Vyhledávání a filtrování dotazů

Již zopovězené dotazy poradny:

Filtrovat dle tématu:

Dle typu drogy:

Hledaný výraz:

Nalezené záznamy pro výraz dojezd :

zobrazeno: 1-25 z 273zobrazit stránku:

19.2.2020

MDMA, side effects

Dobrý den, minulý týden z pátku na sobotu jsem požil extázi. Byl jsem pod dozorem zkušeného známého. Cca v 19:00 jsem požil jednu půlku. Potom asi ve 22:00, jsem měl další celou tabletku, cca ve 23:00 jsem si vzal druhou půlku a asi ve 3:00 v sobotu ráno jsem si vzal další celou tabletku. Celkem jsem tedy požil 3 tabletky, kdy každá z nich měla obsah mdma asi 250 mg. S drogou jsem nikdy dřív neměl žádné zkušenosti a s dávkováním jsem spoléhal na kamarády. Dnes je středa a stále cítím docela silné negativní účinky, které ovlivňují mé soustředění a pracovní výkony. Cítím se malátný, pokud rychle pohybuji zornicemi zleva do prava/nahoru dolů, tak jakoby se mi lehce zamotala hlava. Je mi na omdlení, když zvedám těžká tělesa. Připadám si, jako by se mé IQ snížilo o 10 bodů. Je možné, že z takového množství drog mohou vzniknout dlouhodobé problémy? Případně jsou tyto “side effects“ běžné? Děkuji za zodpovězení dotazu. Denzl Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Popisujete užití MDMA vícekrát během večera a následné nepřjemné vedlejší efekty, které Vás zaskočily. Ptáte se, zdali je to běžné a zda mohou vzniknout dlouhodobé problémy.

Dopady extáze, které popisujete, nejsou až tak neobvyklé. Po její konzumaci standardně dochází k tomu, že v několika dalších dnech od posledního užití se dostaví tzv. dojezd. Ten se projevuje nápadným propadem nálady se zvýšenou únavou, zhoršeným soustředěním atd. Vše bývá velmi individuální (intenzita a délka)  a může se následně lišit dle citlivosti nervové soustavy vůči účinkům dané látky a dalším faktorům. Náročnost zmíněného dojezdu také výrazně zvyšuje opakované užití dané substance (vícekrát během večera), vyšší dávkování (což ve Vašem případě byla už jen 1 tableta, 250 mg je vyšší než běžná dávka) a například také pití alkoholu a celkově nedodržování základních principů harm reduction (snižování rizik), viz tento náš text. Většinou se jedná o krátkodobé potíže, nelze ale úplně vyloučit dlouhodobé potíže, každý organismus je jiný.

Závěrem bych rád dodal, že malátnost a pocity na omdlení by bylo vhodné podrobněji probrat již s lékařem, pokud by přetrvávaly i v době, kdy k Vám dorazí naše odpověď. Těžko odhadnout, do jaké míry to souvisí s MDMA, přesto není neobvyklé, že dojezd trvá i několik dní od posledního užití.

Zdraví Vás poradna EXTC

 

skrýt odpověď ↑
24.10.2019

Pervitin, vznik závislosti, rizika

Dobrý den. Chtela bych se prosím zeptat, jestli hrozí vznik závislosti na pervitinu při jeho užitív časovém odstupu jednoukrat za dva týdne v jednorázové ranní malé dávce (sportovní účely pro zlepšení fyzické kondice, při tokove redukcni fazy přípravy). Podotýkám, že užívám jít rok přípravek Elicea 10mg denně, kvůli mírným depresím jet nastaly po zjištění mě neplodnosti. Tyto deprese již ustaky ne méně antidepresivum bych měla pokračovat v užívání ještě půl roku. Pokud užijí zároveň pervitin v této četnosti (1krat za dva týdny, spolu Eliceou, může me tato kombinace ohrozit na zdraví, Ci narušit lecbu přípravkem Elicea? Děkuji mnohokrát za zodpovězení dotazů. Kristyna Kristyna Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Kristýno,

děkujeme za Vaše dotazy. Jsem rád, že se snažíte odpovědně informovat ohledně užívání pervitinu a antidepresiv.

Chtěla byste vědět zdali hrozí riziko vzniku závislosti na pervitinu při jeho užití ve frekvenci cca 1x za dva týdny při malé dávce. Zároveň Vás zajímá riziko kombinace s SSRI antidepresivy (Elicea) a možný vliv na zdraví.

Začnu odpovědí na Vaši druhou otázku. Pervitin výrazně zasahuje do neurobiologie mozku a ovlivňuje jeho fungování díky náhlému uvolnění neuropřenašečů jako serotonin, noardrenalin či dopamin, které v organismu stojí za celou řadou důležitých dějů (např. mají vliv na náladu a prožívání emocí). Poté dochází k jejich dlouhodobějšímu vyčerpání, přičemž klasickým prvním příznakem bývá tzv. dojezd spojený s propadem nálady, emoční labilitou, únavou atp. Co se týče samotné kombinace pervitinu a SSRI. Ta by sice neměla být tak potenciálně nebezpečná jako souběžné užití s IMAO antidepresivy, hrozí ovšem dlouhodobé zhoršení klinického stavu, rozhození psychiky a prohloubení depresivního ladění - vzhledem k vedlejším účinkům a interakcím (a může se tak dít i v nízkých dávkách dle citlivosti nervové soustavy).

Riziko závislosti také hrozí. Pervitin je látka s jedním z nejrizikovějších závislostních profilů, záleží však na celé řadě faktorů, aby se tak stalo. Nebezpečí konzumace, a to i v jednorázových menších dávkách, bývá spojené hlavně s tím, že přísun náhlé aktivity, bez potřeby většího snažení a mírné (či větší) euforie, mohou být přesně to, po čem Váš mozek prahne. Tím pádem můžete mít potřebu (obvykle pozvolna a nenápadně) zvyšovat frekvenci braní a směřovat k potížím. Metamfetamin zároveň bývá nepříjemnou pastí v obdobích životních nesnází (píšete o zjištění neplodnosti a mírné depresi), kdy nejprve nabízí úlevu a rychlé ovlivnění nálady a emocí, následně však obvykle vybírá svou daň, viz tento text. Jeho braní k zlepšení fyzické kondici také nedává tak úplně smysl, jelikož je sám o sobě neurotoxický a kardiotoxický a zároveň bere tělu energii, kterou by bez něj nevydalo.

Pro sportovní účely lidé užívají v tomto ohledu bezpečnější látky, například guaranu, zelený čaj apod.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
6.10.2019

Citalon, Lamotrigin, extáze

Zdravím, cca před 2 mesicema jsem vysadil citalon a lamotrigin, je bezpecne si vzit extazi s ohledem na dobu vysazeni leku?? Jan Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

dva měsíce by již měly představovat dostatečně dlouhou dobu v kontextu případného vzájemného ovlivnění léků a zmíněné substance. Nemám však představu, z jakého důvodu jste tyto medikamenty (z nichž jedno je SSRI antidepresivum a druhé antiepileptikum) užíval a jaké jste měl potíže.

Pakliže by snad šlo (a teď opravdu tipuji) o potíže spojené s depresivními epizodami či např. bipolární afektivní poruchou, tak by mohlo užití extáze představovat významné riziko pro opětovný propad či náhlé změny v náladě. Nejvíce pak několik dnů po užití v rámci tzv. dojezdu, mohlo by se tak stát ale i na delší dobu.

V týmu však nemáme lékaře, proto pro případné detailnější informace doporučuji oslovit přímo některou z online lékařských poraden (např. odkaz zde) anebo poradnu těchto kolegů, u nichž by měl v týmu figurovat i psychiatr.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
19.9.2019

Hexen

Jak moc je hexen škodlivý? Nenašel jsem ho na na seznamu zakázaných látek (pokud jsem se tedy díval dobře, kdo se má v těch tabulkách vyznat...), znamená to tedy, že jeho držení není trestné? Děkuju za Váš čas. Pardubičák Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Nejprve k Vaší druhé otázce. V seznamu zákazaných látek jsem N-ethyl-nor-hexedrone neboli Hexen také nenašel. Situace ohledně ne/legálnosti dané substance je však podle informací z drogové právní poradny A.N.O. komplikovanější. Zde je jejich odpověď: "Pokud se uvedená látka používá jako tzv. nová syntetická droga, byť není na seznamu, nelze vyloučit např. při jejím nabízení dalším osobám, riziko trestního stíhání pro přečin Šířeni toxikomanie, který se vztahuje i na návykové látky, které nejsou uvedeny na seznamu návykových látek, ale splňují kritéria návykové látky dle trestního zákoníku (dle § 130 trestního zákoníku se návykovu látkou rozumí alkohol, omamné látky, psychotropní látky a ostatní látky způsobilé nepřiznivě ovlivnit psychiku člověka nebo jeho ovládací nebo rozpoznávací schopnosti nebo sociální chování)". Pro více informací doporučuji případně přímo oslovit výše uvedenou právní poradnu (je anonymní a bezplatná).

Co se týče stupně škodlivosti, vycházím z tohoto textu (mnoho relevantních údajů dosud není). Jedná se o stimulační látku a derivát přírodního kathinonu u jehož předávkování byly již zaznamenané i případy úmrtí. Měl by být obdobně rizikový jakožto mefedron (a vzdáleně amfetaminy) s nebezpečím výraznějšího ovlivnění srdce a oběhové soustavy (vysoký krevní tlak, bušení srdce aj.), nervové soustavy (psychóza, paranoidní ladění, pocity úzkosti, zmatenost a propady nálady zejména na tzv. dojezdu). Charakteristické vedlejší účinky by měly zahrnovat i dehydrataci, zvýšené pocení a nespavost.

Pochopitelně hrozí také riziko vzniku psychické závislosti propojené s chutí opakovat její konzumaci i přes negativní zdravotní/psychické či sociální důsledky pro život uživatele. V textu je popisováno, že je to dáno mimo jiné tím, že si tělo na danou substanci vytváří velmi rychle toleranci a zároveň její stimulačně euforický efekt trvá poměrně krátkou dobu (cca půl hodiny až hodinu).

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
4.7.2019

Dojezd po pervitinu

Dobry den jmenuji se Pavol je mi 19 let. Jediné co jsem znal tak bylo pivo a tráva. Potom jsem chtěl zkusit něco jinačího a kamarád bere piko. Říkám zkusím to taky. A ani jsem moc nevěděl co a jak a nechtěl jsem se ztrapnit tak jsem si lajnu udělal sám. Asi tak 200mg + - a byl to fajn pocit ale čas utekl jako voda a bylo ráno tak jsme šli každej svoji cestou. Začala mně bolet hlava a pak hrudník začali se mi klepat ruce. Pokusil jsem si lehnout ale nedalo jse spát už na tom jedu 2 den. Malinko se to zlepšilo piju hodně vody a odpočívám ale mám velkej ztrach že jeslti zavřu oči tak je už neotevřu Pavol Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Pavle,

děkujeme za dotaz, bohužel není v silách poradny odpovídat tak rychle, jak byste potřeboval (viz pravidla). Doufám, že ve chvíli, kdy čtete tuto odpověď jste již v pořádku.

Nepříjemné stavy, které popisujete včetně zmíněného strachu, jsou poměrně typické projevy doznívání účinků pervitinu a vyčerpání organizmu (takzvaný dojezd). Pokud byste se o této látce a souvisejících rizicích chtěl dozvědět více, můžete si přečíst například tento text na našem webu. V případě, že problémy stále trvají a výrazně se nezlepšily, bude určitě vhodné vyhledat lékařskou pomoc a nechat se prohlédnout.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
3.7.2019

O co se jedná?

Dobrý den, o výkendu jsem byl na dvoudennim festivalu. Oba dva dny jsem užíval čisté mdma a to na muj vkus dost velké množství , cca 0.4 g každý den rozdělený asi do deseti dávek. Ktomu každý den 300 ml tvrdého a zhruba 15 piv a jednu tabletu extaze a velké množství marihuany. Každý den jsem spal zhruba 3 hodiny ale na dostatek jídla a tekutin jsem si dával pozor. Třetí den (nedele) večer jsem měl už jen 0,05 g mdma a tři piva + spánek asi 5 hodin. Další den jsem byl u lékaře kvůli duvodmému podezření na boreliozu z klištěte ( čekám na výsledky krve ) ale antibiotika (ospamox) jsem přesto dostal hned a hned ráno měl první prášek , druhý prášek v pondělí večer jsem zapil jednim pivem a do pul hodiny usnul. V uterý ráno jsem šel do práce ale už od rána mi bylo neuvěřitelně špatně. Motala se mi hlava , palily a zavíraly se mi oči.A usínal jsem i ve stoje . Po třech hodinách jsem musel odejít a prospal jsem celý den až do večera , jen se najedl a spal dál. Dnes je středa a muj stav je stále stejný jen ospalost je trošku mírnější. Tedy jedná se o dojezd z extáze nebo učinek antibiotik, nebo projevy boreliozy? Ještě bych dodal že jsem každodenni uživatel marihuany a cigaret . Alkohol jen příležitostně , jednou tydně.Mdma užívam opravdu jen jednou za dva - tri mesice jen na akcích. Míra Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

obávám se, že jednoznačnou odpověď na Vaši otázku, zdali jsou Vaše tělesné příznaky spojené s dozvuky dvoudenního nadměrného užívání a mixování MDMA, alkoholu, marihuany a nedostatku spánku anebo s možným působením předepsaných antibiotik či boreliózy, jakožto nelékař nemám. Budu-li však uvažovat selským rozumem, dokážu si představit, že vliv mohly hrát všechny rizikové faktory, které popisujete. Již samotné míchání a konzumace většího množství MDMA a alkoholu (společně s nedostatkem spánku) by k potížím mělo stačit, následné braní antibiotik a vliv boreliózy pak mohlo být dalším rizikovým podnikem, které ještě více oslabilo Váš organismus.

Pokud by se situace do chvíle, než k Vám dorazí moje odpověď, výrazně nezlepšila, tak by bylo bezpečnější raději neriskovat, zajít za Vaším praktickým lékařem a problémy s ním probrat.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
28.5.2019

AD, MDMA

Dobrý den, pravidelně beru každé ráno antidepresiva (sertralin vipharm) a chtěl bych se zeptat jaký vliv by mělo MDMA na mé tělo a jestli je tato kombinace nebezpečná. Děkuji za odpověď. Ozzko Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

oceňuji, že se snažíte předem informovat ohledně rizik užití psychoaktivních látek, ve chvíli, kdy máte předepsány antidepresiva.

Konkrétně Sertralin se řadí mezi tzv. SSRI antidepresiva - funguje jako inhibitor zpětného vychytávání serotoninu. To znamená, že zvyšuje jeho množství v mozku, čímž dochází ke změnám v centrálním nervovém systému a ke zlepšení nálady. V případě kombinování s MDMA možné nebezpečí spočívá zejména v náhlé změně "chemie v mozku". Ta je ovlivňována předepsaným lékem a další chemické zásahy mohou působit těžko předvídatelné reakce (například silný propad nálady na tzv. dojezdu a její nestabilitu poté). Extáze také zvyšuje tep/tlak a při konzumaci s léky ještě více zatěžuje játra. I z tohoto důvodu je doporučováno, aby se na antidepresiva žádné další substance neužívaly (včetně alkoholu). O interakcích si můžete ještě přečíst např. ZDE.

Zvážení rizik a podstoupení daného experimentu je pochopitelně na Vás. Je možné mít štěstí a případná konzumace se může obejít bez potíží, ale také naopak. Pokud byste se přece jen rozhodl riskovat může být zásadní dodržovat zásady harm reduction - tedy užít malé množství, počkat než látka začne účinkovat (nezvyšovat dávku), dbát na správný pitný režim (nealkoholické nápoje, nepít málo, ale ani příliš), mít kolem sebe lidi, kteří se o Vás v případě potíží postarají, po akci si dát dostatek času na odpočinek, atd.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
6.5.2019

Užít kokain?

Dobrý den, ráda bych se zeptala na něco, co mi vrtá hlavou. Proč jsou drogy tak špatné, když např. po užití kokainu, který lidem dodá sebevědomí, nemají strach z věcí, ze kterých by normálně strach měli a jsou více "chytří"(?) prostě nerozumím tomu. Proč to lidi berou když potom přijdou ty hrozný dojezdy? A poslední otázka.. Nepodporuji drogy, nikdy jsem kromě trávy a cigaret a toho alkoholu nic neměla, přesto mě to láká. Nechci s tím začínat a být na tom závíslá, jen bych chtěla zkusit po dlouhém uvažování zda pervitin, extázi nebo kokain jsem zvolila kokain, jen mám strach že se zblázním, protože se mi nebudou stavy na droze líbit. Taky by mi vadilo kdybych nemohla usnout, neměla hlad, jen to chci pro zajímavost zkusit. Jen jednou a já to opravdu myslím jen jednou. Co by jste mi vy doporučili? A taky bych nechtěla abych dostala místo kokainu třeba omítku nebo tak :D To by mě taky zajímalo jak zjistit co je v pytlíku který dostanu. Děkuji za odpověď. Mějte se. Viktorie Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Viktorie,

omlouváme se za prodlení. Díky za dotaz, je fajn, že se zamýšlíte nad okolnostmi užívání drog a že si zjišťujete informace dopředu.

