJ)
- Prevence relapsu při léčbě návykových nemocí - MUDr. Nešpor
- Článek Relaps, recidiva
- Článek Jak vznikají recidivy u návykových nemocí a jak jim předcházet
- Kniha Základy klinické adiktologie (vybrané kapitoly se věnují relapsu)
zpět na přehled aktualit