Vyhledávání a filtrování dotazů

Již zopovězené dotazy poradny:

Filtrovat dle tématu:

Dle typu drogy:

Hledaný výraz:

Nalezené záznamy pro výraz kojení marihuana :

zobrazeno: 1-25 z 1188zobrazit stránku:

21.8.2021

Očkování, marihuana

Dobrý den, včera jsem měl první dávku očkování, vím že se nesmí alkohol, ale jak to je s trávou? Neříkám, že potřebuji si ihned zahulit, ale jen abych věděl, že to je bezpečné a neovlivní to nijak očkování. Děkuji. 16599 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Je fajn, že myslíte na svoji bezpečnost. Nezmiňujete se přímo, o jaké očkování jde, vzhledem k okolnostem ale usuzuji, že se jedná o vakcínu proti nemoci COVID-19.

Na úvod bych rád zmínil, že v našem týmu nemáme lékaře, tudíž naše odpověď slouží spíš orientačně. Pokud byste se chtěl ujistit o bezpečnosti vakcíny a užití marihuany, obraťte se na lékaře.

Pokusil jsem se vyhledat studie, které by se této otázce věnovaly, zdá se však, že neexistují. Nicméně na internetu jsou dohledatelné názory jak odborníků, tak samotných očkovacích center. Podle všeho se nejedná o nebezpečnou kombinaci. Dle některých odborníků se jako potenciálně rizikové jeví kouření marihuany, a to především protože kouření má negativní vliv na dýchací systém. Nicméně ani to by nemělo mít vliv na efektivitu vakcíny.

Jako bezpečnější se jeví užití marihuany jiným způsobem (např. v jídle, ...). Zároveň je ale třeba počítat s tím, že se mohou objevit vedlejší účinky, jako je bolest hlavy, pocity na zvracení apod.

Za zmínku stojí i fakt, že např. ve státě Washington v rámci očkovací kampaně nabízeli zdarma jointy marihuany pro čerstvě naočkované osoby. Akce nesla název Joints for jabs (tedy Jointy za píchnutí).

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
18.6.2021

Marihuana a špatné vnímání

Dobrý den, 3.6.2021 jsem užil marihuanu po cca 9 měsících, konkrétně jsem měl "kybl" což byl celkem dobrý materiál a mělo to hodně THC, stavy jsem měl úplně v pohodě, večer jsem se šel akorát vyspat, celý týden jsem byl úplně v pohodě, bez žádných stavu, další týden což je 14.6.2021 jsem začal pociťovat menší dezorientaci a špatné vnímaní, trvalo to asi 3 hodiny každý den, 18.6.2021, žádné špatné stavy jsem neměl, zajímalo by mě jak to může odejít, jestli to mám nechat na těle, každý den jsem celkem ospaly takže jestli to nemůže udělat i tohle že mám ty stavy. Děkují za odpověď 16571 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Těžko posoudit, jestli jsou stavy, které popisujete, důsledkem předešlého užití marihuany. Je možné, že se jedná o nějakou formu „flashbacku", ale také zde nemusí být žádná souvislost a příčina může být úplně jiná. Pokud pocity dezorientace, špatného vnímání a ospalosti stále přetrvávají, nebo se vracejí, pak bude určitě lepší nečekat a zajít na lékařskou prohlídku.

Pokud se rozhodnete v budoucnu ještě užívat marihuanu, je fajn zamyslet se nad minimalizací rizik s ní spojenou. Píšete sice, že jste měl po „kýblu" v pohodě stavy, nicméně tento způsob kouření je v kombinaci s materiálem obsahujícím vysoké množství THC poměrně rizikový. Snadno dojde k předávkování a následným nepříjemným stavům a dýchací soustava dostane taky poměrně zabrat. Rozhodnutí je samozřejmě pouze na Vás. V případě zájmu o informace ohledně bezpečnějších způsobů užití atd., si můžete projít například tento článek na našem webu.

Zdraví poradna EXTC

 

skrýt odpověď ↑
22.5.2021

Metamfetamin, užívání léků, bušení srdce

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako spoznám svoj životu ohrozujúci stav a či sa z medicínskeho hľadiska vystavujem veľkému riziku hazardovanie so životom. Pervitín beriem približne od 20.februára tohto roku a od začiatku som dávala už niekoľko-dňové ťahy. Od samého začiatku som maximálnu pauzu mala 17dní ale stalo sa tak len raz a bežne vydržím bez dávky maximálne týždeň. Nesnažím sa už robiť niekoľko-dňové ťahy, väčšinou ostávam pri jednom večeri ale skoro stále sa prekopnem a dostávam sa do niekoľkohodinových stavov delíria, závratov, potenia a neutišítelneho tlkotu srdca. Väčšinou už neviem ani komunikovať, pretože neviem pospájať slová do vety. Najvyšší tlak som si doma namerala 166/120 s tepom 120. Chcela by som sa spýtať najmä na momentálnu situáciu, pretože som začala chodiť k psychiatrovi a začala brať fevarin a atarax. Zatiaľ sú to dva týždne čo ich beriem, ale s tým, že som v minulosti už tieto lieky brala(pol roka dozadu cca). Tento týždeň beriem už 100mg fevarinu, atarax podľa potreby. Chcem sa spýtať, predvčerom som zobrala dvojitú dávku fevarinu(2x100mg) kvôli ťažkému panickému ataku(okolo 17hod), skombinovala to asi so 6tabletkami ataraxu, to by bolo ešte ok, len na druhý deň okolo 19hod som užila pervitín, nie takú dávku ako obvykle, polovičnatú(0.1), zobrala som lieky(predpísaných zatiaľ 100mg), zapila ich redbullom a zároveň neskôr pila aj alkohol(4x 0,4 37% tatratea) po asi 3mesiacoch, alkohol piť nezvyknem.. fajčila som ešte v priebehu pár hodín marihuanu a okolo 2 som prišla domov. Chcela by som vedieť, či sa ešte môžu prejaviť nejaké následky tejto kombinácie a či mi to môže ovplyvniť nejak triezvenie, dojazdy pervitínu aby som vedela ako reagovať. Prvé hodiny odkedy som prisla domov som mala neskutočnú zimnicu ale teraz je už moje telo relatívne celé zahriate, poriadne sa potím, cítim tlak v hlave a v očiach. Jediné čo pociťujem je obrovská únava, závraty a strašne silný a hlasný tlkot srdca, kvôli ktorému nemozem zaspať (je to pocit ako keby mi malo vyskočiť z hrude). Cítim mierne bolesti, pichanie na ľavej časti hrudi, no nič viac. Chcela by som vedieť to môže mať následky či už krátkodobého alebo dlhodobého hľadiska. Ďakujem predom za odpoveď. 16558 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za dotaz. Je určitě dobře, že se zajímáte o rizika užívání pervitinu v kombinaci s léky a dalšími látkami. Bohužel nemáme v týmu doktora, který by mohl situaci posoudit z medicínského hlediska. Odpovídám proto za naši drogovou poradnu.

Z toho co píšete o tom, jak Vaše tělo reaguje, o Vás mám poměrně velké obavy. Kombinace FevarinuAtaraxu, pervitinu, THC a alkoholu je opravdu velmi nebezpečná a může být až život ohrožující. V příbalových letácích léků je přímo uvedený zákaz kombinace s alkoholem. Taktéž kombinace pervitinu pouze s těmito psychiatrickými léky s sebou nese velmi vysokou míru rizika. Mimo jiné popisujete silný a hlasitý tlukot srdce. Atarax může být spojen se zvýšeným rizikem poruchy srdečního rytmu, který může být život ohrožující. To může vysvětlovat Vaše nepříjemné stavy při kombinaci s pervitinem, který tepovou frekvenci také výrazně zvyšuje.

Jak poznat život ohrožující stav je důležitá otázka. Může to mít velmi podobné projevy, jaké popisujete, které neustupují nebo se stupňují. V případě nejistoty je vždy lepší zavolat rychlou záchrannou službu, kde to s Vámi může operátor/ka vyhodnotit a podle toho rozhodnout, zda pro Vás pošle sanitku.

Zajímáte se také o následky kombinace výše zmíněných látek a ovlivnění dojezdů z pervitinu. Jedno hledisko je krátkodobý stav, který sama popisujete jako velmi nepříjemný. Jedná se opravdu o extrémní zátěž na organismus. Z hlediska psychiky, je užívání drog a alkoholu nebezpečné v tom, že jde proti psychiatrické léčbě. Pervitin, marihuana i alkohol mají negativní vliv na hladiny neurostransmiterů v mozku (serotonin, dopamin, noradrenalin), které se Fevarinem a Ataraxem (pravděpodobně ve spolupráci s lékařem) snažíte stabilizovat. Z toho hlediska je velmi důležité i dodržování jejich předepsaného dávkování. Zároveň pervitin může negativně prohlubovat krátkodobé i dlouhodobé psychotické stavy i ve formě panických poruch, zejména, jestli jste k nim náchylná. Pokud máte důvěru ve Vašeho doktora, tak by bylo dobré vše konzultovat přímo s ním, protože může zohlednit všechny faktory, které do léčby vstupují. Případně se dá obrátit na tuto anonymní lékařskou poradnu, kde by Vám zmíněná rizika dokázali ještě více vysvětlit z medicínského hlediska.

Co se týče dojezdů, budou pravděpodobně náročnější, než při samotném užití pervitinu. Zmírnění dojezdů můžete podpořit dopřáním si více odpočinku, dostatkem tekutin, přísunem zdravé stravy, vitamínů, minerálů a snahou o psychickou a fyzickou pohodu.

Z Vaše textu vyplývá, že Vám užívání způsobuje spoustu nepříjemného. Zmiňujete nadměrné pocení, tlukot srdce, úzkosti, píchání v hrudníku a z toho vyplývající obavy o zdraví. Ráda bych Vás proto podpořila k pauze od užívání drog. Mohlo by být přínosné, zkusit si zmapovat důvody, proč se takto rozhodujete pro kombinaci více látek ve velkém množství. Pokud byste dokázala důvody pojmenovat, dalo by se poté pracovat na změně a zaměření se na jiné činnosti, které by pro Vás nebyly takhle škodlivé. Možností je také spolupráce s odborníky, například ve formě terapie, kde to lze prozkoumat hlouběji.

Držíme palce, ať je Vám brzy lépe.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
9.5.2021

Špatné stavy po marihuaně

Dobrý den zkusil jsem s kamarády marihuanu ve formě jointa. Měla mít vysoký obsah THC. Měl jsem jen pár potahů. Začalo to působit tak 5 až 10 minut po prvním potahu. Měl jsem z toho špatný stav bušení srdce, strach ze smrti, úzkost, deprese. Stav odezněl asi po 4 hodinách a druhý den bylo všechno v pořádku. Tři měsíce jsem neměl žádnou marihuanu, ale i tak se mi vrátil stav, který jsem měl při používaní, ale jen v mírnější podobě jednalo se opět o stejné pocity jako je strach úzkost deprese. Stav většinou po 2 hodinách odezněl. Spojoval jsem si tento stav s abstinencí nikotinu, kterou jsem započal den před prvním stavem. Abstinoval jsem od nikotinu 12 dní a pak jsem nechtěně měl znovu marihuanu s vysokým obsahem THC. Stav jsem z toho měl opět stejný stav úzkost deprese zvýšený tep. Po pár hodinách stav odezněl, ale druhý den jsem se k večeru začal cítit divně opět strach a úzkost, ale tentokrát jako kdyby jsem měl ještě zhoršený zrak. Další den, kdy tento dotaz píšu stejný pocit začal znova. Nejsem si tím jistý, ale nemohlo by se od začátku jednat o flashbacky z marihuany? Nemohl jsem tím, že jsem podruhé měl marihuanu spustit nějaký psychický problém? Je možné, že všechny špatné stavy odezní samy po dlouhodobé abstinenci? Zkoušel jsem o tom něco najít, ale našel jsem pouze smíšené informace, že to odezní samo nebo, že se jedná o psychický problém. Četl jsem taky, že celá situace může být problém pouze psychický a, když si řeknu, že tento stav odejde a uklidním se tak se to samo zlepší. Nevím co z toho je, ale pravda. Předem děkuji za všechny odpovědi. 16544 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za dotaz. Podobné pocity, jako že jste znovu pod vlivem, se nazývají flashbacky. Ty by měly opravdu po čase vymizet. Pokud se vrací nebo se opakují dlouhodobě, může být potřeba krátkodobé nasazení slabých antipsychotik ve spolupráci s psychiatrem.

Zároveň je každý vůči marihuaně jinak citlivý, obzvlášť, pokud se jedná o silnou (THC potentní) marihuanu a někomu se mohou rozjet stavy, které jsou běžnější při předávkování, bušení srdce, závratě, úzkost apod. S několika z nich máte opakovanou zkušenost i Vy sám. Jak sám píšete, je velmi těžké odhadnout, co je příčinou. Obdobně se totiž projevují i psychosomatické problémy a psychické problémy. Například úzkostné stavy se projevují také bušením srdce, obavami, ale i pocením či pocitem nedostatečného dechu či stažením krku. K tomu marihuana (i při jednorázovém užití) může opravdu vyvolat i duševní onemocnění, pokud k němu má člověk predispozice. Možné jsou tedy obě varianty. že vše postupně vymizí a vrátí se do normálu i to, že bude potřeba vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Vzhledem k tomu, že máte stavy po marihuaně opakovaně velmi nepříjemné, bylo by potřeba od ní zcela abstinovat, abyste jednak vyloučil tuto příčinu a také, aby k potížím už znovu nedocházelo. Může se totiž také jednat o signál těla či psychiky, že jim marihuana opravdu nesedí.

Držíme palce, ať je Vám brzy lépe.

Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
9.5.2021

Marihuana, testy

Dobry den, Dostal jsem v praci dovolenou a chtel bych to vyuzit ke konzumaci marihuany, problem ale je, ze pracuji jako ridic profesional (bus). Je mi jasne, ze 3dny pred nastupem do sluzby hulit nesmim (a samozrejme ani nebudu!), ale budu se muset dopravit na urcita mista autem a nerad bych prisel o papiry a praci. Mam 5g velmi silne marihuany a budu ji v podstate konzumovat od rana do vecera (postupne, ne naraz - 2jointy max). Drive, pred dvema roky nez jsem si nasel praci ridice, jsem byl chronicky uzivatel (taky silny vzorky a 2ks/den). Procital jsem si ruzne prace a studie a dopracoval jsem se k ruznym vysledkum. Na vasich strankach je info, ze z krve lze detekovat aktivni thc 12-48h, pro zmenu v jedne z Vasich odpovedi (konkretne dotaz 16289) byl odkaz na studii, kde byli uzivatele (a to i par chronickych) po 4,5h negativni. To sou dost protichudne informace. Nebo napriklad muj kamarad (chronicky uzivatel) PČR druhy den nic ,,nenalizal"... coz se stalo vicekrat (a byl jsem u toho). Jsem z toho zmateny. Chci si uzit par dni v lese na vandru s kamarady, bezstarostne se ,,odpalit na jinou planetu" a pote se vratit zpet do sveho zivota, ale jsem ve stresu z nasledku. Proto tedy... silna marihuana (5g), drive chronicky uzivatel (8let - po dvou letech velmi vyjimecne), 90kg, zrejme pomalejsi metabolismus, prubezne uzivani od rana do vecera... jak moc mi tyto faktory nahravaji k odbouravani thc z krve (slin), tak abych neprisel pri silnicni kontrole o papiry a praci. Po jak dlouhe dobe by mi mela klesnout hladina pod 2ng/ml, nebo aby mi to nezjistili vubec ze slin (viz muj kamarad)? Bojim se abych 30 hodin nehulil a stejne by mi tam nasli napr. 3ng, nebo jeste hur treba 15. Nebo po vykoureni vsech 5g mi to nenasli jeste nekolik dni. Poprosil bych Vas o vyjasneni techto lhut nalezeni v krvi a slin (informace sou vsude velmi odlisne) Dekuji a velmi si cenim Vasi odpovedi. S pozdravem 16545 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Je dobře, že se snažíte zjišťovat podrobné informace a plánované užívání marihuany o dovolené plánovat tak, abyste sebe (ani nikoho jiného) nevystavoval riziku. Rozumím také tomu, že rozcházející se informace o dobách detekce tomu nepomáhají.

Pravdou však je, že rychlost odbourávání THC z těla je velmi individuální a proto se může doba možné detekce velmi lišit. Záleží jak na parametrech, které uvádíte (věk, frekvence užívání, potence marihuany, rychlost metabolismu) tak i na tom, jak je člověk odpočatý, najezený, apod. Roli hraje také to, kolik dní v kuse plánujete marihuanu užívat. Hodnoty, které jsou uváděny v různých tabulkách (včetně té naší) jsou proto pouze orientační a mohou se poněkud rozcházet.

Článek, na který odkazujete uvádí, že: "hlavním zjištěním vyplývajícím z  našich experimentů je, že zatímco u rekreačních uživatelů hladiny THC nejsou detekovatelné již po 4,5 hodinách po užití konopné drogy, u chronických uživatelů jsou za tuto dobu stále měřitelné. Navíc někteří chroničtí uživatelé si velmi pravděpodobně udržují jakousi ustálenou hladinu THC v krvi". Je však otázka, zda užívání vysokopotentní marihuany několik dní v kuse se dá ještě označit za rekreační užití. Rekreační uživatelé v citovaném experimentu užili svou běžnou marihuanovou cigaretu a pak dalších 24 hodin nesměli užít další dávku. Z pohledu tohoto experimentu by Vámi popisovaný scénář průběžného užívání od rána do večera po dobu několika dní spadal rozhodně do chronického užití a lhůta 4,5 hodiny by tedy nebyla relevatní.

Lze předpokládat, že Vámi zmíněný časový odstup třech dnů bude dostatečný na to, abyste neměl aktivní metabolity THC v krvi. Podpořit odbourávání THC z těla lze například dostatkem tekutin a doplněním vitamínů a minerálů. Kdy však dojde k překročení hranice 2ng/ml nelze z výše zmíněných důvodů odhadovat. Vždy je proto lepší snažit se co nejvíce přiblížit horní hranici uvedeného intervalu v orientační tabulce. Přesně to však bez laboratorního měření zjistit nelze. Nicméně, pokud chcete předem zjistit, jak by Vám vyšel slinný či močový test, bude nejspolehlivějším způsobem takovýto test koupit a vyzkoušet. PČR nejčastěji využívá slinné testy Drugwipe (např. tento), lze jej volně zakoupit na internetu. Močové testy jsou pak volně k dostání ve většině lékáren.

Přemýšlím také nad možnými následky pro vaši profesi řidiče v případě, že byste při kontrole PČR měl pozitivní orientační test a následně jel na krev a čekal pak až několik týdnů na výsledky. Zejména pokud by na místě došlo k zadržení ŘP. I z tohoto pohledu by bylo vhodné si před usednutím za volant test nejprve vyzkoušet.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
4.5.2021

Marihuana a lék Entizol

Dobrý den, rád bych se zeptal na kombinaci entizolu a mariuhany. Byl mi předepsán na jizvy po akné/akné. Je mi jasné, že alkohol pít nemůžu, jelikož játra. Ale myslím, že s mariuhanou by problém být neměl, že? Děkuji za odpověd 16540 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

z příbalového letáku vyplývá, že se jedná o poměrně silný lék a je v něm explicitně zmíněn zákaz alkoholu během léčby i minimálně den po léčbě. Jak sám uvádíte, kvůli játrům.

Při kouření marihuany jdou do krve všechny látky a zplodiny, které se uvolňují při spalování, a ty se taktéž odbourávají z těla zejména játry. Z tohoto pohledu je kouření marihuany během léčby taktéž rizikové. Minimálně během léčby, a jako v případě alkoholu alespoň den po ní, byste se měl snažit o co nejvíce zdravý životní styl.

Zároveň jako nelékaři nedokážeme odhadnout vzájemné interakce mezi léčivem a marihuanou, vliv na centrální nervovou soustavu ani možné nežádoucí účinky, prodloužení léčby či nutnost ji opakovat, pokud by ji kouření marihuany zkomplikovalo.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
26.4.2021

Vytržený zub a marihuana

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, už delší dobu jsem uživatelem marihuany. Dnes ráno jsem byl na zákroku a to na vytrhnutí zubu(stoličky) a následné antibiotika, paní zubařka mi řekla, že nesmím kouřit, ale neřekla jak dlouho. Tak jsem se chtěl zeptat, jak dlouho je povinné vydržet, jelikož moje touha je fakt velká. Děkuji 16530 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Doporučení ohledně délky nekouření (ať už tabáku či marihuany) po extrakci zubů se mírně rozcházejí, přesněji by Vám to vysvětlil spíše zubní lékař. Nicméně často se shodují v tom, aby pacient nekouřil alespoň v den zákroku a v den následující (například ZDE). V tomto informačním článku je uvedeno, že kouření po vytržení zubu může narušit správný proces hojení. Z toho vyplývá, že by bylo fajn počkat s marihuanou do doby, než bude rána po vytrženém zubu zacelená, aby do ní nemohly pronikat škodlivé látky vznikající při jejím spalování.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
19.3.2021

Lékařská marihuana a řízení

Dobrý den po dvou letech léčení bolestí zad mám předepsanou marihuanu, když zastavím policii při kontrole budu mít v krvi THC, ale nebudu pod vlivem, jak postupovat, vím jít na krev, ale to tam budu pořád, a jak je to to seberou pokaždé řidičák? 16491 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za dotaz. Marihuana je při pravidelném užívání detekovatelná orientačními testy PČR ze slin až 7 dní, z moči až 30 dní. Je tedy pravděpodobné, že ji test zachytí. Pro posouzení, zda jste marihuanou ovlivněna, však záleží na množství aktivních metabolitů THC v krvi, které by měly být pod hladinou 2ng/ml krve, což je hranice přestupku. Pokud byste odmítla jet na krev, budete automaticky posuzovaná tak, že s výsledky orientačních testů souhlasíte a tedy jako pod vlivem. Jedinou cestou, jak prokázat reálné množství metabolitů v krvi je opravdu krevní rozbor.

Odebrání řidičského průkazu přímo na místě je na rozhodnutí policistů. Nezadržují ŘP vždy, ale může se to stát. Klíčový je pak výsledek krve, podle něj rozhoduje ve správním řízení obecní úřad/magistrát o odebrání ŘP, případně o jeho vrácení, pokud už byl zadržen. To může nějakou dobu trvat a může to být nepříjemné.

Ve Vašem případě by stálo za úvahu vozit s sebou v autě lékařskou zprávu o tom, že užíváte marihuanu ze zdravotních důvodů a pokud by Vám vyšel orientační test pozitivně, ukázat ji policistům. Zároveň je samozřejmě u řízení třeba dodržet potřebný rozestup nejméně 24-48 hodin od užití marihuany, abyste se dostala se pod limitní množství metabolitů a neřídila pod vlivem. Aby THC nezachytil orientační test, tak je potřeba ještě delší čas. Více o problematice silničních kontrol si můžete přečíst zde.

Můžete se také obrátit na tuto anonymní bezplatnou právní poradnu, kde by Vám mohli dát další tipy, jak postupovat. Případně můžete také zkonzultovat řízení s lékařem, který Vám marihuanu předepisuje.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
25.12.2020

Pervitin, psychické potíže, kombinace s léky (Xanax)

Dobry den, kdyz si vezmu (nosem) pervitin, mivam pocit, ze mi to zpusobilo nejake poskozeni zdravi. Treba si myslim, ze mam krvaceni do mozku, infarkt, selhavani ledvin, selhani jater a dalsi. Vzdycky si rikam ze si o tom neco najdu na internetu abych se uklidnila ale opak je pravdou a hned sedi priznaky a vylezou clanky-mladik zemrel na kraveni do mozku po poziti pervitinu, smrtelne poskozeni jater pervitin, atd atd. Vetsinou si jdu lehnout a modlim se at se rano vubec probudim a vycitam si ze jsem si zase dala, ze uz to nikdy nemuzu udelat..at dostanu jeste jednu sanci a neumru. Ted za strizliva je to vtipne cist az tomu neverim ale kdyz se mi to deje tak je ta obava hodne silna. Drive se mi to nestavalo, ale nyni je to temer pravidlo a je to hodne neprijemna vec. Jednou jsem si i zavolala sanitku kvuli srdci ale bylo to naprosto v poradku. Pak jsem byla na CT,EKG,KREV,MOC,RTG,UZ - nezjistili mi nic. Co se mi mohlo stat? Je k tomu nejaka definice a literatura? Znamena to snad, ze mam se stimulanty utrum? Co je nejhorsi, ze se mi tohle deje uz i po marihuane. Kamarad mi poradil at zkusim xanax na uvolneni, ze je to proste jen v hlave, ale muze se xanax kombinovat s pervitinem? Nebo jak ho davkovat pro muj problem? Neco jsem si hledala a mam strach aby ten xanax nebyl rizly z fentanylem, hodne se pred tim varuje, jak je to silne. Muze mi s tim pomoci psycholog nebo psychiatr, kdyz tyto stavy mam jen pod vlivem drogy? Dekuju za kazdou radu 16459 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkuji za dotazy. Jak je i z Vašich otázek patrné, užívání pervitinu s sebou nese určitá rizika. A to jak pro tělo, tak pro psychiku, které jsou velmi úzce propojeny. Zmiňujete, že při užití míváte nepříjemné pocity z ohrožení Vašeho zdraví. Oceňuji, že Vám není Vaše zdraví lhostejné a hledáte, co Vám může pomoci.