Kokain je stimulant, přináší energii, euforii, sebevědomí a podobně. Stejně jako jiné drogy včetně alkoholu tedy přináší člověku něco pozitivního, což je zároveň důvod, proč ho lidé berou. Ovšem má také své negativní stránky, a to i při užití jen jednou. Jedná se o zátěž pro tělo, především pro srdce a oběhovou soustavu, při vyšším množství hrozí předávkování. Po psychické stránce může způsobit úzkost, agresivitu nebo až toxickou psychózu. Dalším rizkem, jak sama píšete, je nejasný obsah. Existují omezené možnosti, jak složení ověřit, můžete se o nich dočíst v tomto článku.

S tolika riziky a navíc když můžou přijít hrozné dojezdy, se může zdát zvláštní, proč lidé berou drogy. Odpověď není jednoduchá, v podstatě u každého je to různé, shrnutí najdete v tomto článku. A při pravidelnějším užívání se pak přidává závislost.

Píšete, že Vás užití kokainu láká. U všech drog to tak zkrátka je, že něčím lákají, zároveň rizika jsou neoddiskutovatelná. Tohle všechno je potřeba vzít v potaz, pokud se už rozhodnete kokain (nebo pervitin či extázi) užít. Pak se doporučuje rozhodně věnovat co největší pozornost snížení rizik. Tedy užít co nejmenší množství, nekombinovat s ničím dalším, vzít v potaz zdravotní stav, a to jak momentální, tak dlouhodobé zdravotní potíže či předpoklady k nim (především související se srdcem a oběhovou soustavou). Je také důležité mít u sebe někoho, kdo by v případě potřeby mohl pomoci. Ovšem nikdy nelze zaručit stoprocentní jistotu, že vše proběhne bez problémů. Každopádně rozhodnutí, zda kokain přes všechna tato rizika užít, je na Vás.

Zdraví poradna EXTC

 

 

skrýt odpověď ↑
5.4.2019

Hledám řešení

Ahoj extc, psal jsem na Vaše stránky již 23. 4. 18. Chci se s Vámi podělit o zbytek mého příběhu... Přítelkyně mi nakonec dala ještě jednu šanci, jelikož jsem po dobu našeho vztahu porušil abstinenci poprvé. Zahrnula mě láskou, péči, vytvářela mi programy, abych se nenudil a nemyslel na drogu. Vydrželo to 2 týdny. V té době už bylo v práci veřejným tajemstvím, že beru, nicméně doma jsem to tajil. Mé chování na dojezdech vyústilo v druhý odchod. Večer před tím jsme měli brutálně upřímný rozhovor a já se nakonec přiznal. Ráno se zachovala, jak jsem nečekal. Odpustila mi, chtěla být se mnou, slíbila, že zdvojnásobí své úsilí, jen s tím musím okamžitě přestat. A skutečně - konečně celý měsíc, co jsem zvládl být "čistý". Nabral jsem zpátky síly, v práci se mi začalo dařit, pustil jsem se do menších oprav v bytě a větších investicí díky úvěru, který jsem si vzal na "nový život". Začali jsme se znovu milovat, respektovat a víc si důvěřovat. Dovolila mi trávu jako jistou formu substituce. Navštívil jsem svou rodinu a svěřil se svým nejbližším, že jsem rád, že jsem "zpátky" a že to už bylo nutností, jinak bych asi nejspíš přešel na jehlu. Byl jsem sice trochu mimo a hodně jsem chlastal, ale byl jsem šťastný. Tehdy naposled... V září jsem se vrátil z dovolené a hned první týden jsem si dal. Ani nevím proč... Resp. si nevzpomínám, můj mozek a především paměť je v době, kdy Vám píšu na tom už hodně špatně, proto se následující řádky možná neshodují se skutečnou časovou posloupností... Nosem mi to už přestalo zabírat tak jako kdysi, zvyšovala se mi tolerance a hlavně jsem měl potřebu se neustále "překopávat". Začalo být pravidle m, že jsem kombinoval pervitin s trávou / hašišem. Bylo pořád obtížnější všechno tajit, ale ikdyž to bylo kolikrát na spadnutí, vždycky jsem se z toho vylhal. A jelikož jsem měl pocit, že šňupání mi už nezabírá, nastudoval jsem si intravenózní aplikaci a to byl začátek mého konce. Myslel jsem si - jseš starší, zkušenější, teď už se ti nemůže stát, že skončíš na dně, jako před lety. A ano, ze začátku to šlo, nájezd nebyl tak šílený jako u nosu a účinky byly jaksi vyrovnanější, pokud jsem to nepřehnal. V práci jsem podával nejlepší výkony. A mozek a tělo zatím degenerovali... Lásku a péči přítelkyně jsem začal považovat za dotěrnost a stalking, takže to začínalo zase jít do kopru. V práci jsem si šlehal na wc jakoby nic. Začal jsem být vztahovačný, podezíravý, agresivní. Bral jsem to svinstvo téměř denně, později jsem si šlehal i 5x za den. Jenom kvůli zachování obrazu toho, že je všechno v pořádku, jsem se nutil do jídla, takže jsem nechátral alespoň fyzicky. A pořád jsem si četl všechno o piku i o závislosti na něm. K ničemu, měl jsem to číst v mládí, teď už jsem jenom srovnával příznaky a čekal na další. Život se mi stal peklem, až jsem se nakonec rozhodl od přítelkyně odejít sám. Navenek proto, že jsem se "slitoval" a nechtěl ji dál ubližovat, ve skutečnosti však abych se už víc nemusel schovávat... Zhubl jsem něco přes 10 kg, 2/3 výplaty dám na piko, úvěr platím s odřenýma ušima, sám přestat nedokážu a odborní pomoc dokážu přijmout asi jen když to podělám nezvratně a skončím v lochu, blázinci nebo na ulici. Prosím, vezměte si z mého příběhu ponaučení a zapamatujte si, že na pervitinu neexistuje nic jako "být pánem drogy"... Myslíte, že by mi mohla pomoct ayahuasca v Peru? Hledám trvalé řešení, všechny metody samoodvykání a terapie mám přečtený, takže na mě nezaberou a zabít se jaksi nedokážu. Jsem v koncích... Děkuji! Alex Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Alexi,

díky za sdílení Vašeho příběhu s vědomím, že může být pro někoho ponaučením. Píšete o svých zkušenostech, o světlých i temnějších momentech a etapách Vašeho života. Momentálně vše dospělo do bodu, kdy jste v koncích. Někdy to tak zkrátka je, a to i přes veškerou snahu a přání věci změnit a dát vše do pořádku.

Kdybych Vám měla napsat jen jednu věc, bylo by to, že věřím tomu, že bez ohledu na to, jak zlé se věci zdají, pro každého existuje šance na zlepšení. Z Vašeho dotazu vidím, že dokážete svou situaci reflektovat, jste si vědomý její závažnosti a hledáte řešení. Chápu, že více přemýšlíte nad nějakým zásadním řešením a napadají Vás pozitivní i negativní scénáře.

Určitě je něco na tom, že pro každého je vhodná jiná cesta. Může to být klidně i zkušenost s ayahuascou či podobnými látkami, např. ibogainem, které mají potenciál pro léčbu závislostí. Mají ovšem také svá rizika. Pokud byste se pro tuto variantu rozhodl, je vhodné se dobře připravit, dopředu se informovat a najít vhodný způsob, ideálně doplněný o moderní metody včetně psychoterapie či komunitní léčby.

Dohledala jsem Váš minulý dotaz a kolegové v něm představili různé alternativy, co se dá dělat a kam se obrátit pro pomoc. Říkám si, jestli jste některou z nich zvažoval. Věřím totiž tomu, že stojí za zkoušku, a to i přesto, že všechny metody a terapie máte přečtené a říkáte si, že na Vás nezaberou. Popravdě mám o Vás celkem starost a říkám si, že byste si zasloužil mít někoho na své straně, před kým nemusíte nic tajit a může Vám být oporou. A není potřeba čekat, než se něco pokazí nevratně. Minimálně to můžete zkusit a třeba jen pro začátek vše probrat, stejně jako jste napsal do naší poradny. Může to být terapeut, pracovník kontaktního centra nebo člověk s podobnou zkušeností ve svépomocné skupině.

Žádná varianta není stoprocentní a určitě stojí hodně energie a práce, ale každý krok má cenu, každý posun se počítá.

Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
26.3.2019

MDMA, dostanu se z toho ještě?

Dobrý deň...zhruba od januára 2019 užívam pravidelne (niekedy i 2x týždnne) MDMA,najprv sme s partiou začínali so štvrťkami,neskôr sme prešli na polky,a minulý víkend sme si dali 3 celé sobotu a 2 nedelu,tie nedelňajšie nám už ale logicky nenajeli z čoho som bola dosť vyvedená z miery... Zo začiatku to bola mega zábava,bavil ma ten stav byť high,opantaná totálnou eufóriou,sebavedomá,uvolnená,veselá. Za triezva takáto nebývam,preto ma táto moja "drogová" verzia sakra bere. Extázu zvykneme kombinovať s marihuanou,alkoholom,niekedy poppers,tie som ale neskôr vylúčila pretože ma z nich bolela hlava... No momentálne cítim že sa mi to celé akosi vymyká zpod kontroly,čoraz častejšie mávam dojazdy a začínam byť bezradná. Ide o to,že po akcii sa vrátim v pohode domov (bývam sama) a zaspím,po prebudení sa zvyknem klepať,zatínať zuby a cítim únavu,ale ešte stále to neni ten spomínaný dojazd,ten príde väčšinou z ničoho nič tak druhý,tretí deň po poslednom užití,často ma v práci prepadnú depresívne myšlienky,nedokážem sa sústrediť,velmi rýchlo sa rozčúlim,vyvedie ma z miery hocijaká maličkosť, za 10 minút to ale prejde a rezignujem,som utlmená... No úplné výkyvy nálad. Najhoršie sú však sny ktoré sa mi v túto dobu snívajú. Presnejšie nočné mory. Bud' sa mi sníva s mojim otcom ktorý už je 6 rokov mŕtvy a nikdy sme nemali dobrý vzťah...Alebo som v nejakom feťáckom squate plného ludí ktorí si tam šlahajú piko a heroin....Tí ludia fakt naháňajú hrôzu. Normálne cítim strach a tiež výčitky že berem drogy. Že som vlastne regulérna feťačka. A že klamem mame,ktorá žije na Slovensku a nič netuší. Pripadám si tak bezvýznamná,nepodstatná,zbytočná,pohodená do vzduchoprázdna... Nemám nijaký záchytný bod. Nič ma nebaví,iba ten fet a akcie kde sa s kamošmi zase rozbijeme. Z ničoho sa neviem tešiť,fungujem čisto ako naprogramovaná. Kedysi som mala záujmy-bavila ma literatúra,umenie...teraz?? Čo najskôr byť high. Je to začarovaný kruh. Sama neviem posúdiť či som schopná sa z neho oslobodiť. Tú nedelu,kedy nám tie 2 éčka nenajeli,sme si chceli kúpiť kokain,ale dealer neodpisoval a my sme medzitým zaspali.... Vidím že MDMA mi už nestačí,chcela som prejsť na tvrdšie drogy. Bojím sa že bez toho už nebudem môcť normálne fungovať. A sama neviem či vôbec chcem alebo nechcem... Tento text vlastne tiež píšem na dojazde-udrel klasicky 2 dni po akcii. Prosím,existuje nejaká možnosť že by som sa z toho ešte dostala? Viem že musím začať od seba,ale aspoň niečo,maličkosť....hocičo čo by mi to ulahčilo.... Ďakujem. PS: mala by som ešte asi spomenúť že som cca 4 roky brala antidepresíva (benzodiazepamy),ked’že mi však viac škodili ako pomáhali,v máji 2018 som s nimi definitívne sekla. Nepotrebovala som ani nijakú náhradu,ani necítila absťáky… vskutku pozoruhodné,ako som prešla z oblbovákov na uppers. Saša Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Sašo,

díky za sdílení Vašeho příběhu. Objevuje se v něm celá řada rizik a varovných signálů souvisejících s MDMA, zároveň je fajn, že se na vše díváte v širších souvislostech. Určitě vidím i možnost, že se z toho začarovaného kruhu dá dostat. A oceňuji přitom, že o tom všem přemýšlíte a řešíte důležité otázky, což je první krok ke změně.

MDMA umí člověka zaujmout právě uvolněním, euforií a sebevědomím, které přinese. Má však i své stinné stránky, kdy kromě dojezdu ještě pár dní po užití dokáže zhoršit náladu až k depresivním myšlenkám a nočním můrám. A je důležité říct, že i u MDMA existuje potenciál rozvoje psychické závislosti. Veškerá rizika a nepříjemné stavy bývají tím horší, čím častěji a čím větší množství MDMA člověk užívá. Užívání dvakrát týdně a také kombinování s alkoholem či jinými látkami je už dost rizikové. A ve Vašem případě navíc také může hrát roli citlivější psychické nastavení.

Rozumím tomu, že v této situaci máte strach a cítíte výčitky, i směrem k Vaší mámě. Někdy v životě se objevují momenty, kdy si člověk připadá jako ve vzduchoprázdnu, bez záchytného bodu. A drogy zkrátka umí na tento stav nasednout, chvilkově ho zlepšit nebo spíš zastínit. Je pak pochopitelné, že pocity a zážitky spojené s drogami vyhledáváte znovu. Dlouhodobě to však situaci spíš zhoršuje.

Zdá se, že se nacházíte na pomyslném rozcestí, kdy se můžete vydat stále ještě různými směry. Píšete, že víte, že musíte začít od sebe, ale určitě na to nemusíte být sama. Naopak je velmi důležité mít podporu někoho dalšího, klidně někoho blízkého, zároveň také odborníka. Může to být jen epizoda ve Vašem životě, zároveň cítíte, že se věci vymykají kontrole, což je z mého pohledu určitě důvod, proč se obrátit na odbornou pomoc. Ta nemusí spočívat jen v předepisování léků, velmi nápomocný může být psycholog či psychoterapeut, který Vám pomůže prozkoumat věci do hloubky, najít vhodnou cestu a nějaký záchytný bod. Ráda bych Vás v tomto kroku podpořila. Můžete se obrátit na tuto organizaci anebo vyhledat další informace a kontakty na tomto webu.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
20.3.2019

Důsledky jednorázového užití kokainu

Dobrý den, kamarád chce zkusit kokain, samozřejmě jen jednorázově, mohu se zeptat jaké mohou být důsledky? Pročetl jsem spoustu stránek, ale většinou se popisují rizika dlouhodobého užívání.. K9 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za dotaz. I jednorázové užití kokainu s sebou nese rizika. Mezi ně patří zvýšení tepu a tlaku, nadměrný výdej energie, rozhození nálady (až deprese) na dojezdu atd. Kokain může místo euforie a pocitu zvýšeného sebevědomí vyvolat i úzkostný stav, změní se chování daného člověka. Doporučujeme k přečtení tento a tento text.

Rizikem také je, že kokain má vysoký potenciál vyvolávat závislost, a i přes rozhodnutí, že se jedná o jednorázový experiment, to může v budoucnu svádět k dalšímu užití.

Samozřejmě platí, že by se kokain neměl kombinovat s dalšími drogami, včetně marihuany a alkoholu, a dodržovat další zásady harm reduction (zejména užít nejprve menší množství) a setu a settingu.

Zdraví poradna EXTC

 

skrýt odpověď ↑
18.3.2019

MDMA, dojezdy

MDMA komplikace Dobrý den, cca 4x do roka užíváme s partnerem MDMA (na miligramy přesně odvážené krystalky) buď v rámci párty s přáteli, nebo jako „utužování vztahu“ s partnerem o samotě. Nikdy k tomu nepiju alkohol, piju dost vody, vždycky je všechno v pohodě, ale poslední tři seance mám problémy ještě třetí den po požití - bolest hlavy, motání hlavy, pískání v uších, žaludek na vodě, nevolnost, únava, fyzicky jsem nepoužitelná, ale psychicky v pohodě. Vždycky si vyhrazuju minimálně 24 hodin na klid a dřív to stačilo, teď si musím brát i Kinedril a mít klid aspoň dva dny. Jsem jediná, kdo měl problém s úplně stejnou látkou, tak jsem tentokrát snížila oproti ostatním ještě množství, ale zle je mi stejně. Nemáte nějaké tipy na zmírnění nepříjemného dojezdu, případně v čem ještě zlepšit přípravu? Mám chronický nedostatek hořčíku, tak možná zvýšit před příštím užitím dávku hořčíku a nějakých minerálů? Mockrát děkuji a mějte se pěkně! Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za napsání do naší poradny. Půjdu rovnou k Vašemu dotazu. Co se týče nepříjemného dojezdu a možností jak jej zmírnit, tak jedna z možných hypotéz by byla spojená s náhlou vyšší citlivostí vůči účinkům extáze a s psychosomatickou reakcí, která by mohla být signálem Vašeho těla, abyste užití MDMA ještě více omezila (anebo ji neužívala). Není až tak neobvyklé, že po určité době konzumace dochází k individuálním změnám ve vnímání, jak u akutní intoxikace (a např. nárůstu vedlejších účinků), tak i u intenzity "dojezdů".

Co se týče zlepšení přípravy, pohledem přístupu harm reduction je možné doporučit dát především pozor na doplnění důležitých vitamínů a minerálů v těle, které se s každou konzumací MDMA ztrácí. Hořčík by Vám tedy rozhodně neměl uškodit, je však zároveň důležité nepřekračovat denní dávky. V současné době je také diskutováno (jako jedna z dalších HR variant) následné doplnění 5-HTP (5-hydroxytryptaminu), látky ze které v těle vzniká serotonin (5-HT). Jedná se o potravinový doplněk, který je schválen americkým National Institute of Health. Na druhou stranu se však domnívám, že by jeho případnému užití měla předcházet konzultace s lékařem (ohledně interakcí s jinými léky či substancemi atp.)

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
18.2.2019

MDMA, vysvětlení

Dobrý den, rád bych se vás zeptal na pár nejasností, které jsem zažil při požití MDMA v krystalické formě. Měl jsem ji teprve 3x, ale vždy když jsem si šel v baru na wc pro vodu z kohoutku, nebo si umýt ruce, tak jsme se zvláštní shodou náhod vždy setkal třeba se 3 lidma, kteří dělali to samé co já .. zdalo se mi ze jsem vzdy k sobe privolal lidi kteri také něco užili v ten večer, protoze jsme si myli ruce a přišla nám ta vofa všem teplá i kdyz byla studená.. a nebo kdyz jsem sel po druhe na wc, tak zase jsem treba potkal jiny lidi, a taky sli curat a nešlo jim to jako mě, kdyz emko zadrzuje vodu. Jak je mozne, ze vzdy zrovna ve stejny čas jsme se na wc sesli takový lidé a dělali jsme to samé, se stejnym pocitem, či potřebou? Je to jen náhoda? Nebo má ta droga stejné načasovaní potřeba u lidí? 2)otázka.. kdyz tancuji na parketu, tak taky.. vzdy k sobě přivolám lidi, kteri take neco měli.. vidim jim to na očích a i jak jsou milý.. otocim se a najednou na mě sahají na parketu ze zadu.. Kdyz piju alkohol a jsem na čisto, tak se mi tohle nikdy nestalo. Máte pro to nejake vysvestlení ? Dekuju moc Nováček Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za napsání do naší poradny. Co se týče Vaší první otázky a přivolání osob, kteří ten večer také něco užili. Upřímně řečeno, zmíněná situace mi ničím speciální nepřijde. Hlasuji spíše pro náhodu. Pravděpodobnost obdobných setkání by se pak mohla snadno zvyšovat zejména s vyšším počtem osob, kteří byli daný večer v klubu pod vlivem MDMA. Ohledně studené/teplé vody, MDMA narušuje termoregulaci a při jejím užití stoupá tělesná teplota (a má další vedlejší účinky, viz tento text). Tudíž by tento efekt teoreticky mohl mít vliv na vnímaní teploty okolního prostředí. Potíže s močením bývají také poměrně častým vedlejším dopadem v případě její konzumace.

MDMA patří mezi tzv. entaktogeny tedy látky dodávající pocit velké sdílnosti, citové blízkosti a otevřenosti. Z těchto důvodů se obdobné věci na parketu mohou dít. Nutno dodat, že další dny po užití obvykle dochází k dojezdu a zcela opačnému prožívání, který se může projevovat celkovou uzavřeností a výrazným propadem nálady. S alkoholem a jeho účinky není možné MDMA srovnávat, jelikož mozek ovlivňuje úplně jiným způsobem.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
12.2.2019

Dojezd po speedu a alkoholu?

Dobrý den, v pátek jsme si s kamarády dali speed. Nejsem uživatel drog a spíše to bylo z hecu...do toho jsme pili alkohol a já mám už čtyři dny pocit, jakoby se mi motala hlava. Cítím mírný útlum. Nejsem schopný pořádně přemýšlet. Jako bych měl v hlavě úplně vygumováno. Doufám, že jde jen o nějaký dojezd. Nerad bych měl trvalé následky. Jamalle Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

může se jednat o dojezd, navíc pokud šlo o kombinaci speedu a alkoholu, což je pro organismus ještě mnohem zátěžovější, jak tělesně pro různé orgány, tak psychicky. V tom případě by se v době, kdy obdržíte tuto opověď, vše již mělo vrátit do normálu anebo se minimálně lepšit. Pokud by tomu tak nebylo, a pořád byste cítil nějaké potíže, je na místě poradit se osobně s lékařem, aby Vás vyšetřil, jestli je vše v pořádku.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
18.1.2019

Pervitin, marihuana, falešná pozitivita

nejsem žádná Guma a o drogách už vím sví... člověk musí prostě jen -rozlišovat co je dobré a co je špatné -nastavit si ty správné priority (práce,nekrást,žádné automaty apd... ) -nenechat se stáhnout druhými na dno -neobtěžovat s tým ostatní -s dojezdama počítat , a připravovat se na ně (psichycky) - dodržovat spánek ,pitný režim , stravování -atd..... . jen jedno mi vrtá hlavou... ..borec mě nabonzoval že v práci hulim trávu.. dali mi test poze na THC který ačkoliv jsem to ráno ještě nehulil vyšel pozityvně... (to je jasný) .. tak jsem nehulil THC celí víkend , ale už jsem si zobl pervitynu v pondělí (opět pozityvní) nehulil jsem tedy dalších 7 dní. ale tak obden si opět zobl perníku (opět pozityvn) jsou tomu 3 měsíce co nehulím trávu , ale v tom druhém jsem se docela rozjel a 22.1.2018 mě čeká další test... . tak se ptám... může mít vliv pernik v oběhu na čistě tHC tester a ukázat ho jako pozitivní na THC ? nebo je to blbost a měl jsem proste jen smůlu----

Maxas Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za dotaz. Úvodem jen krátce k tomu, co píšete ohledně nastavení pravidel "bezpečnějšího braní" drog a rozlišování "co je dobré a co špatné". V lecčems s Vámi souhlasím, zmiňujete principy harm reduction (snižování rizik) jako je spánek, pitný režim, odstupy mezi užitími aj. Na druhou stranu si však neodpustím poznámku, že všechny faktory nelze jen tak jednoduše vůlí ovlivnit. V rámci mé dlouholeté praxe jsem se setkal s množstvím příběhů osob, které přístup k drogám měli dlouhodobě podobně nastavený. Obvyklý průšvih a propad do intenzivního braní (hovořím teď především o pervitinu) pak většinou přišel s různými životními změnami, krizemi a náročnými situacemi, kdy původně nastavené mechanismy začaly postupně nenápadně selhávat.

Co se týče Vaší otázky. Nejprve bych chtěl ocenit, že jste se rozhodl nehulit, zároveň však popravdě řečeno zní hodně rizikově, že "jste se rozjel v tom druhém" (v pervitinu, látce s nesrovnatelně vyšším rizikem závislosti a jiných potíží). Pervitin by nicméně neměl mít vliv na prodloužení pozitivity u testů na THC. Pokud jste marihuanu předtím kouřil pravidelně, tak v testech z moči je zachytitelná až 30 dní, ve slinných testech 7 dní a více. Nutno také dodat, že orientační drogové testy nebývají 100 procentně spolehlivé a mohou vyjít falešně pozitivně. Spolehlivý je pouze toxikologický rozbor krve nebo moči.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
16.1.2019

MDMA, extáze, bolest hlavy

Dobrý den, před 14ti dny jsem měla extázi a MDMA dohromady. Od té doby mě stále bolí hlava, spíše jakoby tlak na čele a horní straně hlavy. Netušite čím by to mohlo být? Děkuji za odpověď.

Krissty Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Bolesti hlavy po užití extáze či MDMA se často vyskytují během dojezdu. Nicméně 14 dní po užití už by mělo být tělo dostatečně regenerované. Nabízí se tedy otázka, zda bolest hlavy nesouvisí ještě s něčím dalším, například dehydratací, pobytem v málo větraných nebo přetopených prostorách, stresem či přepracováním, obtížemi s páteří apod. Pokud budou bolesti trvat, bylo by fajn navštívit lékaře a domluvit si základní vyšetření.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
12.1.2019

Pervitin, léky a tělesné potíže

Dobrý den, před 3 lety jsem poprvé užila pervitin asi 3 dny v kuse a při posledním užití jehlou jem před tím už byla na dojezdu a měla zimnici. Najednou jsem si dala vyšší dávku a začala jsem mít závrať, brnela mi půlka obličeje a bušení srdce. V nemocnici mi nandali na půl roku neurol že kterého jsem se nemohla dostat u psychiatra mi řekli, že mám panicke ataka a lecili mě cipralexem nyní jelikož jsem přibrala 30 kg jsem to před půl rokem po konzultaci s lékařem vysadila. Nyní neustále motani hlavy, píchání na hrudi, rozdychavani. Už nevím co mám dělat mám strach o svůj život, EKG a všechny vyšetření v pořádku jsem už zoufalá, ale vim, ze léky brát nechci. Málo kdy mám tyto stavy celý den většinou je mám navečer kolem 17 hodiny. Nutno dodat, že v tu dobu se mi stal první záchvat po drogách.. Prosim o radu.

