Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Jak pomoci bratrovi

30.1.2023

Dotaz

Dobrý den,
hledám pomoc pro mé rodiče a pro mého bratra, kteří se spolu strašně trápí, mému bratrovi je 45let a od rozchodu s bývalou přítelkyní žije s mými rodiči, Je závislý na pervitinu a je agresivní, nechodí do práce, je 4 měsíce na neschopence, chodí k psychiatričce a má invalidní důchod kvůli obscesní poruše, dříve drogu brával víkendově, ale poslední dobou mně připadá, že v tom litá skoro každý den, rodičům nepřispívá a s léčbou se jen vymlouvá, oddaluje kontroly, má na telefonickou podporu terapeutku, ale to nikam nevede, má dokonce svůj vlastní byt, který dostal od rodičů, ale nechtěj ho tam pustit, protože se bojí, že jej zpustoší a že se tam předávkuje, nikdo mu už nevěří, vždy selhal, největší problémem je ,že je řidič s povolání a udává, že když podstoupí léčbu, tak přijde o všechny řidičáky a to by pro něj znamenalo úplný konec, Tímto nám vyhrožuje, zničili bychom ho prý úplně. Je možná léčba anonymně, bez téhle hrozby? Tato situace je již neúnosná, prosím poraďte. Děkuji bratr J.

40584
 

Odpověď

Dobrý den,

ptáte se na možnost anonymní léčby pro Vašeho bratra, aby nehrozila ztráta řidičského oprávnění.

Obecně to může hrozit v situacích, kdy se zachází se zdravotnickou dokumentací. Lékaři jsou povinni hlásit obecnímu úřadu, že člověk ztratil zdravotní způsobilost k řízení, což může být například z důvodu závislosti. Pokud pak člověk úřadu nedoloží zdravotní způsobilost, hrozí ztráta řidičského oprávnění. Nicméně toto se neděje automaticky. Záleží na ošetřujícím lékaři a také na tom, zda bude řízení u pacienta vůbec řešit.

Nicméně zdaleka ne všechny možnosti léčby jsou vázány na zdravotnická zařízení. Existuje možnost anonymní ambulantní léčby, ve Vašem městě například v rámci organizace White Light. Pokud by to nebylo přímo to, co hledáte, minimálně se zde můžete poradit i o dalších možnostech. Různé možnosti léčby můžete najít v tomto našem přehledu.

Píšete, že se rodiče a Váš bratr spolu trápí, situace se zhoršuje a nikam to nevede. Říkám si, že i pro Vás to musí být vypjaté a náročné. Proto bych Vás ráda podpořila i v tom vyhledat kontakt s odborníky klidně i sám za sebe nebo spolu s rodiči. Ještě přikládám náš článek, kde můžete načerpat základní inspiraci, jak téma komunikovat. Samozřejmě bych Vám přála, aby se Vám podařilo spolu s bratrem a rodiči shodnout na nějakém řešení. Pokud by se to ovšem z nějakého důvodu nepodařilo, určitě má cenu postarat se hlavně o sebe.

Zdraví poradna EXTC

Aktuality

22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
11.03.2023
"Brain we are" - Kratom, psychdelika, psychonautství a harm reduction

Zajímáte se o psychedelika, harm reduction? Nebo byste se chtěli dozvědět něco více o kratomu, je...

Více ...
30.01.2023
Nikotinové sáčky - Webinář pracovníků Centra prevence v Brně

Zajímavý webinář zaměřený na nikotinové sáčky, jejichž užívání nabírá na popularitě hlavně mezi m...

Více ...
15.01.2023
Syntetické kationty v MDMA

V rámci hudebního festivalu Imagination, který proběhl v listopadu 2022 byla ve třech jednotlivýc...

Více ...
11.12.2022
Možnosti podpory v drogové závislosti

Kde najít podporu ve snaze dostat se z drogové závislosti? Někdy může být těžké se v tom vyznat,...

Více ...
Všechny aktuality