Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Poppers

Poppers je populární název pro chemické látky alkyl nitritbutyl nitritisobutyl nitrit či amylnitrit (viz dusitan amylnatý - C5H11ONO), tedy těkavé látky, které účinkují také jako afrodiziakum. Isobutyl nitrit a butyl nitrit se prodávají jako speciální čistící prostředky na kůži, hlavy u videorekordérů, atp., bývají přítomny také ve většině osvěžovačů vzduchu. Amyl nitrity se používají v některých lécích pro kardiaky, bývají součástí některých čichacích afrodiziak ze sexshopů. Než se prostřednictvím komunit gayů v disko éře rychlého sexu dostaly do prostředí tanečních párty, byly (a stále jsou) inhalovány v okamžiku nebo těsné blízkosti orgasmu ke zvýšení a prodloužení sexuálního požitku.

Výpary se inhalují přímo z lahvičky, účinek je okamžitý, ale velmi krátký (1-2 minuty) a projevuje se jako euforie, sexuální touha, malátnost, omámenost nebo bolest hlavy. Zapříčiňují také uvolnění hladkého svalstva bohatého na krev (konečník, vagína), odtud obliba mezi homosexuály.

Psychické a somatické komplikace

Některé studie ukázaly, že nitrity a nitráty oslabují funkci imunitního systému člověka ještě několik dní po užití. Způsobují prudké snížení krevního tlaku a zvýšení tepové frekvence, proto je nebezpečné je kombinovat se stimulanty (pervitin, kokain, E, atp.), kombinace s Viagrou může vážně ohrozit život (náhlá srdeční či mozková příhoda). Poppers představují zvýšené riziko pro jedince s oslabeným imunitním systémem, osoby trpící chudokrevností, těhotné ženy a zejména pro lidi s onemocněním srdce a oběhové soustavy. Poppers ovlivňují úsudek, proto je vhodné (v rámci pravidel harm reduction) nezapomenout při sexu nasadit kondom ještě před jejich užitím.

Časté a užívání poppers vážně poškozuje nos a plíce. Jsou velmi jedovaté - v žádném případě by neměly být užity ústy, pokud k požití přeci jen dojde, je nutné okamžitě zavolat rychlou lékařskou pomoc (155).

Ze stejného důvodu je vhodné zabránit styku s pokožkou - poppers způsobují podráždění a vyrážku. Jsou velmi hořlavé.

Aby se předešlo vypaření, je doporučováno poppers uchovávat neprodyšně uzavřené ve zvláštní lahvičce - nejlépe v lednici nebo mrazáku.

Literatura:

www.erowid.org

www.wikipedia.org

Aktuality

30.09.2022
Podcastový díl o poradně EXTC

Zajímá vás, jak funguje internetová poradna EXTC? Jaké k nám chodí nejčastější dotazy či s&n...

Více ...
15.09.2022
Renesance v používání psychedelik?

V době mezi 50. a 70. lety 20. století zažíval výzkum psychedelik obrovský boom. Poté došlo...

Více ...
19.08.2022
Moudrost traumatu v Brně

„Celá základní myšlenka západní medicíny, že lidé jsou navzájem oddělenými jednotlivci s od...

Více ...
12.08.2022
Psychedelická terapie v undergroundu

Jak z mnoha výzkumů vyplývá, represivní přístup v otázce drog není to pravé ořechové. J...

Více ...
01.08.2022
Party sezóna s Hard&Smart

Jezdíte přes léto na festivaly a jiné akce? Tak se podívejte, jestli tam není program Hard&Sm...

Více ...
Všechny aktuality