Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Jak pomoci kamarádovi se závislostí na drogách

1.6.2023

Dotaz

Dobrý den, mám na vás dotaz. Můj kamarád, se kterým jsem se poznala nedávno má velký problém se závislostí na drogách, chtěla bych mu z toho nějak pomoci ven, ale nevím si úplně rady, proto žádám o pomoc od vás. Pokud byste měli nějaké rady a tipy jak bych mu mohla pomoci, bez toho aniž by musel docházek k nějakému odborníkovi byla bych moc vděčná.

40640
 

Odpověď

Dobrý den,

je moc fajn, že Vám není jedno, co se děje Vašemu kamarádovi a chcete mu pomoct. Hned ale k tomu musím dodat, že to má svá úskalí.

Obecně se doporučuje blízkému člověku dát najevo, že se na Vás může obrátit, když bude potřebovat. A přitom na něj netlačit. Můžete s ním mluvit o tom, že o něj máte obavy vzhledem k tomu, co všechno drogy můžou způsobit. A zároveň ho ujistit, že ho kvůli tomu neodsuzujete. Můžete mu nabízet alternativy trávení času, jít příkladem v tom, že se třeba dá bavit nebo řešit věci i bez drog.

Rozhodně je ale potřeba dát si přitom i pozor. Nevím, jestli to může být případ Vašeho kamaráda, ale raději píšu i rizika. Někdy lidé užívající drogy můžou své blízké využívat nebo manipulovat. Je tedy důležité vědět, co už by bylo za hranicí pomoci a nenechat se ani citově vydírat. A někdy se taky člověk může sám dostat k drogám v domnění, že jen tak může druhého pochopit a radit. To určitě neplatí.

Ještě bych chtěla napsat pár slov k pomoci odborníka, o které jste se zmínila. I ta má své důležité místo. Často pomoc blízkých nestačí a dává smysl být v kontaktu s někým, kdo se tím tématem zabývá a má v něm zkušenosti.

Na celé situaci vidím jako zásadní, jestli si Váš kamarád vlastně taky říká, že má velký problém a chce se z toho dostat. Také jestli o pomoc stojí, ať už Vaši nebo kohokoli. Pokud ne, jen velmi těžko se to může podařit někomu jinému. Pokud ano, je nejlepší probrat to i s ním samotným, v čem ho můžete podpořit.

Na závěr bych chtěla nabídnout i Vám možnost obrátit se klidně ještě na nějakého dalšího odborníka osobně. I pro Vás samotnou to celé může být náročné. Můžete (klidně jednorázově) oslovit např. psychologa nebo poradce ve škole, případně zavolat na některou z linek důvěry.

Zdraví poradna EXTC

Aktuality

11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
11.03.2023
"Brain we are" - Kratom, psychdelika, psychonautství a harm reduction

Zajímáte se o psychedelika, harm reduction? Nebo byste se chtěli dozvědět něco více o kratomu, je...

Více ...
Všechny aktuality