Jak pervitin, tak i marihuana, umí podobné stavy vyvolat. A to klidně i v množství, které Vám dříve problém nezpůsobovalo. Vliv přitom může mít momentální stav, psychické nastavení, častější užívání, stres, kombinace více látek atd. Z toho, co popisujete, se může jednat o úzkost nebo jiné psychické potíže. Někdy může užívání vést dokonce až k psychotickým stavům („stíhám"), zejména u dlouhodobějších a pravidelných uživatelů, zřídka i po jednorázovém užití vyšší dávky než obvyklé. Všechny tyto potíže bývají spojené s užitím, ale mohou přetrvávat i po odeznění účinků anebo se při zhoršení objevovat pak i bez drog.

Co se týká hledání informací na internetu, doporučuji vyhledávat zdroje, které se nesnaží o "senzaci" a uvádí přesná fakta (např.  zdezde nebo zde.). Možná by bylo lepší  si informace zjistit ve střízlivém stavu, v případě akutních obav to může mít opačný efekt a prohloubit nepříjemný stav.

Ačkoli nemáme v týmu psychiatra, který by se mohl detailněji vyjádřit ke kombinaci Xanaxu a pervitinu, obecně se určitě dá říct, že může přinést víc problémů než užitku. Tímhle "zaplácáváním" vzniklých problémů jinou látkou můžete přidat celou řadu dalších rizik. Xanax je látka spadající do skupiny benzodiazepinů, které mají vysoký závislostní potenciál a jejich vysazení způsobuje nepříjemné odvykací stavy. Případné nařezání mnohonásobně silnějším fentanylem je v kontextu ostatních rizik tak trochu už jen „třešničkou na dortu".

Na Vaši otázku, zda máte se stimulanty útrum, nemám jednoznačnou odpověď. Z Vašich dotazů je znát, že Vám užívání začíná způsobovat nepříjemné stavy. Nabízí se vyzkoušet, jak pomůže třeba na nějakou dobu drogy neužívat (nebo alespoň snížit dávky). Jak jste sama zmínila, kontaktování odborníka mi přijde jako efektivní cesta. Ten s Vámi může Vaše stavy probrat (a psychiatr případně nasadit vhodnou léčbu). Pokud to bude možné, doporučuji být v kontaktu s ním co nejotevřenější ohledně Vašeho užívání. Jen tak může zvážit všechna rizika a zvolit vhodný postup.

Někdy může být přínosné se zamyslet nad tím, co mi užívání dává a co mi naopak bere. Často tak člověk dojde k tomu, že výhody, které mu užívání dříve dávalo, již pominuly, a začínají převládat ty negativní aspekty. I v této situaci je vhodná psychologická či terapeutická pomoc, která Vám může nabídnout prostor témata hlouběji prozkoumat.

Držím Vám palce, ať se nepříjemných stavů zbavíte. Zdraví poradna EXTC.

skrýt odpověď ↑
5.12.2020

Lékové interakce a marihuana, potíže v souvislosti s operací

Zdravím, je mi 18 a před deseti dny jsem prodělal invazivní zákrok operace mozku (v celkové narkóze, něco kolem 5,5 hodiny). Konkrétně šlo o vyjmutí podezřelého útvaru. V návaznosti na to mi byla jako prevence předepsána Keppra (antiepileptikum) a kortikoidy (které za pár dní vysadím). Díky tomu teď nebudu moci pít 3 měsíce alkohol, ale i tak bych se na Silvestra nějak rád odreagoval.. Marihuanu jsem párkrát zkusil, i tak bych se rád ujistil , že nebude nějak interagovat s již zmíněnou Kepprou, případně, jestli nemůže způsobit jiné potíže v souvislosti s operací. Děkuji 16450 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Oceňuji, že se snažíte být odpovědný a nechcete riskovat případné zdravotní problémy. Bude však třeba, abyste dotaz již prokonzultoval přímo s lékařem/neurologem, kterého v týmu nemáme. Můžete zkusit oslovit např. anonymní lékařskou poradnu U lékaře, viz odkaz ZDE. Za nás mohu poskytnout pouze obecné informace z tohoto zdroje, že by užití Keppry a marihuany mohlo zhoršit některé nežádoucí účinky daného medikamentu, jako jsou závratě, ospalost, zmatenost či potíže s koncentrací. Nedokážu ovšem bohužel vůbec odhadnout možný vliv zmíněného zákroku a dobu potřebnou k regeneraci.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
12.11.2020

Marihuana, zdravotní potíže

Dobry den. Moje maminka se uz podruhé dostala behem roku do nemocnice, kdy si i volala záchranku s příznaky: veliké motání a bolest hlavy, špatně od žaludku (jednou i zvraceni), rychlé tikání očí. Udělali různá vyšetření, na nic nepřišli. Nicmene maminka vždy před tím se svým kamarádem hulil trávu (bylo to jednou asi 3 týdny před, pak 2 týdny před "atakou") Jinak nehuli vůbec. Mohlo by to mít souvislost, prosim? Nebo jsou ty dvě udalosti za sebou spíš zkrátka náhoda? Děkuji. Klara 16435 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Kláro,

děkujeme za dotaz. Nemělo by, marihuana sice dokáže měnit krevní tlak (viz motání hlavy atd.) avšak spíše krátkodobě po užití, takto dlouhodou dobu před a po konzumaci nezní v kontextu možných příčin již příliš pravděpodobně.

Zároveň si jakožto nelékař netroufám odhadnout zdali dané dvě události byly pouze dílem náhody. Krom somatických souvislostí je možné hledat i ty psychické (viz zvýšené působení stresu a napětí v náročnějších životních obdobích atd.), předpokládám však, že jste byli v nemocnici o možných příčinách informováni.

Zdraví Vás poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
1.11.2020

Potíže se spánkem, marihuana

Dobrý den, mam na vás dotaz. Začneme od začátku - už od jakziva mám problémy se spánkem (nespím, nebo spím přes den a v noci jsem aktivní) a tak jsem začala hulit marihuanu na spánek, musím přiznat, že se mi od té doby spí výborně (užívám ji cca 8-10 měsíců). Jenže poslední dobou ji užívám i přes den a začíná mi to lézt do peněženky, mám zhoršenou krátkodobou paměť a tak ... A můj dotaz na vás je, že jestli neexistuje něco lepšího na spánek (žádné prášky atd...), A jak to prostě vydržet nehulit aspoň přes den, jsem pak mimo a tak. Předem děkuji za odpověď 16429 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkuji za dotaz a oslovení naší poradny. Je fajn, že se snažíte chovat zodpovědně a uvažujete o omezení marihuany ve chvíli, kdy se Vaše frekvence kouření stále více zvyšuje. Faktem je, že marihuana může na potíže se spánkem pomoci, v případě nadměrného a dlouhodobého užívání však naopak existuje riziko jeho zhoršování a zvýraznění některých vedlejších účinků (jak ostatně sama píšete), opatrnost je tudíž na místě.

Co se týče rad ohledně lepšího spánku. Potíže v této oblasti patří mezi komplexní a obsáhlé téma v oblasti medicíny a psychologie a obávám se, že pro Vás konkrétní tipy jakožto nelékař nemám (navíc bez základního vyšetření a stanovení možných příčin). Existují však např. spánkové laboratoře (většinou pod fakultními nemocnicemi), které se snaží tento problém řešit, je možné se na ně doptat u Vašeho praktického lékaře. Další informace a základní tipy mohou poskytnout tyto články - 01, 02.

Ohledně vydržení alespoň dne nehulit. Základní je uvědomění, že Vám marihuana začíná způsobovat nepříjemnosti a vnitřní motivace tento fakt zkoušet změnit. V obdobných případech může být inspirativní např. tento text našich kolegů s praktickými doporučeními, co lze dělat.

Držíme palce! Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
19.9.2020

Marihuana, testy, řízení

Dobrý den, Jsem občasný uživatel marihuany (1-2x týdně max, vždy navečer) Měl bych dotazy na okolnosti v případě silniční kontroly. 1)Pokud bych například užil marihuanu večer v sobotu (2-3 šluky ze skla) je možné že bych v pondělí ráno při silniční kontrole měl pozitivní test na drogy? 2)Pokud ano jak dlouho zabere krevní odběr (pokud jsem zastaven v centru města, kde nebude daleko nemocnice) 3) Jak moc by se změnila situace kdybych užil marihuanu v pátek i sobotu, zbylé okolnosti stejné 4) Lze doporučit zcela bezpečné rozmezí od užití kdy už nenalížu? Chci se předem informovat, jsem fotograf a neumím si představit že bych z obdobného důvodu nedojel například na svatbu, kde mám fotit. Mnohokrát děkuji za odpověď a příjemný zbytek dne. 16408 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den, Marku,

děkuji za Váš dotaz. Je dobře, že se snažíte informovat a předejít tak nepříjemostem a případnému postihu.

Co se týče situace č. 1., zde je již vysoká pravděpodobnost negativního testu. Pokud by však slinný test vyšel pozitivně (což může být i falešná pozitivita, viz článek ZDE nebo ZDE), předpokládám že při toxikologickém rozboru by již vše bylo v pořádku a jednalo by se maximálně o pasivní metabolity THC, které nejsou důvodem k jakémukoliv postihu řidiče.

Dále se ptáte, jak dlouho zabere krevní odběr - zde záleží na vytíženosti konkérntí laboratoře, zda je zde někdo ve "frontě" před Vámi, na denní době, kdy má k odběru dojít a podobně. Obvykle by ale celá procedura neměla zabrat déle než cca 1-2 hodiny. Pokud byste marihuanu užil i v pátek i v sobotu může být riziko pozitivního slinného testu o něco vyšší. Na krevních testech by však při nezkonzumování enormního množství měly být aktivní metabolity stále pod hranicí pro postih.

Zajímá Vás také jaké je zcela bezpečné rozmezí řízení od užití marihuany, kdy bude slinný test negativní. Toto záleží na celé řadě faktorů. Zásadní je užité množství, síla (obsah THC) marihuany, pravidelnost užívání, rychlost metabolismu, tělesná konstituce, regenerace a odpočinek atd. THC se začíná odbourávat ihned po užití právě na základě dříve zmíněných faktorů. U rekreačních uživatelů by se mělo odbourat v řádech hodin, cca v rozmezí 24-48 hodin. Zajímavé poznatky přinesla například TATO STUDIE, kde u 4 osob bylo THC pod detekovatelnou hranicí již po 4,5 hodinách, u většiny ostatních bylo THC nedetekovatelné právě po době 24-48 hodin. V této studii se však jednalo o hladinu THC v krevním séru, což tedy neřeší situaci slinných testů používaných policií ČR. Pokud člověk předpokládá neaktivní metabolity, je vždy lepší jet po pozitivním orientačním testu tzv. na krev. Pokud byste si chtěl vyzkoušet, jak reaguje Váš organismus, můžete si slinný test který používá policie ČR koupit a vyzkoušet si jej doma. Mohlo by Vám to dát trochu přesnější představu, jak reaguje právě Váš organismus.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
3.8.2020

Marihuana, hemofilie

Zdravím, mám v rodině dědičnou hemofilii. Chtěl bych se zeptat jaký na to má vliv pravidlné kouření marihuany. Děkuju 16386 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Tomáši,

bohužel jsem v odborné literatuře nenašel relevantní, vědecky ověřené informace o vlivu marihuany na hemofilii. Texty, které jsem objevil, byly spojené se stránkami, které o účincích dané látky referovaly pouze jednostranně (a obvykle souvisely s prodejem produktů obsahujících THC/CBD) ve smyslu pozitivního vlivu marihuany na symptomy hemofilie. Standardně pak začínaly větou "Studie naznačuje, že by marihuana mohla mít pozitivní efekt ..." viz např. ZDE. To však ve vědeckém žargonu ještě nemusí příliš mnoho znamenat a může se jednat pouze o snahu prodejců, aby jejich produkty někdo koupil.

Nemáme v týmu lékaře, který by se dokázal k dané věci vyjádřit komplexně ze zdravotního hlediska. Ideální by bylo zeptat se na vliv marihuany na hemofilii u lékaře, který Vás s ní léčí. Pokud byste toto téma před ním nechtěl otevírat, je ještě varianta napsat do internetové poradny uLékaře.cz.

Případně můžete zkusit zkontaktovat některou z organizací Konopí je lék (anebo spolek Kopac), které se marihuanou a jejím léčebným využitím dlouhodobě zabývají, zda nemají nějaká objektivní data.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
31.7.2020

Marihuana a testy na drogy

Dobrý den, v různých článcích se setkávám s nejasným pojmem, užití jednorázově a přepočty na jointy... Nemůžu si dovolit přijít o řidičský průkaz ale rád bych si občas zarelaxoval( venkovní, slabší marihuna) Pokud bych si dal 2x za měsíc po 14 dnech opravdu zlehka(párkrát potáhnout, čtvrt jointa dejme tomu) je to jednorázové užití? 1. Dotaz: V jakých rozmezích se v takovém případě pohybují detekční doby z krve a slin? Respektive po jak dlouhé době můžu bez obav řídit abych byl pod 2ng/ml THC? 2. Dotaz: Existuje nějaký BEZPEČNÝ INTERVAL takové relaxace aby nedocházelo k dlouhodobému ukládání? 3. Dotaz: Rozeznává policejní krevní test aktivní a pasivní metabolity? Po jaké době dojde k neutralizaci podle toho jak jsem popsal výše? Je mi 31let, mám hubenou postavu(172cm, 62kg). Děkuji moc za odpověd na tento obsáhlý dotaz. 16384 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Je dobře, že se snažíte předem informovat o době detekce THC, bezpečném intervalu mezi užítím marihuany a řízením a snížit tak potenciální rizika.

Informace o dobách detekce, které se dají nalézt na internetu (a které mohou být nejasné), mají spíše orientační charakter - jsou to odhady či průměrné hodnoty, které však nemusí platit vždy. Správně tušíte, že to, za jak dlouho Vaše tělo rozloží THC, záleží na tom, o jak silnou odrůdu se jedná, na tělesné konstituci, užitém množství a pravidelnosti užívání. Dále může hrát roli rychlost metabolismu, množství tělesného tuku, fyzická aktivita, odpočinek či celkový zdravotní stav.

Užití jednoho (či pouze části) jointa 2x měsíčně je z mého pohledu možné zařadit pod jednorázové užití. Při užívání spíše slabších venkovních odrůd se domnívám, že se doba detekce bude pohybovat spíše okolo spodních hodnot v uváděných rozmezích, ve slinách 12-48 hodin, v krvi 2-3 dny. Co se týče ukládání THC v tucích, doporučuji článek ZDE. Za pravděpodobně bezpečný interval mezi užitím a řízením (z hlediska možných policejních testů) by se dalo považovat 24-48 hodin, nicméně jedná se opět o odhad. Slinné testy na THC se však dají volně koupit na internetu či v lékárně a tak byste si to mohl nejprve v bezpečí doma vyzkoušet a zjistit tak, jak reaguje právě Váš organismus.

Policisté při silniční kontrole používají nejčastěji slinné testy Drugwipe, které neumí rozlišit mezi aktivními a pasivními metabolity. Navíc mají také určitou chybovost, viz článek ZDE. Pokud by byl policejní test ze slin pozitivní a od kouření marihuany uplynulo alespoň 24 hodin (ve Vašem případě - kouření malého množství slabší marihuany - by to mohlo být i o něco méně), je již šance, že na krevních testech budou aktivní metabolity pod limitem a tedy se vyplatí jet na krev.

Zdraví poradna EXTC

 

skrýt odpověď ↑
18.6.2020

Zvláštní pocit po marihuaně

Ahoj, na začátek jenom řeknu, že trávu nehulím pravidelně ani nic takového. Měla jsem ji parkrat, ale to co se mi stalo posledně mi přijde zvláštní a začínám tak trochu propadat panice, proto píšu sem. Pár dní zpátky jsem měla celkem silnou sušenku právě s marihuanou. Nikdy jsem nic takového nezažila (s největší pravděpodobnosti to zažíváte běžně, ale pro mě to je něco uplne nového) a asi hodinu jsem byla úplně mimo. Stěží jsem vnímala realitu, bylo to až nepříjemný. Od té doby mám takový ,,zvláštní” pocit. Je to něco podobného, jako se mi dělo v te chvíli, kdy jsem si to dala. Mám pocit, že když něco dělám, tak to dělám strašně rutinně a v tu chvíli nad tím nemam kontrolu, až když se ten okamžik uděje, tak to začnu vnímat. Ono se to strašně těžce popisuje xd kolikrát jsem takhle řekla totální blbost, která ke mne nesedí, ale uvědomila jsem si to až když jsem to řekla.. jako bych v ten moment nebyla schopna premyslet. Chapete? Asi ne. Jestli jste to někdo zažil, bude to takhle už porad? Nemohla jsem se nějak priotravit? Muže to účinkovat ještě tyden od užití? A hlavne, co mám dělat?? Snad mě alespoň někdo pochopí a třeba i nějak pomůže.. dekuju :) 16364 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Píšete, že po posledním užití trávy v sušence máte zvláštní pocit, který se vám těžce popisuje a zajímá Vás, jestli tento pocit odezní.

Užívání marihuany v jídle je složité, co do odhadování užité dávky a následných účinků. Nikdy nevíte, kolik marihuany (THC) v konkrétní sušence je, navíc se účinky a síla marihuany liší také podle odrůdy, způsobu pěstování atd. Když říkáte, že to byla silná sušenka, je možné, že v ní bylo hodně trávy, případně tráva s vysokým obsahem THC (nebo kombinace obojího) a mohlo tak dojít k předávkování právě onou velkou dávkou THC. To mohlo vést k tomu, že stav, který jste zažila, byl jiný než obvykle, výrazně nepříjemný a byla jste asi hodinu mimo. Ale také to mohlo mít vliv na to, že návrat do "normálu" trvá déle než jindy. Uživatelé marihuany také někdy zažívají takzvané flashbacky - krátkodobý návrat podobného stavu, jako člověk prožil, když byl pod vlivem marihuany. I ty se však postupem času vytrácejí. Pokud v době, kdy budete číst tuto odpověď budou nepříjemné stavy přetrvávat, doporučuji zvážit možnost vyhledání lékařské pomoci pro případ, že by se jednalo o něco vážnějšího.

Na závěr mne napadá, že velkou roli může hrát také Váš nízký věk. Na nevyzrálý organismus může marihuana působit o poznání intenzivněji a hrozí také vyšší riziko rozvoje závislosti nebo nepříznivého působení na psychiku. Zvlášť po této zkušenosti se nabízí, zda neodložit další případné experimenty na pozdější věk. A vždy se vyplatí znát a dodržovat zásady bezpečnějšího užívání - zejména pak nekombinovat látky mezi sebou, nekombinovat s alkoholem, doplňovat tekutiny, a hlídat si užitou dávku.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
4.6.2020

Zdravotní potíže - přehnal jsem to s marihuanou?

Dobrý den,v sobotu jsem si dal marihuanu ve stylu finsky bong z petky.Mel jsem strasne divne stavy.Stalo se to u tohoto stylu kourenii více krat ale ne v takove míře.Strasne Rychle bušení srdce a strašná dušnost.Od neděle mam takovy scvrkly zaludek a uplne nejlip se mi nedycha.V utery jsem byl na pohotovosti protoze jsem skoro nemohl dychat a strasne rychle mi začalo buset srdce ale jen na chvili(takova chvilkova slabost),kdyz jsem dojel na pohotovost tak mi uz bylo lépe ale to dýchání porad nebylo uplne v pořádku.Ekg,krev,tlak,rentgen plici a srdce,monitorován jsem take byl.Vse jsem mel v pořádku tak mi rekli ze je to zahou a dali mi prášky na zaludek.Dalsi den jsem se zase Necítil uplne nejlip tak jsem sel k obvodakovi.Řekl mi ze jsem to přehnal s marihuanou.Napsal mi hořčík.Je ctvrtek a porad se citim tak nejak stejne jako v nedeli.Dychani se nejak nezlepsilo a dela mi to starosti.Kdyz jdu spat tak je vse v pořádku a kdyz vstanu tak take, ale v průběhu dne citim vetsinou takovou dušnost.Při každé maličkosti se hned zadycham a dýchá se mi jeste hůř,ale zachvili se to zas uklidní.Potřebuje telo více dnů na regeneraci nebo se mam obrátit na kardiologii i přesto ze ekg i rentgen byly v pořádku? 16353 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za dotaz. Vámi popisované stavy (dušnost, slabost, rychlé bušení srdce) mohly opravdu souviset s předávkováním marihuanou, což byla i hypotéza Vašeho obvodního lékaře. Kouření přes bong je pro dýchací ústrojí nejnebezpečnější. Při kouření z bongu z petky dostanete do těla mnohem víc kouře (a tedy i THC a dalších zplodin), než při klasickém kouření z jointu nebo ze skla. Tyto potíže mohou nějakou dobu přetrvávat, než zcela odezní.

Je určitě dobře, že jste se nechal vyšetřit, ve chvíli, kdy se Vaše potíže vracely. Za tuto poradnu bychom doporučili, ať si dáte nyní oddech od všech návykových látek (včetně cigaret a alkoholu), dopřejete si klidový režim s dostatkem kvalitní stravy a odpočinku, spolu s užíváním předepsaného hořčíku a počkáte, zda potíže odezní.

Pokud by potíže přetrvávaly i další týden, bylo by na místě hledat příčinu dál. Ať už na kardiologii nebo v oblasti psychosomatiky. Marihuana, obzvlášť ta s vysokým obsahem THC a nízkým obsahem CBD, může způsobovat úzkostné či paranoidní až psychotické stavy, které se také často projevují ztíženým dýcháním, pocity slabosti, staženého žaludku a podobně.

Pokud budete v kouření marihuany pokračovat, bylo by na místě zvážit méně drastické metody kouření, jako je například vaporizace, která je v tomhle ohledu nejvíce šetrná. Z hlediska vyhnutí se nepříjemným stavů je bezpečnější méně potentní marihuana a nízká frekvence kouření.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
3.6.2020

Marihuana, srážlivost krve, Warfarin

Dobrý den, Již půl roku pravidelně (denně s pár výjimkami) užívám marihuanu kvůli psychickým problémům. Před rokem na přelomu června/července jsem prodělala trombózu nitrolebních žilních splavů, byla jsem skoro 3 týdny v nemocnici a od té doby užívám warfarin na ředění krve. Ta nemoc se projevovala prudkou až nesnesitelnou bolestí hlavy, nevolností, dvojitým viděním a právě poslední týden podobnou bolest pociťuji. Není to tak hrozné jako vloni, ale pomalu se to tam blíží. Ptala jsem se svého praktického lékaře, jestli se sraženiny můžou vrátit i přesto, že užívám warfarin a moc tomu nevěří (o užívání marihuany jsem mu neřekla). Proto bych se Vás chtěla zeptat, zda-li je možné, že za to může užívání marihuany a jestli právě marihuana může zapříčinit krevní sraženiny navzdory užívání léku na ředění krve? (Za posledního půl roku jsem zkouřila zhruba 250 gramů této látky). Děkuji za odpověď a přeji hezký den. 16351 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

pokud řešíte nějaký akutní zdravotní stav, je vždy lepší obrátit se na lékaře, ideálně osobně. V této poradně lékaře nemáme. Mohu Vám shrnout, co jsem se dočetla na téma marihuana a srážlivost krve, ale přesto považuji za zásadní, abyste byla v kontaktu s lékařem a probírala s ním své aktuální potíže.

