Vyhledávání a filtrování dotazů

Již zopovězené dotazy poradny:

Filtrovat dle tématu:

Dle typu drogy:

Hledaný výraz:

Nalezené záznamy pro výraz Extáze, míra poškození, odstup, dojezdy :

zobrazeno: 1-25 z 751 → stránka: 12

30.11.2015

Extáze, míra poškození, odstup, dojezdy

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jak je pro tělo škodlivá extáze. Když si vezmou dvě tablety do roka, poškodí mně to nějak organismus? Do roka si vezmu tak 4x půlku tablety. Jaká by měla být mezi tím délka odstupu? A ještě proč po ní nemám ty dojezdy jako ostatní uživatelé? Prostě jsem maximálně jenom unavený - ale to je tím, že v noci nespím a když se vyspím tak jsem úplně OK.

zájemce Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za Vaše dotazy. Oceňuji, že přemýšlíte o míře rizik v případě experimentování s extází a snažíte se o jejich snížení.

Co se týče Vašich otázek, tak kompletní údaje o rizikovosti extáze pro organismus najdete např. v tomto textu. Je samozřejmě nutné rozlišovat mezi ojedinělým a frekventovaným užíváním, které ve finále silně zvyšuje nebezpečí některých nepříjemných efektů a následků pro tělo a mysl.

I v případě občasného užívání, které popisujete je třeba vzít v úvahu možné negativní dopady (viz text výše - "Pozorované a systémové účinky MDMA"), jejichž intenzita a hloubka se mohou značně lišit v závislosti na mnoha faktorech. Jedná se především o sílu užité látky (v případě MDMA je, jak známo, nemalé riziko užití tzv. fake tablet nebo mixu více syntetických látek, které mohou mít mnohem rizikovější profil), dávkování, individuální citlivost organismu vůči MDMA a obdobným látkám, celkový zdravotní stav (a zejména funkce oběhové a nervové soustavy) a tzv. set, setting. Konkrétnější riziko pro Váš organismus Vám tedy vzhledem k nedostatku objektivních informací bohužel nesdělím. Mám-li ale ještě jednou shrnout několik základních zásad z kategorie Harm Reduction, tak je kromě vyhnutí se takovému experimentu rozumné užít co nejmenší množství (např. onu 1/2), dodržovat delší časové rozestupy mezi experimenty, nikdy nekombinovat MDMA s jinými látkami (včetně alkoholu, ani mezi sebou) a mít poblíž někoho, kdo by mohl případně přivolat pomoc (další tipy v tomto článku). Co se týče konkrétní délky odstupu, tak je doporučována několikaměsíční (alespoň cca 1 - 2 měsíční) pauza mezi konzumací.

Ohledně dojezdů Vám mohu napsat, že stejně tak jako intenzita ovlivnění psychiky a zdraví vlivem účinku dané substance je i síla dojezdu častokrát velice individuální. Obvykle jsou ve hře tytéž faktory, které jsem pojmenoval výše. Je také vždy otázkou, zdali jsou "méně problémové" dojezdy oproti ostatním lidem do budoucna vlastně bezpečnější anebo spíš naopak - ve smyslu nižších obav, snížené sebekontroly a následně rizikovějšího chování.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
4.2.2016

Zmírnění poškození šňupáním; vliv pervitinu, extáze

Dobrý den, mám takový několik dotazů. Již nějakou dobu se zabývám problematikou drog a již jsem i některé zkusil. Někdy ze zvědavosti, jindy spíše účelově/rekreačně. Nikdy to nebylo tak, že by mě do toho někdo natlačil. Ale i přesto, že jsem se snažil o maximální snížení rizik, některé informace se mi nepodařilo dohledat/ověřit. Chci se tedy zeptat - pokud se např.pervitin užije intranazální aplikací, pomůže po určité chvíli(nevím jaké) výplach nosu, aby nedošlo k výraznému poškození nosní přepážky? A další dotaz - pouze teoreticky - pokud zdravý člověk užívá víceméně čistý pervitin nebo třeba MDMA s pauzami např. 2 týdny, neužívá v extrémně velkém množství, přijímá dost tekutin a snaží se o přísun vitamínů, jednoduše celkovou regeneraci svého těla, jsou tyto látky natolik strašlivé, že si své tělo zničí? Teď nemluvím o psychickém zdraví, i když si myslím, že pokud je látka kvalitní, i na to to nemusí mít nějak extrémní dopad. V podstatě všechny články mám přečtené, takže bych byl rád za nějakou konkrétní a ne jen obecnou odpověď. Děkuji :)

zvědavec Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

pokusím se o co nejkonkrétnější odpověď, jen je potřeba počítat s tím, že základní fakta ohledně drog lze brát jako obecně platná, ale zároveň mohou pro každého člověka představovat jinou, individuální míru rizika, například v souvislosti s jeho aktuálním tělesným i psychickým zdravím, genetickými předpoklady a podobně.

Oceňuji, že přemýšlíte právě tím směrem, jak rizika co nejvíce snížit. Pro užití nosem existují jisté tipy pro bezpečnější užití. Co se týče výplachu nosu, podle zkušeností uživatelů může zvlhčení nosní sliznice, cca po 10 minutách, pomoci zmírnit bezprostřední podráždění po užití. Dá se použít solný roztok anebo vlažná voda z kohoutku. Kromě toho platí, že čím jemnější prášek, tím menší poškození sliznice. Někteří uživatelé také místo prášku vstřikují rovnou roztok s drogou. Na druhou stranu je potřeba říct, že při častém užívání nosem i při dodržování podobných zásad poškození nosní sliznice i přepážky stále hrozí. Pak už je řešením minimálně přestávka od intranasálního užívání.

Ohledně Vašeho druhého dotazu, zjednodušeně se dá říct, že čím čistší látka, tím nižší riziko potíží, ovšem pouze těch potíží, které by souvisely s nežádoucími příměsemi v pervitinu či MDMA. I pokud bychom předpokládali čistý metamfetamin (pervitin) a čisté MDMA, stále existují dlouhodobá rizika při užívání. Těžko říct, jak moc strašlivé budou, to opravdu záleží na tom, jak často a jak velké množství člověk látku bude užívat. Dva týdny bych přitom považovala za poměrně krátký odstup k tomu, aby látky nezanechaly žádný vliv jak na těle, tak na psychice. Hranicí může být minimálně 1 měsíc (ani v tomto případě ale není možné se vyvarovat některým nebezpečím pramenícím z tzv. akutní intoxikace). Bývá také časté, že uživatelé nezůstanou u frekvence jednou za 2 týdny, protože obě látky způsobují psychickou závislost, obzláště pervitin silnou. Máte pravdu, že užívání malého množství a péče o tělo (tekutiny, vitamíny apod.) pomáhají mírnit negativní účinky, ale nejsou všespásné a nezaručují, že člověk vyvázne bez úhony.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
7.1.2018

