Vyhledávání a filtrování dotazů

Již zopovězené dotazy poradny:

Filtrovat dle tématu:

Dle typu drogy:

Hledaný výraz:

Nalezené záznamy pro výraz :

zobrazeno: 1-25 z 5768 → stránka: 12

12.6.2017

Pervitin a otřesný stav

Dobry den. S pervitinom som začala pred dvoma rokmi a už ma nebavilo aplikovanie do nosa a fajčenie a pred nedávnom som skúsila aplikovaním u nás tzv. "íčkom" (inzulinkou-injekčne). Týmto spôsobom som to užila 7 krát za tie dva roky čo beriem "piko". Veľmi sa mi to zapáčilo no včera to bolo úplne iné ako tie razy predtým. Včera som bola celý deň na dojazdoch a večer som bola moc unavená tak som kamaráta prehovorila nech si ideme ešte vybaviť lebo chcem fungovať. Tak sa aj stalo vybavili sme si a keď ma aplikoval injekčne teraz už 7 krát v živote bol to ten najhorší pocit na svete. Spýtal sa ma ako sa cítim a mne v tom strplo celé telo v četne končatín prevrátili sa mi oči a cítila som sa ako pár sekúnd pred smrťou. Nevládala som odpovedať na jeho otázky a došlo to až k omdlievaniu. No našťastie vedeli sa o mňa postarať. Teraz je už deň potom a mám pocit že ten otrasný stav sa vracia. Chcem sa spýtať išlo o tzv. "fleš" a stáva sa to, alebo som sa predávkovala? Taktiež sa chcem spýtať môžem mať z tohto stavu trvalé následky?

Petruška Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Petro,

děkujeme za napsání k nám do poradny a za sdílení velmi nepříjemného zážitku, který jste zažila po pervitinu a den po užití, kdy jste měla obavu, že se stav vrací.

Co se týče nečekané reakce Vašeho těla, nabízí se více možných příčin. Je možné, že se jednalo o nadměrnou dávku a došlo opravdu k předávkování, také je možné, že látka obsahovala velké množství toxických příměsí (nedofiltrovaných z výroby či přidaných poté), stejně jako se mohlo jednat o látku s podobnými účinky, která pervitin neobsahuje. V každém případě Váš organismus tuto nadměrnou zátěž nezvládl. Vaše tělo Vám tak může signalizovat, že je něco špatně, obzvláště když jste byla na dojezdu a unavená. Obecně tělo a mozek potřebuje po užívání drog regeneraci a když už člověk drogy užívá, doporučuje se dodržovat co nejdelší pauzy mezi užitím a myslet i na odpočinek.

Píšete, že se o Vás naštěstí uměli postarat. To vzbuzuje obavy, jak by celá situace probíhala, kdyby neuměli. V podobných případech může docházet i ke kolapsovým stavům a k ohrožení života. Pak je na místě volat rychlou záchrannou službu.

To že se Vám otřesný stav vrací může mít také více důvodů, může za tím být obava psychiky či těla, že budete stejné zátěže vystavena znovu, může jít i o formu flashbacku nebo dozvuky předávkování, stejně jako může Váš organismus stále odbourávat toxické látky či příměsi pervitinu. Vše by mělo postupně odeznít, když se budete pervitinu vyhýbat. Trvalé následky obecně užívání pervitinu způsobit může, když dojde například k vyvolání psychické poruchy nebo se objeví zdravotní komplikace, která neodezní (následky zátěže srdce a oběhové soustavy především při předávkování či dlouhodobém pravidelném užívání). Na dálku však nemůžeme určit, čím byl Váš stav způsoben a zda Vám bude do budoucna působit další potíže.

Pokud by však Vaše potíže nepřestávaly, bylo by na místě vyhledat lékaře, absolvovat vyšetření a ověřit, zda je vše v pořádku.

Zdraví poradna EXTC

 

skrýt odpověď ↑
11.6.2017

Pervitin, přítel

Dobrý den mám dotaz.obcas si s přítelem dáme pervitin...ale vážně jen občas.po tom co si dáme si třeba i 5hodin povídáme...dojdou nám cigarety ttak mi řekne že pro ně dojde benzínu máme cca 10 min od baráku.rekne mi že přijde hned ale trvá to třeba i 5-6 hodin než přijde ;( telefon nechá doma protože mi tvrdí že hned je doma..ale není..nevím co si mám myslet?když přijde řekne mi jen že se někde sekl a nic víc... nestává se to často ale občas jo..nevím co mám dělat děkuji za radu

Endy Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Píšete, že občas s přítelem užíváte pervitin. Někdy se Vám stává, že přítel vyrazí pro cigarety a následně se nevrátí za chvíli, jak sám říkal, ale až po delší době, cca 5-6 hodin. Nemívá s sebou telefon, kam byste mu mohla zavolat. Přítel Vám situaci vysvětluje tak, že se jen někde sekl a vy nyní nevíte, co máte dělat.

V tomto případě je takto na dálku opravdu velmi obtížné hádat, co se s Vaším přítelem děje, když se dlouho nevrací. Po užití pervitinu někdy dochází k tzv. zásekům, kdy se člověk na velmi dlouho dobu (klidně několik hodin) "zastaví" u nějaké činnosti, například u uklízení, rozmontovávání elektronických zařízení, apod. Je možné, že něco podobného se děje Vašemu příteli a "zasekává" se někde po cestě. Těžko však takto na dálku hádat. Doporučila bych s přítelem o problému otevřeně mluvit, říct mu, jak se cítíte, když se dlouho nevrací; co se ve Vás v takových chvílích děje, že o něj máte strach atd. Můžete jej zkusit poprosit, zda by si příště mohl vzít telefon anebo vyrazit pro cigarety s ním.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
10.6.2017

Testy na drogy (Rakousko)

Dobrý den, chci se zeptat nebo spíš popsat situaci, cca za měsíc jedeme na festival který trvá od čtvrtka do nedele. Drogu jsem měl naposledy před vic jak pul rokem byla to extáze, teď bych si chtel dat Kokain nebo emko jak zde čtu tak nejlepsi varianta je asi to K jelikož je v slinách jen 24h jak zde čtu, u měla to je jak? je možné si dat todle K treba patek sobota jakoze jednu lajnu max do 1g a v nedeli odjed autem? Nebo je lepší jen treba jeden den si dat? Jedna se o Rakousko nevím jak zde probíhají kontroly atd atd děkuji za informaci

Romča Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Romčo,

u kokainu i extáze (MDMA) lze v případě slinných testů počítat s dobou přibližně 24 hodin od posledního užití. Některé zdroje uvádějí dokonce dobu 48h, což platí pro dlouhodobé pravidelné užívání a větší množství. Zároveň jak píšeme i u naší tabulky, je potřeba tuto dobu brát jako orientační, ve hře je totiž mnoho faktorů. Každopádně čím menší množství člověk užije (a čím méně často užívá, což je ve Vašem případě vůbec), tím kratší doba platí. A vlastně dodržováním dostatečných intervalů mezi užitím snížíte i spoustu jiných rizik, která s užitím těchto drog souvisí, v tom Váš přístup oceňuji.

Co se týče Rakouska, v tom Vám bohužel neporadím, právní dotazy, navíc z jiného státu jsou nad rámec naší odbornosti. Můžete ještě zkusit kontaktovat tuto bezplatnou Právní poradnu A.N.O., která se zaměřuje na drogovou právní problematiku.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
10.6.2017

Marihuana, DXM, vakcína

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je bezpečná kombinace marihuany a dxm v rozumném množství (cca.1-3 skla marihuany a 200-600 mg dxm) nedlouho (12-48 hodin) po očkování aktivní vakcínou proti meningitidě, popř. jestli je tato kombinace obecně bezpečná (i když jsem se dočetl a slyšel, že snad ano). S oběma drogami (zvlášť) už zkušenosti mám,neměly na mě žádné výrazněji negativní účinky (po dxm někdy nevolnost a bušení srdce u obojího, vždy ale krátkodobě a rychle odezněly).Imunitní systém mám v pořádku, na žádnou vakcínu jsem neměl ještě nikdy žádnou výrazně negativní odezvu, bojím se ale, jestli nemůžou tyto drogy nějak rozhodit imunitní systém a nemohla by mi vakcína způsobit nějaké vážnější problémy.

Kirabu Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za oslovení naší poradny. K Vašemu dotazu, který se týká ne/bezpečnosti kombinace DXM vs marihuana vs vakcína proti meningitidě Vám bohužel mohu napsat pouse kusé a obecné údaje. O takovémto kombu spolehlivé, vědecké informace chybí. Navádět nás proto může pouze zdravý rozum a také vědomí, že po očkování je doporučeno zcela se vyvarovat jakýmkoliv námahavým či rizikovým činnostem (včetně užívání alkoholu či jiných drog), jelikož je organismus jeho vlivem velmi oslabený. Opatrnost je tedy na místě a bývá bezpečnější odložit užití obdobných substancí (v jakémkoliv množství) co možná nejdéle od aplikace vakcíny.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
9.6.2017

Přestane to?

Dobrý den,měl bych dotaz.Zhruba rok užívám drogy,začalo to pervitinem,který jsem ze začátku bral tak 1za měsíc,někdy jsem ho měl i 1za 3měsíce.Potom jsem ho bral snad každý víkend na různých akcích(párty)potom už mi přišlo že jeden den je málo a vydržel jsem fetovat třeba celý víkend.Potom jsem na párty začal pervitin mixovat s extází nebo s MDMA+nějaký alkohol samozřejmě a i marihuanu.Později jsem zvládl dát třeba půl gramu perníku 2koláče alkohol a vyhulil sem gram a pul marihuany.Ted se snažím být čistý.Už jsem čistý měsíc ale mám takové divne stavy.Například mám křeče v nohách,furt se mi potí ruce jakoby jsem byl furt na piku a navic se mi strasne klepou ruce.Někdy sem měl snad i paranoidní stavy.To bývalo spíše na párty když jsem byl fakt za moc,zdalo se mi ze si mě lidi natáčí na telefon.Chtěl bych vědět jestli ti křeče,pocení a to klepání rukou přestane samo nebo jestli mám vyhledat odbornou pomoc.Díky za vás čas a doufam že mi poradíte

Fiil Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den File,

díky za důvěru v naší poradnu. Doufám, že v době, kdy dostáváte tento mail, je Vám již o něco lépe a zdravotní potíže, které popisujete ustupují.

V opačném případě bohužel nevymyslíme nic chytřejšího než podstoupení přímého vyšetření u obvodního lékaře, který vše může podrobněji zvážit a nasměrovat Vás případně dále (např. na neurologii). Faktem je, že kombinace více látek dohromady zvyšuje riziko podobných obtíží; dalším obecným problémem může být nevyzpytatelnost substancí, které jste užil (jejich složení se může měnit, mohou obsahovat neznáme substance - např. náhražky MDMA atp., jejichž účinek na organismus není odzkoušený a může mít v některých případech svá rizika).

To samozřejmě nic nemění na již zmiňovaném faktu, že pokud se křeče, pocení a klepání rukou výrazně nelepší, je bezpečnější zajít přímo za lékařem. Pochopitelně také dává smysl se nadále všem těmto látkám vyhýbat a dávat na sebe pozor.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
8.6.2017

Marihuana a nepříjemné stavy

Dobrý den, mám takový dotaz.... Už 3 a půl roku kouřím marihuanu, nikdy jsem žádné zlé stavy neměl, nic takového, ale najednou teďka poslední dobou, když si zahulím, tak je to peklo. Přijde mi, že mám takový divný tlak u srdce, najednou se mi rozbuší a vjede mi takový tlak do hlavy, asi je to náběh na holotrop, ale nikdy se mi to nestávalo a najednou takhle často, tak by mě zajímalo čím to je. Díky

Lukys Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

užívání marihuany může i po čase začít způsobovat různé fyzické i psychické potíže. Jedná se o psychotropní látku, která ovlivňuje chemickou rovnováhu v mozku a další biologické procesy ve Vašem těle.

Někdy se jedná o signály těla, že mu daná látka nedělá dobře. U marihuany navíc hraje roli síla (potence) marihuany, její druh, množství a také například to, čím byla marihuana hnojena. Čím je bušení srdce a tlak do hlavy způsobeno konkrétně u Vás může však zjistit pouze lékař při osobní prohlídce.

Pokud by negativní stavy po kouření marihuany přetrvávaly, bylo by na místě se jejímu užívání nadále vyvarovat.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
8.6.2017

Pervitin, craving, co pomáhá?

Dobrý den, v průběhu noci jsem kouřil pervitin přez alobal, přehnal jsem to a již vím co to umí. Celý den jsem měl bolesti břicha a příšerné ucho v puse a nebyl jsem schopen mluvit nijak nahlas a dlouho souvisle. Co pomáhá ke zlepšení stavu nebo pročištění organismu? Zatim piju jenom čistou vodu, moc nejim protoze se mi i scvrkl žaludek a moc se toho do mě nevejde. Dal bych se chtěl zeptat čím, nebo jak se dají zmenšit zorničky mám je strašně velké? Na první pohled to jde poznat že jsem neco měl. Jsem mladý a udělal jsem velkou hloupost, už to nechci brát, ale myslím furt na ten pocit když jsem si ho vzal jaký to bylo, jak se da proti tomu bránit? Vůli mám ale ne takto silnou. PS: kamrad co vám nabízí drogy není kamarád Děkuji za odpověď

Ondra Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Ondro,

díky za dotaz. Asi Váš příliš nepotěším, ale na zlepšení stavu pomáhá především dostatek času na regeneraci, dodržování zdravé životosprávy (včetně spánku, jídla a dostatku tekutin), pozvolná a příjemná fyzická aktivita, doplňování minerálů a vitamínů (nejlépe v přírodní formě) a především důsledné vyhýbání se dané látce.

Co se týče zorniček. K jejich zúžení by opět mělo pozvolna dojít časem, jde obvykle o běžnou reakci na užití metamfetaminu.

Velmi důležitá je Vaše otázka týkající se opakovaného přemýšlení nad pocitem "jaký to bylo, když jsem si vzal". Odborně se těmto stavům říká craving neboli bažení a jde o základní součást mechanismu utváření psychické závislosti, který je u pervitinu poměrně silný. Bojovat se proti němu dá např. formou těchto základních rad (za marihuanu je možné snadno dosadit pervitin) a také tím, že se o své pocity podělíte někomu, komu důvěřujete (z řad neuživatelů) a kdo nemá tendence dělat ukvapené závěry. Pokud by se snad nikdo takový ve Vašem okolí nenacházel, je možné vše probrat přímo s odborníkem, který se věnuje uživatelům drog, viz tato Mapa pomoci.

Držte se. Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
7.6.2017

Nepříjemné projevy několik dní po marihuaně

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat. V pátek večer jsem s kamarády stanoval, pili jsme a hulili mariuhanu v jointu , celkem dost silnou, udělali jsem i taborak takže bylo dost teplo, dal jsem si dva silné šluky a vše vpoho. Den na to jsem se citíl v pohodě tak jsem se rozhodl že si ještě dám, tedy jsem si nějak odpoledne dal ještě jednoho prda ze sklenenky a stále nic špatného jen příjemne stavy. Večer ten samí den jsem si dal teda ještě jednoho slabého šluka a šel jsem spát.V neděli se probudím a celý den vpoho. další den ráno také vše vpoho, nachystám se, jdu do školy a najednou ve škole se mi začne točit hlava, cítím se utlumený a dost se směju se uplným blbostem a cítím se trochu dezorientovaný jako kdybych hulil,(ještě bych rád dodal že jsem celkem začátečník v hulení) myslel jsem si že mi to prostě pretrvalo tak jsem to neřešil. Jakmile skončila škola a já byl doma, byl jsem najednou zase vpoho celý zbytek dne. Jdu spát, ráno se probudím a znova, rano vpoho, ve škole mám stavy a tentokrat i když dojdu domu tak učinek prebývá celý den. Další den (dnes ve středu ,4 dny od hulení ) porád cítím motavost, utlumenost a začínám se obávat, jak dlouho tenhle učinek ještě přetrvá.

Tom Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Ahoj Tome,

chápu Tvé obavy, není to přeci jen běžné, aby účinky marihuany přetrvávaly takhle dlouho po užití. Na druhou stranu je ale klidně možné, že to ještě s užitím marihuany souvisí. Každý člověk je jinak citlivý a různí uživatelé popisují různě dlouhou dobu, po kterou na sobě ještě cítí vliv drogy. Konkrétně marihuana zůstává v těle delší dobu po užití, takže u ní to platí dvojnásob. V Tvém případě navíc hraje roli i Tvůj věk, kdy je člověk citlivější na různé látky, a také to, že marihuana byla silná. A projevy bývají podobné, jaké popisuješ - motavost, utlumenost, dezorientace.

