Vyhledávání a filtrování dotazů

Již zopovězené dotazy poradny:

Filtrovat dle tématu:

Dle typu drogy:

Hledaný výraz:

Nalezené záznamy pro výraz :

zobrazeno: 1-25 z 5728 → stránka: 12

17.5.2017

Testy na drogy a testy na alkohol

Dobry den chci se zeptat jestli kdyz se dela test na drogy jestli jde zjistit ze jsem pil alkohol nebo ne?Jsou drogove testy a alkoholove testy stejne neno se delaji zvlášť?na drogy na alkohol jedna se mi o moč dekuju moc mej te se krásně

Kalky Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotazy. Testy na alkohol a testy na jiné drogy se opravdu běžně dělají zvlášť. Alkohol se zjišťuje pomocí alkoholtesteru, který měří alkohol v dechu. Ostatní psychoaktivní látky se zjišťují testem ze slin či potu. Většinou se používají testy, které jsou schopny zároveň zjstit více nejběžnějších látek (pervitin, amfetamin, kokain, extáze, marihuana, opiáty).

V obou případech, pokud jsou orientační testy na místě pozitivní, je potřeba udělat laboratorní testy na potvrzení toho, zda byl člověk opravdu pod vlivem nebo nikoli. Tyto potvrzující testy se provádí již laboratorně, a to z krve a moči. A zjišťují se v nich ty látky, které se žadatel vybere ke zjištění, tedy hlavně dle toho, co vyšlo v orientačních testech.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
11.5.2017

Ritalin, testy

Ahoj, chci se zeptat jak dlouho je zjistitelný ritalin v moči a krvi

toms Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

dle amerického vědeckého serveru Erowid by měl být Ritalin detekovatelný v moči cca 1 - 2 dny od posledního užití, viz informace ZDE. Ohledně doby detekce v krvi jsou informace mírně nejasné. Nejvíce je zmiňováný časový limit zahrnující minimálně 24 hodin (od posledního užití), viz např. TENTO text.

Budete-li chtít ještě detailnější údaje, můžete zkusit oslovit (i telefonicky) některou z toxikologických laboratoří nacházejících se standardně v rámci fakultních nemocnic.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
11.5.2017

Útlum po užití THC v kombinaci s alkoholem a nikotinem

Dobrý den,chtěl bych se vás zeptat,na útlum​ po THC. Hodně lidí po akci-alkohol ,pivo+THC+cigarety sou k.o. Na druhý a třetí den, když přijdete jenom odychujou a valí se jak lemri líné a jsou nepoužitelní.Asi metabolismus.

Riki Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Riki,

nejsem si zcela jistá, na co přesně se ptáte. V každém případě platí, že čím více látek je zkombinováno dohromady, tím větší bude celkové zatížení organismu včetně negativních dopadů a adekvátně se prodlouží doba potřebná k regeneraci. Většina drog včetně alkoholu se z těla dostává skrze játra, kde dochází k jejich odbourávání. Mnohočetné zatížení jater (situace kdy musejí odbourávat  naráz THC, alkohol a nikotin případně další látky) s sebou nevyhnutelně ponese psycho/somatické dopady (včetně větší únavy). Vždy však záleží na citlivosti daného organismu, dávkování látek, frekvenci užívání, věku, pohlaví, tělesné konstituci, síle užitých látek, atd. a těžko odhadovat, jak dlouhá bude regenerace u toho či onoho člověka. Mírně napomoci k rychlejšímu zotavení pak může doplnění vitamínů a minerálů, fyzická aktivita a také vydatný spánek.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
9.5.2017

DXM, přetrvávající stav, obavy

Dobrý den, s kamarádem jsem si vzali 10 tabletek stopexu. Vím, že účinek má být kolem 7 hodin, jenže jemu slabé účinky přetrvávají už přes dva dny. Má docela strach, dá se hladina dextrometorfanu zjistit z rozborů krve a jak je možné, že mu ty stavy přetrvávají tak dlouho? Děkuji za odpověď.

DXm3 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

doba účinků Stopexu se může u různých lidí velice lišit. Každá organismus je vůči stejné látce jinak citlivý a jinak jí snáší - fyzicky i psychicky. Proto i účinky mohou někomu trvat déle než jinému. Drogy i léky se z těla navíc odbourávají játry, které mohou být zatíženy například nějakou nemocí, což by tento proces mohlo zpomalovat. I tak jsou dva dny už poměrně dlouhá doba. Pokud by účinky Stopexu, které kamarád pociťuje, postupně během několika dní neodeznívaly, bylo by na místě vyhledat lékaře a absolvovat vyšetření, zda je vše v pořádku.

Hladina Dextrometorfan v krvi se dá zjistit toxikologickým rozborem v toxikologické laboratoři, které obvykle fungují při fakultních nemocnicích. Lze o něj zažádat, je zpolatněný a není běžnou součástí vyšetření.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
9.5.2017

Stanozolol, darování krve

Dobrý den, Mám dotaz pokud užívám steroid (stanozolol) je možné darovat svojí krev nebo s tím je nějaký problém? Děkuji..

Winy Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

Vaší otázku by spolehlivěji odpověděl již spíše transfuziolog, kterého v týmu nemáme. Nůžete proto zkusit oslovit např. TUTO bezplatnou linku pro dárce.

Za naši poradnu se pokusím vyjádřit obecněji. Z informací, co máme k dispozici (viz např. ZDE) by užívání steroidů nebo hormonů nepředepsaných lékařem (i v minulosti) mohlo problém opravdu představovat.

Zkuste se ovšem ještě doptat v již zmíněné poradně anebo v místě, kde plánujete darovat svoji krev.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
8.5.2017

Marihuana, testy, prohlídka

Dobrý den.Minulý týden jsem si 4x potahla ze skleněnky.Za týden jdu na 15ti letou prohlídku kde budu odevzdávat moč a budou mi brát krev.Chci se zeptat, jestli můžou zjistit, že jsem kouřila marihuanu.Děkuji

Petra Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Petro,

díky za dotaz. Marihuana se v moči i v krvi zjistit dá. Konkrétní doba zjistitelnosti záleží na mnoha věcech - zda kouříte marihuanu pravidelně, jak často, na síle marihuany, na rychlosti metabolismu atd. Případné doby zjistitelnosti můžete najít v naší tabulce Testy na drogy - kde si vyberete sloupec podle toho, jak často kouříte. ZDE si můžete přečíst rizika spojená s jejím užíváním (ty se násobí, je-li konzumována v takto nízkém věku).

Co se týká preventivní prohlídky u lékaře, tam se toxikologické testy na psychoaktivní látky obvykle neprovádějí.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
8.5.2017

THC v krvi

Dobry den. Rad bych vás zeptal na následující. Po prostudování mnoha vašich článku jsem zjistil ze aktivní latka THC v krvi pri odběrech po pozitivní silniční kontrole je cca 15 hodin. Z jakého ale množství vykouřené marihuany? Cca obden si da manželka vínko a ja si dám dva "šluky". Je jedno jaké vykouřím množství nebo i to ma vliv na délku? Dekuji Uršulák

uršulxx Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Doba, po kterou zůstanou v krvi aktivní metabolity THC je velmi individuální a je to cca 12 - 24 hodin. Vliv má kromě užitého množství ještě celá řada faktorů jako například síla kouřené marihuany (obsah THC ve vzorku), pravidelnost užívání, tělesná konstituce, rychlost metabolismu, věk, pohlaví, atd. Těžko takto na dálku určit nějaký přesný časový horizont. Obecně platí, že horní hranice 24 hodin se týká spíše případů pravidelnějšího a dlouhodobého kouření silné marihuany, spodní hranice a méně než 12 hodin by měla platit pro jednorázové užití menšího množství, tedy cca několik šluků. Ve Vašem případě bych se domnívala, že se doba detekce bude pohybovat spíše u spodní hranice.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
8.5.2017

Testy na drogy, pravdivost

Dobry den chtel bych se zeptat kdyby se testy na drogi uchovavali v nake jine tepltote nez je napsana napriklad kdybych je dal do lednicky, byl by test porad pravdivi?

Lukas Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Lukáši,

pro detailnější údaje z této oblasti doporučuji oslovit přímo pracovníky některé z Toxikologických laboratoří (obvykle se nachází v rámci fakultních nemocnic a je možné je telefonicky s dotazy oslovit).

Obecně k testům na drogy a jejich uchovávání, podle našich informací standardně záleží nejen na teplotě uchovávání, ale také na době (časovém rozmezí) uchovávání. V případě, že nebudou tyto základní parametry dodrženy, opravdu může hrozit, že dojde k chybnému výsledku testu.

Na druhou stranu je možné poznat, zda je test funkční nebo ne. Testy na drogy totiž mívají ve vyhodnocovacím poli kromě "testovací čárky" také "kontrolní čárku" (viz návody na konkrétní testy). Pokud se kontrolní čárka neukáže, značí to právě to, že výsledek testu není možné považovat za pravdivý.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
8.5.2017

Jak postupovat?

Dobrý den,žádám Vás tímto dopisem o radu. Včera,dne 7.5.2017 cca v 15:00 jsem se rozhodl pro jízdu na svém crossovém motocyklu.Jezdím jen po louce,polích a lesních cestách,tak tomu bylo i v tento den .. Stalo se co se stalo a v cca 18:00 jsem byl zastaven za použití rukou a znemožnění odjezdu na motocyklu pánem,který tvrdil že je lesní stráž,žádným odznakem či průkazem se mi však neprokázal,odstavil jsem proto motocykl a souhlasil s tím že věc prošetří policie. Hlídka na místo dorazila cca za půl hodiny,motocykl jsem musel zajistit proti krádeži a poté se vydat s hlídkou na služebnu.Tam mi bylo řečeno že komunikace na které motocykl stojí zajištěn je vedená v katastru jako "účelová pozemní komunikace" avšak veřejně nepřístupná,jelikož je zajištěna závorou správce.Hlídka mi na služebně sdělila že se musím podrobit testu na drogy.S tím jsem souhlasil a následně i s odběrem biologického materiálu v nemocnici.Orientační test na drogy vyšel na druhý pokus pozitivně na přítomnost THC.V tento den jsem drogu užil (kouřil),ale to v době kdy jsem čekal na příjezd hlídky. Avšak se ptám,zdali nedošlo k pochybení či nesprávnému postupu ze strany policie. 1) byl jsem zadržen "nějakým" pánem 2) policie na místo dorazila až po půl hodině,v podstatě až když bylo vozidlo odstaveno,takže jsem nebyl policií přistižen při jízdě ani při vedení vozidla (500ccm) 3) neexistují žádné zvukové či kamerové záznamy o páchání přestupku či trestného činu z mé strany,jen foto policie z místa (zajištěné předmětné vozidlo) 4) vozidlo má všechny nezbytné doklady jako technické průkazy,platnou registraci,STK,povinné ručení,výrobní čísla a registrační značku,ta však v této době na vozidle nebyla z důvodu mé obavy z její ztráty. Prosím Vás tedy tímto dopisem o radu jak v této situaci postupovat či jak se bránit,podotýkám že jsem jezdil po lesní cestě ,která není ani vyznačena na mapě,vozidlo jsem odstavil na Účelovou pozemní komunikaci,hlídka policie na místo dorazila po značné době,v této době jsem prováděl nezbytný dohled nad mým majetkem (motocyklem) a věnoval se vlastně vlastním činnostem jako bylo houbaření,kouření atd. Jsem vlastníkem příslušného řidičského oprávnění na tento typ vozidla. Moc Vám děkuji za Vaši radu a názor S pozdravem Pavel / Tel.: XXX XXX XXX

Pajapaja Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Pavle,

situace, kterou jste popsal, mi připadá celkem nestandardní oproti tomu, jak běžně probíhá kontrola řidičů policií. Proto je určitě na místě zjistit si právní možnosti obrany. Bohužel poradna Extc se právní problematice věnuje pouze okrajově, proto Vám doporučuji obrátit se v dané věci přímo na naše kolegy z anonymní bezplatné drogové Právní poradny A.N.O., kteří se na danou oblast specializují. Je možné jim zavolat na telefonní číslo: 222 582 932 anebo napsat e-mail na: ppano@asociace.org (případně lze domluvit osobní schůzku).

Děkujeme za pochopení. Poradna EXTC

PS: Vzhledem k etickým pravidlům naší poradny a principu anonymity jsme smazali Vaše telefonní číslo a příjmení.

skrýt odpověď ↑
7.5.2017

THC, řízení, cizí moč

Dobrý den , mám dotaz znamého zastavila hlidka PČR a měl pozitivní test na Canabis čarka nešla pý skoro videt je to pravidelný kuřák říkal že kouřil 11 hodin před testem necítil se již být ovlivněn tak se vydal na cestu , hlídka ho odvezla do nemocnice kde ho podrobili testu moci a krve , moč mel u sebe cizí čistou kterou jim tam dal . Zajmá mě jakou ma šanci na uspech i přesto že by moč vyšla negativní tak může znalec usoudit jen z krve ze byl prokazatelne ovlivneň při jízdě ?

Honza Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

je možné, že se bude posuzovat i výsledek z krve. Navíc to, že dal cizí moč by mohlo hrát proti němu, pokud se na to přijde. Vzhledem k tomu, že krev ukáže aktivní/neaktivní metabolity a moč ne, mohl by se nad tím někdo pozastavit. Moč od jiného člověka má jinou DNA. Pokud by se v laboratoři rozhodli udělat test DNA, zjistili by, že je jiná než DNA oderané krve.

Aktivní metabolity v krvi se drží cca 12 - 24 hodin. Pokud se jedná o pravidelného kuřáka, silnou marihuanu či má daný člověk pomalý metabolismus, platí spíše horní hranice (v ojedinělých případech může být doba i delší). Řidičům se obecně doporučuje udržet pro jistotu alespoň 24 hodinový odstup do řízení od užití marihuany.

Pokud by známému měly z výsledků plynout právní obtíže, může se obrátit na anonymní drogovou Právní poradnu A.N.O.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
5.5.2017

Pervitin v moči

Dobrý den chci se zeptat jak dlouho se pervitin drží v moči při každodenním užívání několik měsíců.

Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

při pravidelném každodenním užívání, které trvá několik měsíců, se drží pervitin v moči cca 3 - 5 dní, viz naše tabulka Testy na drogy.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
5.5.2017

Extáze, šilhání

Dobrý den , prave sem byl na operaci šilhání a chci se zeptat .. o vikendech většinou jezdím někam do klubu na party a většinou si dám pulku maximálně jednu tabletu extáze .. myslíte že mi to muže něco udělat s okem (jakože začnu zas šilhat nebo tak) nebo to už radši nemám brát.

Bulhar Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za Váš dotaz. Extáze pohyb očí ovlivňuje, o zkušenostech s rychlým pohybem očí, šilháním, protáčením očí či stavem, kdy každé oko míří jiným směrem se živě diskutuje na různých internetových drogových fórech uživatelů/experimentátorů a to především v souvislosti se silnější extází (či mefedronem). Vzhledem k tomu, že extáze zvyšuje svalové napětí a působí na různé tělesné pochody, včetně fungování očí a centální nervové soustavy by další experimenty hypoteticky mohly zahrnovat vyšší riziko komplikací.

Užití extáze byste se měl proto spíše vyvarovat, případně alespoň užití odložit na dobu, až budete mít po rekonvalescenci.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
5.5.2017

Lexaurin a abstinenční příznaky

Dobrý večer. Několik měsíců (5-6-7, nevím) jsem užíval Lexaurin 3mg, zpočátku půl tablety při stresu, potom jsem tablety polykal celé, ale třeba o víkendu (2 dny) jsem nebral. Ve špičce v týdnu (jen párkrát) jsem užil i 3 tablety (9mg) denně. Zpravidla jsem po takové dávce spal i přes den. Před 5ti dny jsem LX vysadil, neboť mi došel a nehodlám si jej už více shánět. Dnes ráno se objevily abstinenční příznaky. Zmatenost, motání hlavy, třes, divné pocity. Nepomáhá ani se večer trochu opít. Opici sice cítím, ale abst. příznaky pociťuji nezávisle, jakoby v jiné rovině oproti opojení alkoholem. Můžete mi prosím poradit, nebo spíše mě informovat, jak asi dlouho mohou mé příznaky trvat? Děkuji a zdravím vás.

kroutxxx Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Píšete, že se nyní snažíte o úplné vysazení užívání Lexaurinu. Tato poradna se zabývá především nelegálními návykovými látkami, oblast užívání léků na předpis je mimo naše kompetence a ani v našem týmu není přítomen odborný lékař-psychiatr. Podrobně se támto tématem zabývá například tato poradna.

Za naši poradnu můžeme k tématu obecněji napsat, že tento lék patří do skupiny benzodiazepinů, při jejichž dlouhodobém užívání (v řádu několika týdnů/měsíců) může vzniknout závislost a to jak fyzická tak psychická. Základní informace o těchto lécích můžete nalézt například ZDE a ZDE. Doporučuje se pak spíše pozvolné vysazování (lékaři doporučují postupné snižování dávky o cca 10%, viz odpověď na podobný dotaz ZDE).

Píšete, že si další Lexaurin již nechcete opatřovat, přesto by pro Váš organismus mohlo být postupné vysazování šetrnější. Ideální by bylo sjednat si konzultaci s Vaším ošetřujícím psychiatrem či lékařem, který Vám lék předepsal a vytvořit s ním plán na ukončení užívání Lexaurinu. Pokud trváte na udržení nynějšího úplného vysazení, abstinenční příznaky obvykle trvají okolo 7-14 dní, je to však velmi individuální a může to být i déle. Zmínil jste také, že Vám na abstinenční příznaky nepomáhá ani užití alkoholu. V tomto případě si dovolím připomenout, že při odvykání z jakékoliv návykové látky se důrazně nedoporučuje "přebíjení" abstinenčních příznaků jinou návykovou látkou. Hrozí mimo jiné záměna z jedné závislosti za druhou. A v případě, že by došlo k užití Lexaurinu a alkoholu souběžně, vystavujete se riziku zdravotních komplikací a to jak v rovině fyzické, tak psycické, viz odpoveď na dotaz ZDE.

Pokud by ještě po 14 dnech nepříznivé abstinenční příznaky přetrvávaly, doporučuji se co nejdříve obrátit na lékaře. V některých případech silné závislosti se doporučuje absolvovat detoxifikační léčbu v lůžkovém zařízení, neboť abstinenční příznaky mohou být až životu nebezpečné. Můžete využít také některou z online specializovaných lékařských poraden, například poradnu zmíněnou v úvodu či poradnu ZDE. Přimlouvala bych se však spíše za osobní kontakt s lékařem. Každopádně bych Vás v ukončení uživání Lexaurinu chtěla podpořit.

Hodně štěstí přeje poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
5.5.2017

Nikotin v krvi

Chem sa opýtať ci je možné zistíš nikotín v krvi? Na test mam ist utorok a naposledy co som mal cigaretu je dnešok (5.5) Je pravdepodobné že mi nájdu nikotín v krvi?

Attila Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

ano, teoreticky je možné zjistit nikotin i v krvi. Muselo by ovšem jít o speciální toxikologické testy, které se standardně např. v rámci běžných prohlídek neprovádějí (jsou poměrně nákladné).

Pokud Vás to zajímá, tak nikotin (a jeho metabolit cotinin) je možné detekovat řádově několik dnů, maximálně cca deset dnů od poslední cigarety. Tato doba je ovlivněna mnoha faktory, např. frekvencí a intenzitou kouření, rychlostí metabolismu kuřáka, věkem, váhou.

Ještě připojuji ODKAZ na stránky věnované nikotinu a obecně účinkům a rizikům, která kouření má, obzvláště pokud člověk kouří v mladém věku, kdy se organismus ještě vyvíjí.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
4.5.2017

Co se může stát z právního hlediska?

Dobrý den rád bych se zeptal zda je možné když jsem před 2 měsíci kouřil trávu zjistit že jsem ji užil..... protože jsem psal kámošce jestli by nezakouřila(ze srandy) a její matka to nahlásila na policii tak bych se rád zeptal co se mi může stát z právního hlediska.. Děcák? prosím odepište mi na email děkuji =)

XploryX Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Ahoj,

kvůli anonymitě nevidíme emaily lidí, co nám vkládají dotaz do poradny. Pokud si ho zadal do formuláře při psaní dotazu na našich stránkách, pak Ti přijde odpověd automaticky i na email. Pokud ne, bude odpověď jenom na našich stránkách.

Po dvou měsících už marihuanu v těle testy nenajdou. Snad jedině, pokud by dělali test z vlasů a i to je spíš nepravděpodobné. Viz naše tabulky Testy na drogy.

Na to co hrozí se můžeš zeptat v anonymní bezplatné Právní poradně A.N.O., kam můžeš napsat email nebo zavolat. Vyznají se v tom. My v poradně nemáme právníka. Určitě budou vědět víc taky na Lince bezpečí, kde se s podobnými problémy setkávají často. Tam můžeš zavolat taky anonymně (mohli by vědět, jak obvykle policie postupuje, zda se věco řeší domluvou a co Tě pravděpodobně bude čekat).

Za nás můžu napsat, že "děcák" nebo "diagnosťák" nebývá prvním řešením. K tomu dochází až pokud nezletilý porušuje opakovaně zákony a domluvu s rodiči a za větší prohřešky. Co může hrozit, je kontaktování Tvých rodičů, případně školy a OSPODu. Tam mohou nastavit podmínky a spolupráci tak, abys prokázal, že se to nebude opakovat. Každopádně pokud s Tebou kamarádka trávu nekouřila a to, že Ti trávu nenajdou v testech, může hrát ve tvůj prospěch.

Držíme palce!

Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
4.5.2017

Mák, pozitivní testy

Dobrý den, chci se zeptat na léto máme jet pracovat do Ameriky a budou nás testovat na drogy. Nic neberu nebo tak ale dostalo se ke mě že by mohl i mák způsobit test pozitivní. Tak by mě zajímalo jak dlouho před odletem bych ho neměla jíst. Děkuji

Monika Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Moniko,

máte pravdu, že mák může teoreticky způsobit falešnou pozitivitu na opiáty v rámci tzv. orientačních drogových testů (ty obecně nejsou 100% spolehlivé). Pokud tedy chcete mít úplnou jistotu, tak se máku můžete raději vyhnout. Rád bych na závěr dodal, že v případě falešné pozitivity je vhodné následně trvat na provedení přesných toxikologických krevních testů (v nemocnici). Pouze ty mohou s jistotou potvrdit, že dotyčný žádnou zakázanou látku neužil.

S pozdravem poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
2.5.2017

Marihuana, kdy to odezní?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Před dvěma dny (neděle večer) jsem kouřila trávu. Také jsem měla v pátek večer. (To bylo po 3 v životě). Momentálně je úterý a já stále cítim nějaké účinky. Jakoby mi brnělo celé tělo a mám problémy s rychlýma pohybama a celkově se cítim nějak mimo. Je toto normální? Kdy to odezní?

578Natyka Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. To, co popisujete po marihuaně, nepatří mezi běžné účinky. Přesto THC může na různé lidi působit různě. Někomu například marihuana nesedí vůbec. Každý je trochu jinak citlivý, záleží na síle marihuany, také na momentálním zdravotním stavu a i na psychickém rozpoložení. Psychika přeneseně může ovlivnit i fyzické projevy těla. Zkrátka může dojít k tomu, že marihuana umí připravit i velmi nepříjemné chvíle a člověka rozhodit. Obzvlášť v mladém věku může přinášet nejrůznější potíže. A to i do budoucna.

Jestli vše souviselo jen s marihuanou, mělo by to postupně odeznít. Pokud byste stále pociťovala něpříjemné projevy a účinky, bylo by na místě přemýšlet i nad jinou příčinou a pokusit se jí odhalit například ve spolupráci s Vaším praktickým lékařem.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
1.5.2017

Konopné máslo, řízení

Dobrý den, užívám konopné máslo kvůli zdravotním problémům a jsem aktivní řidička. Ráda bych se zeptala, zda to může mít vliv na případné testy, pokud by mne zastavila policejní hlídka. Nerada bych kvůli tomu měla problémy. Předem děkuji za odpověď.

Hannah Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

ano, pokud máslo konzumujete a je-li v másle obsažena hlavní psychoaktivní složka marihuany (THC), tak by Vám riziko pozitivních drogových testů (jak orientačních, tak následných krevních) opravdu mohlo hrozit. V takových případech se vyplatí dodržovat co možná nejdelší pauzu od posledního užití másla (24 hodin, ale klidně i déle). Orientovat se můžete i dle našeho fullextu, kde jsme téma marihuany a řízení mnohokrát řešili. Jen bych rád dodal, že směrodatné jsou vždy až krevní testy (v nemocnici) a naměřené hodnoty tzv. aktivních metabolitů. Více si o této problematice můžete přečíst v těchto našich odpovědích.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
1.5.2017

MDMA, alkohol, mononukleóza, rizika

Dobrý den, minulé léto jsem prodělala mononukleózu. Testy jsem měla v pořádku někdy okolo září-listopadu 2016, už nevím přesně. Chvíli po vyléčení jsem začala experimentovat s extází (vždy ale pouze "čisté" MDMA, nikdy ne tablety). Od minulého podzimu až do teď jsem jí měla tak 4-5x. Musím říct, že téměř pokaždé mi po ní bylo pěkně zle. Naposledy, když jsem jí měla v únoru na festivalu za jeden den odhadem tak 0,25-2,35g (což bylo na mě evidentně moc) mi po ní bylo zle zatím asi nejvíce (neuvěřitelná únava, neschopnost cokoliv dělat, apatie atd.) ještě asi 4-5 dnů po skončení akce. Ptala jsem se i ostatních lidí, co měli stejnou "várku" od stejného člověka, zda-li tyhle potíže měli, ale řekli mi, že ne. Přičítám to tedy své mononukleóze. Po únorové zkušenosti, kdy mi bylo zle vážně dlouho jsem se rozhodla, že raději ještě chvíli s experimenty počkám, protože mi za to nestojí pokoušet můj zdravotní stav. Chtěla jsem abstinovat od všech drog, ale nakonec se občas opiju vínem či jiným "měkčím" alkoholem, jednou jsem měla trip a tak jednou až dvakrát jsem od té doby kouřila marihuanu. Musím ale říct, že po alkoholu (ačkoliv se také řadí mezi tvrdé drogy) mi takhle zle není. Je mi zle asi tak jako každému normálnímu člověku po tom, co se opije, minule jsem možná trochu cítila bolest na játrech, ale rozhodně ne to, co po extázi. Po tripu mi také bylo fyzicky zle den a pak to celkem odeznělo. Lze tedy říct, že extáze je pro játra po mononukleóze škodlivější než alkohol? Svou abstinenci chci tedy držet až do konce června, ale během prázdnin mám v plánu navštívit pár několikadenních festivalů a chci si je samozřejmě užít už se vším všudy. Za celé 2 měsíce prázdnin by to tedy znamenalo 9 festivalových dnů, takže i 9 potencionálních dnů, kdy bych ráda experimentovala s drogami. Mé otázky tedy jsou - co nejhoršího by se mohlo stát, pokud bych několik dní za sebou brala extázi, když jsem v srpnu minulého roku prodělala mononukleózu? Mohlo by dojít k akutnímu jaternímu selhání a tedy až ke smrti? Nebo nejhorším scénářem je opět několika denní nepříjemná nevolnost a celkově horší zotavení se po propařeném festivalu? Nebo by pro mne bylo nejlepší vždy užívat extázi např. jeden den a další proložit trochou alkoholu, tripem či marihuanou (vše jen v menším množství), po kterých mi tak zle není? Jinak také v únoru po tom festivalu, jsem v tomto čase byla se svou nevolností za doktorkou, svedla jsem to na únavu nebo alkohol, už nevím přesně. Udělala mi znovu testy, jestli náhodou nedošlo k reaktivaci mononukleózy, ale testy ukázali, že už mám játra už naprosto v pořádku. Jaké jsou v tomto případě nejlepší rady pro zmírnění negativních dopadů drog? Předem děkuji za odpověď

miniongirl Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

oceňuji, že se snažíte informovat ohledně možných rizik spojených s užíváním psychoaktivních látek a mononukleózou. K většině Vašich otázek je bohužel nemožné se spolehlivěji vyjádřit, jelikož je ve hře velké množství faktorů (množství a čistota užité MDMA, rychlost metabolismu, citlivost Vašeho organismu vůči účinkům různých drog atd.), které mohou být vlivné. Navíc v této poradně nejsme lékaři a neznáme Váš aktuální zdravotní stav.

Co Vám mohu s čistým svědomím napsat a potvrdit je fakt, že konzumace extáze představuje toxickou zátež pro játra (obzvláště po prodělané mononukleóze). Ta může být o to větší, pokud např. látka obsahuje různé příměsi nebo látky úplně jiné (časté a nebezpečné látky vydávané za MDMA jsou popsané ZDE). Nebezpečí dále exponenciálně narůstá pokud je užita častěji, ve vyšších dávkách a např. vícekrát v jednom měsíci (vícekrát v jednom týdnu považuji za hazard a to i při prokládání MDMA alkoholem či jinými látkami; nutno objektivně uvést, že jedině čisté LSD má nízkou toxicitu). Opravdu enormní zátěží pro játra a organismus pak hypoteticky představuje další souběžné mixování, např. s alkoholem (či jinými psychoaktivními látkami).

Podtrženo, sečteno, rizika existují a zvyšují se za výše zmíněných okolností a přístupů. Vzhledem k mnoha proměnným nedokážu odhadnout rizikovost pro Vaši osobu (a porovnávat toxicitu MDMA vs. alkohol), ani možnost případného jaterního selhání či další závažných zdravotních komplikací.

Na závěr bych chtěl dodat, že užívaní psychoaktivních látek je vždy spojené s určitou mírou nebezpečí a oceňuji, že nad touto skutečností uvažujete. Vzhledem k prodělané nemoci se vždy vyplatí ještě vyšší míra obezřetnosti a pokud se člověk rozhodne přesto riskovat, tak se nabízí minimálně bezvýhradné dodržovaní principů harm reduction (snižování rizik), které jsou k dispozici v rámci TOHOTO textu.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
30.4.2017

Práce, pervitin

Dobrý den, v průběhu minulých 2 let jsem průměrně jednou za týden bral pervitin nosem. Nemam zadnou zavislot ani nijak zásadni pocit fyzické opotřebení například nosu nebo pokozky. Jen sem citil trochu ze mam jednu z nozder o trochu větší, tim ze sem to uzival zasadne tou samou nozdrou.. Navic sem Nebral vice nez male množství, žádné psychozy ani schizofrenii, mel jsem i obcas delší nez týdenni přestavky. Ted jsem 2 mesice uz jsem nic nemel, navic aktivne sportuji a snazim se o celkovou regeneraci, dodrzuji zdraví životní styl i zdravou výživu. Mam totiž velký zájem stát se vojakem z povolání. Jake mam šance u zdravotnich testu k armádě? Nebo spíš jak dlouho bude trvat telu než se se u těch zdravotních testu? Kdyby to preci jen bylo poznano na nejake casti tela např. z vyšetření nosních dutin da se oduvodnit krátkodobé brani drog jako jaka si lidská nerozvaznost v případě negativnímu testu na drogy? Pro upřesnění, od posledního poziti a zdravotních vyšetření uplynulo okolo 10. týdnů.

Noname93 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Jediný spolehlivý způsob jak je možné poznat, že dotyčný žadatel o práci užíval některou z psychotropních látek jsou testy na drogy. Ty jsou v případě vstupu do armády časté, pokud jste ovšem dva měsíce již pervitin neužíval, tak by měly být Vaše výsledky jednoznačně negativní (viz naše tabulka Testy na drogy). Troufnu si také tvrdit, že z jiných tělesných projevů není možné spolehlivěji diagnostikovat užívání.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
30.4.2017

Thc, aktivní metabolity

Dobrý den Moje otázka je spíše v rovině hypotetické. Dejme tomu, že existuje člověk, který už rok v kuse kouří 5-8 jointů denně silné a kvalitní marihuany. Kouří opravdu tak moc, že do rauše ho dostane pouze první joint hned po ránu. Možná i trochu ten druhý. Pak už kouří víceméně na chuť, protože po čtvrtém,šestém už prakticky žádné účinky nepozoruje a nepociťuje. Představme si, že takový člověk se rozhodne úplně abstinovat a je to dejme tomu 48 hodin co naposledy trávu kouřil. Stane se mu však jedna nepříjemná věc. Narazí na silniční kontrolu kde mu najdou THC ve slinách a je podroben krevním testům. Chci se tedy tedy zeptat jak moc ovlivňuje délka a frekvence užíváni hladinu aktivních metabolitů ? Je možné aby takovýto uživatel měl v krvi aktivní metabolity, i když nebyl pod bezprostředním vlivem této látky ? Někde jsem se dočetl, že pravidelný uživatel, který je na látku zvyklý .... není ovlivněný na řízení už po 4-6 hodinách. Je tomu opravdu tak ?

Marek Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Marku,

děkujeme za Váš dotaz. Obvykle se udává, že aktivní metabolity jsou v krvi zhruba 12-24 hodin od užití marihuany s tím, že pravidelných kuřáků marihuany se bude týkat spíše horní hranice tohoto intervalu. Jak asi sám tušíte, tato doba se může mírně prodloužit v případě pravidelného užívání a užívání velkého množství (silné THC potentní) marihuany. Vliv má tělesná konstituce, rychlost metabolismu, kvalita (síla) kouřené marihuany atd. a výsledná doba, po kterou lze v krvi detekovat ativní metabolity thc, bude proto velmi individuální. Jen těžko lze takto na dálku přesně určit, jak dlouho se udrží aktivní metabolity THC v krvi člověka z Vámi popisovaného příkladu. Přesto se domnívám, že pauza 48 hodin od posledního užití by již mohla stačit.

Při policejních kontrolách s pozitivním slinným testem a následných krevních testech se zjišťuje množství aktivních metabolitů THC v krvi. Pokud množství aktivních metabolitů v krvi dosáhne alespoň 2ng/ml krve, je testovaná osoba považována za ovlivněnou, viz tento článek. Zda je člověk ovlivněn či nikoliv se z právního hlediska odvozuje právě z množství metabolitů THC v krvi. V případě dalších dotazů s právní tématikou se můžete obrátit na anonymní bezplatnou Právní poradnu A.N.O.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
29.4.2017

THC, početí, vývoj plodu

Dobrý den, se ženou se snažím o miminko, ale zatím to vždy končí samovolným potracením v prvním měsíci. Jsem pravidelný kuřák marihuany, kouřím nyní už jen cca gram tydně. Přítelkyně nekouří. Vím, že THC může mít vliv na funkčnost spermií a na celkové početí dítěte. Je potřeba marihuanu uplně vysadit? A pokud ano, tak jak zhruba dlouho trvá než se spermie dostanou do stavu kdy už na ně předešlé užívání marihuany nebude mít vliv? Velice Vám děkuji za následnou odpověď.

Jon Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Oceňujeme, že si pro sebe hledáte informace ve chvíli, kdy se snažíte o dítě a ptáte se na rizika užívání marihuany při jeho vývoji, abyste jim mohl předejít.

Kouření THC u muže má vliv na spermie, zejména na jejich pohyblivost a tedy i na početí. V následném vývoji plodu ale už kouření marihuany mužem roli nehraje. Negativní vliv má, pokud psychoaktivní látky (včetně alkoholu a nikotinu) užívá těhotná žena. I pro takzvaný klid duše a minimalizování obav je určitě variantou úplné či dočasné vysazení marihuany. Pro očištění organismu, a tedy i spermatu, od THC se doporučuje doba minimálně jednoho měsíce.

Pokud však dochází k samovolnému potracení v prvním měsíci, je současně na místě hledat příčinu i jinde, ve spolupráci s gynekologem či reprodukční klinikou.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
27.4.2017

Pervitin, zdravotní problémy

Dobrý den. Pervitin bereme s přítelem příležitostně,tak dvakrát za měsíc. Poslední dobou se mi na boku jazyka po snupnuti dělají bílé bolaky. Mám otekly jazyk,nemohu mluvit a boli me pul obličeje. Jak je možné tuto bolest zmirnit? Děkuji

Power Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za oslovení naší poradny. Zřejmě Vás příliš nepotěším, ale pokud se dané zdravotní potíže objevují v souvislosti s konzumací pervitinu (a chemikálií v něm obsažených), tak neznám jiný způsob řešení, než jeho dlouhodobé vysazení v kombinaci s pečlivou ústní hygienou.

Hodí se dodat, že k rychlému vzniků lokálních poranění, které se těžko hojí, dochází na pervitinu vcelku často. Většinou se pak vyplatí řešit příčiny, nikoliv následky. Případné způsoby, jak mírnit bolest jsou již v kompetenci lékaře, kterého v týmu bohužel nemáme. Můžete zkusit oslovit svého obvodního lékaře anebo některou z online lékařských poraden.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
27.4.2017

Nitrožilní aplikace

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat na rizika spojená s nitrožilní aplikací látek. Respektivě pokud jsou dodrženy všechny bezpečnostní opatření, (desinfekce, čistá jehla,...), aplikaci provádí profesionál (třeba doktor) a látka je pro tělo skoro netoxická (například glukóza v roztoku ani hypotonickém ani hypertonickém a roztok neobsahuje nečistoty). Prostě je-li uděláno vše pro minimalizaci rizik, je i přes to tato nitrožilní aplikace prováděná profesionálem nebezpečná? Je spojena s nějakými problémy oběhové či cévní soustavy? Děkuji za odpověď a přeji hezký den :)

Marek Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Marku,

děkujeme za Váš dotaz. V této poradně není přítomen lékař, přesto se pokusím Vám odpovědět. Největší rizika spojená s nitrožilní aplikací jsou spojena právě se situacemi, kdy nejsou dodržena všechna bezpečnostní opatření (použití špinavé jehly, nečisté prostředí, aplikace nebezpečných substancí, špatná technika aplikace, atd.). Avšak i v ideálních medicínských podmínkách, kdy aplikaci provádí profesionál, může při injekční aplikaci dojít ke komplikacím. Mezi tyto komplikace patří například praskání žil a vznik modřin při nesprávném použití škrtidla nebo v případě, že má pacient poškozený žilní systém. Zároveň i v nemocnici může dojít k vniknutí bakterií do ranky a propuknutí infekce (zde je ale riziko mnohem menší, než při "pouliční" aplikaci drog).

Co se týče vlivu na cévní soustavu, při každém vpichu vzniká v žíle otvor, který následně srůstá a vzniká jizva. Pokud by k injekční aplikaci docházelo pravidelně, bude docházet k rozsáhlému zjizvení stěny žíly (tkáně i kůže) a může nastat situace, kdy do tohoto místa již vpich nebude možný. Doba, za kterou se žíla natolik zjizví je individuální a dochází k tomu zejména u dlouhodobých injekčních uživatelů drog. Nejsou mi známy případy, kdy by k tomuto docházelo u nemocničních pacientů. Prevencí mechanického poškození cév při injekční aplikaci je zejména střídání míst vpichů.

Závěrem se dá říci, že s intravenózní aplikací je spojeno určité riziko i pokud k ní dochází v laboratorních podmínkách. Za dodržení všech hygienických, bezpečnostních a technických (správné provedení) se komplikace vyskytují spíše zřídka. Pro komplexnější odpověď se můžete dále obrátit na některou z lékařských poraden nebo tuto otázku můžete dále prokonzultovat přímo s lékařem, například s obvodním.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
26.4.2017

MDMA, testy policie

Dobrý den, občas si vaši poradnu pročítám a teď mi nedalo se nezeptat. 1) Dočetl jsem se zde, že policisté při kontrole dělají kromě stěrů slin i stěry potu, je to vážně pravda? O kolik % jsou spolehlivější? 2) Jsem občasný uživatel MDMA, jak ve formě prachu, tak i tablet, kterou si dám jednou nebo maximálně 2x za měsíc v rozmezí od 1 po 3 tablety, řekněme 600mg z pátka na sobotu dokážu spořádat. Mám cca 70kg. Vím, že je to zde častá otázka, ale je možné, aby se z tohoto množství policistům při kontrole například 3 dny po požití objevily pozitivní čárky na testu? Zjistil jsem si, že pokud ano, je lepší s nimi dál podstoupit krevní odběry v nemocnici, kde zjistí přesné množství v těle. Dávám si po akcích cca 3 denní pauzu od volantu, abych s tím měl co nejmenší problém, protože prý se v určitém množství krve měří, kolik drogy v ní je. Myslím si, že po 3 dnech už by tam mělo být tak malé, nebo aspoň minimální množství, že bych se eventuálnímu snad mohl vyhnout, mám pravdu? Jinak bych vám chtěl poděkovat a říct, že to děláte dobře. Hezký den :)

Uživatel Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za dotaz i za ocenění naší poradny. Testy, které dělají policisté, mohou být ze slin i z potu, záleží, které testy zrovna které oddělení používá. Oba testy fungují v podstatě stejně a oba jsou stále pouze orientační. Přesný je pouze laboratorní test z krve, který dokáže odlišit, zda byl člověk pod vlivem návykové látky anebo ji pouze někdy v minulosti užil a už pod vlivem nebyl.

Co se týče MDMA, ve slinách i potu se drží pouze cca 24 hodin. Po 3 dnech od posledního užití je tedy její zjištění těmito policejními testy vysoce nepravděpodobné. Pokud by test vyšel pozitivně a řidič by chtěl dokázat, že pod vlivem již není, je opravdu potřeba si vyžádat laboratorní testy z krve, kde se zjistí skutečné množství. Toto množství se pak posuzuje podle tabulky viz TENTO článek. Každopádně třídenní pauza od řízení je zodpovědná jak vzhledem k výsledkům testů, tak obecně vzhledem k bezpečnosti.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑

zobrazeno: 1-25 z 5728 → stránka: 12