Extáze a poškození oka

Dobrý den, minulý týden jsem si vzala půlku tablety extáze. Stav mi naskočil asi za 45 minut. Hodinu, až 2 hodiny poté, mi zarudlo jedno oko, bylo zmenšené, vypadalo jakoby skoro z něj tekla krev, ale bylo pouze hodně zarudlé a bolelo to. Může to mít souvislost s tím, jak se zornice po užití extáze zvětší, což znamená zátěž na oko, anebo čím to mohlo být způsobeno? Vypadalo to docela dost strašidelně, jakoby se to oko ani nemohlo pořádně pohnout a nebylo funkční, ale viděla jsem normálně, jen jsem cítila tu bolest. Snažila jsem se uklidnit, abych si nevyvolala nějaké špatné pocity, lehla jsem a snažila se odpočívat, po nějaké době se to pomalu zlepšovalo a když jsem se ráno vzbudila, bylo už oko normální. Děkuji za odpověď.

Mm Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den.

Děkujeme za Váš dotaz. Zvětšení zornice po užití extáze by nemělo vést k jejímu poškození. Težko odhadovat, co mohlo být skutečnou příčinou zarudnutí oka, souvislost s extází může být klidně jen náhoda. Pokud by se to však opakovalo, bude dobré, když navštívíte Vašeho lékaře.

Chválím také to, že jste v takové situaci dokázala zachovat rozvahu a uklidnit se. Panikařit v takovou chvíli pod vlivem extáze, by mohlo vše jen zhoršit.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
29.6.2016

Extáze a dojezdy

Dobry den, vzala jsem si poprve extazi prvni pulku a pul hodiny po te druhou pulku takze vlastne celou tabletku. Navic jsem v sobe mela alkohol. Uz 4 dny mam dojezdy ale hrozne nemuzu usinat mam pocit uduseni nemuzu dychat a mota se mi hlava nemuzu byt doma sama a na nic se nesoustredim mam strach ze smrti kdyz si to predstavim hrozne mi bije srdce a mam pocit na odpadnuti znami mi rikaji ze to mam v hlave ale jak to mam s tama dostat to uz mi nikdo nerekne. Myslite ze by mi pomohlo zazadat u dojlora o nejake leky na uklidneni? Mam doma lexaurin ale bojim se ze to mam porad v sobe tu drogu a se smichanim prasku na uklidneni by se mi mohlo neco stat prosim pomoc moc dekuju

Andrea Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,Andreo,

mrzí mě, že k Vám odpověď nedorazí dostatečně rychle, ale není v možnostech naší poradny odpovídat obratem. Pokud je Vám v době, kdy Vám tato odpověď přijde, stále ještě zle, jak píšete, je na místě lékaře určitě vyhledat. Už i ty 4 dny jsou poměrně dlouhá doba na to, aby v takové intenzitě trval "dojezd". Také po 4 dnech už by extáze neměla ovlivnit léky, které byste si případně vzala potom. Vše je ale samozřejmě na zvážení lékaře, který by Vám léky předepsal, jestli jsou ve Vaší situaci vhodné. V této poradně bohužel lékaře nemáme.

Ať je Vám brzy lépe,

poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
4.5.2016

Nedostatky poradny, pravdivé informace, marihuana, extáze

Dobrý den. Nedá mi to a musím poukázat na jeden velký nedostatek jinak vcelku pěkné poradny. Proč vkládáte klamavé informace ohledně užívání rekreačních drog ? Myslím tím např marihuanu a extázi. Často tady čtu jak poukazujete na to že extáze způsobuje poruchy paměti a motorických funkcí, když to bylo sakra už dávno vyvráceno. To nevíte že jediné riziko u extáze je přehrátí organismu ke kterému nedojde ve 100% případů, pokud se dodržují základní ´´pravidla´´ ? Jedině když dotyčná osoba zanedbává pitný režim, nebo je nějakým způsobem predisponována. Dále to samé s marihuaou. Setkal jsem se zde několikrát s tvrzením že marihuuana poškozuje krátkodobou paměť, ale to také není pravda. Marihuana sice při dlouhodobém užívání poškozuje krátkodobou paměť, ale vše se po jejím vysazení dává do normálu. Nebylo by lepší dávat lidem kteří žádají o radu pravdivé informace a né je strašit trvalým poškozením mozku ? Čtu zde jen odpovědi typu TĚŽKO ŘÍCT CO VÁM JE. Vím že to je riskantní určovat takhle diagnozu, ale u těchto rekreačních drog to lze, protože je již známo že nezpůsobují dlouhodobé poškození mozku. Takže všechny odpovědi na tohle by měli znít DOPLŇUJTE VITAMÍNY,MINERÁLY A ČASEM TO PŘEJDE. Zatím by to zde platilo u všech psychických problémů s těmito drogami které jsem zde prošel (skoro všechny jsem prošel). Výjimkou by bylo když si zde uživatel stěžoval že všechno vidí za sklem. Tam by se mohlo jednat o tzv depersonalizaci která může být dlouhodobá (v souvislosti se stimulanty nebývá, to je jen malé procento). Potom by to samozřejmě neplatilo u uživatelů s psychickými poruchami jako schyzofrenie atd, a také u uživatelů které mají nějaké psych.nemoci v rodině (hrozí že drogy budou fungovat jako spouštěč). Nebuďte prosím 100 let za opicema a řekněte pravdu že tyto drogy jsou absolutně neškodné když se to s nima nepřehání nebo nevzniká psychická zavislost. Byl bych fakt moc rád kdyby alespoň ´´odborníci´´ říkali ryzí pravdu a to že MARIHUANA A EXTÁZE JE NEŠKODNÁ.Děkuji. PS: U těchto drog doporučuji užívat maximálně jednou za měsíc. Pak nebude problém ani psychická závislost. Samozřejmě pokud budou nějaké vedlejší účinky na zdravém jedinci bez psych.onemocnění nebo bez predispozic k psych.onemocněním tak na 100% časem odezní, ale když budete mít tyto špatné zkušenosti tak neužívat vůbec, protože se vám mohou vracet ve vyšší intenzitě po každé dávce. Nezapomenu dodat že s drogama se musí jednat rozumně, a užívat jen občas :)Do závislosti se spadne hned :)

hujikkk Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za Váš pohled na problematiku a oceňuji, že jste pročetl náš web a podrobil ho kritickému zkoumání. V této poradně není úplně prostor pro diskuzi, kterou by si toto téma zasloužilo, ale pokusím se alespoň stručně shrnout, jak k němu přistupujeme a z čeho vycházíme.

Stojíme si za tím, že je naším cílem poskytovat pravdivé informace, které vychází jak z odborných výzkumů, tak ze zkušeností samotných uživatelů psychoaktivních látek. A právě na základě toho nelze s jistotou tvrdit, že extáze a marihuana jsou neškodné. Zároveň zde ani zdaleka netvrdíme, že každému uživateli těchto látek se přihodí nějaká trvalá poškození.

Ano, často odpovídáme, že těžko říct, co konkrétně člověku je. S velkou pravděpodobností mohou potíže nastalé po užití marihuany či extáze samy odeznít, což se také v našich odpovědích objevuje. Určitě platí, čím větší pauzy mezi užitím člověk dodržuje a čím víc se snaží podpořit tělo v regeneraci, tím lépe. A samozřejmě po špatných zkušenostech lépe neužívat vůbec.

Na druhou stranu internetová poradna nikdy nenahradí osobní kontakt třeba s lékařem či psychologem a psychiatrem a nedokáže zahrnout velké množství proměnných, které mohou hrát roli. Nelze tedy vyloučit, že potíže přetrvají nebo se rozvinou dál. Některé proměnné popisujete i Vy sám - potíže mohou nastat u lidí s psychickým onemocněním či s předpoklady k němu. Dalším rizikovým faktorem je nejasný obsah momentálně dostupných drog, nejen co se týče množství drogy, ale také příměsí. A pak je tu celá řada individuálních charakteristik jako momentální zdravotní stav (i psychický), kontext životní situace člověka a tak dále.

Pak už je na místě bavit se o tom, jak vůbec hodnotit, zda jsou drogy „neškodné". Zda jsou neškodné z hlediska akutního ohrožení života. Zda z hlediska dlouhodobých zdravotních problémů. Zda z hlediska toho, jak mohou zasáhnout do života člověka.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
2.2.2017

MDMA, nepříjemné pocity, dojezdy

Dobrý den,prosím o radu v souvislosti s užíváním extáze. Je mi 21 let a extázi užívám v průměru 2-3x za měsíc. A muj dotaz zní jaké je potřeba doplnit vitamíny nebo minerály po užití již zminované drogy. Vždy po dlouhé noci se ráno cítím neskutečně unavená a to pak pocelý den,nemám sílu,mám nechut k jídlu,někdy brnění končetin a závratě. Proto se ptám zda se dá těmto nepříjemným pocitům alespon trochu zabránit nebo je zmírnit. Děkuji za odpověd.

Lucul Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Co se týče zmírnění nepříjemných pocitů aka "dojezdů" a doporučení "jak na ně". Zaručený recept neexistuje. Dojezdy a nežádoucí stavy po užití k psychoaktivním látkám patří a k MDMA obzvlášť. Jedná se o přirozenou odpověď organismu (viz např. TATO prezentace), které si žádá regeneraci a trochu klidu.

Doplňováním vitamínů (nejlépe v přírodní formě) a minerálů (pití minerálních vod) v průběhu párty, fyzickým nepřepínáním, užíváním menšího množství a nekombinováním s alkoholem (a jinými látkami) je možné dopady spojené s konzumací extáze pouze lehce zmírnit (více viz např. tento náš článek na dané téma). Z důvodů minimalizace rizik (a dopadů) se zároveň doporučuje (hned po vyhnutí se syntetickým drogám) dodržovat co možná nejdelší časové pauzy  mezi užitím a to alespoň v intervalu 1 - 2 měsíců.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
22.10.2013

Extáze a vliv na paměť

Dobrý den, mám dotaz ohledně působení extáze na lidskou paměť. Jsem pravidelným uživatelem už asi 9 měsíců, v průměru 1tabl/2tydny. Našel jsem si pár článků zabývajících se tímhle tématem, jenže byly nic neříkající, neboť nebylo uvedeno, jak moc bych musel svůj mozek působením drogy vystavit, abych si mozek natrvalo poškodil. Také by mě zajimalo, o jak moc je škodlivejší pro mozek než třeba tvrdý alkohol, protože všeho, čeho je moc, je škodlivé a přijde mi, že je tohle téma hodně nadsazené. Předem děkuji za odpověď.

Kosmos Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

pokud jde o čistou MDMA, tak by se mělo jednat oproti jiným drogám (včetně alkoholu) o vcelku bezpečnou drogu. Alespoň co se týče působení na kognitivní schopnosti a nevratná neurologická poškození. Např. studie rekreačních uživatelů MDMA, kteří za svůj život zkonzumovali v průměru 270 tablet extáze, neprokázala žádné rozdíly v kognitivní výkonnosti oproti kontrolní skupině, která extázi neužívala.

Na tomto místě je ale nutné zmínit, že hlavní rizika spojená s MDMA spočívají hlavně v její kombinaci s jinými psychoaktivními látkami včetně léků (zejména antidepresiva) a alkoholu, kdy např. hrozí serotoninový syndrom. Dalším riziky je pak zvýšený fyzický výkon a absence tekutin během užívání extáze na parties. V poslední době je to také velké množství fake tablet extáze, které kromě MDMA obsahují i jiné látky nebo je jimi MDMA nahrazena zcela. Některé z těchto látek nejsou ani dostatečně prozkoumány a proto je těžké odhadnout jejich vliv na poškození různých psychických funkcí včetně paměti.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
12.8.2014

Extáze, vysoký krevní tlak?

Dobrý den, chci se zeptat, jestli může užití jedné tablety extáze poprvé v životě způsobit vysoký krevní tlak popřípadě jiné kardiovaskulární problémy i v případě po době užití 2 měsíce? Děkuji, L.

Lucky Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

změny v krevním tlaku jsou při užití extáze celkem obvyklé. Většinou se tak ale děje jen krátkodobě, během intoxikace a vše poměrně rychle odeznívá. Pouze v extrémních případech by teoreticky mohlo dojít k tzv. hypertenzní krizi, což je akutní stav spojený s náhlým zvýšením tlaku krve, při kterém hrozí poškození cílových orgánů. Tím bych Vás ale nechtěl strašit.

Obecně řečeno, pravděpodobnost, že by jedno užití extáze přímo zapříčinilo kardiovaskulární problémy a dlouhodobě (třeba i 2 měsíce po užití) způsobilo vysoký krevní tlak, je velmi malá. Riziko se ovšem zvyšuje s nedodržením obecných zásad harm reduction (viz body 1 - 6 v rámci TOHOTO odkazu), zejména s nedostatečným pitným režimem. 

Pokud by se krevní tlak a potíže nelepšily, tak je lepší raději nic neriskovat a navštívit obvodního lékaře, který vše vyhodnotí a doporučí další postup.

Zdraví poradna Extc

skrýt odpověď ↑
10.11.2014

Extáze, bezpečné řízení

Po uziti extaze,po jake dobe mohu bezpecne ridit ?

borek Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

je otázkou, zda-li se ptáte na bezpečné řízení v kontextu negativity policejních drogových testů anebo zpomalené či změněné reakce organismu po jejím požití. Na druhou stranu, časy, které uvedu níže de facto platí pro obojí...

Doba zjistitelnosti extáze je ovlivněna celou řadou faktorů, proto není snadné dobrat se k zcela spolehlivým časovým údajům. Vše ovlivňují proměnné typu: síla MDMA a její koncentrace ve vzorku, rychlost metabolismu uživatele, věk, váha, předešlá frekvence užívání atp. Současně bývá určující také např. to, co se vlastně v tabletě "extáze" nachází za látku či kombinaci látek (obvykle se nejedná pouze o MDMA).

Jedná-li se ale o extázi, tak se doba detekce pohybuje okolo 1 - 3 dnů ve slinách a krvi, což jsou zároveň hlavní údaje, které jsou v případě řízení motorového vozidla určující a to nejen z hlediska pozitivity/negativity policejních testů, ale také bezpečnějšího řízení. Nutno dodat, že "míra bezpečnosti řízení" se logicky zvyšuje zejména s dodržením horní hranice uvedeného rozmezí.

Zdraví poradna Extc

skrýt odpověď ↑
5.7.2015

Extáze a deprese

Dobrý den,měla bych takový dotaz.Jak se mám vyhnout depresím po extázi? Asi před 3 měsíci jsem užila tabletu a půl extáze na jedný pařbě. Bylo to skvělý ,užasný stav ale asi po 5 dnech po užití jsem ve škole dostala extrémní třes do těla,uzkost deprese. Vůbec nevím proč se to stalo. Trvalo to ještě pár dní.Ale dlouho mi trvalo než jsem se dostala do svého bežného stavu.Měla jsem pocit, že život nemá smysl. Ještě bych ráda zmínila že před užitím mi zemřel otec a chtěli mě vyhodit ze školy. je možné aby momentální nálada ovlivnila stav? Také jsem měla před užitím extáze marihuanu asi týden před.Mohlo to to taky celkový stav ovlivnit? Protože po marihuaně jsem vždycky měla krásný stav ale když zemřel otec a dala jsem si pocitovala jsem stejnou uzkost jako po dojezdu po extázi( deprese). Ale ted je mi už dobře. A extázi bych si chtěla dát znovu. Jak bych to celé mohla ovlivnit ? abych deprese už neměla? Je ted léto a chci pořádně zapařit , ale kdybych dostala ty deprese tak bych určitě nemohla nic dělat ani chodit do práce. Děkuji předem za odpověd. Nikol

Nikola Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Nikol,

díky, že jste se obrátila na naši poradnu. Půjdu přímo k Vaší první otázce. Deprese či obecně dojezd po extázi nelze nijak zázračně ovlivnit. Jedná se o přirozenou reakci těla a nervové soustavy, jejíž neurochemická rovnováha byla působením extáze ovlivněna. Pro objasnění mohu využít metaforu "po vrcholu (a euforickém stavu) nastává pád (deprese)" a  zjednodušenou prezentaci o vlivu psychoaktivních látek na mozek člověka.

Nutno dodat, že intenzita či hloubka propadu psychiky po užití MDMA (extáze) se obvykle liší v závislosti na mnoha vnitřních či vnějších faktorech. Jedná se o:

- dávkování, sílu užití látky (v případě MDMA je navíc vysoké riziko tzv. fake tablet nebo mixu více syntetických látek),
- kombinování s jinými drogami (současné užití alkoholu, THC a jiných látek představuje velké riziko také pro dojezd)
- individuální citlivost CNS,
- set, setting

K druhé otázce Vám mohu napsat, že stav "pod vlivem" i následné další duševní rozpoložení na dojezdu mohou více či méně ovlivnit také nepříznivé životní události, kterými si v poslední době procházíte. Platí jedno ze základních pravidel harm reduction, které hovoří o důležitosti reflektování tzv. setu a settingu před plánovaným užitím, jakožto prevenci proti bad tripu a dalším psychickým problémům.

Z těchto důvodů bych Vás chtěl závěrem mé odpovědi podpořit k maximální opatrnosti a zdůraznit to podstané:

- na zmírnění deprese (a obecně dojezdu) po extázi neexistuje žádný zaručený recept, zbavit se úplně dojezdů je možné jen abstinencí,
- základní strategií je odpočinek a klid (dostatek spánku), doplňování vitamínů a např. také pití uklidňujících bylinkových čajů (meduňkový atd.),
- pomoci může blízkost důvěryhodného člověka,
- dojezdy je možné mírně zmírnit již při samotném braní. Základem je pravidelné doplňovávní tekutin a živin, fyzicky se nepřepínat a užívat spíše méně než více.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
11.5.2016

Extáze a nevolnost

Dobrý den, před 4 dny jsem měl 2 pilulky extáze s časovým odsunem 8 hodin. Bylo to mé první užití této drogy a už cítím 4 dny jakous nevolnost a špatně se mi spí. Chtěl bych se zeptat na vysvětlení tohoto stavu a rady jak urychlit proces nabytího svého 100% stavu. Předem děkuji

Mirek Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Mirku,

děkujeme za oslovení naší poradny.

Po odeznění účinků extáze (anebo psychoaktivních látek, které by za ní mohly být vydávány, viz např. tento náš odkaz) se někdy může dostavit nevolnost, únava a další více či méně nepříjemné psychické či somatické stavy. Rizika delších vedlejších účinků se navíc mohou zvyšovat při užití více tablet (i přes několikahodinový časový odstup). Viz tento článek týkající se harm reduction přístupu v případě experimentování s drogami.

Co se Vaší otázky týče. Je složité celý proces nějak podrobněji vysvětlit, jelikož experimentování s danými látkami může na každého působit individuálně a roli zde může sehrát celá řada faktorů - užité množství, citlivost k dané substanci, obsah látek v extázi, momentální psychické a zdravotní nastavení člověka atd. Nepříjemné stavy a jejich dozvuky je ale většinou možné charakterizovat slovem "dojezd", kdy se tělo (a mozek) postupně regenerují ze zvýšeného výkonu a náhlého výdeje některých neuropřenašečů po užití. Více si můžete přečíst např. ZDE.

