Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

GABA, GHB

GHB je anestetikum s pseudo-steroidními vlastnostmi. Na začátku se zdála být ideálním celkovým anestetikem, které vyvolává hluboký spánek a vymazává veškeré vzpomínky na operaci. Problémy však začaly s řadou vedlejších účinků - látka má nebezpečný vliv na dýchání i na srdeční činnost. Dnes se používá pouze k léčbě narkolepsie.

Na černém trhu si oblíbily GHB tři skupiny uživatelů: sportovci usilující o zvýšení svalové hmoty, mladí lidé z klubové scény, kteří hledají nové drogy, a sexuální násilníci, kteří se snaží uspat své oběti (po zákazu GHB se část těchto osob přeorientovala na velmi podobný γ-butyrolakton). GHB se podává orálně (konzumací ústy), obvykle jde o bezbarvou tekutinu (odtud též názvy tekutá Extáze, liquid E nebo liquid Ecstasy), zřídka o bílý prášek, s výraznou slanou chutí, bez zápachu, výjimečně jako bílý prášek v kapslích. Přesto je po smíchání s nápojem těžko rozeznatelná (odtud plyne její zneužívání jako uspávacího prostředku). Tato aplikace (byť nevyžádaná) je velmi nebezpečná, neboť kombinace i malého množství GHB s alkoholem či antidepresivy může přivodit symptomy podobné předávkování (hluboký spánek, případně i úmrtí).

Účinky

Účinky GHB se dostaví obvykle během 10 - 20 minut a trvají 1 - 3 hodiny. Tělo látku zpracovává velmi rychle, v moči ji lze detekovat maximálně 4 - 5 hodin po užití. V nízkých dávkách může navodit stav podobný opilosti, uživatelé se cítí uvolněně, zvyšuje schopnost komunikovat s okolím, naopak se snižují motorické schopnosti, mohou se dostavit závratě a další symptomy připomínající stav po požití většího množství alkoholu.

Střední dávka zvyšuje relaxační účinek a prohlubuje smyslové vnímání (zejména hudby a tance). Obvykle se dostavuje veselá nálada. Zároveň s tím se však také snižuje schopnost srozumitelně se vyjadřovat, začínají převažovat pocity otupělosti a nevolnosti. Velmi žádaný je sexuální účinek látky - zvyšuje se hmatová citlivost, schopnost erekce a orgasmu.

Vysoká dávka umocňuje popsané negativní účinky GHB, které v důsledku vedou k pocitu celkové únavy. Může přivodit ztrátu vědomí a hluboký spánek trvající několik hodin.

Koncentrace GHB v roztocích dostupných na nelegálním trhu je různá, proto je dávkování problematické. Smrtelná dávka se odhaduje na 0,2 g čisté GHB/kg tělesné váhy.

Psychické a somatické komplikace

Dlouhodobá rizika nebyla popsána, někteří odborníci však tvrdí, že dlouhodobé užívání GHB může vést k syndromu krátkodobé únavy (únava, laxnost, chvění), který bě měl odeznít bez následků do 3 - 12 dnů. Vznik fyzické závislosti ani růst tolerance nebyl dosud prokázán, přesto existuje riziko závislosti psychické provázené nepříjemným abstinenčním syndromem. Největší rizika GHB spočívají v oslabení respirace (dýchání), což může mít v kombinaci s jinou látkou s podobným účinkem (např. alkoholem) za následek zastavení dechu.

Pokud někdo po užití GHB ztratí vědomí, je potřeba okamžitě vyhledat lékaře. Do jeho příchodu by měl postižený ležet na boku, aby se neudusil při zvracení, dýchací cesty by měly být průchodné (brada netlačí na hrudník).

Stejná pravidla je nutné dodržovat i při užívání legálních stimulantů obsahujících neurotransmiter GABA. Je třeba vždy pečlivě číst příbalový leták.

Literatura:

www.erowid.org

www.wikipedia.org

Aktuality

30.09.2022
Podcastový díl o poradně EXTC

Zajímá vás, jak funguje internetová poradna EXTC? Jaké k nám chodí nejčastější dotazy či s&n...

Více ...
15.09.2022
Renesance v používání psychedelik?

V době mezi 50. a 70. lety 20. století zažíval výzkum psychedelik obrovský boom. Poté došlo...

Více ...
19.08.2022
Moudrost traumatu v Brně

„Celá základní myšlenka západní medicíny, že lidé jsou navzájem oddělenými jednotlivci s od...

Více ...
12.08.2022
Psychedelická terapie v undergroundu

Jak z mnoha výzkumů vyplývá, represivní přístup v otázce drog není to pravé ořechové. J...

Více ...
01.08.2022
Party sezóna s Hard&Smart

Jezdíte přes léto na festivaly a jiné akce? Tak se podívejte, jestli tam není program Hard&Sm...

Více ...
Všechny aktuality