Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Poppers

Co je to poppers

Poppers je populární název pro chemické látky alkyl nitritbutyl nitritisobutyl nitrit či amylnitrit (viz dusitan amylnatý - C5H11ONO), tedy těkavé látky, které účinkují také jako afrodiziakum. Isobutyl nitrit a butyl nitrit se prodávají jako speciální čistící prostředky na kůži, hlavy u videorekordérů, atp., bývají přítomny také ve většině osvěžovačů vzduchu. Amyl nitrity se používají v některých lécích pro kardiaky, bývají součástí některých čichacích afrodiziak ze sexshopů. Než se prostřednictvím komunit gayů v disko éře rychlého sexu dostaly do prostředí tanečních párty, byly (a stále jsou) inhalovány v okamžiku nebo těsné blízkosti orgasmu ke zvýšení a prodloužení sexuálního požitku.

Užívání poppers

Výpary se inhalují přímo z lahvičky, účinek je okamžitý, ale velmi krátký (1-2 minuty) a projevuje se jako euforie, sexuální touha, malátnost, omámenost nebo bolest hlavy. Zapříčiňují také uvolnění hladkého svalstva bohatého na krev (konečník, vagína), odtud obliba mezi homosexuály.

Zdravotní rizika poppers

Některé studie ukázaly, že nitrity a nitráty oslabují funkci imunitního systému člověka ještě několik dní po užití. Způsobují prudké snížení krevního tlaku a zvýšení tepové frekvence, proto je nebezpečné je kombinovat se stimulanty (pervitin, kokain, E, atp.), kombinace s Viagrou může vážně ohrozit život (náhlá srdeční či mozková příhoda). Poppers představují zvýšené riziko pro jedince s oslabeným imunitním systémem, osoby trpící chudokrevností, těhotné ženy a zejména pro lidi s onemocněním srdce a oběhové soustavy. Poppers ovlivňují úsudek, proto je vhodné (v rámci pravidel harm reduction) nezapomenout při sexu nasadit kondom ještě před jejich užitím.

Časté a užívání poppers vážně poškozuje nos a plíce. Jsou velmi jedovaté - v žádném případě by neměly být užity ústy, pokud k požití přeci jen dojde, je nutné okamžitě zavolat rychlou lékařskou pomoc (155).

Ze stejného důvodu je vhodné zabránit styku s pokožkou - poppers způsobují podráždění a vyrážku. Jsou velmi hořlavé.

Aby se předešlo vypaření, je doporučováno poppers uchovávat neprodyšně uzavřené ve zvláštní lahvičce - nejlépe v lednici nebo mrazáku.

Literatura:

www.erowid.org

www.wikipedia.org

 

Článek pouze obecně shrnuje dostupné informace, konkrétní případy se mohou lišit. Vždy doporučujeme jejich individuální konzultaci.

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality