Vyhledávání a filtrování dotazů

Již zopovězené dotazy poradny:

Filtrovat dle tématu:

Dle typu drogy:

Hledaný výraz:

Nalezené záznamy pro výraz :

zobrazeno: 1-25 z 5805 → stránka: 12

19.7.2017

Odběr krve, testy

Dobrý den, zítra jdu na odběr krve spojený s angínou, kterou aktuálně mám. Nejedná se o toxické testy, jde o klasické testy spojené s onemocněním angíny. Mohou i v takovém případě najít pervitin v krvi, ikdyž ho přímo nebudou hledat? Děkuji

Lorinn Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za oslovení naší poradny. Platí to, co u obdobných dotazů. V rámci klasických testů, které uvádíte, standardně k toxikologickému rozboru na drogy nedochází.

Zdraví Vás poradna EXTC

 

skrýt odpověď ↑
14.7.2017

Extáze, pocit na omdlení

Dobrý den, chtěla bych se zeptat loni jsem po prvé užila extázi neměla jsem ani né půlku...žádný stav jsem neměla. Letos jsem jí měla po druhé opět ani né půlku stav přišel, ale tím stylem že mi bylo jednu chvíli na omdlení tak jsem musela jít na wc si ovlažit ruce a dobré poté už mi bylo fajn (jen horko). Chtěla bych se zeptat jestli je tento pocit "omdlení" normální a jestli hrozí po použití extáze omdlít. Děkuji

Eva Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Evo,

nejedná se o úplně standardní nežádoucí reakci při užití MDMA (ta obvykle krevní tlak spíše zvyšuje). Na druhou stranu, každý člověk je trochu jinak citlivý a mohou se tak vyskytnout rozmanité reakce po její konzumaci (zároveň je vždy otázkou, zdali nedošlo k užití falešné "fake" tablety, tablety s příměsemi nebo mixu více syntetických látek, které mohou mít mnohem nevyzpytatelnější profil než samotná MDMA).

Ještě mne napadá, že by pocity na omdlení mohly být spojené s dehydratací a přehřátím organismu, ke kterým po užití extáze může dojít, s o to větší pravděpodobností, pakliže experimentátor důsledně nerespektuje základní zásady harm reduction (viz např. TENTO text).

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
13.7.2017

Kofein

Jak sypky prašek kofeinu rozpustit v trozce vody na žilni užiti aby byla voda pruhledna bez znamek

Čarka Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za napsání do naší poradny, ale bohužel Vás v tomto ohledu konkrétněji nenasměrujeme. Bližší informace ohledně nitrožilního užití kofeinu k dispozici nemáme. Jedná se přece jen o oblast, na kterou se nespecializujeme (viz naše pravidla). Můžete případně zkusit ještě např. TUTO poradnu.

Nutno závěrem stručně podotknout, že se pohledem harm reduction (snižení rizik) jedná o nejrizikovější možný způsob konzumace kofeinu s extrémním rizikem předávkování. To může zahrnovat především záchvaty paniky, úzkosti a pohledem dalších zdravotních obtíží např. srdeční arytmii, křeče či bolesti hlavy.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
11.7.2017

Kdo odpovídá?

Dobrý den, ráda především bych vás chtěla pochválit za skvělé fungování poradny a za solidní poradenství. Můj dotaz se tentokrát netýká žádného mého problému, ale vaší poradny jako takové. Odborníci, kteří zde fungují... byli také někdy na drogách a pak se dali na poradenství? Nebo s tím mají zkušenosti pouze díky práci s drogově závislými? Děkuji za info a přeji hezké a slunečné léto.

Arela Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a za slova chvály k práci naší poradny.

K Vašim otázkám - z hlediska důvěryhodnosti poradny beru otázky směřované přímo na nás jako legitimní a oprávněné. Přesto se v tomto případě jedná o osobní témata, proto odpovím v obecné rovině. Jak je tomu v běžném životě, tak i u nás mohou být zkušenosti různé. Ovšem z hlediska naší práce to zásadní roli nehraje. Práce v poradně nebo v drogových službách obecně není podmíněna zkušenostmi s drogami, ale spíše vzděláním v příslušných oborech.

Při zodpovídání dotazů o psychoaktivních látkách vycházíme především z odborných publikací a zdrojů, výzkumů a také zkušeností lidí, se kterými pracujeme. V poradně aktuálně pracují psychologové a sociální pracovníci, kteří všichni dlouhodobě působí v oblasti sociální práce, poradenství a terapie s uživateli drog.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
11.7.2017

Extáze, pervitin

jak zjistim ze je v extazi pervitin ? :) dík

Tom Tom Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

bohužel nijak snadno. Jednou z možností by bylo otestování dané substance pomocí tzv. Marquis nebo Ehrlichova činidla (činidlo by mělo být možné objednat ze zahraničí). Je potřeba zdůraznit, že tato činidla ukáží pouze přítomnost určitých látek, ale už ne celkové složení testované drogy. Výsledek testu tedy přinese pouze omezené informace o testované látce.

Zároveň by mělo být hypoteticky možné udělat po domluvě za určitých podmínek v pražském Ústavu soudního lékařství a toxikologie chemickou analýzu vzorku, přičemž její cena by se měla pohybovat od cca 1800 czk do několika tisíc, dle zvolené metody. Zkuste se případně poptat na výše uvedeném kontaktu.

Zdraví poradna EXTC

 

skrýt odpověď ↑
8.7.2017

Nepříjemný stav po marihuaně

Dobrý den, Přibližně před 2 týdny jsem požil máslo z marihuany. Přehnal jsem to s jeho množstvím a přibližně 12 hodin jsem byl psychicky úplně mimo, dalších 12 hodin stav postupně odezníval. Snažil jsem se to prospat a být v klidu, ale moc se mi to nedařilo, byl to docela nepříjemný zážitek. Další dny se zdálo, že je všechno zase v pohodě, ale vcera, po 2 týdnech, jsem se probudil ze spánku z nepříjemného a divného snu a měl jsem takový stav, který připomínal ten předtím. Dnes večer nemůžu usnout, protože jsem při usínání v docela nezvyklém stavu mysli. Přes den jsem byl v pohodě. Nemám úplně na 100% psychiku, ale vcelku se držím, jenže tato zkušenost s marihuanou mě docela rozhodila. Nejsem si jistý, zda-li je to stav způsobený marihuanou a THC, které se v těle ještě úplně neodbouralo, nebo se mi rozvinuly nějaké psychické problémy. Přes den je to v pohodě, ale večer když usínám a uvolním se moc ne.

Petr Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Petře,

děkujeme za Váš dotaz. Doufám, že v době kdy čtete tuto odpověd již nepříjemné stavy odezněly. Po 2 týdnech by už účinné látky marihuany neměly být v těle. Je však možné, že se jedná o takzvaný „flashback". Tento stav se objevuje i po delší době od užití nějakých psychoaktivních látek a je charakteristický krátkými změnami vnímání a pocitem, že je člověk opět pod vlivem užité látky. Jestli je zde souvislost mezi stavem, který jste prožíval po požití másla z marihuany, následným flashbackem a nezvyklým stavem mysli při usínání, nelze jednoznačně určit. Možné to však je.

Marihuana opravdu někdy může spustit duševní onemocnění, pokud k němu má člověk například genetické dispozice, nebo je u něj zatím v latentní - „nepropuklé" podobě. A s větším množstvím THC, jako je obvykle v mléce, se riziko zvyšuje.

Pokud se jednalo opravdu o flashback, pak by se intenzita stavů měla snižovat a postupem času by měly vymizet úplně. Případně se už nemusí ani opakovat. Pokud by se však stavy, které popisujete opakovaly a způsobovaly Vám potíže, můžete vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa a absolvovat vyšetření, zda je vše v pořádku.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
8.7.2017

Testy, vyšetření

Dobrý den, pročítala jsem si dotazy na této stránce, ale nikde jsem nenašla přesně můj případ, ačkoliv jsou zde trochu podobné, tak jsem se vás chtěla zeptat: ve čtvrtek mám v plánu si dát v menší míře mdma a o týden později mám přinést moč na kultivaci (jelikož jsem měla zánět ledvin dlouhodobě). Drogu jsem neužila více než půlrok. Chtěla jsem se zeptat, zda-li je možný něco najít právě v takových testech, který se zaobírají infekcí močových cest, ledvin apod. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Božena99 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

platí to, co u obdobných dotazů. V rámci testů, které uvádíte, standardně nedochází k tzv. toxikologickému rozboru moči na drogy, proto se nemusíte obávat.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
8.7.2017

Extáze, rozchod a špatné stavy

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, už víc jak měsíc beru escitalopram mylan. Beru jednu tabletu denně ráno. Měl jsem totiž nějaké špatné stavy, panické ataky, nebylo mi dobře. Situace se po užívání zlepšovala, každopádně do toho jsem měl asi 4x extázi..předevčírem jsem měl 1,5 a když jsem se vzbudil tak jsem měl takový hrozný dojezd, hlavně jsem se ještě do toho rozešel s přítelkyní, která mi byla dost oporou a byli jsme rozhádaní. Teď samozřejmě ještě letní akce a prostě ona si nějak užívá, já jsem se snažil nějak užívat. Na té extázi to bylo super, ale potom ten dojezd, který jsem vůbec nezvládl to bylo hrozné, nechtěl jsem se s nikým vidět, byl jsem zavřený doma, nedokážu si ted nějak představit, že bych se s někým bavil..Jako dokonce jsme si napsali i s tou mojí bývalou holkou a psala mi, že to bude v pohodě a už jsme se včera viděli a bylo to celkem v pohodě. Ale říkala mi, že prostě s někým už měla pusu ale že to jako neřeší. Neudělalo mi to moc dobře když jsem přijel domů, špatně se mi spalo, zdály se mi špatné sny.. Vzbudím se a zase prostě nějaké výčitky a je mi totálně špatně když si vzpomenu, že se tam bavila s někým a bavila se líp než já a já to teď nezvládám a beru prášky a všechno si moc beru. Takže mám teď takové úplně zvláštní nahoru dolů stavy, které nejsou vůbec příjemné, v jedné chvíli bych chtěl ležet, v druhé bych šel nejradši na kolo, odreagoval se, ale hned v zápětí se mi vůbec nic nechce dělat a zase bych si šel lehnout a s nikým nebavil. Máme doma oslavu a ani nechci chodit dolů a bavit se s lidmi nemám na to vůbec chut. Takže nevím, snažím se myslet pozitivně, ale jde to těžko, podle mě mám v hlavě velký humbuk z těch všech věcí. Snažil jsem se i přečíst nějaké téma, ale stejně budu rád, když mi individuálně odpovíte. Děkuji moc.

Reflection Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz, ve kterém popisujete nepříjemné stavy při dojezdu po Extázi, z nichž některé přetrvávají.

Užívání drog téměř vždy ovlivňuje tzv. set a setting, za "setting" se označují vnější faktory u užití, jako je podoba prostředí, hlučnost, ostatní lidi okolo a podobně. "Set" je oproti tomu dán vnitřním rozpoložením člověka - jeho náladou, očekáváním, duševním rozpoložením i fyzickým stavem. Proto i toto období, kdy jste po rozchodu s bývalou přítelkyní může mít vliv na výsledné stavy po požití MDMA. To, že to nezvládáte víc než ona, nebo že se ona bavila líp je pocit, který nyní můžete prožívat, důležité však je si uvědomit, že se nejedná o neměnný stav, ale o určitopu fázi, kterou nyní teď tak máte a který se s postupem času může měnit.

Ve svém dotazu píšete, že berete antidepresiva. Escitalopram Mylan patří do skupiny antidepresiv SSRI, jedná se o selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu čímž zvyšují tak jeho hladinu v mozku. Kombinování s MDMA je značně rizikové a může ovlivňovat výsledný stav na dojezdu. Navíc užití Extáze může narušit medikaci, protože mění chemickou rovnováhu v mozku. Může tak rozkolísat již stabilizovaný stav, negativně působit na prožívání a vše ještě zhoršit. Prostě Extáze a ostatní drogy nejdou s antidepresivy tohoto typu dohromady a mohl byste si tím ublížit.

Jako podstatné vnímám Váš popis svých "nahoru dolů" stavů, kdy se Vám v jednu chvíli chce se nějak odreagovat a zároveň se Vám vzápětí nechce dělat nic. V podobných fázích a chvílích života se totiž často doporučuje aktivita, která by Vás bavila a přivedla na jiné myšlenky. Například sport zvyšuje hladinu endorfinů a dopaminu, čímž pozitivně působí na náladu i na kvalitu spánku. Stejně důležitá může být i podpora zvenčí. Ať už od blízkých osob, nebo od profesionálů. Často právě dlouhodobější psychoterapie v kombinaci s vhodnou medikací, vede efektivněji z depresí a ke změně.

Držíme palce, aby Vám bylo lépe.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
8.7.2017

Pervitin, metabolismus

Ahoj, chtela jsem se zeptat jestli pervitin urychluje metabolismus ? A kdyz prestanu brat jestli mi zustane zrychlen metabolismus nebo ne ? nebo jak vubec funguje to ze clovek hubne? Dam pr. V pondeli,utery,streda davam (skoro nejim) a ve ctvrtek jsem na dojezdu a popadne me vlci hlad.. co stim ?

nomoredrugs Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za dotaz. Metamfetamin opravdu metabolismus narušuje a zrychluje pomocí extrémní stimulace, která mj. vede k většímu pohybu. Vše je ovlivněno také sníženou potřebou jídla. Za to si pak vybíra svou daň ve formě toxického působení na tělo a mozek.

Dá se očekávat, že v případě abstinence metabolismus zrychlený moc dlouho nezůstane (pakliže byste najednou nezačala sama od sebe sportovat a nenahradila jej nějakou pravidelnou aktivní činností). Více si o tomto tématu můžete přečíst např. v tomto anglickém článku.

Na otázku co s tím, je poměrně jednoduchá odpověď. Bezpečnější pro organismus je vyhnout se metamfetaminům, upravit jídelníček a životosprávu včetně aktivního pohybu. Pak je solidní šance, že člověk zhubne v dlouhodobém horizontu a bez zdravotních následků, které se dříve či později objevují.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
7.7.2017

Marihuana, testy, Německo

Dobrý den. Prosim vás mohli by jste mi poradit? Dnes v jednu ráno mě zastavila Německá policie a dali mi test moči na drogy kde vyšla pozitivní marihuana ale nebyl jsem pod vlivem a naposledy jsem kouřil před týdnem. byli jsme v nemocnici kde mi odebrali krev a budou jí testovat za dva týdny přijde výsledek. nevíte jaký trest mi hrozí? děkuji za radu

Forgy Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

právnímu poradenství se bohužel věnujeme pouze okrajově (obzvlášť mimo českou legislativu), proto bych Vám doporučil oslovit např. anonymní, bezplatnou Právní poradnu A.N.O., která se danou problematikou zabývá.

Pakliže by hypoteticky byla situace obdobná jako v ČR, tak by vše mělo být závislé na konkrétním výsledku krevních toxikologických testů (a na rozlišení aktivních a pasivních metabolitů THC). To znamená, že by v případě nenalezení aktivních metabolitů THC (či detekování jejich podlimitního množství) mohlo být od sankcí upuštěno. Jak již jsem ale napsal, vše prokonzultujte raději s již zmíněnou poradnou, která má s drogovou právní tématikou dlouholeté zkušenosti.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
7.7.2017

Mononukleóza, extáze

Doby den, Pred dvema nesici mi byla zjistena mononukleoza. Ted uz mam jaterni testy dle doktorky v poradku. Za mesic mam narozeniny a chtela bych to s pritelem oslavit extazi. Uz jsem ji parkrat mela a vim jak to + - probiha. Mohla bych si ji vzit? Budou to uz 3 mesice, nehrozi mi nejake selhani jater nebo neco podobneho vzhledem k te nemoci? Dekuji Nick

Nick Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za dotaz. Oceňujeme, že se v souvislosti s MDMA zajímáte o své zdraví.

Faktem je, že extáze představuje toxickou zátež pro játra. Ta může být mnohem větší, pokud daná substance obsahuje různé příměsi nebo látky zcela jiné (ty nejčastější nebezpečné látky vydávané za MDMA jsou popsané např. ZDE) a riziko dále narůstá pokud člověk prodělal jaterní onemocnění.