Při léčbě Warfarinem se doporučuje nekouřit tabák, to může účinky Warfarinu snižovat. Pokud tedy kouříte marihuanu s tabákem, může to hrát roli. Některé zdroje popisují, že u užívání marihuany by mohl být účinek Warfarinu naopak zvýšen. Jiné ojedinělé případy ovšem zase popisují situace, kdy užívání marihuany způsobilo cévní potíže (u jedinců s určitým předpokladem nebo souhrou s jinými potížemi). Nedokážu Vám proto jednoznačně odpovědět na Vaši otázku. Ve hře je příliš mnoho dalších faktorů (a celá řada jiných věcí může mít vliv na účinnost Warfarinu). Každý člověk může navíc reagovat individuálně. Mohlo by být proto bezpečnější marihuanu neužívat alespoň do vyřešení Vašich aktuálních potíží.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
23.5.2020

Extáze, pervitin, potíže se srdcem

Extáze jsem bral asi rok a půl skoro každý týden, časem jsem si bral víc a víc, a teďka po tom roce a půl na jedné akci kdy jsem si dal dvě extáze+konopí se mi najednou úplně brutálně rozbušilo srdce, že jsem normálně myslel že to nemůže vydržet, že mi vybouchne... pak to asi po dvouch hodinách skončilo.. měl jsem měsíc pauzu, pak nastala karanténa, zavřely kluby a já se dostal k pervitinu ( dřív jsem si ho dával jen občas ) a pokaždé co jsem si ho dal mi bolelo srdce, někdy míň, někdy víc že jsem myslel že normálně umřu, do toho mě bolela hruď, levá ruka a krk.. nikdy předtím se to ale nedělo.. myslíte že jsem si třeba trvale poškodil srdce po té akci kdy jsem myslel že mi to srdce vybouchne ? Vím že jsou drogy špatné ale už jsem si na to trošku zvykl a chci si občas dát ale vždycky mám pak problém se srdcem.. a teďka se bojím dát extázi.. že to nepřežiju protože ty účinky jsou o dost silnější ne ? Nebo je to způsobeno jen tím perníkem ? Kterej jde moc na srdce a zužuje cévy a tak dál... jinak bych s ním skončil a občas si dal tu extázi.. jen aby to pak nebylo horší a já neumřel přímo na parketu :D Nevíte co by to Teda mohlo být? K doktorům se mi nechce chodit... potřebuju nějak poradit :/ děkuju za odpověd 16345 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Píšete o zdravotních potížích (bušení, bolest u srdce), které se pojí s užíváním MDMA a pervitinu. Obáváte se, abyste neskončil špatně a rád byste věděl, o co by mohlo jít a zdali jste si nemohl trvale poškodit srdce.

Věřím, že dané stavy musely být velmi nepříjemné a nedivím se, že Vás reakce oběhové soustavy vystrašily. Organismus na drogy a obzvlášť na jejich kombinace může reagovat různě, roli obvykle hraje citlivost vůči jejich účinkům, únava, výchozí fyzický a psychický stav, frekvence užívání, délka konzumace atd. Chůzi po tenkém ledě pak navíc představuje především mixování více substancí dohromady (extáze, marihuana) a časté braní ("bral jsem víc a víc"). Původní návaly a bušení srdce tím pádem zní jako možný indikátor, že toho bylo na Vaše tělo moc a že jste se dostal výrazně za hranu.

Zároveň však oceňuji, že rozumně zvažujete, zdali v tomto ohledu chcete nadále riskovat. Obavy z dalšího experimentování s danými látkami vnímám jako oprávněné. Je to tak, jak popisujete, pervitin i extáze působí velmi zátěžově na kardiovaskulární soustavu, což zvyšuje pravděpodobnost zástavy srdce (nebo prasknutí cév v mozku). Když se něco takového stane, děje se to mnohdy ruku v ruce s dalšími nepříznivými faktory mezi které lze zařadit např. vrozenou srdeční vadu.

Rozumím tomu, že se Vám k doktorům nechce, bohužel však není možné bez lékařského vyšetření odhadnout, čím by Vaše obtíže mohly být způsobeny a jak jste na tom zdravotně. Vzhledem k takto výrazným reakcím by však návštěva lékaře, včetně základního vyšetření srdce a např. také toho, zdali netrpíte arytmiemi, za úvahu rozhodně stála.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
29.4.2020

Marihuana, darování krve

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je možné darovat krev i po užití marihuany před cca 9-ti měsíci. Děkuji za odpověď S pozdravem Medivh. 16328 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Oceňuji, že se snažíte chovat odpovědně a informujete se před dárcovstvím krve.

Co se týče marihuany, tak časové období, po které se THC přibližně drží v těle, můžete najít v tomto našem textu.

Po devíti měsících od užití, krev darovat můžete.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
23.4.2020

Morfin, kojení

Dobrý den, kojim půlročního syna. Nyní mě čeká jsem po celkem vážném úrazu a dostávám opiaty (injekce morfinu) proti bolesti. Zatím mám zásoby odstrikaneho materskeho mleka, ale chtěla bych zase normálně kojit. Za jak dlouho po podané injekci mohu syna bezpečně nakojit aniž by měl nějaké následky?Bojim se útlumu dechoveho centra a úmrtí. Děkuji. 16326 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Jiřino,

děkujeme za dotaz a oceňujeme Vaši zodpovědnost. Morfin se pochopitelně vylučuje do mateřského mléka a může vést k účinným koncentracím v těle kojeného dítěte, proto je zvýšená opatrnost rozhodně na místě.

Nicméně, ohledně konkrétního času bych raději doporučil vše probrat přímo s lékařem (nejlépe s Vaším ošetřujícím). V našem týmu lékař přímo nefiguruje (i když např. v rámci tohoto článku hovoří o cca 24 hodinách). Doba by měla být pečlivě zvážena i na základě množství morfinu, který užíváte a frekvence podávaných injekcí.

Přejeme rychlou úzdravu! Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
21.4.2020

Serotoninový syndrom, marihuana a potíže se srdcem

Dobrý den, mám jeden dotaz na který už jsem se jednou ptal, ale nedostal jsem patřičnou odpověď a tak to zkusím tady. Před rokem jsem zažil serotoninový syndrom, antidepresiva typu MAO+extaze. Ještě musím říct, že jsem si předtím zahulil. Zajímá mě jestli mi mohl SS způsobit nějaké problémy se srdcem. Nemyslím teď, ale po roce. Občas mám strach, že se něco děje. Bohužel jsem typ člověka co se hrozně kontroluje a jen se mu trochu zvýší tep už schyzuji. Zpátky k huleni, nehulím už tak často, 1-3 do mesice, drive jsem si mohl zahulil každý den a vše bylo v pořádku. Když si zahulim teďka nedělá mi to dobře. Neumím moc vyjadřovat co cítím, ale přirovnal bych to jako velmi nepříjemný pocit na hrudi, zrychlený tep, zvýšený tlak. Druhá otázka je tedy jestli to není nějak spojeno s SS, který jsem prodělal, nebo je to něco psychického? Nebo jestli to nemůže být strach z toho že když se mi už jednou něco stalo tak se prostě bojím kdykoliv si dám? 16321 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

díky za Váš dotaz. V této poradně bohužel nemáme lékaře, odpovídám proto na základě našeho zaměření a informací, které se nám podařilo dohledat. Pro další informace z okruhu zdravotnictví k Vašemu tématu můžete oslovit ještě tuto lékařskou poradnu.

Serotoninový syndrom je vážný a často život ohrožující stav. Pokud jste byl hospitalizovaný, měla proběhnout patřičná vyšetření, aby se vyloučily další potíže, který mohl SS nastartovat. Případná arytmie během epizody SS by měla být pouze dočasná, pokud však máte v tomto směru obavy a cítíte na sobě příznaky problémů se srdcem, bylo by na místě se nechat vyšetřit na kardiologii, kam Vám dá žádanku obvodní lékař.

Vaše hypotéza se strachem má také své opodstatnění. Úzkost a strach mohou mít i fyziologické projevy, často podobné jako popisujete, tedy nepříjemný, někdy svíravý pocit na hrudi, zrychlený tep, zvýšený tlak. Tyto stavy navíc často patří mezi negativní účinky marihuany. Pocity strachu a úzkosti uvedené potíže mohou ještě více zesilovat a vést až k panické atace. Může to tedy být i psychické. Opět by to bylo lepší probrat s odborníkem, v tomto případě psychiatr, psycholog či psychoterapeut.

Z pohledu snižování rizik (harm reduction) pro Vaši psychiku by také bylo na místě nehulit silnou marihuanu (THC potentní, která obsahuje pouze velmi malé množství CBD), která má negativní vliv na psychiku. Více o tom si můžete přečíst například zde.

Ať už jsou však nepříjemné pocity způsobené čímkoli, jedná se o jasný signál organismu, že mu hulení nedělá dobře a bylo by na místě marihuanu vysadit úplně, anebo si od ní dát alespoň na několik měsíců pauzu. Můžete pro inspiraci navštívit tento web.

Držíme palce, ať je Vám lépe! Poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
17.3.2020

Syn a marihuana

Dobrý den, můj syn 26 let , kouří pravidelně marihuanu. Když byl na základní škole, byl velmi nesoustředěný a hyperaktivní.Nosil několik poznámek denně.V poradně ho doporučili do psychiatrické poradny a dostával denně Ritalin, nevím už přesně český název.Po něm byl klidnější, přibral na váze. Je velmi nadaný,ale i velmi líný. Měl 3 dlouhodobější přítelkyně, se všemi se hádá , je sprostý , agresivní, se spolubydlícím se porval.Je agresivní,rychle startovací.Pak má zas chvíle, kdy je velmi milý, pozorný. Je též závislý na hraní her na playsteischen. Pokud má vytížení, je to mnohem lepší.Nyní nemá práci,je karanténa a on je velmi agresivní a hulí celé dny a hraje. Prítelkyně s kterou je 2 roky je velmi neštastná a rozhodla se odstěhovat. Není to k vydržení. Říká, že hulit nepřestane nikdy. Jsem velmi neštastná, nevím co mám dělat,do poradny jít nechce, říká, že on je normální a huli každý normální člověk. 16304 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz, ve kterém popisujete život a chování Vašeho syna, který kouří marihuanu a nevíte si rady co dělat dál. Chápu, že je obtížné tomu všemu z pozice matky přihlížet. Těžko ovšem takto na základě zprávy soudit, kolik ze zmíněných nepříjemných projevů synova chování opravdu souvisí s užíváním marihuany. Kouření marihuany na popisované věci může mít vliv, zároveň mě napadá, že důvody jeho chování mohou být i jinde a že to nebude tak jednoduché. Co je ovšem z dotazu zřejmé je to, že on sám v kouření marihuany žádný problém nevidí a nic měnit nechce. Těžko mu budete něco takového vyvracet. Lidé v obdobné situace reagují často podrážděně pokud je značná část kritiky, co k nim máte, spojována (ať už právem či neprávem) s marihuanou nebo jinou látkou. Co by mohlo být účinnější, je pokusit se v případě jakýchkoli konfliktů s ním popisovat co Vám na jeho chování není příjemné a nespojovat to s užíváním marihuany. Vyjádřit své obavy a současně ho neobviňovat. Také mě napadá, jestli máte ve svém okolí někoho dalšího, kdo by Vám mohl být v podobných chvílích oporou.

I když Váš syn v tuto chvíli odbornou pomoc odmítá, mohlo by být fajn pokud byste takovou pomoc vyhledala alespoň vy a získala tím někoho, s kým můžete to, co se děje, průběžně telefonicky či osobně konzultovat. Můžete se obrátit například na toto poradenské centrum pro rodiče a osoby blízké. ZDE najdete tak základní inspiraci (10 rad jak vést věcný a konstruktivní rozhovor) týkající se komunikace, která bývá efektivní.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
6.3.2020

Leidenská mutace, marihuana

Dobrý den byla mi zjištěna leidenská mutace, jsem otec od tří dětí a občas si zakourim marihuanu, že jména ve večerních hodinách z důvodu neklidných nohou, pomáhá to! Mám ale strach a bojím se o sebe. Má to nějaký vliv na tu mutaci? Děkuji za vaši odpověď. 16298 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Rozumím Vašim obavám a oceňuji, že se snažíte odpovědně informovat s ohledem na své zdraví. Hned úvodem mám však potřebu dodat, že ohledně leidenské mutace a vlivu marihuany na toto onemocnění jsem bohužel mnoho relevantních vědeckých informací neobjevil. Za mě tedy není možné příliš zobecňovat. Našel jsem pouze tyto články (0102) které naznačují, že by kouření marihuany mohlo zvýšit riziko arteriální trombózy u jinak zdravých jedinců, kteří jsou heterozygotní pro faktor V.

Závěrem mne napadá, že se můžete ještě zkusit obrátit např. na pacientský spolek pro léčbu konopím (KOPAC), třeba budou vědět víc.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑
3.3.2020

Marihuana a řízení

Dobrý den, měl bych na vás dotaz, byl jsem pravidelný kuřák marihuany ( každý večer jsem si ubalil , podotýkám kouřil jsem jen to co jsem si vypěstoval, úplně obyčejná tráva ze zahrádky s hromadou tabáku ) Můj příběh: večer jsem si ubalil a cca po 1h. mě chytli za volantem s tím že běžná silniční kontrola,zkouška dechu a asi 5x se mě ptali jestli jsem si nedal něco silnějšího, opakovaně jsem tvrdil že ne, poté jsem se přiznal ( že jsem o víkendu kouřil ( včera ) , udělali mi test ( stěr z jazyku ) ukázalo se THC, policisté okamžitě že pojedeme na krev a že mi vezmou papíry, ale asi po 15cti minutách normálního povídání to vypadalo že mě pustí a pojedu domu, nakonec jsme jeli na záchytku, kde mi vzali krev a moč a s doktorem jsme vyplňovali papíry, s tím že jsem dělal různé věci, jako chodit po čáře, stát na jedné noze, točit se do kola, dívat se do baterky a takové... U všeho i když jsem kouřil hodinu předem jsem byl uplně normální. Nakonec mi policisti v autě asi 2x řekli že mi berou papíry, odvezli mě k autu a nakonec řekli že jsem vklidu a vypadám normálně , tak mi doklady vrátili s tím že mi za cca 3 týdny přijde vyjádření. Moje otázka zní i když to asi nedopadne dobře a každý člověk je trošku jiný, tak já mám 170cm , 62kg, rychlý metabolismus a celkem aktivní sportovec. Mám rodinu, ženu a děti, celou dobu na záchytce jsem se strašně styděl a všem se omlouval že tam musím být, opravdu jsem se cítíl velmi potupně. Dočetl jsem se o nějakých hodnotách thc v krvi, ale vše je orientační, poprosil bych vás o váš názor a zkušenosti jestli jste někdy podobný případ řešili. Řidičský průkaz mi vrátili, takže prozatím jezdit můžu, a budu čekat na dopis z magistrátu, strašně se toho a nezbývá mi nic jiného než čekat. Moje rozhodnutí je že od toho dne přestávám a přísahám že už nikdy kouřit trávu nebudu, už jen kvuli dětem a svojí rodině, chci být dobrý otcem a není to obhajoba , ale večer po celodenním řádění s dětma a uklízení domu a vaření a starosti o domácnosti a ještě o pejsky, večerní ubalené cigáro s trávou bylo jen vypnutní od všeho, ale asi se mi to vymstnilo... . Moc děkuji za případné odpovědní. přeju hezký den 16294 Kliknutím zobrazíte odpověď ↓
 

Dobrý den Vladimíre,

děkuji za dotaz a omlouvám se, že k Vám naše odpověď dorazí se zpožděním.

Ptáte se na to, zda bude hodinu po kouření marihuany hodnota naměřená v krvi pod nebo nad sledovaným limitem. Z informací, které máme k dispozici Vám mohu napsat, že jednu hodinu od konzumace je velice pravděpodobné, že hodnoty THC v krvi u Vás budou nad povoleným limitem 2ng/ml, viz tato naše TABULKA. Takto rychle se THC z těla nezvládne odplavit, byť byste měl seberychlejší metabolimus. Obávám se také, že v tomto případě vše bude na rozhodnutí příslušného magistrátu, a nejsou mi známy případy, kdy by se toto dalo nějakými polehčujícími okolnostmi zvrátit. Zároveň platí, že usednout za volant hodinu od užití marihuany je poměrně riskantní krok, kterým můžete ohrozit nejen sebe, ale také ostatní řidiče, chodce apod.

Je fajn, že jste se rozhodl kouření zanechat, zvláště pokud byste byl jste pravidelný řidič. Nyní nezbývá než čekat na vyjádření magistrátu. Při uvalení zákazu řízení na konkrétní dobu lze obvykle po uplynutí 1/2 trestu žádat o prominutí zbývající doby.

Zdraví poradna EXTC

skrýt odpověď ↑

zobrazeno: 1-25 z 1188zobrazit stránku: