Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Laps, pervitin, antidepresiva

21.9.2022

Dotaz

Dobrý den. Po sedmileté užívání pervitinu jsem že dne na den sama přestala. Bohužel to zanechalo trvale následky a po dobu dalších tři let jsem nebyla schopna vrátit se do normálního stavu (co se týče fyzické aktivity. Byla jsem neustále unavena). Po vyhledání psychiatrické pomocí mi byl předepsané lék venlafaxin. Teprve v nejvyšší dávce mi pomohl vratit můj zdravotní stav tak do 70% normálu. Žila jsem takto 7 let a před několika dny jsem udělala osudovou chybu. Chtěla jsem užít pervitin ještě jednou, kvůli tomu abych zjistila, do jaké míry se vlastně cítím zdravá. Nehledejte v tom prosím žádnou touhu po znovu užívání. Konstatovala jsem, že můj stav je vlastně uspokojující. Ale nastala hodně špatná věc!! Po jednom uzivizim, nastala 3 denní euforie. Nyní je to vlastně jíz týden a já se cítím stále unavená a v depresi. Venlafaxin stále uzivam. Bojím se, že jsem si celou nekolikaletou léčbu zničila a budu tam kde na začátku. Četla jsem, že i po jednom uživiti mouku trvá, než obnoví a dopni vlastní hladiny hormonu které byly vyčerpané po užití drogy. Toto obnovení může trvat 4, 7 I 14 dní. Domníváte se, že to tak bude i v mém v případě? Asi nemusím dodávat, že mám veliké obavy a cítím se hodně psychicky na dně. Svou pdychiatricku jsem nekontaktovala že zbabělosti. Děkuji za podporu

40552
 

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu. Předně bych Vás chtěla moc ocenit za to, co jste již zvládla. Abstinovat tak dlouho po sedmiletém užívání není jednoduché. Tím spíš, že se Váš zdravotní stav, jak píšete, nevrátil do normálu. Zvládáte se držet od pervitinu dál, i když jste dlouhodobě unavená. To, že jste ho opět užila, se běžně stává a jde o normální součást procesu zotavování se ze závislosti, odborně tomu říkáme laps. Je moc důležité to, jak jste se k lapsu nyní postavila, že i po třech dnech v euforii a následném těžkém psychickém stavu se držíte a zjišťujete informace, jak s tím naložit dál.

Ptáte se na to, kdy se Vám obnoví hladina hormonů. To bohužel nemůžu přesně říci, je to opravdu velmi individuální. Moc ráda bych Vás tak podpořila v tom, obrátit se pro pomoc ještě na někoho, kdo s (re)lapsy má zkušenost, případně zkonzultovat Váš zdravotní stav s lékařem. Rozumím, že se svou psychiatričkou nemusíte mít tak blízký vztah či se stydíte na ni obrátit, ale věřte, že ona by měla být na takové události zvyklá a je tu právě od toho, aby Vám náležitě pomohla. Pokud byste raději konzultovala svůj stav s jiným psychiatrem, můžeme za nás doporučit MUDr. Ronalda Marka, který v naší organizaci spolupracuje s lidmi s podobnými zkušenostmi. V místě Vašeho bydliště se pak můžete obrátit na organizaci ADVAITA, kam lze zajít i na jednorázovou podpůrnou konzultaci.

Přemýšlím ještě, jestli máte kolem sebe někoho, kdo Vás může ve Vaší situaci podržet a podpořit. Často pomáhá mít to s kým sdílet a nebýt na to sama - teď i dlouhodobě. Může to být člověk s podobnou zkušeností či odborník (na které Vás mohou nasměrovat právě v Advaitě) anebo klidně někdo blízký.

Je teď moc důležité i to, abyste si dopřála co nejvíce péče o sebe a pokud možno se vyhýbala rizikovým či náročným situacím. Nepřetěžujte se, mějte dostatek spánku a odpočinku, můžete vyzkoušet nějaké relaxační techniky, myslete především na sebe. Moc držíme palce a přejeme hodně sil!

Zdraví drogová poradna EXTC

Aktuality

11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
11.03.2023
"Brain we are" - Kratom, psychdelika, psychonautství a harm reduction

Zajímáte se o psychedelika, harm reduction? Nebo byste se chtěli dozvědět něco více o kratomu, je...

Více ...
Všechny aktuality