Přesto, pokud by vše ještě trvalo v době, kdy k Tobě dorazí tato odpověď, bude už lepší navštívit lékaře, aby mohl zjistit, jestli se nejedná o jiné potíže. O užití marihuany mu říkat nemusíš, pokud nechceš aby informoval Tvé rodiče. Užívání marihuany ve Tvém věku je totiž poměrně rizikové vzhledem k tomu, že tělo a hlavně mozek se ještě vyvíjí. Důležité informace o marihuaně můžeš najít ZDE.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
6.6.2017

Znovuzískání ŘP

Dobry den, mam dotaz. Bratr prisel na zaklade testu na drogy o ridicsky prukaz , jenze znova sedl za volant a chytli ho opetovne a mel v krvi alkohol a pervitin. Je to proste skoda slov. Nic mene je to 5 let . Jakym zpusob je mozne znovu ziskat zpet ridicsky prukaz a za jakych podminek? Dekuji predem za odpoved

Huddyjab Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

právními dotazy se bohužel zabýváme pouze okrajově. Co je potřebné k znovuzískání řidičského průkazu, doporučujeme probrat přímo s našimi kolegy z anonymní drogové Právní poradny A.N.O., která se na danou oblast specializuje. Je možné jim napsat e-mail na: ppano@asociace.org anebo zavolat na telefonní číslo: 222 582 932.

Za nás Vám mohu poskytnout alespoň TENTO text, který se obecně věnuje problematice vrácení řidičského oprávnění.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
2.6.2017

Posouzení situace

Po půl noci jsme přijeli na místné benzinku a vzápětí za námi stála místní policie s majáky a začala kontrolu. Nejdříve si vzali od řidiče a mne spolujezdce a další kamarád seděl na zadní sedačce a i ten byl požádán o O.P. Poté vyzvaly řidiče aby se podrobil dechové zkoužce - negativní a tak vytasily test na drogy, poslali ho sednout do auta a ihned podali test i mě spolujezdci 16 let /mě test na alkohol neg./ při podávání testu se mě zeptali zda vím proč mi ten test na drogy davají, ja odpovědela že nevim , a jejich odpověd zněla: no když ti je 16 let ....... Mezi tím probíhal test řidiče někde mimo nás a k tomu se asi připojil i muj test . Poté policisté přišly k našemu autu a mně ukázaly test s nějakou čárkou když pod tím testem svítily baterkou a prosvětlovalyho a jinak snim manipulovali. Druhý spolujezdec nebyl testován. Mě řekli at si sednu do policejního auta a řidič žádal o krevní test a sedl si zamnou. Poté jsme jeli k nám domů , nechali mě sedět v autě a asi jednu a půl až dvě hodiny mezi tím asi hovořili s mámou. Já jsem byla vyzvána až po příjezdu záchranné služby - kdo ji volal přesně nevim snad policie a doktor mě prohlédl změřil tlak a poslechl srdce a řekl že na krev nemusím. Opis objektivní nález : Orientovaná , spolupracuje , hlava krk bez patol, zzornice izokol 3mm , plíce alveol , srdce akce prav, fční systš , břicho klidné dk bez otoku. Opis Diagnoza : F160-poruchy způsobené halucinogeny-akutní intoxikace. Pacient ponechán na místě. podpis lékaře . Znovu uvádím mi je 16 let. Policie prováděla test bez souhlasu a přítomnosti rodičů. Prosím o posouzení celé situace a jak se bránit nebot policie informovala soc.odbor,školu, a rodiče bez prokazatelných důkazu. Děkuji.

Helena XXX Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za napsání do naší poradny. Vzhledem k faktu, že se nespecializujeme na právní poradenství ani nemáme v týmu právníka, bych Vám doporučil kontaktovat kolegy z anonymní bezplatné drogové Právní poradny A.N.O., která se přímo specializuje na právní témata ve spojitosti s oblastí drog. Můžete jim zavolat na telefon 736 760 701 nebo napsat email na: ppano@asociace.org (případně si domluvit konzultaci) a zeptat se na optimální postup a na konkrétní možnosti právní obrany.

Za nás Vám můžeme alespoň stručně napsat, že až rozbor krve může spolehlivě potvrdit nebo vyvrátit užití konkrétní látky - k tomu dávají souhlas zákonní zástupci nezletilého. Neznáme však všechny právní okolnosti ani průběh situace, komlexnější posouzení můžete tedy získat ve výše uvedené poradně.

S pozdravem poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
2.6.2017

Ehrlichovo a Marquisovo činidlo

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jak je to s dostupností Ehrlichova a Marquisova činidla v české republice. Na českém internetu jsem nic takového nenašel, což mě dost zarazilo, protože se jedná o látky, které by mohly potenciálně zachraňovat životy a dle mého názoru by měly být veřejnosti dostupné v každé fyzické drogové poradně či léčebně, ne-li dokonce v každé lékárně. Existuje v české republice nějaké zařízení, kde by se dala tato činidla koupit? Zatím jsem to řešil tak, že jsem koupil test ze zahraničí, což bohužel zahrnuje nehezké poštovné. Chápu, že tyto testy nevyvracejí přítomnost cizí látky, ale i tak rapidně snižují rizika při užívání některých drog. Ptám se jak za sebe, tak za zbytek obyvatelstva, kteří by tímto mohli alespoň minimálně chránit zdraví sobě nebo lidem ve svém okolí.

Anonymous Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

z hlediska přístupu harm reduction je i z našeho pohledu jakákoli možnost ověření obsahu látky lepší než žádná. V případě Ehrlichova či Marquisova činidla to je ovšem přesně tak, jak píšete, v České republice jsou obtížně dostupná. Těžko říct, čím to je. Podle mého názoru to může být jednoduše otázka marketingové strategie potenciálních distributorů. Některé produkty, které jsou dostupné (např. NARK 01), jsou licenčně určené pouze k využití policií a podobnými institucemi. Dají se najít podobné produkty, které jsou ale na českých e-shopech také dostupné jen velmi omezeně (např. EZ Test - existují různé druhy na zjištění různých látek).

Na druhou stranu, teoreticky by tato činidla měl umět vyrobit zkušenější chemik. Přesto musím vzápětí zdůraznit to, o čem píšete i Vy, že tato činidla ukáží pouze přítomnost určitých látek, ale už ne celkové složení testované drogy. Výsledek testu provedeného těmito činidly tedy přinese pouze omezené informace o testované látce. Vždy je potřeba počítat s rizikem různě nebezpečných příměsí.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
2.6.2017

Vliv pervitinu na zrak

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli užívání pervitinu nosem (šňupáním), může poškozovat zrak, po šňupnutí mě totiž tečou slzy z očí a zčervenají mi, po odeznění účinků mě potom pálí, vím že v pervitinu jsou kyseliny a vím že ty trubice v hlavě jsou všechny propojené (nos s ušima, očima), dokonce jsem i viděl video kdy nějaký člověk v talentové soutěži šňupl nějaký provázek nosem a vytáhl okem, tak se tedy ptám, mohlo by šňupání pervitinu nějak poškozovat zrak? Dokonce mám pocit že na dojezdu jakoby hůře vidím i když zorničky roztažené nemám a fungují normálně.

Perniček Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

šnupání pervitinu ovlivňuje celý organismus a může přinášet řadu nepříjemných fyzických i psychických projevů.

Užívání pervitinu má vliv i na zrak. Ovlivňuje dočasně reakci zornic, čímž může docházet k poruchám ostření. Někdy může způsobovat dlouhodobější rozmazání vidění. K poškození zraku může dojít, například může dojít k prasknutí cévy v oku, protože pervitin zdvihá tlak krve, to má za následek krvácení a pokud se to stane opakovaně, může dojít k poruchám vidění. Navíc je potřeba počítat s tím, že pervitin může obsahovat různé příměsi, které mohou způsobit další komplikace.

Pokud byste tyto potíže pociťoval opakovaně, může Vaše zhoršení zraku a jeho další vývoj posoudit oční lékař.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
1.6.2017

Marihuana a testy na praxi

Dobrý den chci se zeptat, jak dlouho mi vydrží marihuana ve slinách, pokud ji nekouřím vůbec pravidelně, jen příležitostně? Potřebovala bych vědět, zda s tím budu mít problém na praxích? Na začátku praxí dělají testy a v půlce nám berou moč, tak nevím jak to chodí, předem děkuji.

Marťa Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Při ojedinělém kouření marihuany ji lze odhalit ve slinách zhruba do 2 dnů od posledního užití a do 6 dnů v moči (viz tato TABULKA). Vždy záleží na více faktorech, jako je například síla užité marihuany, množství, rychlost Vašeho metabolismu atd. Pokud tedy dodržíte zmíněné doby, případně je o nějaký den prodloužíte, tak by výsledky testů měly být negativní. Chcete-li mít ještě větší jistotu, můžete si zakoupit orientační testy (v lékárně či na internetu) a zkusit se nejprve sama otestovat.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
1.6.2017

Zaměstnání, testy na drogy

Dobrý den. Chystám se do nastoupit do zaměstnání v Německu. Pravděpodobně Sasko. Je pravděpodobné, že se dělají testy na drogy při vstupní prohlídce ? a

Petr XXX Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Petře,

údaje ohledně testů na drogy při vstupních prohlídkách v Německu bohužel nemáme.

Hypoteticky lze očekávat, že by podobně jako v ČR při vstupní prohlídce k testům standardně docházet nemělo, s výjimkou některých specializovaných povolání (např. policie, armáda, hasičské sbory), kde testy bývají vyžadovány. Je však možné, že i v technické oblasti nebo v povoláních, kde se obsluhují stroje nebo dopravní prostředky, můžete na testy narazit. Záleží vždy na konkrétním zaměstnavateli.

Můžete ještě zkusit napsat či zavolat do drogové Právní poradny A.N.O., je možné, že budou mít k dispozici více informací.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
30.5.2017

Speed, kokain, čištění acetonem

Dobry den. Chtel bych se zeptat na Vas nazor na cisteni speedu ci kokainu acetonem? Hrozi spise otrava acetonem, nebo naopak se jedna o relativne bezpecne odstraneni vetsiny aktivnich i neaktivnich necistot? Odstrani se tak napriklad i kofein (ktery svym ucinkem rozstekanosti me ve speedu pomerne vadi)? Na youtube a zahranicnich webech jsem se o teto metode dozvedel a u nas minimum informaci (ale spise navody uzivatelu, nez nazor odborniku, proto se ptam), stejne jako o moznostech testovani tablet ci kokainu. Spada to jeste do harm reduction? Zajima me v podstate, zda pri pouziti acetonu (je mi jasne, ze ne z odlakovace, ale cisteho) riskuju, ze naopak zvysim toxicitu, nebo skutecne muzu omezit mnozstvi zbytecnych, nebo toxickych latek, ktere tam jsou? Diky moc.

Per Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Z našeho pohledu tato tématika v podstatě spadá pod přístup Harm Reduction, neboť snížením obsahu toxických příměsí před užitím látky teoreticky lze částečně omezit negativní dopady těchto příměsí na organismus. Nicméně prakticky je to složitější vzhledem k tomu, že se bavíme o látkách s nejasným složením a o domácím laickém postupu.

Relevantní studie v českém jazyce se mi nepodařilo dohledat, ale získala jsem informace z Ústavu soudního lékařství a medicínského práva v Olomouci. Podle přednosty ústavu se jedná o složitější problém. Záleželo by zejména na tom, jakou látkou konkrétně je speed či kokain kontaminován a podle toho by pak vyplynulo, čím (zda acetonem či něčím jiným) lze tyto nežádoucí příměsi odstranit. Pro představu o čistotě látek jsou zkušenosti tohoto ústavu takové, že čistota pervitinu/speedu na českém trhu je okolo 80-95%, u kokainu je kvalita podstatně nižší, nejčastěji se setkali s čistotou okolo 50%, pouze raritou byly vzorky o čistotě k 70%. Podle jejich informací je kokain nejčastěji ředěný přípravky proti parazitům, ale obecně se opět nedá říci, zda pročištění acetonem zabere. Záleží na přesném chemickém složení příměsi. Co se týče toxicity po použití acetonu, opět těžko říct. Záleží na tom, zda a kolik by ho zůstalo ve směsi obsaženo a na citlivosti organismu. Obecně je jejich názor takový, že by se do čištění bez přesné znalosti obsažených látek nepouštěli, protože to nemusí přinést kýžený výsledek. Byl by tedy potřeba chemický rozbor vzorku. Ten je možné v Praze udělat po domluvě za určitých podmínek v Ústavu soudního lékařství a toxikologie, vzorek nejlépe přinést osobně a na místě uhradit poplatek za analýzu. Cena se pohybuje od 1800 Kč do několika tisíc, podle zvolené metody.

