Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Ketamin

Co je to ketamin

Hydrochlorid ketaminu (látka používaná jako anestetikum v medicíně, především ve zvěrolékařství). Existují dva druhy ketaminu: Ketamin A a Ketamin S. Ketamin S má méně vedlejších účinků než ketamin A. Jedná se o bílý krystalický prášek (nebo tekutinu), který je užíván orálně, šňupáním nebo injekčně.

Účinky ketaminu

Účinky se různí podle užitého množství. Při nižších dávkách se dostavuje mírné opojení, pocit lehkosti, zasněné myšlení, neohrabaný pohyb, opožděné či snížené smyslové vnímání a emoce, stejně tak vnímání bolesti, chuť a čich bývá "vyřazen" závrať, někdy erotické pocity, chuť k řeši a zvýšená společenskost a pocit vnímání světa jinak. Při vyšších dávkách nastávají velké problémy s pohybem, nevolnost, úplná disociace (odloučení od reality), zážitky depersonalizace (vystoupení z těla, překročení hranic vlastního Já, rozpuštění self, atp.), zážitky blízké smrti, halucinace, výpadky vědomí. Pro tyto stavy bývá používán pojem K-hole.

Dávkování závisí na koncentraci, formě a způsobu užití. Užívané dávky se pohybují mezi 30 - 300 mg. Při šňupání 15 - 200 mg, při užití injekcí do svalu (intramuskulárně) 25 - 125 mg, při užití ústy 75 - 300 mg. Účinek standardně nastupuje za 1 - 5 minut při užití intramuskulárně, za 5 - 15 minut při šňupání a za 5 - 30 minut při užití ústy v závislosti na tom, kdy a kolik jídla předtím člověk jedl. Účinky trvají 30 - 45 minut při užití intramuskulárně, 45 - 60 minut při šňupání a 1 - 2 hodiny při užití ústně.

Zdravotní rizika ketaminu

Zvyšuje krevní tlak a puls. V úvodu intoxikace se mohou objevit pocity na zvracení, ztráta koordinace. Silná změna vnímání může vyvolat stavy úzkosti. Při předávkovaní: narkóza (bezvědomí, při němž většinou zůstanou otevřené oči, dochází k jejich vysychání).

Dlouhodobé účinky ketaminu nejsou příliš prozkoumány. Může se vyskytnout "okno", kdy si uživatel/experimentátor nepamatuje události, které se staly. Na ketamin vzniká tolerance, je možný vznik psychické závislosti, stejně tak může dojít k vyvolání psychózy. Častější užívání může vést k poškození nervové soustavy.

Kombinace ketaminu s jinými látkami

  • ketamin sám o sobě nezpůsobuje ochrnutí dýchacích cest, ale při kombinaci s dalšími sedativními látkami jako je alkohol, heroin, prášky na spaní je ochrnutí dýchacích cest vysoce pravděpodobné.
  • ketamin + extáze (anebo ketamin + amfetaminy) - vyšší pravděpodobnost přetížení a kolapsu organismu (možnost dehydratace a přehřátí).
  • při kombinaci více látek s ketaminem se zvyšuje nebezpečí vedlejších účinků. Může docházet k těžko odhadnutelnému účinku jednotlivých substancí.

Bezpečnější užívání ketaminu

Jako u všech psychoaktivních látek hraje "setting" (vnitřní naladění, jak se člověk cítí, kde je a s kým) významný vliv. Konzumace ketaminu může být zvýšeně riziková na tanečních parties a to zejména v kontextu předávkování, kdy se může plně rozvinout jeho disociativní (a sedativní) účinek spojený s mnoha nebezpečími (např. pády, u žen pak např. sexuální napadení, viz např. tento text), obzvláště pokud by byl/a dotyčný/á bez dozoru.

Pokud je dávka vyšší nežli 50 mg, doporučuje se nebýt sám (mít kolem sebe blízké a důvěryhodné osoby) a ležet v horizontální poloze. Díky sníženému vnímání bolesti existuje riziko zranění. Na ketaminovém tripu je vhodné dávat pozor i na hlasitou hudbu, určité frekvence nemusíte slyšet, ty však mohou poškodit sluch (tinnitus atp.). Trpíte-li vysokým krevním tlakem, srdečními poruchami či úzkostmi, neexperimentujte s ketaminem.

Další informace o ketaminu např. v TOMTO článku (časopis Legalizace).

Literatura:

Safer party, edukační flyer, Erowid

 

Článek pouze obecně shrnuje dostupné informace, konkrétní případy se mohou lišit. Vždy doporučujeme jejich individuální konzultaci.

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality