Vyhledávání a filtrování dotazů

Již zopovězené dotazy poradny:

Filtrovat dle tématu:

Dle typu drogy:

Hledaný výraz:

Nalezené záznamy pro výraz :

zobrazeno: 1-25 z 5874 → stránka: 12

11.9.2017

Cukrovka za volantem

Dobrý den mam dotaz ohledně cukrovky za volantem. Tam diabetes 1. Typu a 2x do roka mi musela pomoci RZP a ma diabetolozka rekla ze musi napsat navrh o odebrani ridicskeho oprávnění nevysvetlila mi nasledujici kroky takze nevim co mam delat.o řidičák prijit nemohu jelikoz ho nutne potrebuji. Mm nějakou moznost ze o nej neprijdu? Případně mohu se nejak proti odebrani odvolat? Děkuji za odpověď

Jaroslava Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Jaroslavo,

Váš dotaz je bohužel zcela mimo zaměření naší poradny, která se specializuje na dotazy z oblasti drogové problematiky a obtíží s užíváním ilegálních psychoaktivních látek. Zkuste proto přímo oslovit některou z online internetových právních poraden anebo např. TUTO občanskou poradnu ve Vašem městě.

S pozdravem poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
11.9.2017

Žlutý pervitin

Dobre jitro, rada bych se zeptala, jen tak ze zajimavosti. Co presne, ci co za latku zpusobuje zlute zabarveni pervitinu. Nikde se to s jistotou nemohu docist. Dekuji a preji hezky zbytek dne.

Lukostřelkyně Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

žluté zbarvení pervitinu značí většinou, že směs obsahuje nečistoty či zbytky látek, které vznikly či byly použity při výrobě (ta bývá často řešená podomácku ve všelijakých podmínkách a lidmi, kteří nemají odpovídající znalosti chemie) anebo že se ve směsi nachází další látky, kterými byl výsledný produkt "nařezán". Takový pervitin může být pak ještě o něco rizikovější pro zdraví uživatele.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
11.9.2017

Extáze, změna vnímání, paměť

Dobrý den, mám tu celkem nepříjemných dotaz a nerad o tom mluvím, ale potřebuji prostě pomoc... Před koncem prázdnin jsem si chtěl ještě užít poslední dny, a tak jsem si dal 3 týdny za sebou každý patek nebo sobotu extázi.. 1. Týden po 2, 2.týden po 2 a třetí týden jsem měl 3... od té doby cítím maximálním změnu na vnímání okolí a užívání své paměti... skoro nic si nepamatuji... všechno zapomínám a cítím se jako bych ani nežil. Prosím tedy o radu v podobě nějakého řešení či pomoci. Budu moc vděčný.

Martin Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Martine,

velmi si vážím odvahy a oslovení naší poradny s pro Vás nepříjemným dotazem, přesto musím konstatovat, že nejsem schopný Vám podat přímou radu či nastínit konkrétní řešení Vašeho problému. Je sice možné, že se jedná ještě o dozvuky celkem intenzivního užívání, nicméně ty by neměly trvat tak dlouho a být tak výrazné.

Přikláním se proto k tomu, abyste se za stávající situace objednal na konzultaci do nejbližší adiktologické/psychologické ambulance anebo k praktickému lékaři, který Vás může dále nasměrovat. Důvodem jsou limity internetového poradenství a zároveň fakt, že téma, která řešíte je hodno detailnějšího vyšetření (pokud se např. do doby, než k Vám dorazí moje odpověď výrazněji nezlepší Váš stav).

ZDE můžete najít Mapu pomoci na nejbližší odborníky z oblasti adiktologie ve Vašem městě/okrese.

Držíme palce! Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
9.9.2017

Marihuana, encefalitida

Dobrý den, před asi 35 dny jsem byl v nemocnici s encefalitídou, která způsobila zánět mozkových blan. Během týdne jsem se dostal z nemocnice domů a byl mi předepsán tříměsiční psychický i fyzicky klid, bez alkoholu. Jen by mě zajímalo jestli můžu užívat marihuanu i přes tu meningitidu aniž by mi to mohlo ohrozit inteligenci, korodinaci, či celkově zdravitní stav. Nikdo mi to nezakazoval a na internetu jsem nic nenašel. Předem děkuji za odpověď.

Radek D. Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Radku,

děkujeme za dotaz. V případě prodělání obdobných onemocnění je doporučován psychický a fyzický klid, který zahrnuje nejen abstinenci od alkoholu, ale také od dalších psychoaktivních látek (marihuanu nevyjímaje). Jde především o to, že marihuana může zatěžovat tělo a jeho schopnost se rychleji regenerovat. Rizikový může být mj. vliv na imunitní systém a možné změny chování (člověk se po užití někdy nechová jako běžně nemocný). I když k žádnému akutnímu ohrožení zdravotního stavu dojít nemusí, zkuste raději zvážit, zda užití jakýchkoliv psychotropních látek neodložit alespoň na dobu, kdy budete zcela v pořádku.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
8.9.2017

Marihuana, ŘP

Dobrý den, 7.9. Asi kolem 15 hodiny me zastavila policejní hlídka jakoz bezna silniční kontrola mi samozřejmě dali test alkoholu ten byl negativní pak test na drogy a vysel pozitivní na thc odvezli me na moc a krev pak mi zabavili řidičský průkaz je pravda ze vecer pred tim sem pozil marihuanu ani ne nejakke velke množství. Na vysledky teprve čekám a tak by se chtel zeptat zda je moznost ze neprijdu o řidičák a jaky bych mel ocekavat postih nebo zda se to da nejekym způsobem řešit tak aby mi řidičák zůstal predem dekuji za odpoved.

Milan Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Milane,

možnost, že nepřijdete o řidičský průkaz je reálná. Bude záležet na naměřené hladině aktivních metabolitů THC v krevním vzorku. Bude-li pod 2 ng/ml, tak Vás právní postih nečeká. Více se dozvíte v TOMTO textu (a tabulce).

Varianty případné právní obrany je možné probrat telefonicky nebo přes internet s našimi kolegy z anonymní bezplatné Právní poradny A.N.O., která se specializuje na drogové právní poradenství.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
8.9.2017

Řízení pod vlivem

dobry den chci se zeptat.byl mi odebran ridicsky prukaz 29.5.2017.a dnes mi prislo oznameni o zahajeni spravniho rizeni o prestupku spojene s ukonem predvolani k ustnimu projednani prestupku.mel jsem v sobe metamfetamin v koncentraci 157 ng/ml,amfetamin v koncentraci 34ng/ml a delta -9- tetrahydrocannabinotu no jinak THC v koncentraci 5,5ng/ml.a vubec newim co dal co me ceka nebo neco prosim o odpoved aspon cca jak dlouho budu bez RP a nejaka pokuta.cca kolik. a jeste pravnika si muzu vzit k tomuto spravniho rizeni? dekuji moc

lukas Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Vzhledem k faktu, že obě naměřené látku jsou nad povoleným limitem (viz tato tabulka) Vám za "řízení pod vlivem" hrozí ve správním řízení pokuta od 2 500 Kč do 20 000 Kč, zákaz řízení na 6 měsíců až 1 rok a ztráta 7 bodů.

Chcete-li ještě detailnější informace (i např. co se týče právní obrany), tak doporučujeme přímo oslovit naše kolegy z anonymní bezplatné drogové Právní poradny A.N.O. (je možné telefonicky nebo emailem).

Zdraví poradna EXTC

 

skrýt odpověď ↑
6.9.2017

THC, moč, záměna

Dobrý den, v nejbližších dnech jdu na nečekaně brzskou vstupní lékařskou prohlídku do zaměstnání na pozici řidič autobusu a mám s sebou přinést ranní moč. Dlouhodobě denně užívám marihuanu,pred 5dny jsem s tim kvůli dobré pracovní prilezitosti prestal. Jsem si jistý, že pokud by mou moč testovali i na drogy (což je asi při takovém testování běžné), bude výsledek pozitivní. Napadlo mě moč zaměnit za moč kamaráda stejného věku, který marihuanu nikdy neužíval. Jelikož mám moč přinést s sebou, určitě nebude hrát roli teplota, jak zde odpovídáte na podobné dotazy. Zajímá mě spíše, co všechno se dá považovat za riziko při záměně. Zda byste mohli být více konkrétní a zda lze poznat moč někoho jiného,když mou moč nikdy netestovali. S kamarádem jsme stejného věku i postavy. Děkuji za odpověď.

Adam Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Adame,

děkujeme za oslovení naší poradny, ale nic konkrétnějšího, než jsme odpovídali v obdobných dotazech, Vám již bohužel nenapíšu. Jde o to, že se v oblasti psychoaktivních látek specializujeme přece jen na jiná témata, zároveň není tak úplně smyslem našeho poradenství (pohledem etiky) radit, co konkrétně dělat pro obelhání drogových testů.

Co se týče doby, po kterou lze marihuanu v moči odhalit, můžete se orientovat podle této naší tabulky. Anebo ještě lépe, můžete si podobný test provést ještě předtím doma (jsou dostupné v lékárnách a na internetu). Je totiž možné, že se v době, kdy na testy půjdete, budete už nacházet na hranici detekovatelnosti.

Nabízí se také případné oslovení nejbližšího toxikologického ústavu, který by měl mít detailnější údaje ohledně testování moči. Snad budete mít víc štěstí.

Děkujeme za pochopení. Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
3.9.2017

Nepříjemné stavy, MDMA

Dobrý den poprvé jsem si vzala extázi po půl hodině jsem začala jinak tancovat rychleji a najednou jsem prestavala stát na nohách oslabili se mi nohy a celkové jakoby mi znehybnělo tělo videla jsem jen mlhu a měla hrozné motani hlavy klepala jsem se a začala lapat po dechu špatně se mi začalo dýchat lili do mne vodu a uklidnovala mě protože jsem začala sdílet ze umru, po dvou hodinách to ustoupilo a já jen byla unavena . Po tydnu jsem si to dala zas ale necelou půlku s tím ze budu mít stav takový jaký ma být .. a po půl hodině jsem začala cítit ze na mě přichází to co minule ale zachovala jdem klid šla jsem si sednout mimo lidi zvejkala jsem pila vodu a zvracela pak nastala zima ale strašná když jsem se postavila a chtěla jít nemohla jsem začala jsem padat a mozala se mi hlava tři hodiny jsem seděla zvykala a zvracela byla mi zima a modlil a se aby to přestalo nikdy jsem nemela problémy se srdcem ani s tlakem .. kamarádka si vzala v ten den stejně se mnou ale poprvé a nebylo ji vůbec nic nepusobilo to na ni a já dopadla takhle a dojezdy hrozné se potim a je mi teplo ale zároveň jsem strašně moc studena je mi špatně a jsem schopna cely den prospat chvilema se mi hůř dýchá a zvyšuje tlukot srdce zajímalo by mě pro mám takové nepříjemné stavy i když si vezmu malo .. nikdy nemám potřebu tancovat vždy skončím takhle mohlo by mi to ublížit?jednou mi i chtěli volat už sanitku jak jsem na tom bylo špatně . Dekuji za odpověď

Anyta Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za oslovení naší poradny. Z toho co píšete usuzuji, že situace do které jste se opakovaně dostala musela být velmi stresující a že Vás reakce těla vystrašily.

Mám-li se vyjádřit k Vaší první otázce "proč mám tak nepříjemné stavy, i když si vezmu málo". Jde o to, že každý organismus na psychoaktivní látky a obzvlášť na syntetické drogy reaguje odlišně a je vůči nim jinak citlivý (proto např. Vaše kamarádka mohla reagovat úplně jinak; je samozřejmě také otázkou, co jste vlastně užily, viz riziko designer drugs atp.). Výsledný efekt zároveň ovlivňuje výchozí psychický stav (neboli tzv. set a setting), odpočatost/únava a množství dalších faktorů (viz např. náš text o MDMA).

Stavy s návaly a bušením srdce mohou indikovat, že toho bylo pro tělo (i přes nižší dávkování) "moc" a že pro něj syntetické drogy představují enormní zátěž.

S tím bude souviset i moje odpověď na Váš druhý dotaz. Bez přímých lékařských vyšetření a zjištění hodnot tlaku, tepu a obecně funkce oběhové soustavy mohu jen těžko odhadnout možnost konkrétních zdravotních dopadů. Jediné co lze takto na dálku zodpovědně napsat, je z mého pohledu značná rizikovost rozhození Vaší psychiky (i vzhledem k "hrozným dojezdům") při pokračujícím experimentování s obdobnými substancemi a nerespektování limitů Vašeho těla.

Jak se rozhodnete postupovat do budoucna je samozřejmě pouze a jen na Vás. Přesto bych Vás rád podpořil, abyste na sebe dávala o dost větší pozor.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
3.9.2017

Pervitin, Kamagra, Poppers, slabý dojezd

Zdravim do poradne, Asi dva roky beriem pervitin. Zo zaciatku menej casto a nepravidelne. Raz som ho vsak vyskusal pri analnom sexe a bolo to take silne, ze odvtedy to chcem pri sexe zazivat znova a znova. Samozrejme sex len s ochranou, no zato poriadny a vasnivy. Aby som co najviac ochranil telo, piko si davam do ampulky, ktoru prehltnem. Do ampulky si dam jednu lajnu a pocas vecera uzijem max 1,5 lajny. Obcas si dam piko ked potrebujem sa odprezentovat medzi ludmi, pretoze som zakriknuty a nerad sa pohybujem vo velkej spolocnosti. Niekedy si dam davku raz do tyzdna, inokedy dvakrat obden. Vzdy v tu noc nespim, iba lezim, bdiem a nasledujucu noc sa vyspim. Pri sexe pouzivam zaroven aj poppers a kamagru. Pri kombinacii vsetkych troch latok mam nizky tlak, pretoze sa mi dost kruti hlava. Pokial ale nechodim, zvladam to s prehladom. Stalo sa mi za cely cas iba trikrat, ze som odpadol a zamdlel na par minut. V poslednych mesiacoch vsak nepocitujem ziadny dojazd, citim iba unavu ale nic viac. Mnohi popisuju tazke dojazdy, no u mna ich uz necitim. Citim iba silnejsie bitie srdca, co mi nerobi ziadny problem a citim sa dobre. Je to normalne? Nechcem v buducnosti s drogou pokracovat a pride cas kedy chcem skoncit. Mozete mi poradit, preco mavam slabe dojazdy bez nejakych tazkych situacii?

Bero Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Bero,

děkuji za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu. Ptáte se, jak je možné, že nepociťujete silné dojezdy, ale spíše jen únavu a silné bití srdce.

Reakce na užití drog bývají velmi individuální a proto je těžké na Vaši otázku jednoznačně odpovědět. Napadá mne několik hypotéz. Vámi popisované slabé dojezdy mohou souviset s tím, že neužíváte příliš vysokou dávku a také píšete, že dávku nezvyšujete a držíte stabilně na maximálně 1,5 lajny. Při dlouhodobějším užívání si často organismus na užitou dávku zvykne, což může se slabšími dojezdy souviset. Příčina může být také v tom, s čím piko kombinujete. Mezi pervitinem a léky na podporu erekce a sexuální aktivity může docházet k různým interakcím a mohlo by to vést také k slabšímu dojezdu.

Kombinace těchto látek je však zároveň považována za velmi nebezpečnou. Kombinace Viagry nebo její náhražky Kamagry s Poppers je kontraindikováno, neboť způsobuje enormní zatížení organismu. Podobně je to i s kombinací Kamagry (i Viagry a stejně působících léků) s drogami. Může dojít k přílišnému zvýšení či snížení krevního tlaku, srdeční arytmii a celkovému kolapsu organismu. Sám píšete, že jste již třikrát po této kombinaci omdlel, proto si dovolím navrhnout, abyste do budoucna raději zvážil, zda takto riskovat. Konečné rozhodnutí je ale samozřejmě pouze na Vás.