Celý proces "navrácení se zpět do optimálního stavu" obvykle není možné nějak významněji urychlit Je doporučováno dopřát tělu dostatečný odpočinek, nezatěžovat jej dalšími toxickými látkami, věnovat dostatek času spánku, jíst spíše lehčí stravu a např. pít detoxifikační čaje.

Pokud by Vámi uvedené komplikace snad neustupovaly (anebo se zhoršovaly) do doby, kdy k Vám dorazí moje odpověď, tak by bylo bezpečnější vše probrat již přímo s odborníkem (např. praktickým lékařem).

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
21.5.2017

Extáze, deprese, nic mě nebaví

Dobry den prosim vas o radu. Vykendove uzivam extazi uz asi 4 roky tak jednou za dva mesice. Minuly rok jsem na festivalu uzil 2 tablety asi hodinu po sobe. Mel sem halucinace, velmi neprijemny stav byl sem malatny nemohl se kontrolovat a chvilemi jsem nevedel co je realita a co halucinace.. jeste asi tyden po akci jsem mel rozostrene videni problemy se spanim atd.. jde mi o to ze od te doby pri uziti extaze nebo mdma nemuzu dostat zpet ty stavy co drive. Rekl bych ze mam potom jen deprese nechci byt mezi lidmi nic me nebavi. Myslite ze jsem si nejak poskodil mozek nebo mam jen treba vycerpany dopamin?

David Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Davide,

děkujeme za oslovení naší poradny. Není tak úplně snadné odpovědět na Vaši otázku, jelikož jsou účinky a dopady užití psychoaktivních látek vždy velmi individuální a vše bývá ovlivněno množstvím faktorů (např. citlivostí nervové soustavy vůči užití MDMA či jiných syntetických látek, které domnělá extáze mohla obsahovat atp.). Pouze obecně Vám mohu napsat, že je pravděpodobnost poškození nervové soustavy a mozku nízká (i když je neurotoxicita řadu let diskutována, viz např. tento text).

Dojde-li k nadměrnému užití a tzv. bad tripu, tak ruku v ruce s vychýlením přirozené rovnováhy složitých neuromediátorových systému v mozku (serotonergní, dopaminergní aj.) do hry mohou vstupovat také tzv. psychosomatické symptomy, kdy se psychické problémy (třeba i nenápadné či zdánlivě zcela skryté) najednou projeví a mohou být nadále vlivné. Každé další užití pak může navracet zpět do obdobného "duševního modu" a co je horší, může být zároveň hypotetickým rizikem pro dlouhodobější negativní ovlivnění nálady, viz např. TENTO text.

V rámci přístupu harm reduction (snižování rizik) se v takových chvílích obvykle doporučuje vyhýbání se (co možná nejdéle) experimentování s danými substancemi a práce na sobě ve smyslu nalezení něčeho, co člověka dlouhodobě baví (např. příjemné fyzické aktivity) a co může posilovat mozek a jeho zdravou funkci (viz TENTO odkaz).

Je samozřejmě jen na Vás, jakým směrem se vydáte.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
9.8.2017

Extáze a činnost srdce, mozku

Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli je možné na kardiologickém vyšetření, či na jiném např. CT, zjistit že jsem někdy užívala drogy, přesněji extáze( je ale určitě možné že obsahovaly i jiné substance) brala jsem je půl roku pravidelně, teď už jen zřídka jen pro pobavení na párty. Je možné že mi trvale poškodily činnost srdce? Nebo činnost mého mozku?

Extasy Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

v rámci vyšetření, který uvádíte, není možné přímo zjistit, že jste někdy užívala drogy. Extáze může být toxická pro játra a spekuluje se o míře toxicity pro nervový systém. Má také velký vliv na kardiovaskulární systém, jelikož způsobuje změny v krevním tlaku, srdečním rytmu a podobně a uživatelům tak hrozí riziko komplikací v této oblasti.

Tyto změny však při vyšetření obvykle nelze spojit přímo s extází. Ani to neznamená, že vždy musí dojít k nějakému trvalému poškození. U každého člověka to může být jinak, záleží na vrozených předpokladech či zdravotním stavu včetně psychiky. Různí se i výstupy různých studií.

Především dlouhodobé a časté užívání extáze může činnost mozku a hlavně psychiku ovlivnit, ne však nutně poškodit či ovlivnit nenávratně. Mezi nepříjemné psychické následky extáze patří nespavost i únava, nesoustředěnost, psychotické epizody, záchvaty paniky, deprese a podobně. To už byste ale nejspíš touto dobou pociťovala na sobě sama i bez vyšetření.

Na Vaši otázku, jestli Vám extáze mohla trvale poškodit činnost srdce nebo mozku, tedy nedokážu jednoznačně odpovědět. Každopádně je dobré být v osobním kontaktu s lékařem, který Váš zdravotní stav v případě podezření na nějaké potíže může posoudit, kontrolovat a provést případná vyšetření.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
7.12.2017

Extáze po dobrání antibiotik

Dobrý den, chci se zeptat, užívám antibiotika Ofloxin dnes naposledy a přesně za týden jedu na akci a chci užít extázi bude v mém těle stále něco z antibiotik co by mi po použití extáze mohlo ublížit ?

Ala Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

antibiotika a extáze by se opravdu neměly kombinovat, ani užívat samotnou extázi, pokud nejste psychicky a fyzicky zcela fit. Je proto dobře, že se ptáte a zjišťujete potřebné informace. Týdenní odstup by měl být dostatečný pro to, aby v těle již antibiotika nebyla a nehrozily žádné akutní potíže, nicméně z hlediska zdraví samozřejmě platí, čím déle, tím lépe. Týden po dobrání antibiotik může být tělo ještě oslabené, je to přeci jen zásah do fungování organismu, který vyžaduje také nějaký čas na regeneraci. Pokud se i přesto rozhodnete extázi užít, bylo by dobré dodržet pravidla harm reduction, dát si nejprve raději méně, pít adekvátní množství nealkoholických nápojů (ani moc, ani málo) a být mezi lidmi a v prostředí, kde se cítíte dobře.

Zdraví poradna EXTC

 

skrýt odpověď ↑
11.1.2018

Marihuana, extáze, těhotenství

Dobry den, nedavno jsme s pritelem zjistili ze jsem tehotna. Je to nejak cca 5-6.den po oplodneni... behem tohoto tydne jsme ale meli party a ja si vzala 2 pilule extaze a mela brko...Chtela jsem se zeptat zda jsem nejak neohrozila plod.

Jessica016 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za důvěru. Takto na dálku přes internet (a jakožto nelékaři) Vám mohu odpovědět pouze obecněji a to v tom smyslu, že pokud jste o svém těhotenství nevěděla a užila jednorázově MDMA a marihuanu, tak by to na vývoj plodu nemělo mít nikterak zásadní dopad. Rodí se přece jen zdravé děti i po rizikovějším přístupu k psychoaktivním substancím.

