Anabolické steroidy mají mezi zneužívanými látkami specifické postavení, protože jejich užití není vedeno touhou po okamžitém účinku v podobě euforie, stimulace organismu nebo změněného stavu vědomí, nýbrž snahou změnit svůj vzhled a fyzický výkon. Přesto anabolické steroidy patří mezi zdraví velmi nebezpečné látky, na které si lze vypěstovat zvláštní typ psychické závislosti.
Jedná se o syntetické látky příbuzné mužským hormonům, které podporují růst příčně pruhovaných svalů u kostí a rozvoj mužských pohlavních znaků. První typ účinku se označuje jako anabolický, druhý jako androgenický. Mezi uživateli se pro anabolické steroidy vžilo označení „bobule" a o jejich uživatelích se říká, že „sypou".
Existují různé typy anabolických steroidů - některé přípravky se užívají orálně, jiné se aplikují injekčně do svalu nebo se prodávají ve formě gelů a krémů, které se aplikují přímo na kůži. Nejriskantnějším způsobem je právě injekční aplikace, která ohrožuje uživatele anabolických steroidů podobně jako jiné injekční uživatele psychoaktivních látek (více o rizicích injekční aplikace).
Typický uživatel anabolických steroidů bere svoji drogu v opakovaných cyklech, kterým se mezi kulturisty říká slangově „kůra". Kůra trvá několik dní či týdnů, pak následuje přestávka a po nějaké době opět nová kůra. Neobvyklé není ani vrstvení anabolických steroidů - uživatelé kombinují vícero typů anabolických steroidů, případně užívají ještě jiné drogy, kombinují několik různých způsobů aplikace, případně se uchylují k látkám primárně určeným pro veterinární užití. Věří přitom, že různé steroidy v těle interagují a jejich kombinace ještě umocní nárůst svalové hmoty. Pro tuto domněnku ovšem neexistují žádné vědecké důkazy.
Jiný typ užívání anabolických steroidů bývá označován jako pyramidové užívání. Hovoří se o něm tehdy, když uživatel pomalu navyšuje užívané dávky, přidává další látky a zkracuje dobu mezi jednotlivými dávkami tak, že nejvyšších dávek dosáhne uprostřed kůry a poté znovu dávky snižuje na počáteční úroveň - taková pyramida obvykle trvá šest až dvanáct týdnů. Ani účinky takového postupu však nebyly nikdy potvrzeny.
Užívání anabolických steroidů má mnoho negativních důsledků, z nichž některé mohou být hodně neatraktivní. Jedná se především o rozvoj akné a růst prsou u mužů. Některé ohrožují život - steroidy mohou způsobit například zástavu srdce nebo vést k rakovině jater. Některé fyzické změny jsou vratné a vrátí se do normálu po skončení užívání, jiné (například prohloubení hlasu u žen) jsou trvalé a omezení užívání steroidů na ně už nemá vliv. Většina informací o rizicích užívání anabolických steroidů pochází z případových studií, bylo provedeno jen velmi málo epidemiologických šetření, testy na zvířatech však mnohá tvrzení podporují.
Anabolické steroidy narušují normální funkce hormonálního systému a způsobují tak vratné i nevratné změny. Mezi vratné změny patří snížená produkce spermatu, scvrkávání varlat; nevratné je například řídnutí vlasů a plešatost nebo nárůst prsou u mužů. U žen vede užívání anabolických steroidů k maskulinizaci, zmenšení prsou a ztrátě tuku, zdrsnění kůže, zvětšení klitorisu a prohloubení hlasu. Ženy mohou zažívat ztrátu vlasů spolu s nárůstem tělesného ochlupení.
Užívání anabolických steroidů v raném věku může způsobit předčasné zastavení růstu. Dále je spojeno s mozkovou příhodou, zástavou srdce, ovlivňuje množství cholesterolu v krvi. To vše i v pozdějším věku. Dále anabolické steroidy rapidně zvyšují riziko rozvoje aterosklerózy, krevních sraženin v cévách, rakoviny nebo jiných poškození jater. Začne se tvořit akné, cysty na kůži a pokožka a vlasy se začnou nepřiměřeně mastit. Zvláštní skupinou rizik jsou pak rizika spojená s injekčním užíváním (sdílením jehel a nádobíčka, používání nesterilního náčiní, nesprávná aplikace), kam patří jednak přenos infekčních chorob (HIV, žloutenky A, B, C), bakteriálních infekcí, případně riziko abscesu apod.
Velmi nepříjemné jsou účinky užívání anabolických steroidů na chování a prožívání, časté jsou záchvaty agrese. Poměrně velká část uživatelů anabolických steroidů trpí svalovou dysmorfickou poruchou - chorobným přesvědčením, že mají malé svaly či jsou tlustí.
Riziko závislosti je u anabolických steroidů poněkud odlišné - nevzniká na ně standardní fyzická či psychická závislost, málokterý uživatel ale snese pomalý návrat k původní hmotnosti a objemu po ukončení kúry, což často vede k chorobnému zneužívání anabolických steroidů.
Fakticky tak naplňují některé body definice závislosti, neboť svoji drogu užívají i s vědomím, že jim prokazatelně škodí (mnozí uživatelé pokračují i po prodělaném infarktu či protržení svalů), zvyšují dávky, mají problémy kontrolovat svoje užívání, případně tomu obětují jiné zájmy. Uživatelé vynaloží mnoho peněz a času na obstarání nové dávky, mohou dokonce zažívat abstinenční syndrom v podobě únavy, změn nálad, nespavosti, ztráty libida, vyčerpání, dokonce craving (silnou touhu užít látku). Depresivní stavy mohou přetrvávat i déle než rok po skončení užívání a vést až k sebevražedným myšlenkám a pokusům.
Anabolické steroidy byly vyvinuty ve třicátých letech minulého století a původně měly sloužit k léčbě mužské hypogonadismu - nedostatečné funkci mužských pohlavních žláz, kdy varlata neprodukují dostatek testosteronu pro normální růst, vývoj a sexuální fungování. Tyto látky byly používány k léčbě opožděné puberty, některých typů impotence a oslabení organismu v důsledky infekce HIV či jiných nemocí. Jakmile se na laboratorních zvířatech prokázal nárůst svalové hmoty po podání anabolických steroidů, začali je nejprve zneužívat kulturisté a později také sportovci z jiných odvětví. Ve sportu je užívání většiny podobných podpůrných prostředků zakázáno a sportovci podstupují testy. Protože se však vyvíjejí stále nové prostředky, které znesnadňují identifikaci anabolických steroidů v tělesných tekutinách, přistupují antidopingové kontroly k ukládání vzorků krve a moči pro opakované testy.
Článek pouze obecně shrnuje dostupné informace, konkrétní případy se mohou lišit. Vždy doporučujeme jejich individuální konzultaci.