2C-B neboli 4-brom-2,5-dimethoxyfenylethylamin byl poprvé vyroben v roce 1974 americkým vědcem Alexanderem Schulginem (syntetizoval i MDMA). Je klasifikován jako psychedelikum, halucinogen a empatogen (patří do skupiny psychedelických fenylethylaminů). Standardně se vyskytuje v malých tabletkách nebo jako bílý prášek v gelových kapslích. Téměř vždy se užívá orálně (spolknutím).
Účinky 2C-B silně závisejí na užité dávce. V nižších dávkách (5 - 15 mg) mívá stimulační efekt, případně vyvolává pocity sounáležitosti s ostatními - tedy podobně jako MDMA (extáze) jakožto empatogen/entaktogen. S tím patrně souvisejí i někdy uváděné afrodiziakální účinky. Ve vyšších a vysokých dávkách (15 - 30 mg) ovšem 2C-B působí jako typický halucinogen a entheogen. Velmi výrazná přitom bývá smyslová složka zážitku (zvýraznění barev, zvuků, pseudohalucinace), zatímco silné psychické prožitky (např. mystické pocity) nejsou patrně tak časté jako např. u LSD.
Už několik málo miligramů této psychoaktivní látky může způsobit značné rozdíly v intoxikaci, avšak přesně určit množství účinné látky v tabletě je často nemožné. Při vyšších dávkách se zvyšuje možnost „bad tripu" se všemi jeho riziky. V některých případech může 2C-B způsobit i nevolnost, zvracení, třes, pocit chladu a deprese, popř. toxickou psychózu. Akutní intoxikace trvá cca 3 až 6 hodin.
Další informace o 2C-B je možné najít např. na stránkách www.erowid.org.
Literatura:
Safer party, edukační flyer
www.erowid.org
2C-B wikipedia
Článek pouze obecně shrnuje dostupné informace, konkrétní případy se mohou lišit. Vždy doporučujeme jejich individuální konzultaci.