Zdraví poradna EXTC

 

skrýt odpověď ↑
3.9.2017

Soused, marihuana, dítě

Dobrý den, bydlíme v panelovém domě a nějací sousedé denně kouří buď při otevřeném okně nebo z balkónu marihuanu. Kouř a zápach nám jde do dětského pokoje i do ložnice. V letních měsících máme stále otevřená okna, takže je běžíme pozavírat, ale ne vždy to stihneme hned a nebo nejsme doma a máme pak zasmraděný celý byt. Vzhledem k tomu, že jsem nikdy nikoho konkrétního neviděla, nemohu se se sousedy domluvit, aby na nás třeba předem zabouchali na zeď, abychom okna zavřeli nebo podobně. Chci se jen zeptat, může to být pro syna nějak nebezpečné z hlediska obsahu THC? Je to cca 2x denně a hned jak ucítíme smrad, tak zavíráme. Pokud nejsme doma, tak po příchodu hned větráme. Jsme s manželem nekuřáci, marihuanu jsme nikdy ani nezkusili, tak netušíme. Děkuji a přeji hezký den Katka

Katka Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Katko,

díky za dotaz. Pasivní vdechování kouře z marihuany a jeho psychoaktivních složek by mohlo být hypoteticky rizikové (v kontextu ovlivnění dítěte THC) spíše v případě vystavení se jejím vlivům opakovaně a po delší dobu v uzavřené, nevětrané místnosti. Z toho, co popisujete, si troufnu tvrdit, že je nebezpečí zanedbatelné. Přesto berte prosím v potaz, že relevantní výzkumy pochopitelně neexistují.

Nejbezpečnější by bylo požádat souseda, aby byl vůči Vám a Vaší rodině víc ohleduplný. Pakliže netušíte, o koho by se mohlo jednat, nabízí se napsání vzkazu veřejně ve Vašem panelovém domu, případně pak další kroky související se stížností.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
3.9.2017

Pervitin, testy

Dobrý den. Pozila jsem pervitin 20.7 půjdu na krev tento měsíc zhruba 6.9 budou testy pozitivní?cvicim,během aby se to ze mě dostalo jim i zdravé ale furt se bojím ... MOC VÁM DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ lucka

Sweet Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Lucko,

po takto dlouhé době od užití je pravděpodobnost pozitivního krevního testu na pervitin (metamfetamin) prakticky nulová. Více viz naše tabulka Testy na drogy.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
2.9.2017

Neodebrání řidičkého průkazu - lze řídit?

Zdravím. Dne 26.8 jsem nalizal THC. Na krev jsem nejel a řidičský průkaz mi nechali než mi přijde dopis. Mohu řídit a co když mě zastaví ? Řekli mi že to budu mít tak na půl roku. Budu dělat psychotesty ? Díky Sabádo

Sabado Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

jelikož se ptáte na právní tématiku, doporučuji Vám obrátit se s Vaším dotazem už spíše na kolegy z bezplatné drogové Právní poradny A.N.O. Mohou Vám poradit konkrétněji přímo vzhledem k Vaší situaci, co se bude dít, co může následovat a jak případně postupovat dál.

Za nás mohu napsat pouze obecně, pokud Vám nebyl odebrán řidičský průkaz, tak by mělo být možné řídit až do případného rozhodnutí o spáchání protiprávního jednání (nejspíše přestupku), za které by byl stanoven zákaz řízení.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
27.8.2017

LSD pod víčko

dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli je možná aplikace tripu(lsd) na oko,vložením pod víčko

kikn Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Aplikace LSD tímto způsobem možná je, lze ji však považovat za více rizikovou, bez jakýchkoliv významnějších benefitů. Pokud byste tímto způsobem užil LSD v tekuté formě, tak by účinky i rychlost jejich nástupu měly být nejspíše srovnatelné s orálním užitím. Vzhledem k tomu, že se jedná o nelegální psychoaktivní látku, je zde poměrně reálná šance, že bude "LSD" obsahovat různé příměsy anebo látky úplně jiné. Při samotné aplikaci do oka pak může dojít k slzení, svědění, zarudnutí, zánětům spojivek atd. U LSD ve formě papírového čtverečku je to obdobné, ale přibývá navíc možnost fyzického poškození oka tvrdými vlákny papíru.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
27.8.2017

THC v těle

Můžu mi najít THC v tělo když ho nadýchám??

Honza Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Honzo,

čistě teoreticky by se marihuana, respektive kouř z ní, do Vašeho těla dostat mohl a to formou pasivního kouření/vdechování. Musel byste ovšem sedět s aktivními kuřáky ve stejném a uzavřeném prostoru a to po delší dobu. Na otevřeném prostranstvím je tato možnost téměř vyloučena.

Za těchto okolností lze předpokládat, že by se marihuana v těle mohla nacházet několik hodin až dnů v závislosti na délce vystavení, síle marihuany, rychlosti Vašeho metabolismu, věku, váze atd.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
26.8.2017

Viete mi poradit?

Dobry den. som abstinujuca alkoholicka, vyliecena narkomanka (8rokov cista), taha sa to so mnou 16 rokov:( uzivam Adepend a Coaxil antidepresiva, chodim pravidelne k psychiatrovi. Coaxil mi nepomaha, nechcem si samovolne zvysovat davky, uzivam 3x denne. Adepend proti chuti na alkohol uzivam 1tbl denne viac nesmiem. Mam ale strasne stavy bezmocnosti, smutku, prazdnoty. K tomu nizke sebavedomie, bulimiu a sebedestruktivne myslienky. Davnejsie som uzivala ako dieta ciprofloxacin, risperidon ale z tychto liekov mi bolo zle, taktiez tiapridal - nepomahal. Vsetko to boli lieky predpisane psychiatrom. Prosim poradte mi, ake lieky by mi pomohli na zvysenie radosti, energiu do zivota, nieco co z chaosu v mojej hlave urobi poriadok. Nieco, co by som ale nemala nutkanie zneuzivat, mam to totiz v sebe uz hlboko zakorenene, nieco co mozem uzivat 3x denne pre psychicky efekt ze som chranena, nieco co ucitim ze ma trochu utlmi a ukludni bez rizika zavislosti. Existuje nieco take? K psychiatrovi idem az za tyzden a mamm nutkanie objednat si nieco z netu. Ale nechcem klamat psychiatrovi, rodine, skryvat lieky z netu. Viete mi poradit, co by mi mal predpisat doktor?

Bibi Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Bibi,

děkuji za Váš dotaz, nicméně téma vhodného výběru léků ke zlepšení psychického stavu by již mělo být zcela v kompetenci odborného lékaře - psychiatra, kterého v týmu bohužel nemáme. Proto Vám v dané oblasti konkrétněji poradit nedokážeme.

Mohu Vás alespoň dále nasměrovat. Rozhodně dává smysl vše řešit s Vaším stávajícím psychiatrem, nic mu nezatajovat ani jakkoliv nejednat na vlastní pěst (objednávat si léky z internetu nebo samostatně zvyšovat či snižovat užívanou dávku léků). Pokud ve svého lékaře nemáte důvěru bývá první volbou jeho změna a vyhledání odborníka, který s Vámi dokáže efektivně spolupracovat. Vodítkem pro jeho výběr mohou být například doporučení známých či internetové recenze. Zároveň si myslím, že je vhodné mít dobrý přehled ohledně Vámi aktuálně užívaných léků (např. Adepend neboli Naltrexon nepatří mezi antidepresiva, viz informace ZDE), k tomu by Vám mohla dopomoci TATO odborná poradna.

Za sebe mám potřebu závěrem podotknout, že jsem velmi skeptický vůči tomu, zda jsou léky samy o sobě schopny vyřešit dlouhodobé nepříjemnosti s psychikou (nízké sebevědomí, sebedustruktivní myšlenky atd.). V obdobných situacích naopak pomáhá mít pro sebe maximálně možnou podporu zvenčí, což znamená krom dobrého psychiatra a vhodné stabilizující a nenávykové medikace také dostatek času k řešení vlastních náročných životních témat. S těmi může pomoci především psycholog/psychoterapeut, respektive dlouhodobější psychoterapie (více viz. tyto informace). Z výzkumů také vyplývá, že nejlepší efekt má současné zapojení obou profesionálů z oblasti léčby duševní nerovnováhy.

Držíme Vám palce! S přáním mnoha sil poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
26.8.2017

THC, aktivní metabolity

Dobry den jsem kazdodenni uzivatel mariuhany vazim 155 kg.chci ze zeptat jestli po 11 hodinach budu mit aktivni metabolity v krvi a moči.dekuji za odpoved

Kenny Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Kenny,

děkujeme za Váš dotaz. Aktivní metabolity z krve mizí obvykle zhruba 12 - 24 hodin po užití marihuany, takže je teoreticky možné, že budou naměřeny (krom jejich detekce je ovšem zásadní jejich vysledné množství, viz tyto informace). Jak tušíte, záleží na mnoha faktorech, přičemž zmiňujete svou váhu a četnost užívání. Roli dále hraje síla (obsah THC) užité marihuany, rychlost metabolismu, fyzická kondice, atd. Pokud kouříte spíše silnější vzorky marihuany, doporučuji počítat spíše s horní hranicí uváděné doby.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
25.8.2017

Kombinace drog a trvající nepříjemné stavy

Dobrý den, prosím o pomoc, V sobotu a v neděli přes den jsem užila extázi, mdma a kokain a myslím, že jsem si z té zkušenosti vyvolala nějaký typ toxické psychozi. V pondělí jsem byla pouze úzkostná a plačtivá, ale zdálo se mi, že bude stačit se pouze z toho vyspat a bude zase všechno v pořádku. Ale bohužel noc z pondělka na úterý byla katasrofa. Špatně jsem spala, měla jsem hrozné pesimistické myšlenky a představy, které mi naháněly hrůzu. Měla jsem strašný strach úplně ze všeho, musela jsem si vzít prášek na spaní. V úterý ráno jsem se probudila a měla jsem takový zvláštní tlak v hlavě, bolela mě a už mi bylo psychicky špatně. V úterý odpoledne se ale udělalo špatně mnohem více. Začalo mi hrozně bušit srdce a měla jsem pocit, že se mi něco vážně stalo, bylo mi psychicky hrozně špatně ani to neumím popsat. Když jsem zavřela oči, přítel mi řekl, že mi se víčka zvláštně hýbají, jakoby tikají. To mě také velmi vyděsilo. Musela jsem se jít projít a poté se mi udělalo už lépe. Středa, čt a dnes jsou téměř stejné. Není mi stále dobře, cítím, že se něco změnilo, je mi divně. Když zavřu oči, víčka mi stále tikají, je to velmi nepříjemné, nevím, co to znamená. Jsem velmi unavená a přítomnost dalších lidí mi nedělá dobře. Ale není to tak, že by se tyto stavy nedaly zvládnout. Je to velmi nepříjemné a necítím se dobře. Někde jsem četla, že toxická psychóza může i sama odeznít. Prosím tedy o radu, jak mám postupovat. Či se pokusit zvládnout tuto situaci vlastními silami nebo navštívit odborníky. Ale nevím ani, kam bych se měla obrátit. Mohlo by být možné, že můj stav se sám dostane zpět do normálu? Moc děkuji, s pozdravem Katka

Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Katko,

popisujete dlouhotrvající nepříjemné stavy po užití extáze, MDMA a kokainu. Je pravda, že je nezvyklé, aby vše trvalo několik dní, aniž by se stav jen o trochu zlepšil. Chápu proto, že Vás to vyděsilo. Přesto je možné, že se ještě vše navrátí pomalu do normálu a potíže budou slábnout, až úplně vymizí. Jednalo se přeci jen o kombinaci několika různých látek a klidně mohly obsahovat ještě i další příměsi, které mohly výsledný stav také ovlivnit. Důsledky podobných kombinací mohou opravdu znamenat podobný velký zásah do organismu, kdy je člověku špatně jak fyzicky, tak psychicky.

Co se týče toxické psychózy, tak ta by měla skutečně při abstinenci od všech drog postupně vymizet. Na druhou stranu je možné, že se již jedná o jiné potíže, které mohly drogy spustit. Každý člověk reaguje jinak citlivě, záleží především na zdravotním stavu a předpokladech k různým potížím.

Ptáte se, jak postupovat dál. Těžko takto na dálku říct, o co se ve Vašem případě jedná. Ale můžete se rozhodnout podle toho, jestli v době, kdy Vám přijde tato odpověď, bude vše trvat ve stejné intenzitě. Pokud ano, je na místě vyhledat lékaře, aby vše posoudil ze zdravotního hlediska anebo psychologa, pokud by se spíše jednalo o psychické problémy.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
23.8.2017

Závislostní potenciál, dotazy

Dobrý den, rád bych Vám položil několik souvisejících dotazů týkajících se závislostního potenciálu drog. 1) je mi známo, že některé drogy mají větší závislostní potenciál (pokud to nazývám správně) než jiné, tím myslím že třeba alkohol většina lidí pije velmi často a závislost vzniká až za dlouhou dobu, ale oproti tomu třeba právě na heroinu se vytvoří závislost velmi rychle. Můj dotaz zní: existuje někde nějaký žebříček nebo porovnání různých drog a jak rychle a snadno se na nich může člověk stát závislý? 2) druhý dotaz se týká vyléčené závislosti. Slyšel jsem že když je někdo vyléčený ze závislosti na alkoholu, neměl by si k němu ani přičichnout, natož se ho napít, protože by do něho s nejvyšší pravděpodobností spadl znovu. Chci se zeptat, je to tak se všemi drogami? Nebo na čem toto závisí? S tím také souvisí můj třetí dotaz: 3) když se někdo vyléčí ze závislosti na marihuaně, nikotinu, pervitinu,..., je potom možné aby tu látku nadále užíval například 1x za měsíc nebo méně často aniž by do toho znovu spadnul? Nebo je vždy po vyléčení jakékoli takové závislosti nutno se látce zcela vyhnout, jinak to všechno začne znovu? Případně liší se to u některých látek? Děkuji za odpovědi. P.S.: osobně nemám s tvrdými drogami žádné zkušenosti a ani to nehodlám měnit, o závislost jako takovou se zajímám pouze teoreticky kvůli svému studiu.

Kandal Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za dotazy. Úvodem je třeba říci, že se naše poradna zaměřuje především na pomoc lidem, kteří se v souvislosti s drogami dostali do potíží (viz pravidla). Proto se vyjádřím pouze v obecnější rovině a doporučím Vám především základní texty k dalšímu studiu.

Ohledně prvního dotazu. Ucelenější "žebříček drog" pohledem potenciálu rozvoje závislosti jsem bohužel neobjevil. Přehled jednotlivých psychoaktivních látek s množstvím údajů nejen o účincích a rizicích propojených se závislostí najdete v těchto odborných publikacích (zdarma ke stáhnutí). Téma závislostního potenciálu zpracované v širším kontextu lze prostudovat např. v TOMTO textu (v AJ, viz dependence potential).

Co se týče vyléčené závislosti na alkoholu (Váš druhý dotaz) či jiných drogách (Váš třetí dotaz) a úvah o rychlém "návratu zpět" při jakémkoliv vystavení dané látce. Jedna z hypotéz opravdu představuje to, co jste napsal (osobně se s ní zcela neztotožňuji). Ta zároveň bývá propojena s konceptem závislosti jako nemoci, o níž si můžete načíst v TOMTO textu, který na ni mj. i kriticky reaguje. Publikaci věnovanou modelům závislosti můžete stáhnout ZDE.

Opětovné spuštění problémové pití či užívání jiných drog a závislosti je nahlíženo tzv. bio-psycho-sociálním rozměrem závislosti, který je rozepsán opět v publikacích od MUDr. Kaliny a kol. (viz první odkaz). To znamená, že otázku závislosti nelze zúžit pouze na závislostní potenciál jednotlivých látek. Vždy hrají velkou roli právě i individuální nastavení člověka (nejen na biologické, ale i na psychické úrovni), kontext, ve kterém se vše děje, vliv okolí anebo také spiritualita.

Toto téma bylo také předmětem experimentu "Ráj pro potkany", který osvětlil závislost v širším kontextu. Můžete ho najít výstižně zpracován v TOMTO KOMIKSU.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
22.8.2017

ŘP, lhůty

Dobrý den, dne 17.6. my byl odebrán řidičský průkaz kvůli pozitivnímu testu ze slin na AM/MET. Hned po té jsem byl na odběru a krve ze které se dne 20.6. zjistil pozitvní vzorek na Amfetaminy.Byl ustanoven soudní znalec pro přezkoumání mého vzorku kvůli zjištění zda látky byli aktivní nebo neaktivní. Dopis o tom že byl ustanoven soudní znal my přišel 12.7. za jakou dobu mohu očekávat nějaké vyjádření k problému? Je stanovena nějaká doba kterou na přezkoumání vzorku soudná znalec má?Děkuji za odpověď.

Tomáš Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Tomáši,

Váš dotaz bohužel spadá již do právní oblasti, které se naše poradna věnuje pouze okrajově.

Ohledně Vaší první otázky Vám mohu odpovědět alespoň obecněji a sice, že úřad má povinnost v řízení rozhodnout do 30 dnů. Lhůta je ovšem pořádková, navíc v řízení, kde se vypracovává znalecký posudek, je prodloužena o lhůtu, po kterou se „znalečák" vypracovává (tu určí znalci z magistrátu). Takže to, že magistrát v období, které uvádíte ještě nerozhodl, nehraje zas tak velkou roli, pokud se čeká na posudek.

Co se týče doby, kterou má soudní znalec na přezkoumání - zde bych Vám již doporučil (vzhledem k výše zmíněným limitům), abyste přímo oslovil právní poradnu A.N.O., která se specializuje na adiktologické právní poradenství.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
21.8.2017

Způsob užití MDMA

Chtěl bych se zeptat jak správně užívat MDMA. Jestli je lepší dát si to do pití nebo sňupnout?

JohnC Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Z hlediska zásad omezování škod způsobených braním psychoaktivních látek (harm reduction) je pro organismus pravděpodobně nejméně nebezpečné užití MDMA skrze trávicí soustavu. Zároveň je pro organismus méně škodlivé užít MDMA jako roztok, tedy v pití, než např. další využívaný způsob aplikace a to vetření do dásní. Při něm je poškozována tkáň v ústech a může dojít i k narušení zubní skloviny. Naproti tomu při šňupání je naleptávána sliznice v nose, navíc při sdílení šňupátka riskujete přenos infekčních nemocí či zanesení bakterií ze šňupátka (zejména při použití bankovek) do nosní dutiny. Z tohoto hlediska se tedy za nejméně poškozující dá považovat užítí MDMA v pití, je však důležité dát si mj. pozor na dávkování.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
21.8.2017

Marihuana, jak přestat?

zdravim. jiz od puberty kourim travu... posledni 2 roky tahem (3x-4x do dne minimalne) jde mi o to ,ze bych rad prestal a sve telo vycistil ,ALE... Jakmile se nezhulim den - dva tak mam velky problem do sebe dostat jidlo , deprese mam , potim se , vecer moc nespim - a kdyz zaspim tak se mi zdaji ty nejdivnejsi nocni mury. jiz jednou jsem zkousel prestat , dva tydny jsem trpel . zhubl, na vsechny byl neprijemny..... a pak se k tomu zas vratil :( je to divne , kdysi jsem bral pervitin, mdma , cocain , lsd a nic z toho mne NIC nereklo.... ani jsem to nepotreboval na druhy den - stejne jako travu. a to jsem snupal snad 4 roky , 2x-3x do tydne....prosim o radu.

hrabe X Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za oslovení naší poradny. Oceňuji, že uvažujete o změně a že hledáte cesty, jak přestat kouřit trávu.

I když jsou marihuanové abstinenční příznaky obecně srovnávány s odvykáním od kouření cigaret, tak někdy mohou velmi nepříjemně překvapit a vzdalovat člověka od vytyčených cílů. Příznaky typu rozkolísání emocí, podrážděnosti, neklidu, nadměrného pocení, zhoršeného spánku atp., které popisujete, jsou zcela typické. Jejich délka a intenzita pak bývá propojená nejen s individuální citlivostí vůči jejímu vlivu, ale současně také s časovým horizontem (délkou) kouření a silou marihuany (čím THC potentnější, tím hůře).

Co se týče požadované rady, na základě zkušeností z ambulantní adiktologické léčby Vám mohu napsat, že "absťák" standardně po několika dnech (či max. 3 - 4 týdnech) od neužití pozvolna a zcela mizí. Univerzální lék či strategie pro všechny však neexistuje. Základem je vytrvat a unést nepříjemné psychické/tělesné projevy a předem se na ně pokud možno co nejlépe připravit. Pro zmírnění obtíží se obecněji dá doporučit alespoň dodržování klidového režimu (s dostatkem času na relaxaci a dopřání si příjemných činností), mírně napomoci může i povzbuzení detoxikace organismu a nastartování odbourávání metabolitů THC z těla (např. fyzickou aktivitou, sportem, saunou, pitím čistících čajů v rozumném množství, dietním režimem atd.). Fyzická aktivita pak zpětně pomáhá i v rámci zlepšení psychického rozpoložení.

Další informace a inspiraci najdete přímo v TOMTO textu našich kolegů.

Pokud byste měl zájem, bylo by možné vše pojistit i vyhledáním podpory zvenčí. Např. odborníků z oblasti adiktologie (psycholog/terapeut, viz TENTO odkaz), kteří by s Vámi vše mohli probrat a dále Vás nasměrovat.

Držím palce, aby se Vám v životě dařilo fungovat bez vlivu marihuany. Hodně sil přeje poradna EXTC!

skrýt odpověď ↑
18.8.2017

Navrácení ŘP, testy na drogy

Dobrý den,chtěl sem se zeptat když se řidičský průkaz vrací dáva psycholog test na drogy? slyšel sem že dává ????

Lebron Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

přiznám se, že jsem o testu na drogy u psychologů doposud neslyšel (v jejich dikci by měly být především psychotesty). Jako pravděpodobnější se mi jeví posudek zdravotní způsobilosti a případný drogový test u posuzujícího lékaře (např. praktického lékaře).

Nicméně vzhledem k faktu, že se naše poradna zabývá právní problematikou pouze okrajově, bych Vám doporučil vše probrat přímo pracovníky z bezplatné a anonymní Drogové právní poradny A.N.O., kteří se na uvedenou problematiku dlouhodobě specializují. Je možné jim zavolat na číslo 736 760 701 anebo napsat email na: ppano@asociace.org.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
16.8.2017

Detekce MDMA v krvi

Dobrý den, Dá se najít mdma i v krvi? Popřípadě jak dlouho je v krevním oběhu Dekuji

Klára Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Kláro,

děkujeme za Váš dotaz. MDMA je v krvi (krevním oběhu) detekovatelné a dá se odhalit zhruba do 24 hodin od posledního užití. U pravidelného, dlouhodobého užívání, může být tato doba i delší. Doby detekce MDMA si můžete prohlédnout v tabulce na tomto odkazu.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
16.8.2017

Marihuana a stěry na letišti

Dobrý den poradno o prázdninách jsem si dal 3x trávu 2x slabá venkovní (nekouřím takže dávám prasky malinké skoro ani nejde dým )1x skéro a to jsem si dal dost naposled jsem si dal 3 prasky 2 malinké a jeden velký (skoro jsem neslukl zakuckal jsem se) a to naposled bylo tak před 3-4 dny a za týden letíme na dovolenou může se u mě prokázat THC v těle z namátkových stěrů z rukou po případě jak urychlím detoxikaci děkuji za odpověď

Kámen Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

podlé této naší tabulky si můžete udělat představu, jak dlouho se THC drží v potu (lez počítat se stejnou dobou jako ve slinách). Pokud jste navíc užíval jen jednorázově a malé množství, můžete počítat se spodní hranicí doby detekce. Detoxikaci není možné nijak zvlášť urychlit, snad jen trochu fyzickou aktivitou, jelikož THC se ukládá v tucích.

Nicméně tím, že byste měl THC v těle, se neproviňujete proti zákonu. Stěry na letištích se dělají kvůli stopám po výbušninách nebo drogách, ovšem především z důvodu, zda daný člověk nemá drogy u sebe a nechystá se je převézt do jiné země. Můžete se o tomto tématu ještě důkladněji informovat v bezplatné anonymní Právní poradně A.N.O., která se specializuje na právní otázky kolem drog.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
16.8.2017

Dítě narozené matce, co brala pervitin

Dobrý den, obracím se na Vás s otázkou, zda existuje nějaká poradna pro děti narozené matkám na pervitinu. Jsem v situaci, kdy společně s partnerem vychováváme dítě, které porodila matka užívající pervitin v prvním trimestru. Následně po rozhodnutí, že si dítě nechá, se snažila pervitin nepožít, ale nemáme 100% jistotu. Jsou na něm prokazatelně patrné následky po stránce psychické i fyzické. Je nějaká možnost, obrátit se na specialistu? Někoho, kdo se v této problematice vyzná? Děkuji moc

Lilu Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

ano, podobná poradna existuje. Můžete se obrátit na Centrum komplexní péče o dítě a rodinu. Této problematice se v České republice nejvíce věnuje paní doktorka Ilona Preslová, můžete jí kontaktovat na telefonu: 702 036 237 nebo emailu: preslova@sananim.cz, pece.dite@sananim.cz.

Více informací najdete zde.

Držíme palce, poradna EXTC

skrýt odpověď ↑

zobrazeno: 1-25 z 5874 → stránka: 12