Užívání drog není považováno za nelegální, tj. nejedná se o přestupek ani trestný čin. Užívání drog jako takové může přinést uživateli právní postih pouze, dochází-li k užití drogy v situacích, kdy do zákon zakazuje, např. v souvislosti s řízením motorových vozidel, v zaměstnání apod.
Držení drog pro vlastní potřebu je v České republice nelegální, ať se jedná o jakékoliv množství. V případě držení drogy pro vlastní potřebu v malém množství se jedná o přestupek, v případě držení drog pro vlastní potřebu v množství větším než malém se jedná o trestný čin. Množství větší než malé není v současné době žádnou právní normou výslovně upraveno.
Držení drog pro jiného je vždy trestným činem, a to bez ohledu na množství drogy.
Pěstování konopí s obsahem THC pro vlastní potřebu nepřesahující 5 rostlin konopí je nelegální a je stíháno jako přestupek. Pěstování více než 5 rostlin konopí pro vlastní potřebu je trestným činem. Pěstování konopí pro jiného nebo společně s jiným je trestným činem postihovaným přísněji než pěstování konopí pro sebe.
V současné době není větší než malé množství žádnou právní normou výslovně upraveno. Termín větší než malé se týká především 2 situací, resp. 2 trestných činů dle trestního zákoníku:
§ 284 Přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu
„(1) Kdo neoprávněně pro vlastní potřebu přechovává v množství větším než malém omamnou látku konopí, pryskyřici z konopí nebo psychotropní látku obsahující jakýkoli tetrahydrokanabinol, izomer nebo jeho stereochemickou variantu (THC), bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.
(2) Kdo neoprávněně pro vlastní potřebu přechovává jinou omamnou nebo psychotropní látku než uvedenou v odstavci 1 nebo jed v množství větším než malém, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.
(3) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 ve větším rozsahu.
(4) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 ve značném rozsahu.“
Zde je trestné přechovávání drogy pro vlastní potřebu v množství větším než malé.
Množství větší než malé bylo původně stanoveno nařízením vlády č. 467/2009 Sb., kterým se pro účely trestního zákoníku stanoví, co se považuje za jedy a jaké je množství větší než malé u omamných látek, psychotropních látek, přípravků je obsahujících a jedů.
Nálezem Ústavní soudu č. 259/2013 Sb., zrušeno ustanovení 2 a příloha 2 (tj. seznamy a hodnoty množství většího než malého OPL) – to se stalo s účinností již od 23.8.2013
Od té doby se praxe fakticky řídí Stanoviskem trestního kolegia Nejvyššího soudu ČR, sp.zn. Tpjn 301/2013 (celé znění včetně tabulky viz zde).
S ohledem na to, že množství větší než malé není stanoveno zákonem, umožňuje soudní praxe případné odchýlení se od stanoveného množství většího než malého (např. dávka konkrétního uživatele by byla vyšší než je uvedené množství větší než malé).
Držení malého množství je přestupkem.
§ 285 Nedovolené pěstování rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku
„(1) Kdo neoprávněně pro vlastní potřebu pěstuje v množství větším než malém rostlinu konopí, bude potrestán odnětím svobody až na šest měsíců, peněžitým trestem nebo propadnutím věci.
(2) Kdo neoprávněně pro vlastní potřebu pěstuje v množství větším než malém houbu nebo jinou rostlinu než uvedenou v odstavci 1 obsahující omamnou nebo psychotropní látku, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo propadnutím věci.
(3) Odnětím svobody až na tři léta nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 ve větším rozsahu.
(4) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 ve značném rozsahu.“
Tato skutková podstata se týká pěstování rostlin a hub obsahujících OPL (v našich podmínkách typicky konopí a lysohlávky).
Původně byl počet rostlin/ hub stanoven nařízením vlády č. 455/2009 Sb., kterým se pro účely trestního zákoníku stanoví, které rostliny nebo houby se považují za rostliny a houby obsahující omamnou nebo psychotropní látku a jaké je jejich množství větší než malé ve smyslu trestního zákoníku.
Nález Ústavního soudu z roku 2021 se týká právě zrušení části nařízení, kdy byly stanoveny počty rostlin, jednalo se o nález ÚS 206/2021 Sb., kterým byl zrušen § 2 a příloha 2, tj. množství rostlin, které se považuje za množství větší než malé (s účinností od 26.5.2021).
Očekávalo se, že stejně jako u množství většího než malého pro účely držení, Nejvyšší soud ČR vydá sjednocující stanovisko (do něhož nejspíš převezme počty rostlin stanovené původně v nařízení), ale dosud se tak nestalo. V praxi by tak konečné rozhodnutí, jaký počet rostlin je již množství větší než malé pro účely ustanovení § 285 tr. zákoníku, bylo na soudu. Policejní praxe zatím orientačně zřejmě využívá počty nastavené v původním nařízení s tím, že soudy to nějak rozhodnou.
V případě složitějších konkrétních právních dotazů doporučujeme kontaktovat webovou poradnu APAS: https://poradna.asociace.org/webova-poradna/ anebo e-mailovou či telefonickou konzultaci v poradně APAS.
ZDROJ: Právní poradna APAS http://poradna.asociace.org/pravni-informace/
Za shrnutí problematiky děkujeme vedoucí projektu Právní poradny APAS - Mgr. Hana Fidesová, Ph.D., advokátka.
Článek pouze obecně shrnuje dostupné informace, konkrétní případy se mohou lišit. Vždy doporučujeme jejich individuální konzultaci. Upozorňujeme, že závazné je vždy pouze znění uvedené v právních předpisech, vysvětlení v článku je informativní.
Aktualizováno květen 2024.