Pokud už víte, že jste těhotná, tak je především do budoucna důležité se užití extáze/marihuany a jakýchkoli dalších psychoaktivních látek zcela vyhnout. Všechny tyto substance zvyšují riziko poškození plodu zvláště jsou-li užívány pravidelněji a ve větším množství, přičemž nejrizikovějším obdobím pro plod bývá první trimestr.

V nynější situaci bude fajn, když budete postupovat podle standardních pokynů Vašeho gynekologa. A na závěr bych Vás chtěl zároveň podpořit, abyste ho oslovila i v případě potřeby detailnějších informací.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
21.5.2009

Cena extáze

kolik stoji extaze? dekuji za odpoved

honza Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Ahoj Honzo cena extáze se podle našich informací pohybuje nejčastěji od 150 – 250 Kč. Vzhledem k ilegální povaze obchodu se však můžete setkat s cenou jakoukoliv. Mějte na paměti, že cena extáze zdaleka nesouvisí s jejím obsahem. Ten může být mnohdy odlišný, co do kvantity i kvality účinných látek. V tabletách se také často objevují nebezpečné příměsi. Informace o nich najdete na našich stránkách v sekci „nebezpečné substance“. Mějt se. Poradna Extc.

skrýt odpověď ↑
23.3.2009

Doba detekce THC, pervitinu a extáze

Ahoj hulil sem pravidelně každej den Brko,někdy i víc ted už měsíc sem neměl ani jedno za jak dlouho by mi v těle mohli najít ThC kdybych si ted dal brko? a ještě mam dotaz za jak dlouho se dá zjistit dekl, extáze a perník, když bych si to vzal poprví???myslim z testů jak z moči tak i z krve

UCHO Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Ahoj Ucho, odpověď na své otázky ohledně marihuany, extáze a perníku můžete velmi snadno nalézt zde- http://extc.cz/zdravi_testy_na_drogy.php, nebo anglicky, ale podrobněji zde http://www.erowid.org/psychoactives/testing/testing.shtml, nebo také ve starších dotazech v naší poradně, které vyfiltrujete fulltextovým vyhledavačem. Pokud „Deklem“ máte na myslí „trip“ (LSD), tak zde je zachycení testy velmi problematické, jelikož k vylučování dochází velmi rychle (většinou ještě před odezněním účinku je LSD vesměs vyloučené). Zdraví poradna EXTC.

skrýt odpověď ↑
13.3.2009

THC a extáze v moči

Ahoj, moje máma zjistila že kouřim marihuanu a už si zjistila, že jsou testy, které se dají koupit v lékárně a pozná se to z moči. Tak se chci zeptat jak dlouho zůstane THC a extáze v moči. Už jsem nehulila 5 dní a kouli jsem měla naposledy před měsícem a nevim kdy se na mě máma chystá. A na internetu jsem četla že až 3 měsíce.

Kačka Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Ahoj Kačko, extáze se vylučuje z těla vcelku rychle, většinou do pěti dnů, by po ní v těle nemělo být stopy. Máte pravdu, že s marihuanou to trvá trochu déle, záleží to ovšem na tom, jak moc a často člověk kouří. Nejdelší udávaná doba, kdy lze najít thc v moči se skutečně odhaduje až na tři měsíce. Píšete sice, že už jste nehulila pět dní, ale jelikož nevím, jak jste to měla před tím, nemůžu Vám poskytnou konkrétnější odpověď. Zajímavé informace o testování thc můžete ovšem najít na anglických stránkách http://www.erowid.org/plants/cannabis/cannabis_testing.shtml. Zdraví poradna EXTC.

skrýt odpověď ↑
3.3.2009

co se mnou udělá extáze?

Ahoj, chci se zeptat co se mnou udělá extáze, když si ji vemu poprvé? stačí půlka, nebo můžu i celou? Normálně mám nízký tlak, někdy i omdlévám..Zhruba 3x týdně si dáme trávu ve fafce namíchanou s tabákem. Jinak sem celkem zdravá, neberu žádná antidepresiva, jen příležitostně vitamíny (vápník, ženšen, chrom a něco na posílení imunity) Bojim se aby to pak se mnou neseklo, když si pak na fesťáku dám extázi... Co dělat pro to abych pak nebyla v depresi až účinky extáze skončí? Prej to chce i dost pít minerálku během toho..A jak sem tak ňák pochopila i ze článků, tak asi i nepít alkohol a nehulit? Poraďte. Díky za odpověď.

Z. Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den, Je fajn, že se snažíte získat o extázi nějaké informace, a tak třeba předejít nějakým zdravotním nepříjemnostem, které můžou nastat. Nejraději bych Vám napsala, ať si extázi nedáváte, speciálně na místě, kde nebudete mít klidné zázemí v podobě ticha, možnosti lehnout si, nebo povídat s blízkým člověkem. Zkuste si ještě o této látce něco přečíst (vím, že jste toho asi už četla hodně, ale myslím si, že žádná nová informace se v tomto případě neztratí). Něco najdete na našich stránkách, dále pak na www.drogovaporadna.cz, a také na anglických www.erowid.org. K Vašemu dotazu. Jestli se tedy rozhodnete si extázi dát, snažte si dobře připravit okolnosti své zkušenosti. Na začátek je lepší vzít si méně než více, tedy jen půlku tablety, abyste mohla zjistit, jak to na Vás působí při relativní bezpečnosti. Mějte trpělivost při čekání na nástup účinku, pod vlivem různých faktorů může účinek přijít i po více než hodině. To že účinek dlouho nepřichází může být i vlivem nebezpečné tablety, proto situaci neřešte tím, že si dáte zbytek. Mezi dobré rady také patří, ošetřit si tzv. „set a setting“, tedy nejen prostředí a lidi, s kterými extázi vezmete, ale také vlastní příjemné vyladění se může hodně na následném účinku podepsat. Jestli budete mít do poslední chvíle obavy nebo se z nějakého důvodu nebudete cítit dobře, raděj tuto zkušenost odložte na jindy. Uvádíte správně, že člověk, který užije extázi by měl hodně pít nealko nápoje (http://extc.cz/zdravi_dehydratace.php), a ideálně se vyhnout kombinaci s jinými látkami – neboť tak sníží možnost negativního účinku. Během samotného účinku se mohou dostavovat koncentrované „pocity štěstí“, které vznikají působením MDMA (účinná látka extáze) na serotonin v mozku. Po vplavení MDMA však nějakou dobu ještě trvá, než se chemicky vyvolaný stav vrátí do normálu, a přechodný nedostatek serotoninu může způsobovat zhoršení nálady pár dní po zážitku. Kdybyste měla ještě nějaké dotazy, napište. Zdraví poradna EXTC.