Juja Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

chápu, že už si nevíte rady, když i po konzultaci s lékaři a vyšetřeních Vám stále není dobře. Užívání pervitinu a také užívání léků, především Neurolu, který je při dlouhodobém užívání také velmi rizikový, mohlo přinést či zesílit určité potíže, jak tělesné, tak psychické. Nicméně po delší době, kdy člověk abstinuje, by se vše mělo vracet pomalu do normálu nebo minimálně aspoň slábnout.

Pokud se Vám naopak nepříjemné stavy začaly objevovat nebo zhoršovat, je na místě oslovit ještě další odborníky. Můžete zkusit ještě jiného lékaře, nejlépe takového, který se na vše dokáže dívat v celkovém kontextu. A ideálně by mohlo být na místě pracovat i na psychické stránce věci, protože tělesné projevy jsou s ní velmi úzce propojeny. Zároveň si říkám, že byste si v tomto náročném období zasloužila psychickou podporu.

Rozumím tomu, že léky už brát nechcete. Nabízí se tedy varianta návštěvy psychoterapeuta, který by se na Vaše potíže mohl podívat právě z psychické stránky. Přesto je tu stále i možnost obrátit se znovu na psychiatra a spolu s ním zvážit jiné možnosti včetně medikace, kdy se dají určitě najít jiné léky, pokud Vám jedny nevyhovovaly.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
4.1.2019

Extáze a dlouhodobá rizika

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat zde, protože jsem bohužel odpověď nedostal nikde v celém rozsahu, který by mě zajímal. Je všeobecně známé a rozšířené, že po užívání látek, které nadměrně vyplavují serotonin (ie. extáze), se poté objevují deprese, paranoia a jiné, psychické problémy. Všude se ale píše pouze o krátkodobých depresích spojených s přímým užitím drogy a následné depresi na tkz. "dojezdu". Mě by ovšem zajímalo, zda se mozkové synapse a serotoninová centra znovu obnoví, nebo zda hrozí reálné, trvalé poškození těchto částí mozku - příklad, extázi jsem bral zhruba rok a půl, 1-2x do měsíce, už jsem více jak rok neměl žádnou těžkou drogu. Všímám si u sebe ovšem (a u některých svých přátel, se kterými jsme brali a přestali nastejno) změn chování a to dosti velkých, které zůstávají i nadále. Objevují se u mě dosti často deprese, těžké výkyvy nálad, radost a podobné emoce se u mě objevují dosti zřídka, od doby, co nic neberu jsem se také začal velice stranit všech lidí a čas trávím jen ve velice úzkém kruhu přátel. Vždy jsem byl veselý, družný člověk, který rád trávil čas v co nejširší společnosti, rád bych tedy věděl, zda na tuto změnu mohlo mít vliv právě užívání extáze, nebo to po takto dlouhé době od posledního užití není možné? Případně, lze serotoninová centra opět něčím "nahodit"? Velice děkuji za odpověď.

Collo Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za dotaz. Ještě než se dostanu k odpovědi na Vaše otázky, tak bych Vás chtěla podpořit v tom, že jste s extází momentálně skončil. Ať už jsou příčiny změn, které na sobě pozorujete, jakékoli, udělal jste zásadní krok k tomu, aby Vám bylo lépe a psychika dostala prostor se regenerovat.

Jasnou odpověď, co mělo na tu změnu vliv, Vám bohužel dát nedokážu. Často totiž v podobných případech těžko odlišit, co je přímým následkem užití drog, co by nastalo tak jako tak a případně bylo drogami spuštěno či urychleno anebo co s drogami nesouvisí. Každý člověk je navíc jiný, každý má jiné předpoklady a je jinak citlivý k účinkům různých drog. Pro někoho může jít i v případě extáze o experimenty bez následku, pro někoho to může znamenat dlouhodobé potíže.

Abych byla konkrétní, co se týče extáze, dodnes se vedou debaty o neurotoxicitě MDMA. V podstatě panuje shoda na tom, že neurotoxická je, ale už se názory rozcházejí na to, jaké jsou tedy následky. K nějakým změnám v mozku zřejmě dochází, některé studie u pravidelných uživatelů pozorovaly zhoršení paměti, deprese či úzkost. Toxicita však závisí na spoustě faktorů včetně individuální citlivosti organismu, nastavení, ve kterém je MDMA užita a také jaká přesně látka je užita jako "extáze".

Co je pozitivní, tak že tam rozhodně potenciál na postupné vrácení změn je. Jednak to chce čas, aby po předchozích výkyvech pochody v organismu opět fungovaly přirozeně a jednak tomu lze pomoci i prací na sobě. Je běžné, že lidé v podobných situacích vyhledají konzultaci s odborníkem (psychologem či psychoterapeutem), aby společně prozkoumali, co se děje, jak to lze zlepšit. A ač to může znít banálně, velmi důležitá je zdravá životospráva (dostatek spánku, vitamínů, minerálů, pohybu), která správné fungování psychiky také podpoří.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
2.1.2019

Užil jsem víc drog, než je zdrávo

Dobrý den. Na silvestra jsem užil víc drog než je zdrávo, něco se ve mě změnilo. 31.12.18 Odcházím do clubu 1g p. mám(poměrně dobrá kvalita.Ještě před klubem do mě kamarádka nacpe jednu tabletu extáze na oplátku chce čáru tak dávám sní. (20:00cca.) Náladu mám super a tak kouřím před klubem... potkávám neznámého hezké kluka stejný věk(Tomáš). Vůbec se neznáme,ale povídáme si odhadem dvě hodiny venku. Už mi volají kámoši za kterými jsem do klubu vlastně šel telefon neberu. Říkám tome dobře se povídá, ale já tady mám partu a budu muset jit. Jdeme do vedlejší uličky a chystám další čáry, Tomáš mě objal a dal pusu, vyměníme si čísla a odcházím do klubu. Přichází chvění ale cítím se v dobré náladě, platím vstup, hledám naši partu a připadám si jako ve snu nedokážu ani popsat, přichází úzkost, strach, studený pot. Na baru beru nealko a dám ho do bundy a zase jdu ven,do do dvaceti minut to téměř přešlo ale tep mi podle aplikace lítal z 35-125 celou noc. Nevím právě co jsem to prožil, najdu partu e už nechci žádné drogy, strach z toho co jsem zažil. Dál bylo všechno v pohodě užíval sem si super náladu. Po půl noci potkávám Tomáše který mě zve na čáru na pánské wc, že to co sem mu dal bylo husté, neodmítám což nechápu, jako bych zapoměl na to co jsem zažil. A ještě k jeho 0,4g mdma crystal pridávám 0,2g parna blázni. Po snupnuti sme se sekli, postupně přestávám vnímat a tak opět koukám na tep 135. Tom si taky stěžuje na srdce sedíme na zemi na toal. papíru. Oba cítíme silné empatie, lásku, porozumění a otevřeně se o tom bavíme, domluva že nebudeme dělat žádné kraviny, ale taky jsem cítil že jsem se zamiloval, po dvou hodinovém zaseku na wuc jsme se rozhodli dát další mix a že odejdeme někam kde si budeme povídat. Tak jsme taky udělali naše povídání trvalo do 2.1.2019 12:00. Ještě teď nemůžu spát, mám nervy, všechno štve... strach, paniku a plno otazníků co to je. 1)Mohl jsem si velkým množstvím drog narušit sexuální orientaci, nebo spíš mohlo ukázat moje pravé já ? 2)Když tep kolísá co se mi hrozilo?

Lukáš Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Lukáši,

díky za dotaz. Rozumím tomu, že Vám momentálně není dobře a máte hlavu plnou otazníků. Začnu Vaší druhou otázkou, kde se ptáte, co Vám hrozilo. Podle toho, co v dotaze píšete, asi i Vy sám tušíte, že vše byla velká zátěž pro organismus. Vaše tělo i psychika to dávaly také určitými signály najevo. Drogy, které jste během té doby užil, umí samy o sobě způsobit vážné zdravotní komplikace. Pokud se navíc jednalo o kombinaci více různých látek, riziko se ještě násobí.

V případě pervitinu a MDMA ztrácí tělo tekutiny, hrozí přehřátí a dehydratace a především hrozí vysoké riziko narušení krevního oběhu, potíže se srdcem a krevním tlakem. Reálně hrozí předávkování, které může skončit i tragicky. A zrádné je právě i to nutkání užít znovu, často i přes nepříjemnou zkušenost, což popisujete i ve Vašem případě. Velmi důležité jsou tedy zásady bezpečnějšího užití (nemixování drog, užití co nejmenšího množství, odpočinek, dostatek tekutin, zohlednění zdravotního stavu apod.).

