Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Drogy ve vztahu

8.10.2023

Dotaz

Dobrý den. Chtěla bych požádat o radu..můj problém jsou drogy a stále se vracení k bývalému příteli do drogového vztahu. Už několikrát jsem tento vztah opustila a snažila se abstinovat,ale vydrželo to vždy 2,3,4 měsíce a opět jsem se vrátila. Drogy beru pouze v tomto vztahu s partnerem. Vždy po nějaké době si připadám dost silná a city se začnou probouzet . Začne mi byt smutno a chci bývalého přítele vysvobodit také ,ať pozná jak je život bez drog nádherný . Bohužel začínám si myslet ,ze se k němu vracím asi prave kvůli drog podvědomě .prosím poraďte co si mám počít ?? Už nevím jak dal. Děkuji předem za Váši odpověď a za váš čas. M

40715
 

Odpověď

Dobrý den,

děkuji za projevenou důvěru. Píšete o kolotoči vracení se k partnerovi do drogového vztahu a s tím spojené návraty ke drogám a ptáte se, co si s tím počít. 

Hned na úvod bych ráda ocenila, že jste se rozhodla nebýt na situaci sama a oslovila jste naši poradnu. V situaci, kdy je užívání součástí partnerského vztahu, obvykle bývá cesta k abstinenci o něco složitější, než když chce přestat jednotlivec. Partneři se obvykle do určité míry ovlivňují, a pokud se nerozhodnou pro abstinenci oba, je to pro toho z nich, který se o ni pokouší sám, velmi těžké. Jednou z cest je pak právě ukončení vztahu. Sama však zmiňujete, že vždy po pár měsících od opuštění partnera se ve Vás začnou opět probouzet city a také chcete bývalého přítele vysvobodit a vracíte se zpět do zajetého kolečka. Nepíšete, zda i Váš bývalý přítel nějakým způsobem přemýšlí o změně směrem k abstinenci a vycházím tedy z toho, že to je aktuálně hlavně Vaše téma. 

Zdá se mi důležité, že mimo tento vztah drogy neberete a daří se Vám nějaký čas abstinovat. Vracíte se k nim vždy až spolu s návratem k bývalému příteli. Pokud Váš partner své chování vzhledem k braní měnit nechce, bude pro Vás vztah s ním i nadále rizikový a opuštění kolotoče složité. Myslím tedy na to, že by Vám mohlo pomoci pracovat na dosažení abstinence společně s odborníkem (terapeutem), který by Vás doprovázel právě i v křehkém období po rozchodu a pomohl by Vám zvládnout přicházející smutek. Můžete se obrátit napřklad na kolegy z terapeutického centra. Je pochopitelné, že chcete pomoct i partnerovi, ale v tuto chvíli je dobré si vzpomenout na to, že nejprve je potřeba pomoct sobě a až poté je možné se postarat o ostatní. Zároveň se špatně pomáhá někomu, kdo o pomoc nestojí nebo na ni není připravený. Určitě s ním však můžete sdílet kontakt na terapeutické centrum a bude na něm, zda jej využije.

Zdraví drogová poradna EXTC

Aktuality

11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
11.03.2023
"Brain we are" - Kratom, psychdelika, psychonautství a harm reduction

Zajímáte se o psychedelika, harm reduction? Nebo byste se chtěli dozvědět něco více o kratomu, je...

Více ...
Všechny aktuality