Co se týče informací z youtube a zahraničních webů, doporučujeme opatrnost, zkušenosti různých uživatelů nemusí být vždy přenositelné i pro dalšího člověka. Navíc je potřeba vzít v potaz, že ani po pročištění látky nemusí dojít k eliminaci všech rizik. Ve speedu či kokainu mohou nadále zůstat některé z nebezpečných příměsí, riziko může představovat také způsob aplikace, ale hlavně i "čistý" speed či kokain mají svá nezanedbatelná rizika. Proto je i tak potřeba stále myslet na zásady bezpečnějšího braní.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
29.5.2017

Pervitin, bušení srdce, zhoršené dýchání

Dobri den prosim o poradu kamaradaka si vzlal po prvi pervitin a tesko seji dejcha a busu ji srdicko muzte mi poradit dekuji

karel Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Karle,

naše poradna z kapacitních důvodů není schopná odpovídat obratem (standardně odpovídáme do 7 pracovních dnů, viz naše pravidla) a tak se k Vám moje odpověď bohužel dostane později, než by bylo třeba.

V obdobných případech se může vyplatit spíše konzultace s lékařem (anebo záchrannou službou). Faktem je, že "bušení srdce" nemusí hned představovat život ohrožující stav, může se jednat např. o reakci na stres a záchvat paniky, nicméně pokud by kamarádka např. měla nějakou srdeční vadu, tak by to mohlo být velmi na hraně. Pokud takové potíže nepřestávají nebo se stupňují, pak je na místě volat rychlou záchrannou službu (155).

Mám-li Vám nějak poradit alespoň "ex post", tak je do budoucna bezpečnější se (obzvláště) při výskytu takovýchto obtíží řídit jasnými signály těla a při takových reakcích s obdobnými látkami vůbec neexperimentovat.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
29.5.2017

Pervitin, tolerance

Dobrý den, rád bych se zeptal zda tolerance na pervitin i klesá a jak rychle, například pokud užiji během týdne 0,2g pervitinu za jak dlouho bude tolerance zase na nule?

? Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za dotaz. Ano, v případě dlouhodobějšího neužívání by tolerance na pervitin měla klesat. Bohužel Vám nejsem schopen dát jasnější odpovědět na otázku, "jak rychle" a "kdy zase budete na nule". Ve hře je množství vnitřních (individuální citlivost organismu - změny v neurofyziologii, odlišná metabolická aktivita atd.) i vnějších proměnných (frekvence užívání, síla a "kvalita" pervitinu), které zde jen tak nezohledním. V týmu navíc nemáme lékaře ani farmakologa, kterého ještě případně můžete zkusit oslovit (např. v některé z internetových online lékařských poraden).

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
28.5.2017

Pervitin, marihuana, krevní testy

Ahoj za jakou dobu prosím budu mít od perníku a trávy úplně čistou krev když to sviňstvo mě z užije 11let perník 18let tráva!?díky za odpověď

FireStorm79 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

bohužel se nedá přesněji určit doba, po kterou vydrží pervitin a marihuana v těle, ovlivňuje ji totiž mnoho faktorů (jaké množství a jak dlouho člověk užíval, kvalita látky a zároveň i to, jaký má tělo metabolismus atp.).

Je možné uvést, že se nejčastěji pro pervitin udává časové rozmezí okolo 1 - 3 dnů v krvi (v případě dlouhodobého užívání je bezpečnější dodržet horní hranici a klidně ji pro jistotu i o pár dnů posunout). U marihuany může jít v případě pravidelné konzumace až o cca 14 dnů (viz naše tabulka Testy na drogy).

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
28.5.2017

Přenos THC a nikotinu

Ahoj. Předem se omlouvám pokud tady odpověď na tuto otázku již je,ale nikde jsem jí nenašel. Má otázka zní,že pokud já sám nekouřím trávu ani cigarety,ale přátelé ano,zda je možný přenos thc či nikotinu prostřednictvím pití alkoholu či nealka,pokud pijeme ze stejné flašky? Dejme tomu že měl kuřák před chvilkou joint a a cigaretu a teď po něm piju z flašky,je možný přenos thc a nikotinu díky tomuto pití do mého organismu? Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den.

Mires Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

přenos THC a nikotinu při napití se z lahve po člověku, který před chvílí kouřil, je velmi nepravděpodobný. Množství ve slinách, které by mohlo ulpít na hrdlu lahve je tak minimální, že by se do Vašeho organismu mohlo dostat pouze stopové množství, které Vás nijak neovlivní ani nebude zjistitelné v testech.

Hypoteticky je možný spíše přenos pasivním kouřením, pokud byste s nimi byl v dobu kdy kouří, v malé, uzavřené, nevětrané místnosti a nadýchal byste se většího množství kouře.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
27.5.2017

Stanozolol

Dobry den, rad bych se zeptal, zda li je ze slin zjistitelny anabolicky steroid, napr: stanazolol apod. nebo jen z krve, moci. Jak dlouho je z kazdeho testu zjistitelny a da li se zjistit pokud Vas zastavi napriklad policie. Dekuji

Qwert Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz, ale v této poradně se zabýváme především nelegálními psychoaktivními látkami. Otázky ohledně Stanozololu jsou tak již mimo naše odborné zaměření. Doporučujeme zkusit se obrátit například přímo na nejbližší toxikologickou laboratoř (obvykle se nacházejí pod fakultními nemocnicemi).

