Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Problémy s dýcháním po užití marihuany

28.1.2023

Dotaz

Dobry den, je mi 20 let, tři mesice zpatky jsem si dal s kamarádem jointa, hulil jsem každý den k večeru asi půl roku žádné spatne stavy jsem nemel nikdy dřív, ale potom co jsem si kamarádem dal jointa jsem dostal závrať, hned co se mi začalo dělat zle jsem mu rekl ať mě hodí domu, tlucelo mi srdce, spatne se mi dychalo, přišel jsem domu nejak jsem se snažil to zajist byl jsem nervozni strasne (chodil jsem v pokoji dokola abych nemyslel na to jak mi je), pil jsem hodně vody, bal jsem se i usnout pak jsem nakonec ale usnul vyčerpáním, rano jsem se probudil a hodinu to bylo vše v poradku, pak mě po hodině jsem dostal takovou nepříjemnou ataku na srdce, to bylo ale v klidu, a pak další dny se mi obcas motala hlava, a pak začalo to spatne dýchání, a už se toho dva mesice nemůžu zbavit, na rentgenu plic jsem byl, i na plicním, na interním vyšetření, na rentgenu srdce na odběrech krve a všechno prej v pořádku, dycham normálně ale po chvíli mám pocit ze se potrebuju nadechnout a ne vždycky to jde treba až na 3 pokus se mi to povede, někdy to nejde vubec takže zacnu panikařit, podotykam ze treba dva týdny před tím než se tohle stalo jsem si blokl neco na zádech v práci, nevím jestli to s tím muže nejak souviset, do teď citim bolest zad mezi lopatkama, obcas i hlavy a motani hlavy.. mám strach ze se mi neco stane.. tyto stavy mám 24/7 už nevím co mám dělat.

40583
 

Odpověď

Dobrý den,

věřím, že stavy, o kterých píšete, pro Vás nejsou snadné a musí být náročné je zvládat ještě s přihlédnutím k tomu, že nevíte, co je způsobuje. Po užití marihuany se může stát, že se Vám silně rozbuší srdce a člověk se může dostat až do stavu, kdy má pocit, že možná zemře a prožívá panický stav. Není však běžné, aby tyto pocity pak delší dobu přetrvávaly. Bohužel nemáme v týmu lékaře, ale když čtu Váš dotaz, tak mě napadají dvě věci.

Váš problém s dýcháním může být buď neurologického nebo psychosomatického původu. Píšete, že vyšetření plic i srdce proběhla v pořádku, a zároveň se zmiňujete o zablokovaných zádech. Opravdu může stát, že Vám něco tlačí na nerv (spasmus, špatně poskládané svaly, obratel,..), který se stará i o dýchací svaly a tak Vám znemožňuje se pořádně nadechnout. S tím může souviset i závrať a motání hlavy. Po užití marihuany se mohlo stát, že se nějaké svaly uvolnily a tím se Vám problém v zádech ještě zhoršil. Pokud by se Vám zdálo, že by to mohlo odpovídat, zkuste se obrátit na nějakého chiropraktika ve svém okolí. Minimálně by Vám pomohl se zády, a zároveň je opravdu možné, že by tím vyřešil i tento Váš problém.

V případě, že by ani návštěva chiropraktika (případně fyzioterapeuta) neodhalila, co by mohlo být původem Vašeho problému s dýcháním, je možné, že jde spíše o psychosomatickou záležitost. Při užívání psychoaktivních látek se může stát, že se něco v naší psychice změní a začnou se člověku buď vracet stavy, které zažíval pod vlivem, nebo se spustí nějaká psychická porucha. To, co popisujete, se podobá tzv. panickým stavům (atakám). V tom případě bych vám ráda doporučila navštívit psychoterapeuta, případně psychiatra, který by Vám s tím mohl pomoci.

Držím moc palce, ať se Vám podaří Vaši situaci vyřešit,

zdraví drogová poradna EXTC.

Aktuality

22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
11.03.2023
"Brain we are" - Kratom, psychdelika, psychonautství a harm reduction

Zajímáte se o psychedelika, harm reduction? Nebo byste se chtěli dozvědět něco více o kratomu, je...

Více ...
30.01.2023
Nikotinové sáčky - Webinář pracovníků Centra prevence v Brně

Zajímavý webinář zaměřený na nikotinové sáčky, jejichž užívání nabírá na popularitě hlavně mezi m...

Více ...
15.01.2023
Syntetické kationty v MDMA

V rámci hudebního festivalu Imagination, který proběhl v listopadu 2022 byla ve třech jednotlivýc...

Více ...
11.12.2022
Možnosti podpory v drogové závislosti

Kde najít podporu ve snaze dostat se z drogové závislosti? Někdy může být těžké se v tom vyznat,...

Více ...
Všechny aktuality