skrýt odpověď ↑
12.1.2009

Zhoršující se dojezdy

Dobrý den. Dávám si piko asi tak rok a půl, jednou až 4krát týdně 1-2 lajny někdy víc.. Jenom šnupu. V poslední době jsem na sobě začala pozorovat zhoršující se dojezdy. Třes rukou a celého těla, nervozita, pocit že mě všichni sledujou, nejsem schopná nic udělat dobře, černo před očima až mam někdy pocit že omdlím naštěstí se mi to ale ještě nestalo..Začínám být náladová až hysterická kvůli maličkostem, přítel už asi něco tuší a já o něj nechci přijít.. A asi mam zničenou nosní přepážku. Špatně se mi dýchá, nemůžu smrkat a když už tak jenom krev. V nose mam samý strup. Myslíte že ji už mam poškozenou?? A jestli jo co mam dělat?? Děkuji

Rozárka Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Rozárko, Děkujeme za dotaz. To co popisujete, je poměrně častý vývoj u užívání pervitinu. Po počátečním okouzlení se objevuje více temných stránek v podobě nepříjemných dojezdů, „stíh“ a psychických změn, které vnímáte například jako „hysteričnost kvůli maličkostem“. Podobně se piko projevuje i fyzicky, kdy dochází k různým potížím, jako například hubnutí, problémy s pletí, nebo právě jako u Vás, poškození nosí sliznice, potažmo nosní přepážky. Blízcí lidé kolem si těchto změn všímají často dříve, než samotní uživatelé, kteří si ještě dlouho nemusí přiznat, že se s nimi něco děje. V této souvislosti na mě proto působí silně také Vaše věta, že nechcete přítele ztratit. Napadají mě otázky typu, jak by reagoval, kdyby se o piku dozvěděl? Nebo, v čem by Vám mohl být oporou, kdybyste se rozhodla pika vzdát? Co se týče problémů s nosní přepážkou a Vašich otázek na ni, je velmi těžké dělat takhle přes internet nějaké závěry. Projevy, které popisujete určitě naznačují, že k nějakému poškozování dochází, jak je ale velké, nemůžeme určit. Krev, strupy a problémy se smrkáním mohou být také jen obrannou reakcí a poslední předstupeň trvalejšího poškození. Jak už jste si možná zjistila, nosní přepážka je tvořena velmi málo prokrvovanou tkání a velmi špatně se léčí. Proto bych potíže, které zažíváte nepodceňoval. Vysazení pervitinu, nebo alespoň výrazné omezení by mohlo ukázat, jak je poškozování závažné. Kdyby se tkáň sama nehojila, zkuste navštívit lékaře. V případě potřeby můžete zase napsat. Zdraví poradna Extc.

skrýt odpověď ↑
7.7.2010

důsledky užívání pervitinu a extáze

Dobrý den, ráda bych se zeptala na důsledky užívání pervitinu a extáze. Pozoruji u sebe výrazně zhoršenou paměť, zapomínání apod, a tak by mě zajímaly důsledky užívání výše uvedených drog. V současné době žádné drogy neužívám (vyjma alkoholu, příležitostně). Pervitin jsem užívala tak 4roky zpět, půl roku, ale poměrně intenzivně a pouze "šňupáním". Extázi jsem užívala cca půl před a po pervitinu, pak už je velmi zřídka. Každopádně tak dva roku už jsem žádnou drogu neužila, přestala jsem bez větších problémů sama od sebe, za což jsem dnes velmi ráda. Jak už jsem psala, zajímají mě následky, kt. se mohou projevit do budoucna a jak tyto drogy ovlivňují/ly mozkovou činnost. Moc děkuji za odpověď.

yarnellita Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

 

Dobrý den.

Píšete nám do poradny, že jste přestala užívat pervitin i extázi před více jak dvěma lety. Nyní na sobě pozorujete problémy s pamětí a zajímá Vás, zda-li drogová kariéra může mít vliv na Vaše zdraví a jak tyto drogy ovlivnily/jí mozkovou činnost.

Předně Vám chci gratulovat k úspěšné abstinenci a radost s Vámi upřímně sdílím. Abstinence sama o sobě obvykle nebývá lehká a většinou se neobejde bez nějakých lapsů (neboli jednorázového znovuužití). Je proto příjemné slyšet, že se Vám to daří.

Extáze a pervitin patří mezi substance, které při dlouhodobém a pravidelném užívání mohou mít za následek poruchy spánku, pozornosti, soustředěnosti a například zhoršení krátkodobé paměti.

Zkušenosti uživatelů uvádí, že paměť se po vysazení drogy regeneruje postupně sama, ovšem je možné, že zůstanou i trvalé následky. Na podporu paměti mohu ještě doporučit užívání doplňků jako je gingo, lecithin a vitamíny B8, B12.

Ujistit Vás však, že se vaše paměť navrátí do původního stavu z mé pozice nemohu.  Některé výzkumy prokazují, že pravidelné užívání extáze, případně amfetaminů může mozek poškodit.

Doporučil bych Vám zkusit se zavčas obrátit na lékaře - specialistu neurologa, který může pomocí vyšetření určit správnou diagnózu a pokusit se poruchy léčit.

 

Pokud chcete přesněji vědět co uvedené substance v mozku dělají, doporučuji tuto flashovou aplikaci http://starawww.drogovaporadna.cz/drogyamozek.html

 

Jestli máte nějaké další dotazy určitě se na nás zase obraťte.

 

Vase EXTC poradna.

 

skrýt odpověď ↑
9.2.2011

šňupání extáze

dobry den xD chtela bys se zeptat kdybych si snupla extazi tak jestli to bude mit stejny ucinek jako kdybych ji spolkla.. nebo mensi.. :D a jestli to vubec jde ;)

Barca Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

 

Dobrý den, Barčo,

ptáte se nás na šňupání, jako způsob užití extáze.

Extázi je možné užít šňupnutím a účinek bude stejný, jako při jiných způsobech užití. Jen lze předpokládat, že nastoupí rychleji, neboť se látka rychleji dostane do krevního oběhu. Na druhou stranu riskujete poškození nosní přepášky, zejména u špatně rozdrcené extáze.

Pokud plánujete užít extázi, doporučuji Vám nejprve prostudovat dostupné informací o rizicích užívání této drogy. Některé informace můžete nalézt na našich stránkách.

Poradna EXTC.

 

skrýt odpověď ↑
20.10.2010

nízký tlak a extáze

Dobrý den chci se zeptat: kamarád ma velice nizky tlak a chtěl by zkusit extazi je tam nějake riziko, že se mu může něco stát? Vím, že při požití se vám srdce rozbuší tak si myslím, že by to pro něho nemělo být nebezpečné, ale radši se chci zeptat odborníků. Děkuji za vaší odpověď.

fabis Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den, fabis,

ptáte se, zda užití extáze u Vašeho kamaráda s nízkým krevním tlakem může obnášet nějaká specifická rizika.

Píšete, že pokud extáze tlak zvyšuje, nehrozí tedy nějaké speciální nebezpečí. I když to tak logicky vypadá, zkušenosti uživatelů MDMA s nízkým tlakem mluví někdy o opaku. To, že se tlak najednou neúměrně zvýší, může u člověka vyvolat úzkostnou nebo panickou reakci. Ta pak dále posiluje takové vybuzení a člověk se nemusí cítit vůbec dobře. Extáze má také svá úskalí i pro úplně zdravého člověka. Více se dočtete třeba zde.

Míra rizika lze jen velmi těžko určit. K tomu přispívá i to, že v současné době je obsah tablet extáze velmi proměnlivý a existuje velká pravděpodobnost, že narazíte na falešnou tabletu s nejistým obsahem. Jaká pak bude interakce mezi nízkým tlakem a neznámou substancí nelze odhadnout. Pokud se k nějakému takovému experimentu budete Vy nebo Váš kamarád chystat, je to samozřejmě Vaše volba. Rizika alespoň snížíte tím, když budete dodržovat některé základní bezpečnostní pravidla. Mezi ty hlavní patří především nekombinovat s čímkoliv dalším a dát si nejdříve spíše méně než více. Další info o snížení rizik naleznete např. zde.

V případě jiných dotazů se můžete obrátit opět na naši poradnu.

Zdraví tým Extc.

skrýt odpověď ↑
27.4.2011

Dojezdy a deprese

dobrej, tak jsem si rikal ze strucne napisu taky svoji skusenost. Tak zhruba 8 mesicu sem bez prestavky snupal kokain, mefedron a mdma, tak kolem 4gramu za noc a den. Muzu rict ze to byla fakt sranda az do ty doby kdy sem se rozhodl to trosku proredit a davat si treba jen 3X tejdne. V ten moment prisly tak silny dojezdy a deprese se sebevrazednymi sklony ze uz si ted nikdy nemuzudat ani trochu jinak to hned naskoci. Takze snupejte ale s mirou. Jeden pan jmenem Keith Richards rekl v jednom intervievu dost chytrou vetu "Its important to know that if you are high you can not be higher!" kdyz jste sjety tak nemuzete byt sjetejsi :)

rockstar Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Zdravíme,

rádi uveřejníme Vaši osobní zkušenost. K ní bychom rádi dodali, že Vámi popisované stavy se u disponovaných osob mohou objevit i po daleko menších dávkách s menší frekvencí užívání, u některých naopak. Potíž bývá, že lze jen těžko odhadnout, kde je ta spravna míra.

Více informací lze nalézt na našich stránkách v sekcích drogy, rizika a zdraví nebo v našich minulých dotazech v poradně.

poradna EXTC

 

skrýt odpověď ↑
6.7.2011

extáze, pervitin, podváha a další potíže

Dobrý den, dříve jsem navštěvovala taneční párty.Celkem 5 let jsem experimentovala s drogami.První 2 roky to byla extáze.Intervaly byly různé třeba 3 měsíce každý víkend a pak 2 měsíce nic.Další roky jsem měla zkušenost s pervitinem.Nejdřív jen tak jednou za měsíc.Poslední rok se ovšem intervaly zvyšovaly(něco na tom je,že na pervitinu se rychle získává závislost)protože braní bylo ve čt,pá a so.A v pondělí jsem měla nutkání si vzít,ale naštěstí jsem už po víkendu neměla co.Už jsem hlavně k tomu nepotřebovala ani party.Opravdu chuť byla velká.To třeba při braní extáze jsem nikdy nepřemýšlela,že bych si jen tak dala mimo party. Dnes již 3 roky jsem neměla žádnou drogu,sice asi kdyby mi někdo nabídnul,tak bych neodolala,ale naštěstí dnes k tomu nemám přístup,ale chtěla jsem se zeptat jestli takové braní může v budoucnu nechat nějaké zdravotní následky.Vím,že je to individuální,ale zajímalo by mě jestli se třeba něco může projevit později.Před dvěma lety mi dělali testy při podezření na mononukleozu a jaterní testy byly výborné což jsem se divila.Jediné co vím,že mi drogy způsobily,tak rozhozený metabolismus.Nemůžu dostat zpět váhu,kterou jsem měla.Je ale něco co by se třeba mohlo projevit později? Moc děkuji za odpověď Martina

lady schranz Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

píšete o svých experimentálních začátcích s extází a pozdějším pravidelném užívání pervitinu, které pak už ani nebylo spojeno s tanečními párty. Co Vás zajímá je, zda-li tato zkušenost mohla zanechat nějaké zdravotní následky. Pozorujete na sobě problém s vyrovnáním původní tělesné váhy.

Co mě napadá hned v úvodu je ocenění, že již tři roky abstinujete od pervitinu a podle všeho bez větších komplikací. To je rozhodně obdivuhodný výkon.

Zmiňujete se, že jste v důsledku užívání drog vypozorovala rozhozený metabolismus, což má vliv na vaši tělesnou váhu. Zde by se dalo zkusit aplikovat nějaká obecná pravidla pro vyrovnání podváhy, tzn. pestrá strava až 6x denně, omezení tělesných aktivit apod. Doporučoval bych však vyhledat odborníka, který by na základě dalších vyšetření mohl stanovit diagnózu a zvolit způsob účinné léčby.

Pervitin a extáze patří mezi drogy, jejichž dlouhodobé a pravidelné užívání může vést k rozmanitým poruchám lidského organismu. Jedná se zejména o poruchy spánku, pozornosti, soustředěnosti, potíže s krátkodobou pamětí. Je také známo, že pervitin urychluje metabolické procesy v těle, tudíž i většina vnitřních orgánů je během jeho vlivu pod velkou zátěží. Zjednodušeně řečeno, organismus vlivem drogy rychleji stárne.

Upřímně řečeno, nemám mnoho dalších rad, které by Vám mohli pomoci. Myslím, že samotná změna životního stylu bez drogy dává organismu šanci regenerovat, délka tohoto procesu může být u každého člověka různá. Věřím, že se Vám bude dařit nadále abstinovat a tím i žít kvalitní život.

Pokud máte nějaké další dotazy, napište.

Zdraví poradna Extc.

 

 

skrýt odpověď ↑

zobrazeno: 1-25 z 751 → stránka: 12