Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Syn užívá pervitin, prosba o pomoc

26.2.2023

Dotaz

Dobrý den. Nevím jak pomoci mému synovi, je mu 25 let z toho 7 let je závislý na pervitinu.Po každé chce přestat a neúspěšně. Moc se trápí sám a celá rodina. Děkuji za odpověď

40592
 

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Ráda byste získala informace, jak pomoci Vašemu závislému synovi. Je moc fajn, že se snažíte vyhledat efektivní cestu a říkáte si o radu. Přijde mi velmi důležité, že Váš syn má snahu s užíváním přestat.

Pokud s Vaším synem chcete téma užívání otevřít, doporučuje se mluvit o svých pocitech, jak na Vás situace působí, co s Vámi dělá, jak ji Vy sama prožíváte. Pokud to půjde, zkuste se vyvarovat nějakému obviňování a vyčítání. Většinou je to slepá cesta a nikam Vás neposune. Více si můžete přečíst v tomto článku.

Pokud máte pocit, že je syn připravený na změnu, můžete mu nabídnout více možností. Pokusím se shrnout, jaké cesty k úzdravě je možné využít. V zásadě se může jednat o ambulantní či pobytové služby. Pokud člověk chce docházet ambulantně, v praxi to znamená, že není nijak vytrhnut ze svého původního prostředí, jako je práce, bydlení atd. Zároveň si však dochází pro pomoc a podporu k odborníkům. Může se jednat o terapeuta či adiktologa. V případě pobytových služeb je člověk zcela vytrhnut ze svého prostředí a léčí svoji závislost v nějakém uzavřeném zařízení. Délka bývá zpravidla několik měsíců, jde o léčebny či terapeutické komunity. Každému vyhovuje jiná cesta, záleží na konkrétní osobě.

V neposlední řadě bych Vás ráda podpořila ve vyhledání pomoci a podpoře pro Vás samotnou. Závislost v rodině a její dopady se nutně dotýkají i Vás, proto je přínosné vyhledat terapeutickou pomoc. Můžete si ulevit od trápení a získat informace, jak efektivně se synem o závislosti komunikovat.

Zdraví drogová poradna EXTC

Aktuality

22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
11.03.2023
"Brain we are" - Kratom, psychdelika, psychonautství a harm reduction

Zajímáte se o psychedelika, harm reduction? Nebo byste se chtěli dozvědět něco více o kratomu, je...

Více ...
30.01.2023
Nikotinové sáčky - Webinář pracovníků Centra prevence v Brně

Zajímavý webinář zaměřený na nikotinové sáčky, jejichž užívání nabírá na popularitě hlavně mezi m...

Více ...
15.01.2023
Syntetické kationty v MDMA

V rámci hudebního festivalu Imagination, který proběhl v listopadu 2022 byla ve třech jednotlivýc...

Více ...
11.12.2022
Možnosti podpory v drogové závislosti

Kde najít podporu ve snaze dostat se z drogové závislosti? Někdy může být těžké se v tom vyznat,...

Více ...
Všechny aktuality