Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Syn užívá pervitin, prosba o pomoc

26.2.2023

Dotaz

Dobrý den. Nevím jak pomoci mému synovi, je mu 25 let z toho 7 let je závislý na pervitinu.Po každé chce přestat a neúspěšně. Moc se trápí sám a celá rodina. Děkuji za odpověď

40592
 

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Ráda byste získala informace, jak pomoci Vašemu závislému synovi. Je moc fajn, že se snažíte vyhledat efektivní cestu a říkáte si o radu. Přijde mi velmi důležité, že Váš syn má snahu s užíváním přestat.

Pokud s Vaším synem chcete téma užívání otevřít, doporučuje se mluvit o svých pocitech, jak na Vás situace působí, co s Vámi dělá, jak ji Vy sama prožíváte. Pokud to půjde, zkuste se vyvarovat nějakému obviňování a vyčítání. Většinou je to slepá cesta a nikam Vás neposune. Více si můžete přečíst v tomto článku.

Pokud máte pocit, že je syn připravený na změnu, můžete mu nabídnout více možností. Pokusím se shrnout, jaké cesty k úzdravě je možné využít. V zásadě se může jednat o ambulantní či pobytové služby. Pokud člověk chce docházet ambulantně, v praxi to znamená, že není nijak vytrhnut ze svého původního prostředí, jako je práce, bydlení atd. Zároveň si však dochází pro pomoc a podporu k odborníkům. Může se jednat o terapeuta či adiktologa. V případě pobytových služeb je člověk zcela vytrhnut ze svého prostředí a léčí svoji závislost v nějakém uzavřeném zařízení. Délka bývá zpravidla několik měsíců, jde o léčebny či terapeutické komunity. Každému vyhovuje jiná cesta, záleží na konkrétní osobě.

V neposlední řadě bych Vás ráda podpořila ve vyhledání pomoci a podpoře pro Vás samotnou. Závislost v rodině a její dopady se nutně dotýkají i Vás, proto je přínosné vyhledat terapeutickou pomoc. Můžete si ulevit od trápení a získat informace, jak efektivně se synem o závislosti komunikovat.

Zdraví drogová poradna EXTC

Aktuality

11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
11.03.2023
"Brain we are" - Kratom, psychdelika, psychonautství a harm reduction

Zajímáte se o psychedelika, harm reduction? Nebo byste se chtěli dozvědět něco více o kratomu, je...

Více ...
Všechny aktuality