Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Ketamin

Hydrochlorid ketaminu (látka používaná jako anestetikum v medicíně, především ve zvěrolékařství). Existují dva druhy ketaminu: Ketamin A a Ketamin S. Ketamin S má méně vedlejších účinků než ketamin A. Jedná se o bílý krystalický prášek (nebo tekutinu), který je užíván orálně, šňupáním nebo injekčně.

Účinky

Účinky se různí podle užitého množství. Při nižších dávkách se dostavuje mírné opojení, pocit lehkosti, zasněné myšlení, neohrabaný pohyb, opožděné či snížené smyslové vnímání a emoce, stejně tak vnímání bolesti, chuť a čich bývá "vyřazen" závrať, někdy erotické pocity, chuť k řeši a zvýšená společenskost a pocit vnímání světa jinak. Při vyšších dávkách nastávají velké problémy s pohybem, nevolnost, úplná disociace (odloučení od reality), zážitky depersonalizace (vystoupení z těla, překročení hranic vlastního Já, rozpuštění self, atp.), zážitky blízké smrti, halucinace, výpadky vědomí. Pro tyto stavy bývá používán pojem K-hole.

Dávkování závisí na koncentraci, formě a způsobu užití. Užívané dávky se pohybují mezi 30 - 300 mg. Při šňupání 15 - 200 mg, při užití injekcí do svalu (intramuskulárně) 25 - 125 mg, při užití ústy 75 - 300 mg. Účinek standardně nastupuje za 1 - 5 minut při užití intramuskulárně, za 5 - 15 minut při šňupání a za 5 - 30 minut při užití ústy v závislosti na tom, kdy a kolik jídla předtím člověk jedl. Účinky trvají 30 - 45 minut při užití intramuskulárně, 45 - 60 minut při šňupání a 1 - 2 hodiny při užití ústně.

Psychické a somatické komplikace

Zvyšuje krevní tlak a puls. V úvodu intoxikace se mohou objevit pocity na zvracení, ztráta koordinace. Silná změna vnímání může vyvolat stavy úzkosti. Při předávkovaní: narkóza (bezvědomí, při němž většinou zůstanou otevřené oči, dochází k jejich vysychání).

Dlouhodobé účinky ketaminu nejsou příliš prozkoumány. Může se vyskytnout "okno", kdy si uživatel/experimentátor nepamatuje události, které se staly. Na ketamin vzniká tolerance, je možný vznik psychické závislosti, stejně tak může dojít k vyvolání psychózy. Častější užívání může vést k poškození nervové soustavy.

Kombinace ketaminu s jinými látkami a jejich účinky

  • ketamin sám o sobě nezpůsobuje ochrnutí dýchacích cest, ale při kombinaci s dalšími sedativními látkami jako je alkohol, heroin, prášky na spaní je ochrnutí dýchacích cest vysoce pravděpodobné.
  • ketamin + extáze (anebo ketamin + amfetaminy) - vyšší pravděpodobnost přetížení a kolapsu organismu (možnost dehydratace a přehřátí).
  • při kombinaci více látek s ketaminem se zvyšuje nebezpečí vedlejších účinků. Může docházet k těžko odhadnutelnému účinku jednotlivých substancí.

Bezpečnější užívání

Jako u všech psychoaktivních látek hraje "setting" (vnitřní naladění, jak se člověk cítí, kde je a s kým) významný vliv. Konzumace ketaminu může být zvýšeně riziková na tanečních parties a to zejména v kontextu předávkování, kdy se může plně rozvinout jeho disociativní (a sedativní) účinek spojený s mnoha nebezpečími (např. pády, u žen pak např. sexuální napadení, viz např. tento text), obzvláště pokud by byl/a dotyčný/á bez dozoru.

Pokud je dávka vyšší nežli 50 mg, doporučuje se nebýt sám (mít kolem sebe blízké a důvěryhodné osoby) a ležet v horizontální poloze. Díky sníženému vnímání bolesti existuje riziko zranění. Na ketaminovém tripu je vhodné dávat pozor i na hlasitou hudbu, určité frekvence nemusíte slyšet, ty však mohou poškodit sluch (tinnitus atp.). Trpíte-li vysokým krevním tlakem, srdečními poruchami či úzkostmi, neexperimentujte s ketaminem.

Další informace o ketaminu např. v TOMTO článku (časopis Legalizace).

Literatura:

Safer party, edukační flyer, Erowid

Aktuality

30.09.2022
Podcastový díl o poradně EXTC

Zajímá vás, jak funguje internetová poradna EXTC? Jaké k nám chodí nejčastější dotazy či s&n...

Více ...
15.09.2022
Renesance v používání psychedelik?

V době mezi 50. a 70. lety 20. století zažíval výzkum psychedelik obrovský boom. Poté došlo...

Více ...
19.08.2022
Moudrost traumatu v Brně

„Celá základní myšlenka západní medicíny, že lidé jsou navzájem oddělenými jednotlivci s od...

Více ...
12.08.2022
Psychedelická terapie v undergroundu

Jak z mnoha výzkumů vyplývá, represivní přístup v otázce drog není to pravé ořechové. J...

Více ...
01.08.2022
Party sezóna s Hard&Smart

Jezdíte přes léto na festivaly a jiné akce? Tak se podívejte, jestli tam není program Hard&Sm...

Více ...
Všechny aktuality