Upřímně řečeno, na otázku, co by se Vám mohlo stát, když po prodělané mononukleóze užijete extázi bohužel nedokážu s jistotou odpovědět. Je možné, že vše proběhne v pořádku, stejně jako že vznikne riziko komplikací (přece jen doba od prodělané mononukléozy je ještě poměrně krátká). Opravdu těžko říct.

Finální rozhodnutí, zda-li do experimentu půjdete či nikoliv je na Vás. Na závěr přidávám ODKAZ na doporučení týkající se harm reduction (snížení rizik) v dané oblasti. Základem před podobnými experimenty je vždy, aby jste se cítila fyzicky i psychicky dobře.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
7.7.2017

Nosohltan a pervitin v dutinách?

Dobrý den Užívala jsem pervitin dva roky většinou o víkendech.(Užívala jsem nosem). Začala mi tect krev z nosu, bylo to nepříjemné při každém nádechu a výdechu jsem citila bolest .Poslední půl rok mého užívání s milencem ,mi chyběla energie i po te , co jsem si dala . Stávalo se mi čím dál častěji , že jsem před sebou měla nasypáno ,ale trvalo mi půl hodiny nez jsem si dala.Hodně jsem nad sebou začala přemýšlet především ,když jsem byla pod vlivem pervitinu . Vážila jsem 48 kilo . Věděla jsem ,že tohle nikam nevede chtěla jsem začít žít lepší život vystudovat školu a začít podnikat. Po těchto dvou krušných letech se mi povedlo přestat. Přestala jsem se obklopovat špatnými lidmi a odstranila jsem ze sveho života i milence,kterého jsem milovala,prestala jsem poslouchat EDM (house hudba). Udělala jsem si certifikát na barmana a začala jsem brigadne pracovat v klubu ,kde jsem si našla přítele. Teď už je to půl roku co drogy neberu ,dokonce jsem prestala i kouřit a pít alkohol . Je léto a já jsem nemocná . Moc nadšená z toho nejsem :D . Mám problémy s nosohltanem jsem strašně moc zahleněná a když smrkám vysmrkávám i krev . Může se pervitin držet pořád ještě v dutinách ? Jsem nemocná po strašně dlouhé době ,tak doufám , ze se mi dutiny vyčistí a bude vše v pořádku.

MICHAELA Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Michaelo,

odvedla jste na sobě kus práce, moc oceňuji, že jste přehodnotila cestu provázenou pervitinem a vybrala jste si zdravý životní styl. Chápu, že z nemoci teď nejste nadšená obzvlášť po tom, co žijete zdravěji.

Co se týče Vašich potíží, s pervitinem ještě souviset můžou, ale ne tím způsobem, že by pervitin zůstal v dutinách. Po půl roce je pervitin již z těla pryč. Přesto se ale dva roky užívání nosem mohly podepsat na dýchací soustavě, obzvláště když jste už před tím pociťovala potíže. Je možné, že je Váš nosohltan citlivější, hůře se hojí a hůře reaguje na onemocnění. Těžko to ale zhodnotíme takhle přes internet, ideální je osobní návštěva lékaře, pokud by se potíže nelepšily. Přitom mu nemusíte o pervitinu říkat, pokud nechcete.

Ať je Vám brzy lépe a ať se Vám daří,

Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
7.7.2017

Něco mi chybí ...

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu. Něco málo přes rok jsem byla závislá na hulení trávy, hulila jsem opravdu každý den a to většinou kýbly. V nejhorších týdnech jsem jich dávala několik denně. Podařilo se mi s tím přestat a cítím se teď mnohem lépe, nechápu jak jsem tak mohla žít a už nikdy se k tomu nechci vrátit. Problém je, že jsem teď když nehulím začala více pít a hlavně kouřit, vždycky jsem byla jen příležitostným kuřákem, ale teď mi opravdu chybí ten pocit něco šlukovat a vdechovat a prostě mám k tomu daleko větší sklony. A zjistila jsem, že když vysadím alkohol a cigarety, mám ještě větší potřebu užívat prostě nějaké látky, nějak si ten život přibarvit, protože mě to prostě jen tak zcela na střízlivo nebaví a mám pocit, že mi prostě něco chybí. Když jsem se začala více stýkat s lidmi, sportovat a našla jsem si přítele, tato situace se trochu zlepšila, ale pořád to tak cítím (a už je to několik měsíců). Ale moje kamarádka, která na tom byla vždy s hulením stejně jako já a která stále ještě občas hulí, je na tom o poznání hůř. Pořád vymýšlí nějaké alternativní způsoby, jak se "zfetovat" (pořád nějak zkoumá muškátové ořechy, Stopex, chtěla by zkusit éčko, lysiny, hodně kouří, šňupe tabák, pije,...), sice si uvědomuje, že toto je nebezpečné chování, hlavně se ji od toho snažím odradit, ať neskončí na něčem tvrdém, ale jak říkám - prostě jí život bez "stavů" nebaví a teď, když už tolik nehulí, jí chybí něco zajímavého, nového a nevšedního. Můj dotaz tedy zní: dá se tento jev nějak nazvat a popsat? Jak se proti tomu dá bojovat? A hlavně: mají lidi, kteří někdy okusili nějaké drogy, ještě někdy šanci si od těchto látek úplně odvyknout, přestat na ně myslet a užívat si všední život bez škodlivých "zlepšováků"? Díky za odpověď, s pozdravem Kanny

Kanny Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za napsání do naší poradny. Je bezva, že se Vám podařilo ukončit frekventované kouření marihuany a že přemýšlíte o svém přístupu k psychoaktivním látkám.

Začnu-li Vaším prvním tématem "když už nehulím, začala jsem víc pít a kouřit", je faktem, že někdy dochází k více či méně nenápadné záměně primární látky za jinou. Chci ocenit, že si toto riziko uvědomujete a že reflektujete potřebu si "život přibarvit". Propojení s pocitem "stále mi něco chybí" zní logicky a taky celkem naléhavě. Mám fantazii, že můžete být na stopě něčeho důležitého, jehož lepší pochopení by mohlo usnadnit Vaše další rozhodnutí. Daná oblast by si také zasloužila rozhovor/y "face to face" (ať už s někým blízkým, komu důvěřujete a nebo s profesionálem z oblasti léčby závislostí), internetové poradenství má totiž své limity. K zamyšlení přidávám alespoň tento krátký text. Rád bych ještě dodal, že je od Vás hezké, že podporujete kamarádku, zároveň si ovšem říkám, že může být důležité, abyste dávala co možná nejvíc pozor na sebe, jelikož hrozí, že se společně s ní (při obdobném myšlenkovém nastavení) můžete dostávat do potíží a chutí na užívání.

Pakliže bychom vše posunuli dále do širší roviny (jak to mají ostatní uživatelé psychoaktivních látek; zdali je šance přestat na dané látky myslet a užívat si života atd.), tak Vám musím napsat, že není snadné být konkrétní.

Mám-li se přesto pokusit pospojovat zkušenosti některých našich klientů/pacientů, kteří prošli dlouhodobější terapií a úspěšně se utkali s mnoha "strašáky", kteří jim stáli v cestě (a kteří za sebou měli delší zkušenost se zneužíváním jedné či více psychoaktivncíh látek), tak mohu uvést, že za největší přínos označovali častokrát to, že začali chtít vnímat realitu úplně normálně, takovou jaká je (jinými slovy chtěli vidět věci tak, jak jsou a užívat si je). K takovému rozhodnutí ovšem vedla delší cesta s mnoha překážkami, častokrát ve spojení s aktivní prací na sobě, a s náročnějšími úvahami o tom, jak si dotyčný v životě vlastně stojí (a kde by chtěl časem být), ruku v ruce s trpělivostí.

Pokud jde o úplné "odvyknutí a přestání na danou látku myslet". V určitém smyslu by šlo vše definovat konceptem tzv. cravingu neboli bažení (neboli chuti na danou látku a změnu vědomí). S ním se utkávají de facto všichni uživatelé, kterým se jakákoliv droga vymkla z rukou. Bojovat proti těmto chutím se naštěstí dá a to vícero způsoby. Základní doporučení lze objevit např. v TOMTO textu, případná hlubší témata jsou již pak spíše na terapii. Závěrem je třeba zmínit, že bažení obvykle po týdnech (či maximálně měsících) pozvolna ustává, pakliže se daří důsledně vyhýbat rizikovým substancím.

Držíme palce, abyste hledala a nacházela to, co Vám bude dávat smysl, a aby to nemuselo být spjaté s rizikovým užíváním psychoaktivních látek.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
6.7.2017

Marihuana, rozbor moči, praktický lékař

Dobrý den , můžou mi zjistit THC při rozboru moči?? U praktického lékaře??

Lenka Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Lenko,

vše bude záviset na tom, jaký typ vyšetření Vás vlastně čeká. V případě rozborů moči kvůli určitému onemocnění či v rámci preventivní prohlídky k tzv. toxikologickým testům na drogy standardně nedochází. K těm obvykle dojde pouze v případě, existuje-li podezření na užívání psychoaktivních látek. K takovému kroku pak dává souhlas zákonný zástupce (rodič).

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
5.7.2017

Pervitin a jeho ne/působení

Mám takú otázku,s pernikom sme spolu s manželom začali asi pred 3 mesiacmi. Najprv len 1krat do týždňa a potom častejšie,teraz už skoro každý deň,brali sme ho len kvôli sexu. Teraz ho máme každý deň. Moja otázka znie,prečo na mňa nepôsobí na druhý deň? Prvý deň si dám a všetko je v pohode,sex až do rána,orgazmus 7krat,potom si pospim 1-2 hodiny počas dňa, normálne sa najem a fungujem. Večer si snupnem a nič,vôbec to na mňa narozdiel od manžela nepôsobí, normálne má stiahne spat a ja zaspím a spím do rána. Prečo? Potrebujem väčšiu dávku? Alebo som taká unavená že to nepôsobí?alebo si mám dať aj cez deň aby to večer pôsobilo?

Ivana Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Ivano,

díky za dotaz. To, že pervitin po opakovaném užití už příliš nepůsobí (a nebo působí méně či jinak) lze označit za celkem standardní reakci. Existují samozřejmě výjimky, které jsou dané tím, že jeho vliv na organismus je u každého uživatele trochu jiný (vzhledem k individuální citlivosti vůči jeho účinkům). Na vině bývá nárůst tolerance ruku v ruce s ovlivněním neurochemie mozku (detailnější vysvětlení najdete v této prezentaci), kdy po užití dochází k vyčerpání některých pro mozek zásadních nervových přenašečů (dopamin, noradrenalin, serotonin) a ty potřebují čas na regeneraci.

Mám představu, že tělo "nepůsobením a únavou" dává signál nikoliv k dalšímu překročení Vašich limitů a nárůstu braní (s extrémním zvýšením rizik pro Vaše zdraví, včetně závislosti), ale k potřebě odpočinku a vyhnutí se opakované konzumaci.

Na závěr chci napsat, že o Vás mám přece jen nemalé obavy. Dojde-li během pouhých tří měsíců k nárůstu užívání metamfetaminu z 1 x týdně na každý den, odehrává-li se vše v propojení s blízkým člověkem (který častokrát takový vývoj normalizuje a omlouvá) a sexem (tzn. další "slastí", na kterou si mozek extrémně rychle zvyká), tak může být nejvyšší čas k úvahám, jakou daň si takový uživatelský setting vybírá a vybere a jak by bylo možné tomu předejít. Krátce bych vypíchnul hlavně to, že pervitin má potenciál na dlouhou dobu zpustošit mozek a nervovou soustavu (např. dopaminové receptory), což prakticky může znamenat zničení sexuálního života bez drog a především nenápadné a postupné ovlivnění psychiky (výkyvy nálady, změna emocí atd.), zdraví a konec konců i vašeho vztahu.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
4.7.2017

Těhotenství a užití kokainu partnerem

Dobry den, pred 3 mesici jsem prosla mimodeloznim tehotenstvim a byl mi odebran vejcovod nyni je vse v poradku a telo funguje jak ma dnes mame ovulacni den ale muj partner pred 4 dny se nechal zlakat a poprve vyzkousel koks muze mit jeho nerozvaznost vliv na budouci plod?Mockrat dekuji za odpoved.

Jana Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Jano,

užití drogy partnerem nemá vliv na budoucí plod. Vývoj plodu může ovlivnit pouze užívání psychoaktivních látek matkou. U mužů platí, že užívání drog může například ovlivnit tvorbu i pohyblivost spermií, ale to se týká především dlouhodobých a pravidelných uživatelů.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
4.7.2017

MDMA, vedlejší účinky, je možné je ovlivnit?

Dobrý den, za poslední půlrok jsem ozkoušel asi 3x Mko, 1x Ečko a 1x kokain. U všech zmíněných nemůžu dosáhnout erekce, ba naopak mi přijde, že je penis ještě menší než za normálního stavu (v klidu). Chci se zeptat, zda se toto dá nějakým způsobem ovlivnit? A čím je to vlastně z fyziologického hlediska způsobeno? Teď budu hlavně mluvit o Mku (velmi čisté MDMA), se kterým mám největší zkušenosti. Užil jsem vždy za večer cca 200 mg a vůbec s tím nepiji alkohol nebo neužívám jiné látky. Slyšel jsem o kombinaci s Viagrou a dalšími podpůrnými přípravky, ale je mi jasné, že to pro tělo rozhodně dobrotu neudělá. To je první dotaz. Druhý, slečna po užití (orálně) Mka i Ečka zažívá veliké stavy nevolnosti a občas zvrací. Pokud se krystaly rozdrtí a šňupnou, myslíte si, že se tyto stavy zlepší? Nebo je nějaký "šetrnější" způsob proti nevolnosti? Podotýkám, že drogu nechci užívat pravidelně (a neužívám), jde mi jen o experimentování. Ačkoliv chápu Vaši obavu, že si člověk myslí, že má vše pod kontrolou, ale nemusí to tak být.

Kryštof Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Kryštofe,

díky za oslovení naší poradny.

Popisujete jeden ze standardních vedlejších účinků MDMA. Upřímně řečeno, vše se dá ovlivnit především tím, že se člověk dané substanci jednoduše vyhne. O jiném (nerizikovém) způsobu informace k dispozici bohužel nemáme. Souhlasím s Vámi, že kombinace s Viagrou (a obdobnými léky) "rozhodně dobrotu neudělá" a přijde nám extrémně riziková, zejména z kontextu nebezpečí poškození oběhové soustavy a srdce.

Co se týče MDMA, problémů s erekcí a fyziologie. Mnoho spolehlivých údajů jsem neobjevil, ZDE je k dispozici článek na dané téma (v AJ), který se tématu okrajově věnuje.

Ohledně nevolnosti. Nemyslím si, že by ji rozdrcení a šňupnutí mělo výrazněji ovlivnit. Nutno dodat, že se jedná (pohledem harm reduction) o něco rizikovější způsob aplikace oproti orálnímu užití. Stavy nevolnosti někdy bývají způsobeny vyšším dávkováním a citlivostí daného uživatele/experimentátora vůči syntetickým psychoaktivním látkám, zároveň může jít o reakci trávicí soustavy, je-li látka užita "na lačno" (v rámci HR se pak doporučuje před případnou konzumací něco lehčího sníst) anebo má-li dotyčný GIT problémy (žaludeční či dvanáctníkové vředy atp.).

Na závěr přikládám základní doporučení týkající se zásad bezpečnějšího užití syntetických drog.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
2.7.2017

Marihuana, testy

Dobrý den, dnes 2.7.2017 jsem měla marihuanu, jedno sklo, průměrně silné trávy. Poslední sklo jsem měla minimálně týden zpátky, kdy můžu řídit abych nic nenalizala? ,díky :)

Kakka Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

v případě spíše příležitostného (či víkendového) kouření marihuany je možné počítat s časovým rozmezím detekce okolo 12 - 48 hodin od posledního užití, viz naše tabulka Testy na drogy. Na dané téma a složitost predikování výsledků testů jsme před časem psali také krátký článek. Můžete si jej přečíst přímo ZDE.

Pokud chcete mít větší jistotu, tak se vyplatí dodržet zmíněných 48 hodin od kouření marihuany. Zároveň si můžete zakoupit v lékárně či na internetu orientační drogový test ze slin a zkusit se po určité době otestovat sama.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
1.7.2017

Emko a testy na soudu

Zdravím včera 30.června jsem požil emko lehce rozmočené už z dřívějška, požil jsem ho s hromadou alkoholu a potřebuji vědět jestli mi to 11 tého najdou na testech na soudě na moč ? Díky moc a pokud ano, myslíte že zabere "Někdo mi hodil něco do pití" ?

topsecret Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

metabolity MDMA se drží v moči cca 3 dny, u pravidelného užívání až 5 dní. Záleží na síle látky, Vašem metabolismu apod. Po 11 dnech by testy měly vyjít spíše negativní, pokud se jednalo opravdu o MDMA. Pokud v emku byly příměsi jiných látek, bude záležet na délce jejich detekce a nejde proto zaručit, že je testy nezachytí.

Strategie "Někdo mi hodil něco do pití" může mít také svá rizika. Z hlediska posuzování výsledků testů bývá jedno, jak se do těla droga dostala. A i pokud by ten příběh hrál nějakou roli a u soudu mu uvěřili, bylo by to nějspíš opět posuzováno jako Vaše zodpovědnost ohlídat vlastní bezpečnost a vyhýbat se lidem, kteří Vám mohou bez Vašeho vědomí hodit něco do pití. Záleží na tom, kdo to bude posuzovat a o co vlastně u soudu jde. Konkrétní právní otázky můžete anonymně a bezplatně probrat v této drogové Právní poradně A.N.O.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
30.6.2017

Testy po orálním sexu s kuřákem marihuany

Kouřila jsem klukovi, který pravidelně kouří marihuanu. Můžu mít v těle teď marihuanu a mohly by se při odběrech krve objevit nějaké hodnoty? Předává se marihuana takovým způsobem do těla?

Helena Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Heleno,

tímto způsobem se u Vás při odběrech krve nemohou objevit žádné hodnoty, které by znamenaly pozitivní test na drogy. Marihuanu byste musela užít Vy sama přímo.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
29.6.2017

Pervitin, dialýza

Dobrý den, protože jsem tady na vaší stránce vždy našla co jsem chtěla vědět ráda bych taky položila otázku. Poznala jsem jednu slečnu je jí 28 a uz 3 roky chodí na dialýzu 3 týdně. Nepamatuju si už přesně proč ale vím že je to kvůli nemoci, ne úrazu. Znám jí rok, je to hodná holka ale během toho roku šla hodně ke dnu. Každý víkend si dává na párty perník snažila jsem se ji přemluvit aby si dávala se mnou třeba '' jen'' koule ale je přesvědčená že jí po nich bude blbě... Můj dotaz je: je pravděpodobnost že doktoři o ní vědí že bere perník a kdyby byla příležitost transplantace tak by si místo ní vybrali jiného pacienta kdyby se taky schodoval? Děkuji

Ter Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Ter,

děkujeme za oslovení naší poradny.

Není snadné hovořit za lékaře a obávám se, že nemůžeme s jistotou vědět, co o Vaší kamarádce ví anebo neví. Dokážu si nicméně představit situaci, kdy o tom, že užívá pervitin, spíše neví, jelikož standardně nedochází k toxikologickým testům na drogy (bez souhlasu testovaného).

Za nás mám potřebu dodat, že užívání jakýchkoliv stimulantů (pervitin obzvlášť) ve chvíli, kdy má člověk de facto nefunkční ledviny a čeká ho transplantace, je extrémně rizikovým podnikem (vlastně si nedokážu představit o moc větší risk). Možnost naprosté ztráty funkce ledvin je zde nasnadě. Přitom koule (MDMA) a pervitin není popravdě až tak velký rozdíl, co se týče rizika.

Pakliže by lékaři zjistili, že dotyčná užívá pervitin, je velmi vysoká pravděpodobnost, že bude ze seznamu osob určených k transplantaci vyřazena. Podmínky, za kterých bývají pacienti vyřazováni či opětovně zařazováni do seznamu čekatelů na transplantaci, si můžete zjistit například v Koordinačním středisku transplantací.

Pokud byste měla zájem o více informací, doporučuji vše probrat např. v této adiktologické ambulanci.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
28.6.2017

Marihuana, testy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jsem pouze víkendový kuřák marihuany. V neděli zpravidla už nekouřím a takto se držím i celý týden takže jen v pátek a sobotu. V práci dělají namátkové kontroly testů na drogy ze slin. Je možné že by v pondělí mohl být můj test pozitivní? Jak dlouho nesmím kouřit aby byl můj test negativní? Děkuji Veronika

Veronika Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Veroniko,

doba, po kterou vydrží marihuana ve slinách, se liší nejen v návaznosti na frekvenci užívání, ale také dle její síly (z hlediska obsahu THC), rychlosti metabolismu kuřáka, věku, váhy atp. Můžete vycházet z těchto tabulek, kde je doba rozdělená podle četnosti užívání.

Přikládám ještě obecné informace o slinných testech z našich článků:

  • spolehlivost testů (nejen Drugwipe) ze slin není 100 %, je pouze orientační. Pro dosáhnutí přesnějších výsledků je vždy nutné provést další konfirmační laboratorní toxikologické testy (nejlépe z krve)
  • doba detekce se zásadněji liší a to uživatel od uživatele (v závislosti na výše zmíněných proměnných typu - věk, váha, "síla" marihuany, rychlost metabolismu).
  • časový rozptyl detekce THC ze slin je ZNAČNÝ - obvykle okolo 12 - 48 hodin (týká se zejména ojedinělých a příležitostných uživatelů) od poslední konzumace marihuany.
  • u chronických a pravidelných kuřáků může být detekce thc ze slin výrazně delší. V extrémních případech 5 - 7, ale i více dnů.

Jinými slovy, ano je hypoteticky možné, že by test mohl být pozitivní i v pondělí (obzvláště pokud byste marihuanu kouřila v sobotu). Jak jsem ale již napsal, je velmi složité nějak přesněji odhadovat dobu detekce a čas, jak dlouho před testem nekouřit. Pokud chcete mít větší jistotu, tak se vyplatí dodržet alespoň zmíněných 48 hodin. Zároveň si můžete zakoupit v lékárně či na internetu orientační drogový test ze slin a zkusit se po určité době otestovat sama.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
28.6.2017

Postup policie při testu

dobrý den...jednoho dne mě zastavila hlídka a dala mi test na drogy...několikrát se mi tento ztratil z dohledu na delší dobu.můžu se tím hájit nebo nějak odlehčit dopad trestu? děkuji darebák

darebák Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

pokud policie nedodržela správný postup, teoreticky tím můžete argumentovat. Těžko ovšem říct, jestli se tím ještě podaří odlehčit trest nebo už bude potřeba řešit to zvlášť a hlavně jak to zpětně budete moci dokázat. Prakticky Vám mohou poradit kolegové z bezplatné právní Poradny A.N.O. a naplánovat s Vámi konkrétní postup podle toho, v jaké fázi je řízení a jaké jsou ještě další okolnosti.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
28.6.2017

Testy z vlasů

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat kde se dá udělat test na pervitin z vlasů... Nikdy jsem ho nebrala, ale lidi v okolí si to myslí a vytváří mi tím ze života peklo na zemi. Četla jsem zde že ve vlasech se drží až 90 dní. Děkuji

Michaela xxx Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Michaelo,

děkujeme za dotaz. Máte pravdu, testy z vlasů jsou prokazatelné přibližně po dobu tří měsíců. K jejich úspěšnému provedení je třeba odebrání delšího vlasu z pokožky hlavy (v praxi se používá vzorek vlasu odebraný několik cm od kůže hlavy). Více informací najdete např. ZDE.

Co se týče místa, kde se dá test udělat, doporučuji zavolat do nejbližší toxikologické laboratoře (nachází se standardně pod fakultními nemocnicemi), kde by měl být test proveden.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
28.6.2017

Pervitin, poskožení a pročištění

Dobrý den, narovinu v 16-ti letech sem si šňupla první čáru a od té doby se to nějak se mnou táhne nikdy sem neměla žádnou delší pauzu nejvíce tak 3tydny mě to nebaví a nevím sama proč si to vůbec dávám je mi na nic ale stejně si dám musim na sobě vážně zapracovat myslím si že když budu opravdu chtít zvládnu to!A to je právě teď!!! Chtěla bych se zeptat jak na tom jsem uvnitř když šňupu necítím se v pořádku a chtěla bych vědět jak moc sem poškodila svoje tělo a jestli můžu nějak pročistit svoje tělo aby ten perník ve mě nebyl ikdyz si zrovna nedám cejtim to v sobě . Snad mi nějak poradíte budu moc ráda děkuji Adela

Adéla Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Je super, že nastala chvíle - právě teď, kdy chcete změnit braní pervitinu.

Pervitin má opravdu vliv na mnoho procesů a funkcí v lidském organismu. Co se týče poškození, ovlivňuje chemickou rovnováhu v mozku. Při jeho užívání (obzvláště více dní v kuse) hrozí toxické psychózy, někdy propuknutí duševního onemocnění nebo trvalejších psychotických stavů. Jedná se o silný stimulant, mozek uvolňuje velké množství dopaminu a serotoninu a člověk je pak zvyklý čerpat ze zásob energie, které by přirozeně čerpat nemohl. Hodně lidí pak po delších jízdách potřebuje dlouho spát a odpočívat, protože jsou zcela vyčerpaní. Mezi další dopady patří odvápnění kostí a zubů (ty se mohou hodně kazit, až zcela vypadat), při injekční aplikaci se objevuje poškození cévního systému a zásobení končetin krví, při šňupání dochází k poškození sliznice, čichu až k deformacím nosní přepážky (někdy se v přepážce udělá otvor, jindy se celá zbortí). Pervitin se z těla odbourává přes játra a ledviny, které mohou být braním často také zasaženy a přes kůži (mohou se objevovat různé boláky či vyrážky). Braní pervitinu je vždy pro tělo zátěžové. Jak moc jste pervitinem své tělo poškodila, nejde takto na dálku a bez přímého lékařského vyšetření zhodnotit. Ať je to jakkoli, nejedná se o neměný stav - může dojít ke zlepšení, pokud se budete pervitinu v budoucnu dále vyhýbat.

K pročistění těla dochází postupně, když pervitin vysadíte a dále ho neberete. Vhodné je při tom dbát na běžné věci, jako je dostatek spánku, tekutin, zdravého jídla, minerálů a vitamínů. Rychlejšímu odbourávání může mírně napomoci zvýšená fyzická aktivita (sport), sauna či pití čistících či zelených čajů (ne nadměrně).

Zároveň je v procesu přestávání s pervitinem často potřeba podpora od osob z venčí. Ať už mezi blízkými, ideálně kteří neberou a ke kterým máte důvěru, nebo od odborníků na léčbu závislostí. Takovou podporu můžete hledat na této Mapě pomoci, kde si můžete vyhledat službu podle kraje a typu.

Držíme palce.

Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑

zobrazeno: 1-25 z 5805 → stránka: 12