A pak je tu ještě dojezd, kdy se tělo potřebuje z velkého výkyvu zase navrátit do normálu. To bývá velmi často doprovázeno špatnou náladou a myšlenkami, nepříjemnými fyzickými projevy a podobně. Člověku se pak věci mohou jevit v horším světle, než ve skutečnosti jsou. I proto odpovím na Vaši první otázku, že k narušení sexuální orientace nebo vůbec toho, jaký jste, nejspíš nedošlo. Extáze i ostatní drogy nicméně umí odstraňovat zábrany, zintenzivnit prožívání a člověk se může chovat jinak než běžně.

Nicméně je pravděpodobné, že se vše navrátí do normálu, ale může to po užití velkého množství nějakou dobu trvat. Kdybyste se přeci jen v době, kdy k Vám dorazí tato odpověď, ještě necítil dobře, zvažte i návštěvu lékaře, který by mohl posoudit Váš zdravotní stav.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
20.12.2018

Kombinace MDMA a alkoholu

Dobry den, na silvestr bych chtela poprve pozit MDMA (eMko) nebudu si ho davat moc.. a chtela bych se zeptat, bylo by nebezpecne michat drogu s alkoholem? Popripade jake by to na mne mohlo mit pripadne ucinky? Dekuji za odpoved

Mařena Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za Váš dotaz. Je dobře, že si pro sebe hledáte informace o možných rizicích kombinace eMka s alkoholem ještě před tím, než ho poprvé užijete.

Kombinace MDMA s alkoholem se totiž opravdu nedoporučuje. Účinky těchto látek se navzájem kříží a jejich kombinování může být nevyzpytatelné. Obvykle nedojde k zesílení účinků ani jedné z nich, naopak alkohol může snižovat pociťovaný účinek MDMA a nebo se účinky alkoholu dočasně vyruší a často nastoupí až po odeznění stavu po MDMA, což je velká zátěž pro játra a ledviny a také to člověk může s alkoholem velmi snadno přehnat. Alkohol také způsobuje odvodnění organismu (dehydrataci) a riziko přehřátí organismu tím stoupá. O to větší pak hrozí nevolnost, bolest hlavy a nepříjemný stav na dojezdu. Alkoholem také nejde nahradit ztrátu tekutin, při užití MDMA se doporučuje adekvátně (ani nadměrně ani málo) doplňovat tekutiny, ideálně minerálky a ovocné džusy.

Záleží samozřejmě také na množství alkoholu. Pokud si před užitím dáte jednu sklenici vína nebo piva, riziko je mnohem menší, než kdybyste pila více.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
10.12.2018

MDMA jako substituce pervitinu

Dobrý den, poradno, tak jsem bohužel tento víkend v sobotu zklamal, hlavně teda sám sebe. Opět jsem si dal lajnu pika. Byl jsem 8 měsíců naprosto čistý a byl jsem na sebe neuvěřitelně pyšný. Sice nikdy jsem nebral pravidelně, vždy to byly jen jízdy 1-2 dny, pak třeba 2-3 týdny nic, a pak zase. Bohužel jsem se přesvědčil, že naprosto platí, že s drogami nelze skončit, ale lze jen abstinovat. S kamarádem jsem šli na pivo a měl u sebe jeden krystal čistého MDMA, rozhodli jsem se, že si dáme. Ani jeden jsme to nikdy neměli, takže jsme si dali s respektem. Cca po hodince jsme se shodli, že to je vlastně hrozně fajn. Dobrá nálada, žádný stres a chmury, kreativní rozpoložení. Prostě paráda. Bohužel když jsme si dávali druhou část MDMA, tak v krabičce měl kamarád i dealerak s trochou čiré, krystalické látky. U bylo to jak s Pavlovými psi, sliny se mi spustily a prostě musel jsem si dát. Samozřejmě jsem nespal na neděli. Od kamaráda z domu jsem si malinko vzal na "poléčení" a tím pádem nespím i dnes :D Naštěstí žádný dojezd zatím, žádné obtíže, jídlo zvládám přijímat, pijí a neskutečně mi pomohla asi půlhodinová sprcha s důkladném vydrbáním pórů od chemie. Celkově si myslím, že se jednalo o velmi dobrý, čistý vzorek. Za celou dobu jsem mohl zkonzumovat cca 300 mg. A teď k mému dotazu. Jak je na tom, co se týče nebezpečnosti pro tělo, psychické závislosti, možnosti předávkování čistá MDMA? Mám trochu strach, abych zase nespadl do dávání občas. A vzhledem k tomu, že se mi ten stav skutečné líbil, tak si dovedu představit mít v případě rekreační potřeby MDMA jako substituci pika. Dává to nějaký smysl a nebo je to vymetání čerta ďáblem? Moc děkuji za odpověď a díky za práci, co děláte! Pavel

Pavel Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Pavle,

děkujeme za dotaz a za oslovení naší poradny. Na úvod bych Vás chtěla ocenit za to, že jste se rozhodl vydat na cestu zotavení a abstinence a že se Vám to po dlouhou dobu dařilo. Během procesu zotavování se ze závislosti je relaps neboli znovuužití poměrně běžným jevem, který, když se dobře zpracuje, můžete ve výsledku využít ve Váš prospěch.

Co se týče MDMA jako substituce pervitinu, je to poměrně tenký led a to i vzhledem k tomu, co sám popisujete (po MDMA jste ztratil kontrolu a metamfetamin nakonec užil). Obecně je možné napsat, že obě substance mají podobné složení a patří mezi stimulanty. Co se týče bezpečnosti, u obou substancí hrozí riziko obsahu nežádoucích příměsí. Dá se však říci, že pervitin je oproti čisté MDMA nebezpečnější z hlediska nežadoucích účinků na jednotlivé orgány i v ohledu vysokého závislostního potenciálu. Hypoteticky by se tedy to o čem píšete dalo považovat za Vaši cestu kontrolovaného užívání, nicméně "s mnoha ale". Dovolím si také upozornit, že může být velmi náročné udržet užívání v mezích, které si na začátku určíte. Závěrem mne proto napadá, že by pro Vás případně mohl být nápomocný kontakt s odborníkem, se kterým můžete témata spojená s užíváním důvěrně probrat a může Vám pomoci s nastavením a udržováním Vámi nastavených hranic a se zpracováním případného (či už prožitého) relapsu. Je možné se obrátit například na naše kolegy z Terapeutického centra ve Zlínském kraji.

Přeji hodně štěstí na Vaší cestě,

poradna EXTC

 

skrýt odpověď ↑
22.11.2018

Pervitin, dojezd, jak se toho zbavit?

Zdravím. Mám dotaz... je mi 16 a začala jsem brát pervitin kvůli jedné jediné chybě. Byla jsem na party a tam nám donesli sáčky kde měl být původně MDMA ale byl to pervitin a ja ho ted beru v kuse od soboty až do středy. Nemůžu přemýšlet normálně ...mam pocit že už nic nezvladnu... a pokaždé když si zahulim mam flashback ale strašně hnusnej.Od soboty jsem spala max 5 h a najedla jsem se teprve až včera a chce se mi pořád zvracet. Nevim co s tim dělat... nevíte jak se toho zbavit z těla ven ? Nebo nevíte jak předejít aspoň těm dojezdum.

Anonym Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Takto nárazový několikadenní způsob užívání pervitinu je pro organismus extrémní zátěží, s kterou se tělo standardně může vyrovnávat klidně i týden (při okamžitém zastavení užívání). Projevy, které popisujete jsou tudíž celkem obvyklé. "Zahulení si" zároveň považuji za další velmi rizikový podnik, jelikož může ještě více psychicky a fyzicky rozhodit, což ostatně sama popisujete.

Silným a nepříjemným dojezdům předejdete jednoduše tak, že se vyhnete opakovanému a vícedennímu braní a co nejvíce omezíte užité množství. A pokud už pervitin užijete, dodržujte alespoň zásady snižování rizik. Nezapomínejte v průběhu dostatečně pít a odpočívat, případně můžete užít potřebné vitamíny a minerály. Po odeznění účinků je zásadní nedávat si už znovu a dopřát tělu dostatek spánku, dodržovat zdravou životosprávu bohatou na přísun vitamínů a minerálů. Zkrátka je důležité nepřipravovat tělo o základní elementy, které potřebuje k fungování. Mírně pomoci mohou i bylinné přípravky a čaje na zklidnění a revitalizaci organismu, které jsou běžně dostupné (zdravé výživy, lékárny, internet).

Nutno dodat, že pokud by se Vás takto nepříjemné stavy (zvracení a podobně) držely i do chvíle, než k Vám dojde tato moje odpověď, tak by mohlo být bezpečnější zajít raději za Vaším obvodním lékařem a probrat s ním, jestli jste po zdravotní stránce v pořádku.

Pokud by se Vám užívání pervitinu nedařilo zbavit (jedná se přece jen o velmi návykovou látku) nebo aspoň zmírnit to vícedenní rizikové užívání, tak můžete zvážit návštěvu nejbližší Adiktologické ambulance či Terapeutického centra (viz Mapa pomoci), kde by Vás mohli profesionálové podpořit ve změně přístupu k pervitinu, pakliže byste o něj samozřejmě měla zájem (vše je bezplatné). Přímo ve Vašem bydlišti funguje i Kontaktní centrum Agarta.

Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
1.11.2018

Extáze a alkohol

Zdravím, jsem rekreační uživatel Extáze. Beru ji asi pul roku a většinou 1-2x do měsíce. Extázy míchám společně s alkoholem. Vím, že by se to nemělo, ale na extázy vždy dojde až v pozdějších hodinách, když už mám v sobě několik drinků. Nikdy se mi nic nestalo. Jen jednou a to když jsem omylem (už dost posilněná alkoholem) vypila dávku emka v džusu pro 3 lidi a měla hodinové kóma, ale pak jsem to rozchodila a večer probíhal již v pořádku. Zajímalo by mě jak je možné, že i když jsem hodně posilněná alkoholem a dam si tabletku, cítím se naprosto v pořadku a vše probíhá jak má. Bez komplikací? Nebo jsem měla jen štěstí, že se mi nic nestalo? Také jsem měla prý novinku, byla to modrá pilulka ve tvaru ctverce. Na logo si nevzpomenu, tak jestli o tom nemate nejake info? Krom 3 dennich dojezdu, kdy mam naladu na pest a obcasnych flash backu. Jsem naprosto v pohode a nemam zadne problemy. Diky za odpoved.

Anna Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Anno,

je dobře, že se nad možnými riziky pozastavujete. A celkem trefně píšete o roli štěstí v situaci, která fakticky riziková je. Při užití velkého množství extáze spolu s alkoholem totiž komplikace opravdu hrozí. A dá se říct, že jste zčásti měla štěstí, pokud vše proběhlo v pořádku. Ovšem popravdě mi tak úplně bez komplikací nepřipadá to, co nazýváte hodinovým kómatem.

Podobná situace je pro organismus dost zátěžová. Nápor dostane oběhová soustava včetně srdce, játra, ledvin a také psychika, hrozí přehřátí a dehydratace. A to i přesto, že si v tu chvíli připadáte v pořádku. Extáze totiž v kombinaci s alkoholem má tu schopnost, že potlačí opilost. To je ale právě zrádné v představě, že se nic vážného neděje, přitom se v těle bijí mezi sebou účinky obou látek a rizika se násobí. I Vy sama popisujete třídenní dojezdy a špatnou náladu, to samo o sobě ukazuje, že se v těle odehrálo nějaké vyvedení z normálu.

Popravdě přemýšlím, jak dlouho bude vše v pořádku, pokud budete užívat tímhle způsobem dál. Jednak kombinace alkoholu a extáze a jednak poměrně krátké rozestupy mezi užitím, kdy si tělo nestačí odpočinout a neurochemická rovnováha nestačí vrátit do normálu. Navíc je pravda, že různé tablety mohou obsahovat jednak různé další látky kromě MDMA a jednak různé množství samotného MDMA. V současnosti se v tabletách objevuje i násobně vyšší množství, než bylo obvyklé. Novinek je spousta a přímo o modrém čtverci nemám informace. Nicméně můžete sledovat nejrůznější databáze tablet včetně aktuálních varování (odkazy najdete na konci tohoto našeho článku).

Uživatelé často mluví o příjemných a bezproblémových začátcích, které ovšem vůbec nezaručují, že všechno v pořádku vydrží i do budoucna. Minimálně pokud s extází budete pokračovat i nadále, zkuste si pro sebe sehnat co nejvíc informací o tom, jak v rámci možností snížit rizika (např. dodržovat nižší dávkování, odstup mezi užitími, nekombinovat s alkoholem apod.).

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
29.10.2018

Pervitin nepůsobí

Dobrý den. Mám na vás dotaz, který neumím zodpovědět já a ani moji přátelé. Pervitin užívám skoro rok šňupáním několikrát do týdne. První půlrok bylo vše tak jak má. Nájezd, stav, dojezd. Teď ale posledních pár měsíců na mě pervitin snad ani neúčinkuje. Nejdříve bylo aspoň to, že jsem nemohla spát a například jsem se ''zasekla'' do telefonu ale teď, dejme tomu měsíc, po užití necítím už nic. Žádné zvětšené zorničky, potřeba něco dělat, upovídanost, 'zaseknutost'.. A co je dojezd už ani nevím, protože ten už se pár měsíců nedostavil. Dělám i například tří denní jízdy, všichni co jsou se mnou stav pociťují a to už jsou na pervitinu několik let. Schválně si vezmu třeba i od tří lidí najednou, abych neměla to stejné zboží, ale i přes to se nic nemění. Vůbec tomu nerozumím. Zkoušela jsem i na skoro dva týdny přestat (což mi nedělá žádný problém být bez toho) jestli se nějaký stav objeví ale znovu jsem se nedočkala změny. Jak je to možné? Snad mi aspoň trošku pomůžete s odpovědí. Děkuji E.

Elizz Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

ptáte se na to, proč na Vás posledních pár měsíců nepůsobí pervitin tak, jak očekáváte. To je poměrně složitá otázka a asi Vám na ni nedokážu nějak konkrétněji dopovědět. Obecně se dá říci, že všechny psychotropní látky vždy působí velmi individuálně. Co člověk, to trochu jiný výsledný stav. Velkou roli hraje také set a setting, díky tomu i stejná látka může na jednoho člověka působit různě.

Nicméně je zvláštní, že by na Vás metamfetamin vůbec nepůsobil. Krom rozšířených zorniček, potřeby něco dělat a "zaseknutosti" pervitin způsobuje také zrychlenou srdeční akci, roztěkanost, sníženou únavu a menší potřebu spánku, nechutenství, rychlý tok myšlenek atp. Pokud děláte třídenní jízdy jak píšete, domnívám se, že přeci jen nějaký účinek může mít, zejména ten povzbuzující. Napadá mne také, zda jste zjišťovala jak Vás během intoxikace vnímá okolí? Zda na ně například působíte jinak než dříve, kdy jste na sobě účinky pociťovala. Je také otázkou, zdali neužíváte s pervitinem ještě něco dalšího, co by jeho účinek mohlo blokovat či tlumit. Dále přemýšlím, jak "kvalitní" ve smyslu čistý je pervitin, který konzumujete. Vliv může mít také délka braní a zvyšující se tolerance organismu, kdy je postupně člověk nucen k dosažení stejného účinku užít vyšší dávku. Zde bych však byla velmi opatrná, aby nedošlo naopak k předávkování a návazným zdravotním komplikacím. Jako bezpečnější varianta se mi jeví vyzkoušet udělat co možná nejdelší pauzu (alespoň několik týdnů) mezi jednotlivými užitími a zároveň dodržovat základní principy harm reduction (snižování rizik).

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
3.10.2018

Žádost o pomoc

Dobry den p....užíván každý den už 4roky vším sem prošel jako problémů u Rodiny mnel sem problém z policiji mnel halucinace.atd.porad beru nechápu to. Da se říct ze opravdu sem mnel problémy ale nic stoho abych přestal jedno vim ze jednou sem to nemnel 5dni a to jako fakt kdyby umíral no špatní dojezdy. Prosím o pomoc dekuji

samuel Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za důvěru. Maximálně oceňuji, že píšete a že si dovolíte napsat si o pomoc. Domnívám se, že takto odvážný první krok může výrazně zvýšit šance na změnu současného stavu, který si takto na dálku představuji jako "začarovaný kruh".

Jednou z možností, která by se teď nabízela, je posunutí toho začarovaného kruhu o něco dál, což by mohlo znamenat oslovení odborníků osobně. Může to být psycholog nebo terapeut z některé z Adiktologických ambulancí či Terapeutických center ve Vašem městě či kraji, případně i kvalitní psychiatr. A spolu s nimi se dá pracovat na sobě v rámci individuální terapie, více viz tento text.

Za nás Vám mohu napsat, že po letech užívání pervitinu (máte-li na mysli danou látku) je časté, že se při pokusu o vysazení objevuje celá řada nepříjemných psychických stavů. To nejnepříjemnější může trvat dny (max. nějaký ten týden), přičemž nejčastěji je zmiňována obrovská únava, deprese a nechuť do čehokoliv. Proto se někdy doporučuje absolvování detoxu a pobyt v psychiatrické nemocnici, kde lze začít za podpory lékařů.

Na závěr Vám mohu doporučit i tyto svépomocné příručky a publikaci od našeho kolegy.

Držíme Vám palce. Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑

zobrazeno: 1-25 z 273zobrazit stránku: