Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

GABA, GHB

Co je to GHB

GHB je anestetikum s pseudo-steroidními vlastnostmi. Na začátku se zdála být ideálním celkovým anestetikem, které vyvolává hluboký spánek a vymazává veškeré vzpomínky na operaci. Problémy však začaly s řadou vedlejších účinků - látka má nebezpečný vliv na dýchání i na srdeční činnost. Dnes se používá pouze k léčbě narkolepsie.

Na černém trhu si oblíbily GHB tři skupiny uživatelů: sportovci usilující o zvýšení svalové hmoty, mladí lidé z klubové scény, kteří hledají nové drogy, a sexuální násilníci, kteří se snaží uspat své oběti (po zákazu GHB se část těchto osob přeorientovala na velmi podobný γ-butyrolakton). GHB se podává orálně (konzumací ústy), obvykle jde o bezbarvou tekutinu (odtud též názvy tekutá Extáze, liquid E nebo liquid Ecstasy), zřídka o bílý prášek s výraznou slanou chutí, bez zápachu, výjimečně jako bílý prášek v kapslích. Přesto je po smíchání s nápojem těžko rozeznatelná (odtud plyne její zneužívání jako uspávacího prostředku). Tato aplikace (byť nevyžádaná) je velmi nebezpečná, neboť kombinace i malého množství GHB s alkoholem či benzodiazepiny může přivodit symptomy podobné předávkování (hluboký spánek, případně i úmrtí).

Účinky GHB

Účinky GHB se dostaví obvykle během 10 - 20 minut a trvají 1 - 3 hodiny. Tělo látku zpracovává velmi rychle, v moči ji lze detekovat maximálně 4 - 5 hodin po užití. V nízkých dávkách může navodit stav podobný opilosti, uživatelé se cítí uvolněně, zvyšuje schopnost komunikovat s okolím, naopak se snižují motorické schopnosti, mohou se dostavit závratě a další symptomy připomínající stav po požití většího množství alkoholu.

Střední dávka zvyšuje relaxační účinek a prohlubuje smyslové vnímání (zejména hudby a tance). Obvykle se dostavuje veselá nálada. Zároveň s tím se však také snižuje schopnost srozumitelně se vyjadřovat, začínají převažovat pocity otupělosti a nevolnosti. Velmi žádaný je sexuální účinek látky - zvyšuje se hmatová citlivost, schopnost erekce a orgasmu.

Vysoká dávka umocňuje popsané negativní účinky GHB, které v důsledku vedou k pocitu celkové únavy. Může přivodit ztrátu vědomí a hluboký spánek trvající několik hodin.

Koncentrace GHB v roztocích dostupných na nelegálním trhu je různá, proto je dávkování problematické. Smrtelná dávka se odhaduje na 0,2 g čisté GHB/kg tělesné váhy.

Zdravotní rizika GHB

Dlouhodobá rizika nebyla popsána, někteří odborníci však tvrdí, že dlouhodobé užívání GHB může vést k syndromu krátkodobé únavy (únava, laxnost, chvění), který bě měl odeznít bez následků do 3 - 12 dnů. Vznik fyzické závislosti ani růst tolerance nebyl dosud prokázán, přesto existuje riziko závislosti psychické provázené nepříjemným abstinenčním syndromem. Největší rizika GHB spočívají v oslabení respirace (dýchání), což může mít v kombinaci s jinou látkou s podobným účinkem (např. alkoholem) za následek zastavení dechu.

Pokud někdo po užití GHB ztratí vědomí, je potřeba okamžitě vyhledat lékaře. Do jeho příchodu by měl postižený ležet na boku, aby se neudusil při zvracení, dýchací cesty by měly být průchodné (brada netlačí na hrudník).

Stejná pravidla je nutné dodržovat i při užívání legálních stimulantů obsahujících neurotransmiter GABA. Je třeba vždy pečlivě číst příbalový leták.

Literatura:

www.erowid.org

www.wikipedia.org

 

Článek pouze obecně shrnuje dostupné informace, konkrétní případy se mohou lišit. Vždy doporučujeme jejich individuální konzultaci.

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality