Vyhledávání a filtrování dotazů

Již zopovězené dotazy poradny:

Filtrovat dle tématu:

Dle typu drogy:

Hledaný výraz:

Nalezené záznamy pro výraz :

zobrazeno: 1-25 z 7082zobrazit stránku:

23.11.2020

Testy z moči pozitivní na THC i druhý týden?

Dobrý den má přítelkyně stále vychází pozitivní na test THC z moči i když už druhým týdnem neužívá marihuanu a jen jednou od té doby vyšla negativní. Je možné, že potom co já si “zahulím” a dám jí například pusu, může to mít vliv na její obsah THC v moči ? 16442 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

THC v moči po předchozím pravidelném užívání marihuany může držet až 30 dní (viz tato tabulka). Pokud přítelkyně kouřila marihuanu často, je možné že jí ještě nějakou dobu budou testy z moči vycházet pozitivní.

Přenos THC polibkem by nastat neměl. Vliv by mohlo mít například pasivní vdechování kouře z marihuany v uzavřené nevětrané místnosti, kde by kouřil marihuanu někdo jiný. Zároveň orientační testy z moči nemusí být spolehlivé a může u nich hrozit falešná pozitivita i falešná negativita.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
23.11.2020

Neurol - test na drogy - slabá čárka?

Dobrý den, mám dotaz co se týče užití neurolu jestli může způsobit sice negativní ale jen slabou čárku u testu na drogy? Byli to 3 tableby o, 25mg. Děkuji za odpověď 16443 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

záleží na tom, jaký test na drogy byl použit. Pokud byl test i na určení látek ze skupiny benzodiazepinů (BZD), kam Neurol spadá, tak ano. V takévém případě by mohl ukazovat pozitivitu, tedy čárku, u této látky.

Druhou variantou by mohla být falešná pozitivita u orientačních testů na drogy (ze slin či moči), které mohou být nepřesné a ukázat pozitivitu i na jinou drogu než BZD. Z Vašeho dotazu však není jasné, jaká droga na testu vyšla.

Na závěr jedno upozornění, Neurol je silně návykový lék a může na něm vzniknout závislost. Měl by se užívat pouze na základě zhodnocení lékaře, tedy na předpis a neměl by se užívat dlouhodobě.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
22.11.2020

THC, testy, přijde dopis?

Dobrý den. Zhruba před 10 týdny mi byl udělat test na drogy. Vyšla slabá čárka na thc. Šla jsem na krev, řekli ze tak za měsíc přijde vyrozumění a zatím nepřišlo nic. Řidičky průkaz zatím mám, pokud v krvi bude hladina menší a tudíž je možné ze budu čistá přijde mi dopis a nebo už nic nepřijde ? 16441 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

aktivní metabolity THC jsou v krvi detekovatelné obvykle 12-48 hodin. Pokud byla hladina aktivních metabolitů THC v krvi nižší než 2ng/ml, budete posuzována, že jste v době řízení nebyla pod vlivem. U hladin od 2ng/ml výše jako pod vlivem. V obou případech by Vám mělo přijít vyrozumění od úřadu obce s rozšířenou působností. Buďto rozhodnutí o ukončení správního řízení v případě podlimitního množství, nebo předvolání ke správnímu řízení v případě nadlimitního množství.

Lhůty pro vyrozumění se někdy mohou vyšplhat ke třem měsícům. Pokud byste chtěla mít jistotu, můžete zavolat na příslušný odbor a informovat se o Vašem případu. Více informací si můžete zjistit například zde.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
21.11.2020

Co mě čeká?

Dobry den chtela bych se zeptat.Mam obrovský prusvih to co me ceka ze strany policie atd uz vim nic pekneho ale ja mam jeste dalsi problem.Pred par dny me v noci v nouzovem stavu jeste k tomu kontrolovala PČR a dala i test na drogy.Byl pozitivni a tak me vzali na krev do nemocnice.Vysledky neznam ale vim kolik jsem uzila tak vim co cekat.Jde mi o to ze v tu dobu jsem jiz 9mesic v prac.neschoonosti.Lecim se s psychyckeho vycerpani a pretizeni jak v prac. tak i osobnim zivote.Vychazky samozrejme mam ale tohle se stalo ve 2h v noci.Ted to dulezite.Potrebuju zjistit zda se o poruseni lecebneho rezimu vubec nekdo dozvi policii jsem to nezdelila jen ze uzivam leky a zda kdyz se to dozvi zamestnavatel bude vedet ze v tom hrali roli drogy.Moc jsem si tim pohnojila zivot a jsem pripravena nest nasledky ale bojim se ze dostanu paragarf jeste v zamestnani a nebudu mit ani narok na podporu ze mi vezmou nemocenskou a ja skoncim na ulici.Prosom poradte...dekuji 16439 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

popisujete složitou situaci spojenou s testy na drogy a s porušením zákazu vycházení v rámci nouzového stavu. Současně se obáváte možných důsledků a potřebovala byste zjistit, jestli se v práci dozví, že v tom hráli roli drogy.

Vaši situaci jsme konzultovali s kolegy z právní poradny A.N.O.. Podle nich by se údaje o přestupku neměly dostat k Vašemu zaměstnavateli. Systémy policie a dávek (podpora, nemocenská) propojené nejsou. Policie s Vámi bude řešit postih podle toho, jak vyjde rozbor krve a také za porušení zákazu vycházení, ale tyto informace by neměla nikam dál předávat. Psala jste i o dalších problémech, které Vám zkomplikovaly život. Pokud byste potřebovala více informací, které souvisí s právním poradenstvím, můžete ještě přímo oslovit výše zmíněnou Právní poradnu (můžete jim zavolat na telefon 736 760 701 anebo napsat email na: ppano@asociace.org).

Za naši poradnu bych Vás chtěl závěrem podpořit, abyste pro sebe nyní zkusila hledat co možná nejvíc podpory. Vzhledem k pozitivnímu drogovému testu a psychickému i fyzickému vyčerpání, by nyní mohl dávat smysl např. vstup do terapie. V případě jakýchkoliv komplikací (jako je případná ztráta nemocenské či podpory a následná hrozící ztráta bydlení apod.) by mohlo jít o navázání spolupráce se sociální službou, která se zaměřuje na poradenství a doprovody, jako je tato (jen pro příklad, nevím z jakého jste města či okresu, takže Vás nemohu lépe nasměrovat). Každopádně napříč ČR existují podobné služby, které by Vám mohli pomoci s řešením komplikované situace i nyní.

Držíme palce! Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
16.11.2020

Lze poznat, že si kamarádka píchá?

Kamarádka tvrdí že nepicha nale že šňupe.nebusu to tady rozvádět.reknu pointu. Da se koupit nějak test který rozlišuje jestli bere nosem nebo píchá? Evidentně lže jednou zkusis a musíš. Ale chci mít jistotu a pak ji naložit do auta a odvézt a místo kde ji pomůžou. Je to matka malého dítěte... děkuji za odpoved 16437 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Není mi znám žádný test, který by dokázal odlišit, jakým způsobem někdo bere. Jediné, co může injekční užívání potvrdit, jsou vpichy na rukách nebo jiných místech a případně nález stříkaček atd. Nutno ale říci, že pokud kamarádčin život negativně ovlivňují drogy, nemusí být zásadní, jestli si je píchá nebo šňupe. Pokud máte pocit, že dochází k zanedbávání péče o dítě (což ještě nemusí samotné užívání automaticky znamenat) můžete kontaktovat OSPOD.

Je chvályhodné, že chcete pro kamarádku zajistit pomoc. Nicméně nejdůležitější bývá zpravidla to, jestli ona sama o takovou pomoc stojí a chce něco měnit. Pokud byste se ať už sám, nebo s kamarádkou rozhodl kontaktovat ostravské drogové služby, můžete se obrátit například na tyto místa (1, 2), případně vyhledat další skrz mapu pomoci.

Zdraví poradna EXTC

 

skrýt odpověď ↑
12.11.2020

Marihuana, zdravotní potíže

Dobry den. Moje maminka se uz podruhé dostala behem roku do nemocnice, kdy si i volala záchranku s příznaky: veliké motání a bolest hlavy, špatně od žaludku (jednou i zvraceni), rychlé tikání očí. Udělali různá vyšetření, na nic nepřišli. Nicmene maminka vždy před tím se svým kamarádem hulil trávu (bylo to jednou asi 3 týdny před, pak 2 týdny před "atakou") Jinak nehuli vůbec. Mohlo by to mít souvislost, prosim? Nebo jsou ty dvě udalosti za sebou spíš zkrátka náhoda? Děkuji. Klara 16435 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Kláro,

děkujeme za dotaz. Nemělo by, marihuana sice dokáže měnit krevní tlak (viz motání hlavy atd.) avšak spíše krátkodobě po užití, takto dlouhodou dobu před a po konzumaci nezní v kontextu možných příčin již příliš pravděpodobně.

Zároveň si jakožto nelékař netroufám odhadnout zdali dané dvě události byly pouze dílem náhody. Krom somatických souvislostí je možné hledat i ty psychické (viz zvýšené působení stresu a napětí v náročnějších životních obdobích atd.), předpokládám však, že jste byli v nemocnici o možných příčinách informováni.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
8.11.2020

Šňupání, sniff, harm reduction

Dobrý den! Jaké jsou zásady harm reduction pro užívání drog (pervitin, kokain) šňupáním? Vždy když šňupu, hned mi vtrhnou do očí slzy, poté slzím a mívám záněty spojivek. Jak mohu tyto projevy zmírnit? Nos si pravidelně proplachuji Vincentkou. Jak poznám že mohu mít poškozenou nosní přepážku? Děkuji za odpověď 16432 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz, je fajn, že se snažíte zjistit si zásady harm reduction, abyste o něco snížila nebezpečí zdravotního poškození.

Základem při šňupání je používat čisté šňupátko (při opakovaném používání jej mezi použítími očistit a ideálně dezinfikovat), které by mělo být spíše měkčí a nemělo mít ostré hrany - často používané srolované bankovky jsou z pohledu bezpečnějšího užívání zcela nevhodné. Šňupátko, stejně jako veškeré pomůcky k užívání, je nejbezpečnější mít svoje a s nikým je nesdílet. Doporučuje se také střídat nosní dírky. Čím delší je interval mezi jednotlivými užitími, tím má sliznice nosu více prostoru k regeneraci.

Poškození přepážky se obvykle pozná citlivostí na dotek a následně krvácením. Proplachování vincetkou může pomoci dostat pryč zbytky užité substance, aby dále nepoškozovala sliznice. Příliš časté výplachy vsak mohou sliznice naopak vysušovat. V případě potíží se sliznicí či přepážkou je možné vyzkoušet jiný z alternativních způsobů aplikace, například užití ústy (v kapsli) či kouření.

Symptomy, které popisujete, mohou souviset s vyšší citlivostí, reakcí na nějakou z příměsí užité substance, ale také s nějakým zdravotním problémem. Bohužel v této pořádně lékaře nemáme, můžete se zkusit obrátit na nějakou z lékařských poraden nebo na lékaře s odbornosti ORL.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
8.11.2020

Čekání na soudní rozhodnutí

Dobrý den 6.9.2020 mě zastavila policejní hlídka a dali mě test který mě vyšel pozitivní na omamné látky a stále nic pořádně nevím jen mě přišlo usnesení a stále čekám na rozsudek a chtěl bych se zeptat jak dlouho se cca čeká na soudní rozhodnutí 16433 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Roberte,

z informací, co máme k dispozici, Vám mohu jen obecněji napsat, že úřad má obecně povinnost v řízení rozhodnout do 30 dnů, ale daná lhůta je pořádková. V řízení, kde se např. vypracovává znalecký posudek může být prodloužena o lhůtu, po kterou se tento posudek vypracovává  a tu určí znalci z magistrátu. V praxi se často jedná o cca dva až tři měsíce. Můžete se zkusit přímo informovat na daném magistrátu, kde přestupek řeší.

Budete-li mít zájem o detailnější právní poradenství je možné také oslovit naše kolegy z anonymní a bezplatné právní poradny A.N.O. a vše s nimi ještě probrat.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
5.11.2020

Detekce drog

Hezký večer, s přítelem jsme pravidelní uživatelé pervitinu, poslední dva měsíce každej týden min 2 dny, předtím podle období. Před dvoumi týdny jsme “jeli” od pátku do úterního večera, tenhle víkend jsme si dalí každý celkem jen cca 0,2 v noci z neděle na pondělí, zároveň jsme pravidelnými uživateli trávy, každý den cca gram, naposled ještě dnes. V příštích dnech, max dvou týdnech mě čekají testy z moči či slin, jaká je pravděpodobnost že vyjdou negativní pokud do tý doby ani jedno neužiju? případně kdy nejdříve? a existují nějaké triky jak tuhle detoxikaci urychlit? Rychlost metabolismu je průměrná, pervitin bereme dost čistý, hulili jsme převážne dobré venky. A když to bude test i na halucinogeny, můžou se mi tam ukázat po dvou týdnech i houbičky když jsem jich měla jen cca 5, čerstvých? 16431 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Začnu odpovědí na Vaši poslední otázku. Co se týče lysohlávek a drogových testů, k dispozici mám pouze ověřenou informaci o detekci z moči (viz tento odkaz), která specifikuje, že by houbičky mělo jít detekovat přibližně 1 - 3 dny od posledního užití. Použiji-li selský rozum, je možné odhadnout, že by daná látka měla být zjistitelná pomocí případných testů ze slin ještě o něco kratší čas než je tomu u moči.

U pervitinu se udává přibližná doba zjistitelnosti z moči okolo 3 - 5 dnů (u slin opět o něco kratší čas) od posledního užití. Pravděpodobnost čistého testu u této substance by při vyhnutí se další konzumaci proto mohla být vysoká (v závislosti na okolnostech, kdy test proběhne atp.).

Co se týče marihuany. Zde je situace odlišná. Při pravidelném a frekventovaném kouření (venky mohou být také velmi THC potentní) ji lze odhalit až cca 30 dnů od posledního kouření. Faktorů, které mohou hrát roli je navíc mnoho.

Způsob, jak výrazněji urychlit detoxikaci neexistuje. Na internetu lze sice najít mnoho různých přípravků a všemožných postupů, které zaručují oklamání testů (pod heslem „pass drug test"), jejich spolehlivost je však pochybná. Co může mírně napomoci je nastartování metabolismu, např. pomocí pravidelné zvýšené fyzické aktivity, případně také sauna či pití čistících čajů (v rozumném množství).

Vzhledem k tomu, že popisujete také časté užívání vícero psychoaktivních látek (především pervitin je látka s vysokým závislostním potenciálem a mnoha vedlejšími účinky na život a osobnost uživatele) a navíc společně s přítelem, což bývá v rámci našich zkušeností z praxe někdy rizikový faktor (ve vztahu se dva snadněji mohou podpořit v braní "za hranou" a cesta k problémům v této oblasti, ale např. také ke krizi ve vztahu může být rychlá a nenápadná) bych vás chtěl podpořit, abyste na sebe dávali větší pozor a minimálně neopomínali zásady tzv. bezpečnějšího užití.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
1.11.2020

Potíže se spánkem, marihuana

Dobrý den, mam na vás dotaz. Začneme od začátku - už od jakziva mám problémy se spánkem (nespím, nebo spím přes den a v noci jsem aktivní) a tak jsem začala hulit marihuanu na spánek, musím přiznat, že se mi od té doby spí výborně (užívám ji cca 8-10 měsíců). Jenže poslední dobou ji užívám i přes den a začíná mi to lézt do peněženky, mám zhoršenou krátkodobou paměť a tak ... A můj dotaz na vás je, že jestli neexistuje něco lepšího na spánek (žádné prášky atd...), A jak to prostě vydržet nehulit aspoň přes den, jsem pak mimo a tak. Předem děkuji za odpověď 16429 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkuji za dotaz a oslovení naší poradny. Je fajn, že se snažíte chovat zodpovědně a uvažujete o omezení marihuany ve chvíli, kdy se Vaše frekvence kouření stále více zvyšuje. Faktem je, že marihuana může na potíže se spánkem pomoci, v případě nadměrného a dlouhodobého užívání však naopak existuje riziko jeho zhoršování a zvýraznění některých vedlejších účinků (jak ostatně sama píšete), opatrnost je tudíž na místě.

Co se týče rad ohledně lepšího spánku. Potíže v této oblasti patří mezi komplexní a obsáhlé téma v oblasti medicíny a psychologie a obávám se, že pro Vás konkrétní tipy jakožto nelékař nemám (navíc bez základního vyšetření a stanovení možných příčin). Existují však např. spánkové laboratoře (většinou pod fakultními nemocnicemi), které se snaží tento problém řešit, je možné se na ně doptat u Vašeho praktického lékaře. Další informace a základní tipy mohou poskytnout tyto články - 01, 02.

Ohledně vydržení alespoň dne nehulit. Základní je uvědomění, že Vám marihuana začíná způsobovat nepříjemnosti a vnitřní motivace tento fakt zkoušet změnit. V obdobných případech může být inspirativní např. tento text našich kolegů s praktickými doporučeními, co lze dělat.

Držíme palce! Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
1.11.2020

Pervitin, přítel a testy

Dobrý den, mám dotaz ohledně přítele před třemi měsíci jsem bohužel zjistila že je přítel závislí na pervitinu od té doby bydlíme u rodiču po domluvě že to dáme spolu do pořádku a každý týden mu budu provádět testy z moci přítel to zatím zvládal ale minulý týden se mi přiznal že ulitnul a měl kokain samozřejmě test byl pozitivní. Dnes sem mu dělala test znovu a byl opět pozitivní ale přítel tvrdí že opravdu nic od té doby neměl. Já osobně jsem od té doby u něj nevypozorovala nějaký divné projevy jako dřív. A navic jsem s ním na každém kroku.. Ale moje důvěra už není co bývalá tak že bych chtěla vědět jestli to může být ještě vůbec možné aby to test ukázal cca po 9 dnech přítel pije každý den pivo aspoň dvě a kouří marihuanu. Děkuji za odpověď 16430 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za dotaz. Je fajn, že přítele podporujete, a že to společně chcete dát do pořádku.

Kokain v moči obvykle vydrží 2-3 dny, pervitin déle, někdy až 5 dní. Orientační testy nejsou bohužel příliš spolehlivé. Mohou být chybové a mohou vykazovat falešnou pozitivitu, například pokud člověk užije lék obsahující pseudo/efedrin apod. Chybovost může vzniknout také už při výrobě testu, ale i nesprávnou administrací. Nelze tedy s jistotou tvrdit, že přítel nic neužil, ale ani že si něco dal. Jediný přesný a spolehlivý je až krevní rozbor v toxikologické laboratoři, který je ale finančně nákladný.

Přestávání s drogami může být často náročný a zdlouhavý proces a pravidelné testování k tomu nemusí stačit. Je určitě dobře, že je přítel nakloněný spolupráci na změně. Vlastní rozhodnutí přestat s drogami a snaha na tom pracovat hraje zásadní roli. Někdy může napomoci i konzultace s odborníky na závislost, pokud člověk potřebuje vyřešit například jak se bránit chutím, čím drogu v životě nahradit, jak zvládat rizikové situace a spouštěče, kdy má člověk pořebu drogu užít. Ve svém dotazu jste nezadala, odkud jste, nemohu Vám proto bohužel dát tip na konkrétní místo, kam byste mohla společně s přítelem, nebo sama zajít pro radu a kam by případně mohl přítel docházet na konzultace. Posílám pro inspiraci alespoň odkaz na publikaci, která se dané problematice věnuje.

Držíme palce,

Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
30.10.2020

Ponechání řidičského průkazu po pozitivním testu

Dobrý den. Při silniční kontrole mi byli hlídkou PČR zjištěny psychotropní látky. Před jízdou jsem nic nepožil ale jsem si vědom zbytkových hodnot v krvi slinách a moči. Chci se zeptat. Po odběru krve a moči me příslušníci PČR nechali pokračovat v jízdě. Da se toto počínání brát jako potvrzení způsobilosti řídit motorové vozidlo ? Díky za odpověď 16428 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz, ve kterém se ptáte, jestli lze neodebrání ŘP na místě při pozitivním drogovém testu, považovat jako potvrzení toho, že jste byl způsobilý řídit vozidlo.

Rozhodující jsou výsledky laboratorních testů krve, které by Vám měly být doručeny do 30 dnů. Ty mohou podle naměřené hodnoty vést k závěru, že jste nebyl ovlivněný konkrétní látkou, byl ovlivněný (přestupek) nebo že jste byl ve stavu vylučujícím řídit motorové vozidlo (trestný čin). Více ohledně průběhu testů a limitních hodnot, se můžete dočíst v tomto článku. Hodnoty pro trestný čin byly nedávno revidovány a v našem článku zatím nejsou zapracovány, najdete je však zde, na stránkách nejvyššího soudu.

Pokud by byly naměřeny hodnoty spadající do limitu přestupku, tak by zřejmě odebrání nebo neodebrání ŘP na místě nehrálo žádnou roli. Termín způsobilost řídit motorové vozidlo se používá spíše v kontextu trestného činu. Podle informací poskytnutých právní poradnou A.N.O. by neodebrání ŘP mohlo být jedním z podpůrných argumentů pro lékařské posudky, nicméně samo o sobě by „nepřebilo" výsledek laboratorních testů krve. Zároveň si myslím, že pokud se ve Vašem případě jednalo o zbytkové hodnoty a nic jste před jízdou nepožil, nemělo by vůbec dojít k dosažení limitních hodnot pro tuto možnost.

V případě, kdy byste přecejen potřeboval v souvislosti s výsledky testu právní konzultaci, bude ideální kontaktovat tuto specializovanou online poradnu.

Zdraví poradna EXTC

 

skrýt odpověď ↑
28.10.2020

LSD, příměsi

Dobrý den, měla bych takovej dotaz. Nevíte, s jakými látkamy se míchá lsd, aby bylo levnější? Jsou to takový napuštěný papírky bez chuti a nevim, co v nich je, nebo by mohlo být. Děkuji. 16427 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkuji za dotaz a zároveň se omlouvám za zpoždění naší odpovědi. V knize LSD Psychotherapy od MUDr. Stanislava Grofa byly uvedeny základní údaje týkající se chemické analýzy několika pouličních vzorků prodávaných jako LSD. Nalezeny byly amfetaminy, strychnin, STP, fencyklidin (PCP neboli „andělský prach"). Jde ovšem o publikaci z roku 2008 a od té doby se objevily i další látky.

Ucelenější a aktuálnější informace (i když z jiného státu) o míchání LSD za účelem levnější ceny poskytuje tento článek. Ten hovoří o plošném testování čistoty LSD v posledních cca 10ti letech. Udává, že v roce 2011 byly všechny testované vzorky pozitivní na LSD, v roce 2014 mělo čistě LSD méně než 0,1% blotterů (napuštěných papírků) - místo něj byly nalezeny nové halucinogeny (ze skupiny NBOMe a DOx), analogy fentanylu, kathinony a další designer drogy. Největším rizikem pak je, že většina těchto "příměsí" může na rozdíl od LSD snadno způsobit předávkování (někdy i smrtelné). V textu je dále zmíněno, že od roku 2017 obsahovalo LSD jen přibližně 18% vzorků, přičemž silný halucinogen zvaný 25I (neboli 25I-NBOMe) byl jedním z nejčastěji detekovaných.

I z tohoto důvodu se v rámci tzv. harm reduction (snížení rizik) vyplatí zvýšená opatrnost před případným experimentem s domnělou LSD. To hned po vyhnutí se takovému pokusu znamená např. užití co možná nejmenšího množství (např. 1/4 papírku či méně) a vyčkání na sílu účinku, nekombinování s jinými drogami (včetně alkoholu), neopomenutí důležitosti setu a settingu atd.

Závěrem mne napadá, že můžete ještě zkusit oslovit poradnu České psychedelické společnosti (viz tento odkaz), kde by mohli mít více informací.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
25.10.2020

THC, testy

Dobrý, je mi 16 let a čas od času si zahulím dneska jsem zhulil 2 skla, odruda byla silná, a za týden jdu na odběr krve, co mám dělat abych to THC aspoň trochu zmírnil? 16426 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

zásadní pro vyčištění těla je především abstinence, pakliže jste tedy již poté marihuanu nekouřil (a neužíváte-li ji pravidelně), po týdnu by již neměla být detekovatelná, půjde-li o toxikologické testy z krve. Pokud máte podstoupit klasický krevní odběr u lékaře, tak mohu zároveň dodat, že z něj se užívání psychoaktivních látek standardně nezjišťuje.

Co se týče zmírnění THC. Žádný spolehlivý způsob, jak vše výrazněji urychlit neexistuje. Mírně napomoci může nastartování metabolismu např. pomocí pravidelné zvýšené fyzické aktivity (při které dochází k rychlejšímu odbourávání tuků a s nimi i metabolitů THC), případně také sauna či pití čistících čajů (v rozumném množství).

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
24.10.2020

Zákaz řízení

Dobrý den,prosím o rady.12.9.2020 mi byl odebrán řidičák za užití alkopholu před jízdou.Trestný čin řešil oud v Karviné a dostal jsem 24000 kč peněžitý trest,který nevím komu zaplatit.V tomto zkrácené=m řízení jsem ještě dostal trest 20 měsíců zákazu řízení.Kdy si mohu nejdřív požádat o prominutí zbytku trestu a u koho?Komu zaplatit sankci?od kdy se počítá zákaz řízení? Děkuji Vaca R. 16425 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Způsob jakým je třeba uhradit peněžitý trest by měl být součástí rozsudku v jeho písemné formě. Zde by taktéž mělo být uvedeno přesné datum, od kdy (případně do kdy) platí zákaz řízení. Podrobnější informace by Vám taktéž měli být schopní podat na soudu, který můžete kontaktovat i telefonicky.

O prominutí zbytku trestu lze žádat po uplynutí jeho poloviny a žádá se u toho, kdo Vám trest uložil. Pokud byl uložen soudně, budete žádat u toho soudu, který o trestu rozhodl, tedy v Karviné.

Pro případné další dotazy se můžete obrátit také na tuto specializovanou Právní poradnu A.N.O.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
16.10.2020

Ovlivnění drogových testů

Dobrý den, Ráda bych se zeptala, zda je možné nějakým způsobem obejít test na pervitin ze slin. Test jsem dělala blízkému členovi rodiny, čárka byla slabší, ale test byl negativní, ale podle jeho chování se zdálo, že si den předtím něco dal. Asi 10 minut před testem vypil cca 0,5 l čaje s citronem a energy drink, je možné, že toto ovlivnilo výsledek? Popřípadě lze ho ovlivnit nějak jinak? Předem děkuji za odpověď. 16422 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Šárko,

děkujeme za Váš dotaz. Podle našich informací drogové testy snadno obejít nelze. Na internetu sice koluje řada návodů (např. pod heslem "pass drug test") a doporučených prostředků, jak je obelhat, jde však převážně o spekulace a někdy i zdraví škodlivé věci. Nutno dodat, že orientační (neboli screeningové) drogové testy standardně nebývají zcela přesné a mohou vyjít falešně pozitivně či negativně. Za sebe si nedokážu představit, že by čaj s citronem a energy dring mohl mít zásadní vliv na negativní výsledek (naopak jsme se v poradně již setkali, že např. energy drink mohl zbůsobit falešnou pozitivitu). Můžete nicméně ještě zavolat přímo do této toxikologické laboratoře a vše s nimi detailněji probrat.

Závěrem bych rád doporučil tento text našich kolegů, který objasňuje jednotlivé varianty testů a zároveň také úskalí testování mezi blízkými. Inspirativní by mohla být i tato svépomocná publikace, která se zaměřuje na problematiku zneužívání drog v rodinách.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
12.10.2020

Testy PČR - co mám čekat?

Hezký večer, včera mě po cestě domů zastavila PČR, která provedla kontrolu a vozidla a tak dále. Původně se mi zdálo, že hledají podobný vůz, ale ukradený. Chtěli vidět zavazadlový prostory a tak dále. To není důležité, jenom mě to překvapilo. Následně se mě začali vyptávat na drogy. Byl jsem upřímný a řekl jsem, že v pubertě jsme sem tam něco zkoušeli, ale že nejsem žádný aktivní uživatel. Přiznal jsem se, že jsem ve čtvrtek kouřil tak po dvou letech mariuhanu, protože jsem se cítil přepracovaně a chtěl jsem si odpočinout. Poté mě požádali o podrobení testu na alkohol a drogy. Test na alkohol u mě způsobil trochu nervozitu, protože jsme den před tím poměrně dost vypili, ale v době testu bylo už cca 23:00, a naposledy jsem byl nějak v ranních hodinách. Test dopadl negativně. Následoval test na drogy, který k mému překvapení dopadl pozitivně na anfetamyn, metanfetamyn - čárka byla skoro nečitelné, ale prý musím auto odstavit a jet k lékaři, souhlasil jsem a jeli jsme na stanici, kde to semnou sepsali, a poté se vyrazilo k lékaři, kde jsem dal moč a krev. Během vteřiny mi bylo sděleno, ze krom anfetamynu a metanfetamynu mám v moči trochu thc. Poté zkoušeli moji motoriku apod. s tím jsem vůbec neměl problémy, cítil jsem se normálně. Lékařům jsem řekl vse stejně jako policistům a jeli jsme znovu na stanici, kde jsem šel k výslechu a znovu opakoval, ze jsem žádný pervitin ani extázi neužil. Výpověď jsem podepsal, řidičák mi nechali a šel jsem domu, s tím že mám čekat na krev. Jsem z toho dost nervózní, nevím co mám čekat, hrozí mi nějaký test? Nemohl jsem vypít nápoj, kde byla taková látka? Jak mám postupovat? 16421 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za dotaz. Je určitě dobře, že jste jel na následné odběry, bez nich byste byl posuzovaný na základě orientačních testů rovnou jako ovlivněný a věc by se uzavřela jako přestupek.

Stopy THC po užití marihuany opravdu drží v těle poměrně dlouhou dobu, někdy i týden. Záleží na množství a síle marihuany, na rychlosti metabolismu apod. Důležité však je, že pokud jste užil marihuanu ve čtvrtek a v neděli pozdě večer proběhl test, tak by v těle měly být aktivní metabolity pod hladinou 2 ng/ml. Máte tedy solidní šanci, že krev v tomto směru dopadne dobře. Obecně se doporučuje po kouření marihuany neřídit cca 48 hodin. I tak však hrozí pozitivní orientační test a je potřeba jet na krev, aby se potvrdila přesná hladina aktivních metabolitů.

Co se týče záchytu amfetaminu/metamfetaminu, mohlo se jednat o falešnou pozitivitu. Zároveň nelze zcela vyloučit, že jste vypil nápoj s MDMA nebo pervitinem, který by takto mohl vyjít. V takovém případě byste však pravděpodobně pociťoval ovlivnění a věděl byste o tom.

Pokud krev dopadne negativně na všechno, věc by se měla ukončit. Trest by měl hrozit pouze, pokud by se v krvi prokázala nějaká látka ze skupiny amfetaminů/metamfetaminů v nadlimitním množství nebo by byly nad limitem aktivní metabolity THC (více v rámci druhého odkazu). V takovém případě hrozí ztráta bodů, odebrání ŘP a finanční pokuta.

Pokud by Vám z výsledku testů plynuly nějaké potíže, můžete emailem oslovit ještě tuto drogovou právní poradnu.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
11.10.2020

Úzkosti

Dobrý den, mám dotaz po vyabstinovani od pervitinu, na kterém jsem byla 7let a benzodiazepinu, 4 roky, mi byla diagnostikovat paranoidní schizofrenie. Což skytalo pozitivní symptomy, jako bludy, hlasy, paranoiu atd. Tyto symptomy byly dobré zamedikovany, jenže masivní úzkost, která se projevuje cca 2x do měsíce ta tu je furt, je to jeden z důvodů, který mě táhne opět k benzakum a k zrecivovani. Na tyto stavy mám povolene v krajním případě použít benzak,ale mám strach a hlavně chutě na diazepam a pervitin. Nevím co dělat, ty úzkosti jsou silně, směřují k sebevražedným myšlenkách. Poraďte prosím. Dik 16419 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz a důvěru. Moc oceňuji, že přestáváte s užíváním pervitinu a BZD, obzvláště po víceletém braní může jít o zásadní a odvážné rozhodnutí.

Nutno dodat, že v praxi bývá poměrně časté, že se při vysazení uvedených látek (a současně také díky jejich dlouholetému vlivu na nervovou soustavu) mohou objevit některé nečekané psychické potíže anebo naopak mohou ve zvýšené míře vystoupit duševní problémy, které mohly být braním částečně překryty. Ať tak či onak, přijde mi důležité, abyste nynější úzkostné projevy (obzvláště jsou-li takto intenzivní a nepříjemné) zkusila probrat především s Vaším psychiatrem a vyhledala pro sebe zároveň vhodného psychologa/terapeuta (nejlépe z oblasti adiktologie), úzkosti totiž naštěstí bývají velmi dobře terapeuticky zvládnutelné.

Na závěr ještě přidávám základní svépomocný text týkající se možností zvládnutí tzv. re/lapsu a tel. číslo 222 580 697 na nonstop krizovou linku, kdybyste případně podtřebovala rychlou podporu.

Držíme Vám palce! Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
11.10.2020

Léky, pervitin, zhoršení schizofrenie

Mám ještě jeden dotaz... Beru prášky jako abilify, kventiax, lyricu, zyphaderu a k tomu si už jen výjimečně dám benzak nebo perník, může to už mou diagnostikovanou schizofrenii zhoršit??? Dekuju 16420 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

k dané kombinaci léků, ojedinělého užití pervitinu/benzodiazepinů a míře rizikovosti s ohledem na zhoršení schizofrenie by se měl vyjádřit již především lékař (psychiatr), kterého v týmu nemáme, případně můžete zkusit ještě oslovit tuto lékařskou poradnu. Za nás mohu jen obecně sdělit, že metamfetamin je považován za látku neurotoxickou, která dokáže negativně ovlivnit křehkou neurochemickou rovnováhu v mozku. V případě psychotických onemocnění (typu schizofrenie) by tak každé uklouznutí teoreticky mohlo představovat nebezpečí pro Vaši duševní stabilitu.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
8.10.2020

Nepříjemné stavy po několikadenním užívání extáze

Zdravým, mám otázku, od minulého pondelka som užíval 4 dní po sebe MDMA(emko) v kristalickej forme. Užíval som ho tak že asi prvé dva dni maximálne 0,3 g za deň ale ďalšie dva dni som ho užíval 1 až 1.2 g za deň. Po poslednom požití, čo som si rozdelil 1g na pol gramu od rána do obeda a pol gramu som si dal okolo 4 poobede. Po tomto poslednom požití mi bolo veľmi zle od žalúdka, a za celý deň som ani nemal puklice iba mi bolo zle. Na ďalší deň som bol jasne že unavený, Zdojazdovany a podobne. Na ďalší deň večer, som nedokázal ani zaspať, pretože som začal mávať nočné mory až také silné že sa mi zdali ako teleportacia v reálnom čase na reálne miesto. Kričal som teda zo sna niekoľko krát. Ale to nebolo jedine. Po čase som začal mávať v akej kolvek chvíli dňa závraty, bolesť hlavy, tlaky v hlave a podobne. Iba včera som sa konečne dokázal poriadne najesť. Dnes som sa cítil už celkom v poriadku, už je to presne týždeň od posledného použitia, chcel som si ísť zacvičiť,tak som išiel ale po asi 20 minútach nie moc ťažkého cvičenia som sa cítil strašne slabý. Je možné že už nikdy sa nebudem cítiť normálne alebo že už nikdy nebudem v poriadku? Aká je odhadovaná regenerácia tela po takomto užívaní emka? 16417 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz a doufáme, že je Vám už v tuto chvíli lépe. Užil jste během několika dnů po sobě opravdu velké množství této látky (obvyklá účinná dávka se pohybuje zhruba v rozmezí 75-120 mg), což se zřejmě podepsalo i na následném dojezdu a vyčerpání organismu, které může být nepříjemné i pouze po jednom takovém dnu. Konzumaci takového množství extáze v tak krátkém čase vnímám jako velmi rizikovou, na hony vzdálenou přístupu harm reduction (snížení rizik). Nicméně pokud je to, co popisujete způsobeno pouze užitím MDMA, mělo by vše postupně odeznívat a Váš stav se zlepšovat. Pokud by se tak snad do chvíle, než k Vám dorazí tato odpověď nestalo, bylo by bezpečnější zajít raději k praktickému lékaři a nechat se prohlédnout.

Co se týče regenerace, tělo každého člověka regeneruje jinak rychle a také závisí i na množství užité látky, které bylo ve vašem případě značné. Doba, kdy by se vše, včetně správného fungování psychiky mělo vrátit do normálu, bývá někdy uváděna i v řádu několika týdnů až měsíců. Proto je důležité dodržovat mezi užíváním co největší rozestupy a dopřát vždy organismu dost času na odpočinek. V případě zájmu si můžete více informací přečíst na našem WEBU.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
2.10.2020

Concerta, řízení

Dobrý den, příští týden začnu užívat lék concerta 18mg (léčba add). Vím, že se jedná o látku podobnou amfetaminu. Můj dotaz zní, jak je to v případě policejní kontroly. Budu se snažit si rozplánovat den tak, aby uběhlo minimálně 12hodin od požití léku, pak teprve usednu za volant. Předpokládám, že např. pokud daný den lék neužiji, test mi vyjde stejně pozitivní, PČR mi odebere ŘP a odveze mě na krev. Zde předpokládám, že dojde ke zjištění, že jsem nebyl pod vlivem léků, ale než dojde k prošetření, tak mohu byt i měsíc bez ŘP. Případně kontroluje nějakým způsobem PČR, zda lék užívám legálně? Děkuji za odpověď.. Jinak mi to celé přijde poměrně absurdní, lék, který mi pomůže se soustředěním nesmím užívat před jízdou a naopak méně koncentrovaný řídit mohu.. 16415 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Rozumím absurdnosti situace, nicméně je to tak, Methylfenidát (Ritalin, Concerta atd.) je veden na seznamu omamných a psychotropních látek (nařízení vlády č. 463/2013 sbírky, seznam č.5), řidič tedy nesmí řídit motorové vozidlo bezprostředně po užití nebo pod jeho vlivem.

Jakým způsobem by bylo v případě silniční kontroly a následných testů na drogy zohledněno, že jej užíváte na předpis a jaký by to mělo vliv na případný postih lze těžko odhadnout. Zároveň je třeba dodat, že kdyby došlo k pozitivnímu orientačnímu testu PČR, bývá následně důležité podstoupit vyšetření krve v nemocnici metodou plynové chromatografie, která je jako jediná spolehlivá a měla by prokázat, že jste pod vlivem léku (po uplynutí určitého časového rozmezí od užití) již nebyl.

Můžete se ještě zkusit obrátit přímo na TUTO právní poradnu, která by měla mít k dispozici konkrétní praktické informace. Také bych doporučil informovat se raději na způsobilost k řízení při užívání Concerty u předepisujícího lékaře (i co se týče doby, kdy by měl být daný medikament metabolizován anebo i možnosti předepsání jiného léku, napadá nás např. Atomoxetin), který by měl být schopen podat Vám úplné informace.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
30.9.2020

Pervitin najednou bez dojezdu

dobrý den, chci se zeptat, pervitín užívám nepravidelně v různých interalech 3 roky (šnupem) první rok byl slabý..jen ve výjměčných případech a ještě v malém množství a nešnupal sem, ale jedl to,ale taky sem měl těžké dojezdy..tj..(cca minulí rok jsem si valil třeba 2-3 měsíce v rozmezí cca každý 1-2 víkend a pak třeba pak třeba až za 2 měsíce apod..různě..jednou i přes týden,asi tak 4dni ,,jak říkám, tak nějak všelijak) a míval jsem téměř pokaždý hrozný dojezdy..výčitky že sem zas něco kvůli tomu podělal apod.., úzkost, strach z lidí, panika dokonce jsem měl jednou takoví strach,že sem raději byl několik hodín sám úplně mimo obec a chodil sem po hrázi ,jak říkám...hrůza) no a tenhle rok beru možná ve stejném rozmezí..tj(opět na začátku roku sem tam,jednou měsičně..pak sem třebas nic dva a pul měsíce neměl a ted ty víkendy,nepravidelně...sem tam po třech,dvou ale někdy i dva víkendy se zadaří)ale mám v plánu zase si dát trochu voraz..všeho s mírou,jak se říká:D.. ale abych neodbočil od hlavního téma..ted žádné dojezdy nemám..prostě pohodička a to možná dokážu víc než loni..(mam na myslí delší jízdu...vloni jeden max dva dni-letos už se mi dvakrát podařilo tři dni v kuse)..ale dojezd žádný..prostě pohoda..a taky jsem téměř nezměnil...o proti lonsku dávkování..tj..klasika čára někdy čára a půl..jednou dvakrát sem dal možná dvě..)takže by mě zajímalo,proč při téměř stejných dávkách, jízdach a intervalech,nemám žádý dojezd??...jo a abych to doplnil ještě,nato jsem zapoměl..někdy si dám pervitin, opilej..dost opilej..:D ..ale pořád to stejný jak v miníl roce..já si většinou dávám v podnapilém stavu..to mě nejvíc láka,ale i střízlivý si někdy ujedu..takže mě napadlo,jestli to není tím,že sem dělší dobu uživatel,nebo možná matrem,fakt nevím a jsem zědav děkuji za každou odpověd..snnad sem vám to dobře popsal..pišu to zrovna povíkendové jízdě,takže možná tam budou nějaký nesrovnalosti,které možná nebudete chápat,tak se zato omlouvám..:D 16413 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za dotaz, zároveň se omlouvám za zpoždění odpovědi. Obracíte se na nás s otázkou, jak je možné, že nyní prakticky nezažíváte pervitinové dojezdy, i když užíváte podobně často jako v minulosti.

Je složité odhadovat možné příčiny, napadá mne pouze, že krom změny v čistotě (a menšího množství příměsí) konzumovaného pervitinu, mohou intenzitu dojezdu ovlivňovat i obecné faktory jako je fyzický a psychický stav. Tyto proměnné se mohly během poslední doby změnit, avšak opravdu těžko cokoliv sdělit s větší jistotou.

Závěrem bych Vám chtěl jen krátce napsat, že je fajn, že uvažujete o hranici braní pervitinu a o zvolnění, i přes "dojezdy na pohodu". Přece jen se již jedná o pravidelnější užívání, navíc v kombinaci s alkoholem, který dává organismu o to víc zabrat. Alkohol navíc klasicky funguje jako "uvolňovač zábran" a je tak časté, že k pervitinovým jízdám dochází za jeho přispění. Dohromady to pak může vést k prohloubení chutí na pervitin po užití alkoholu.

S absencí dojezdů jsem se v rámci dlouholeté adiktologické praxe setkal ojediněle a nutno dodat, že se jednalo spíše o nebezpečí pro nenápadné zvyšování dávek a frekvence užívání (a případnou závislost). Chybějící dojezdy mohou znamenat chybějící pomyslnou "brzdu" či signál těla a mysli, aby si člověk dal pauzu.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
27.9.2020

Testování obsahu konopí

Zdravím Vás, objednal jsem si na internetu konopné semena s vyšším obsahem CBD a méňe THC, chtěl jsem pomocí přírody posílit svoji odolnost a imunitu, tedy zdraví.Nemám moc peněz a táta říká:"..co si neuděláš, to nemáš". Jsem invalidní důchodce a na zahradě jsem vypěstoval letos tuto konopnou rostlinu, kterou bych chtěl otestovat v laboratoři na obsah těchto min. dvou látek(CBD a THC), už nejen proto, že konopí s CBD se používá v lékárnách, které si nechci kupovat za své těžce vydělaný peníze. Předem děkuji za uvedení blízké laboratoře (=su z Brna), které mě pomůžou v rozboru. Naschledanou Jiří ze štatlu 16410 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Jiří,

děkujeme za dotaz. Chápu důvody, které popisujete a je fajn, že chcete rostlinu otestovat. Ohledně možnosti laboratorního testování obsahu konopí bude nejlepší se telefonicky, případně mailem obrátit například na kontakty na těchto dvou odkazech a zjistit podrobnosti (1, 2). Také je možné využít za tímto účelem testovací sady. Všechny zmíněné možnosti však nejspíš budou finančně poměrně nákladné.

Nevím, s jakým obsahem THC jsou Vámi zakoupená semena. Nicméně je nutno říci, že pokud se jedná o větší obsah, než je 0,3%, je pěstování a následná manipulace s takovou rostlinou nelegální a problematické by poté mohlo být i její testování. Související právní informace ohledně konopí si můžete přečíst na tomto odkazu.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
22.9.2020

Kokain, doba detekce, řízení

Dobrý den, Ze soboty na neděli jsem užil cca 0,5-0,6g kokainu (poslední dávka v neděli ráno - cca v 3:30) a v pondělí v 20:30 večer jsem byl zastaven policií a z potu jsem byl pozitivní na kokain. Podstoupil jsem tedy odběry krve a moči a nyní čekám na výsledky. Je možné, že budou z výsledky kokainu vyšší než je povolené množství? V pondělí před tím, než jsem byl zastavan hlídkou, jsem i dost sportoval, tak jestli to může mít také (pozitivní/negativní) vliv. Děkuji Vám. 16409 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Těžko spolehlivěji odhadovat jak daný test dopadne, existuje totiž vícero faktorů, které vše mohou finálně ovlivnit (viz např. rychlost Vašeho metabolismu, dávkování, frekvence předešlého užívání...). Standardní doba detekce kokainu v krvi je však přibližně 24 hodin od posledního užití, proto by měla existovat solidní šance, že byste o ŘP přijít nemusel.

Závěrem bych chtěl dodat, že je směrodatný pouze a jen toxikologický test z krve (a výsledná hodnota dané látky v krevním vzorku, viz tento text). V případě jakýchkoliv komplikací je také možné přímo oslovit tuto bezplatnou a anonymní právní poradnu, která může poradit, jak dále postupovat.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
19.9.2020

Marihuana, testy, řízení

Dobrý den, Jsem občasný uživatel marihuany (1-2x týdně max, vždy navečer) Měl bych dotazy na okolnosti v případě silniční kontroly. 1)Pokud bych například užil marihuanu večer v sobotu (2-3 šluky ze skla) je možné že bych v pondělí ráno při silniční kontrole měl pozitivní test na drogy? 2)Pokud ano jak dlouho zabere krevní odběr (pokud jsem zastaven v centru města, kde nebude daleko nemocnice) 3) Jak moc by se změnila situace kdybych užil marihuanu v pátek i sobotu, zbylé okolnosti stejné 4) Lze doporučit zcela bezpečné rozmezí od užití kdy už nenalížu? Chci se předem informovat, jsem fotograf a neumím si představit že bych z obdobného důvodu nedojel například na svatbu, kde mám fotit. Mnohokrát děkuji za odpověď a příjemný zbytek dne. 16408 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den, Marku,

děkuji za Váš dotaz. Je dobře, že se snažíte informovat a předejít tak nepříjemostem a případnému postihu.

Co se týče situace č. 1., zde je již vysoká pravděpodobnost negativního testu. Pokud by však slinný test vyšel pozitivně (což může být i falešná pozitivita, viz článek ZDE nebo ZDE), předpokládám že při toxikologickém rozboru by již vše bylo v pořádku a jednalo by se maximálně o pasivní metabolity THC, které nejsou důvodem k jakémukoliv postihu řidiče.

Dále se ptáte, jak dlouho zabere krevní odběr - zde záleží na vytíženosti konkérntí laboratoře, zda je zde někdo ve "frontě" před Vámi, na denní době, kdy má k odběru dojít a podobně. Obvykle by ale celá procedura neměla zabrat déle než cca 1-2 hodiny. Pokud byste marihuanu užil i v pátek i v sobotu může být riziko pozitivního slinného testu o něco vyšší. Na krevních testech by však při nezkonzumování enormního množství měly být aktivní metabolity stále pod hranicí pro postih.

Zajímá Vás také jaké je zcela bezpečné rozmezí řízení od užití marihuany, kdy bude slinný test negativní. Toto záleží na celé řadě faktorů. Zásadní je užité množství, síla (obsah THC) marihuany, pravidelnost užívání, rychlost metabolismu, tělesná konstituce, regenerace a odpočinek atd. THC se začíná odbourávat ihned po užití právě na základě dříve zmíněných faktorů. U rekreačních uživatelů by se mělo odbourat v řádech hodin, cca v rozmezí 24-48 hodin. Zajímavé poznatky přinesla například TATO STUDIE, kde u 4 osob bylo THC pod detekovatelnou hranicí již po 4,5 hodinách, u většiny ostatních bylo THC nedetekovatelné právě po době 24-48 hodin. V této studii se však jednalo o hladinu THC v krevním séru, což tedy neřeší situaci slinných testů používaných policií ČR. Pokud člověk předpokládá neaktivní metabolity, je vždy lepší jet po pozitivním orientačním testu tzv. na krev. Pokud byste si chtěl vyzkoušet, jak reaguje Váš organismus, můžete si slinný test který používá policie ČR koupit a vyzkoušet si jej doma. Mohlo by Vám to dát trochu přesnější představu, jak reaguje právě Váš organismus.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑

zobrazeno: 1-25 z 7082zobrazit stránku: