POPPERS (nitrity, nitráty)

Co to je?
Poppers je populární název pro různé nitrity a nitráty (včetně isobutyl nitritu, butyl nitritu a amylnitritu), tedy těkavé látky. Isobutyl nitrit a butyl nitrit se prodávají jako speciální čistící prostředky na kůži, hlavy u videorekordérů, atp., bývají přítomny také ve většině osvěžovačů vzduchu. Amyl nitrity se používají v některých lécích pro kardiaky, bývají součástí některých čichacích afrodiziak ze sexshopů. Než se prostřednictvím komunit gayů v disko éře rychlého sexu dostaly do prostředí tanečních párty, byly (a stále jsou) inhalovány v okamžiku nebo těsné blízkosti orgasmu ke zvýšení a prodloužení sexuálního požitku.

 

Výpary se inhalují přímo z lahvičky, účinek je okamžitý, ale velmi krátký (1–2 minuty) a projevuje se jako euforie, sexuální touha, malátnost, omámenost nebo bolest hlavy. Zapříčiňují také uvolnění hladkého svalstva bohatého na krev (konečník, vagína), odtud obliba mezi homosexuály.

 

Nebezpečné užívání
Některé studie ukázaly, že nitrity a nitráty oslabují funkci imunitního systému člověka ještě několik dní po užití. Způsobují prudké snížení krevního tlaku a zvýšení tepové frekvence, proto je nebezpečné je kombinovat se stimulanty (pervitin, kokain, E, atp.), kombinace s Viagrou může vážně ohrozit život! Poppers představují zvýšené riziko pro jedince s oslabeným imunitním systémem, osoby trpící chudokrevností, těhotné ženy a zejména pro lidi, kteří prodělali „mozkovou příhodu“. Poppers ovlivňují úsudek, proto je vhodné při sexu nasadit kondom ještě před jejich užitím.

 

Časté a užívání poppers vážně poškozuje nos a plíce! Jsou velmi jedovaté – v žádném případě je neužívej ústy, pokud k požití přeci jen dojde, je nutné okamžitě zavolat rychlou lékařskou pomoc (155)!

 

Ze stejného důvodu je vhodné zabránit styku s pokožkou – poppers způsobují podráždění a vyrážku! Jsou velmi hořlavé - nepřibližuj k nim cigarety, svíčky, atp.!

 

Aby se předešlo vypaření, je potřeba poppers uchovávat neprodyšně uzavřené ve zvláštní lahvičce – nejlépe v lednici nebo mrazáku.

...

Poznámka:

Některé informace v tomto článku již mohou být zastaralé. Aktuálně pracujeme na jejich aktualizaci s ohledem na nejnovější výzkumy v oblasti adiktologie. Děkujeme za pochopení.