Užívání met/amfetaminu a Parkinsonova choroba

21.10.2017

Vzhledem k potvrzené neurotoxicitě pervitinu/speedu dochází ve vědecké komunitě v posledních letech k nárůstu obav, že dlouhodobější užívání těchto stimulantů může významně poškozovat dopaminové receptory a přímo tak souviset s pozdější incidencí některých neurologických onemocnění.

Konkrétně TATO studie si vzala na mušku riziko vzniku Parkinsonovy nemoci, která se manifestuje právě úbytkem dopaminu (vede k narušení funkce bazálních ganglií, čímž dochází k pozvolnému postižení hybnosti) v přímém propojení s konzumací met/amfetaminů.

Daný výzkum z roku 2015 hovoří o téměř trojnásobnému zvýšení rizik, že se v budoucnosti zmíněné neurodegenerativní onemocnění u uživatelů těchto látek objeví (zatímco u kokainu toto nebezpečí potvrzeno nebylo). ZDE je možné si na dané téma přečíst další článek.

Nutno podotknout, že je předčasné dělat spolehlivé vědecké závěry (jde teprve o počátky vědeckého badání v této oblasti), bude třeba si počkat na další výzkumy a potvrzení (či vyvrácení) daných předpokladů.

zpět na přehled aktualit