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
25.5.2017

Marihuana, policejní test

Dobrý den, Při běžné policejní kontrole jsem byl podroben testu na drogy ze slin. Před testem jsem přiznal, že čtyři dny zpět jsem kouřil marihuanu, ale za volatn jsem sedl střízlivý. Test mi marihuanu neukázal, ale ukázal mi amfetaminy, které jsem v žádném případě neměl. Poprosil jsem strážníky aby mě vzali na vyšetření krve. Na to mi odpověděli, že mě stejně musejí vyzvat a v případě odmítnutí, by se na to pohlíželo jako na doznání se. V nemocnicipo mně ovšech chtěli i vzorek moči a argumentovali to tím, že bez něj se nikam nepohnem a v celé věci by mi to vážně uškodilo. Je toto správný postup? Následovala řada vizuálních vyšetřeni (chůze po čáře, sahání na špičku nosu apod.), které mi vyšly zcela v pořádku. Následně si strážníci vyžádali testovat krev na přítomnost canabisu i amfetaminu. Je toto správný postup? Chci vás dále poprosit ještě o jednu informaci. Cca tři týdny před tím než mě hlídka zastavila, tak jsem podstoupil zákrok u zubaře, kde jsem dostal tři běžné umrtnovací injekce a další dve, které vypadaly jako propiska.( píšu to tak, protože netuším co to bylo a vám by to mohlo snad pomoci). Ani jedna z těchto injekcí nezabrala a zubař se rozhodl vyplnit mi zub jakousi pastou, která mi zub v průběhu následujcích 10 dnech postupně zabila. Opakuji, že tento zákrok jsem podstoupil tři týdny před testovánim. Podotýkám, že v té době jsem na noc občas spolkl tabletu ibalginu. Je možné, že všechny tyhle aspekty mohly negativně ovlivnit výsledky testů ze slin i moči? Krev mi dosud známa není. Žádnou drogu jsem určitě neužil a neúčastnil jsem se ani žádné párty, kde by mi mohla být vhozena do pití. Předem děkuji za váš čas a následně budu informovat, jak celá věc postupuje dál.

Radek Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Radku,

děkujeme za Váš dotaz. Při pozitivním slinném testu je opravdu jedinou možností, jak dokázat, že nejste pod vlivem drog, podstoupení toxikologického vyšetření v nemocnici. Pokud toto vyšetření odmítnete, budete posuzován, jako byste byl pod vlivem. Je tedy rozhodně dobře, že jste na krev s policist jel. To, že si vyžádali test na amfetaminy i na THC se mi zdá v pořádku, neboť užití marihuany (byť před 4 dny) jste přiznal a amfetaminy Vám vyšly ve slinném testu. Odběr moči může být součástí standardního toxikologického vyšetření stejně jako chůze po čáře atd.

Co se týče marihuany, po čtyřech dnech by Vaše testy měly být rozhodně v pořádku. Dále se ptáte na amfetaminy a na možnou souvislost s lékem, který Vám podal Váš zubař. Slinné testy nejsou přílis spolehlivé a mohou ukazovat falešnou pozitivitu, navíc některé léky, zejména ty s obsahem pseudo-efedrinu, mohou v orientačním testu vyjít jako met/amfetamin. U běžného Ibalginu, který obsahuje pouze ibuprofen by k tomuto docházet nemělo, ale například Ibalgin grip obsahuje kromě ibuprofenu i fenyl-efedrin, který by ve slinném testu pozitivně reagovat mohl. V této poradně bohužel není přítomen lékař, který by Vám mohl podrobněji vysvětlit, které další konkrétní léky (zejména užívané při dentálních zákrocích) mohou způsobit pozitivní sliný test na amfetaminy. Informace o konkrétním léku, kterým jste měl vyplněn zub, Vám jistě podá Váš zubař. S názvem léku se můžete dále informovat přímo v některé z toxikologických laboratoří, které bývají součástí nemocnic. Předpokládám však, že pokud by lék, která Vám váš dentista podal, ovlivňoval schopnost řídit, Váš lékař by Vás o tom informoval.

Domnívám se tedy, že je velmi pravděpodobné, že se bude jednat spíše o falešnou pozitivitu a toxikologické vyšetření vše vysvětlí. Pokud Vás dále zajímá spíše právní aspekt chování policistů, doporučuji obrátit se na Právní poradnu A.N.O., která se specializuje na drogovou právní problematiku nebo na tuto poradnu, která se věnuje konkrétně postupu policie.

Hodně štěstí přeje poradna EXTC

 

 

skrýt odpověď ↑
25.5.2017

Stopex, jak působí?

Dobrý den,mám po těžkém polytraumatu.Beru denně rivotril,klozapin a metamizol večer 1(500mg).A k tomu odpoledne stopex 180mg.Působí stopex v této dávce analgeticky nebo anesteticky nebo je to placebo?Děkuji za odpověď.

Karel Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Karle,

děkujeme za oslovení naší poradny, ale Vaše otázka je již za hranicí našich odborných kompetencí (v týmu nefiguruje lékař). Napadá mne, že by Vám měli umět poradit např. v TÉTO online lékařské poradně zaměřené na interakce léčiv.

Děkujeme za pochopení. Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
25.5.2017

THC, testy, postup policie?

Dobrý den, dne 24.05.2017 jsem byl namátkově zadržen policií ČR a byl mi odebrán RP. Můj problém je takový, že jsem si dal v pondělí okolo 19:00 - 20:00 pár šluků z jointa. Následující den 24.05.2017 jsem s přítelkyní odjel okolo 21:30 na vyhlídku, kde jsme strávili 1 a 1/2 hodiny. Okolo 23:00 večer jsem odjížděl domů a jak jsem výše uvedl, byl jsem zastaven policií ČR. Podrobil jsem se drogovému testu, který vyšel prý pozitivně. Policista mi ani daný tester neukázal. Ráno jsem si byl zacvičit a zaběhat. Zkrátka jsem zkouřený nebyl a můj tester byl pozitivní. Byl jsem v lehkém šoku a nenapadlo mě, zeptat se policisty na to, jestli by mi tester na drogové látky ukázal. Kvůli tomu jsem také odmítl odběr krve. Protože z poučení pánů policistů to vyznělo tak, že pokud bude test pozitivní, bude to zapsáno v trestném rejstříku a pokud odmítnu odběr krve, bude se jednat jen o přestupek, nikoliv o trestní čin a v trestném rejstříku to nebude.Policista mi řekl, že se látka v krvi může uchytit až na několik týdnů, věděl jsem, že jsem si dal pár prásků v pondělí. Měl jsem strach, že by mi odběr krve vyšel pozitivní. Cítil jsem se úplně zmatený, byl jsem v šoku a nevěděl jsem, jak bych mohl jednat. Začal jsem nad tím tak uvažovat a hned bych odběr krve podstoupil. ****************************** Pozitivní orientační tester, který mi nebyl předložen před oči. Musel jsem ještě klečet, abych mohl pánům policistům koukat do očí, když mě zevnitř jejich policejního vozidla poučovali o mých právech. Nepřišlo mi to jako profesionální jednání :/. Chtěl bych se zeptat, zda -li se s tím ještě něco dá udělat, nebo se mám smířit s pokutou. Na všechny otázky rád upřímně odpovím

Jan Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

bohužel až toxikologický rozbor krve může prokázat množství neaktivních nebo aktivních metabolitů psychotropních látek a prokázat, zda řidič řídil nebo neřídil pod vlivem. Proto se vždy doporučuje absolvovat vyšetření krve po pozitivním orientačním testu, který může být nepřesný nebo falešně pozitivní. Bez testu z krzve můžete být rovnou posuzován tak, že jste řídil pod vlivem.

Postup policistů, který jste popsal, považujeme za nestandardní. Stejně tak informace, že pokud pojedete na krev bude to trestný čin a pokud ne, tak pouze přestupek, jsou zavádějící. Více o řízení pod vlivem si můžete přečíst v tomto článku. To, jak se můžete bránit a jak lze případně postupovat, můžete zjistit telefonicky nebo emailem v bezplatné drogové Právní poradně A.N.O., která se na podobné případy dlouhodobě specializuje. Zde také můžete zjistit, jaké můžete učinit právní kroky a zda by například ve Vašem případě pomohlo absolvovat rozbor krve zpětně, který si uhradíte.

S pokutou se často pojí odebrání ŘP a zákaz řízení, nejčastěji na dobu půl roku, odebrání bodů a nutnost absolvovat psychotesty pro jeho navrácení. Navíc hrozí opětovné kontrolování orientačními testy na přítomnost drog ze strany policie, jak už se jednou dostanete do systému. Je proto třeba dodržovat dostatečný odstup od kouření marihuany a řízením, v rozmezí alespoň 24 - 48 hodin.

Je nám líto, že jste se dostal do této situace.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
25.5.2017

...

Neobjevilo se to mezi dotazy,tak ještě jednou:Mám po těžkém polytraumatu rok a půl a na bolesti beru večer metamizol 500mg.Krom toho mám předepsaný rivotril a leponex...K tomu odpoledne stopex 180mg denně-myslíte,že v této dávce působí analgeticky nebo anesteticky ,nebo je to jen placebo?

Karel Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

platí informace z naší předešlé odpovědi a doporučení přímého oslovení online poradny "Znám své léky" na TOMTO odkaze.

Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
25.5.2017

Marihuana a početí dítěte

Dobrý den, jsem moc ráda že sem po dlouhém hledání našla tyto stránky. Přečetla jsem zde spousty dotazů a spousty moc pěkných odpovědí. Proto píšu také. Můj dotaz směřuje k tématu (drogy a těhotenství, plánované dítě) Kouřím trávu cca 7 let denně ve větším množství ale poslední 2 roky pravidelně 1x denně vždy před spaním. S přítelem plánujeme miminko, co v nejbližší době. Přestat kouřit marihuanu je opravdu těžké (Miluji chut i stav). Ale při pomyšlení na dítě které chci mít jsem se ze dne na den všeho zbavila, je to jen týden co nekouřím (musím znovu podotknout že je to opravdu těžké ale dá se to vydržet!!! ). V životě sem nikdy žádnou tvrdší drogu nezkusila, pouze marihuanu a tabák což za drogu nepovažuji. Moc mě trápí představa že bych mohla Já jako budoucí matka dítě ohrozit, že by bylo poškozené (nevím za jak dlouho zcela zmizí THC z těla) A kdy by jsme se mohli snažit o početí dítěte bez možného rizika. Předem děkuji za Vaši odpoveď .... niky

niky Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

velmi nás těší, že ve Vás předešlé odpovědi vzbuzují důvěru se na naši poradnu také obrátit s dotazem, za který děkujeme.

Oceňujeme, že berete plánované rodičovství zodpovědně a dokázala jste po 7 letech kouření trávy přestat ze dne na den. Pokud by Vás zajímaly tipy a rady ohledně abstinence od kouření marihuany můžete se podívat na TUTO stránku.

Po ukončení pravidelného kouření zmizí stopy THC z těla přibližně do 30 dnů (déle se drží pouze ve vlasech). Aktivní metabolity marihuany jsou v těle maximálně v rámci několika dnů od posledního užití. Jako bezpečnou dobu detoxifikace organismu od psychoaktivních látek před početím, lze považovat 2 týdny a déle. Poté by mělo být početí v tomto směru bez rizika.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑

zobrazeno: 1-25 z 5768 → stránka: 12