Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

DMT

Co je to DMT

Dimethyltryptamin (DMT) patří mezi jeden z nejsilněji působících halucinogenů. Nachází se ve většině rostlin a živočichů, v malých množstvích ji produkuje i naše tělo, kde jeho funkce zatím nebyla uspokojivě objasněna. Předpokládá se, že se mj. podílí na snění, zážitcích blízkých smrti, mystických prožitcích atd. DMT lze také vytvořit synteticky. Chemicky se jedná o bílou či nahnědlou aromatickou krystalickou látku.

Je součástí (jakožto aktivní halucinogenní sloučenina) nápoje ayahuasca, který se používá pro rituální účely domorodými kmeny v Amazonii. Z deštných pralesů Jižní Ameriky se v poslední době DMT pomalu dostává i do západních kultur, kde se užívá jako psychedelikum pro své spirituální účinky. Lze jej vytvořit také synteticky.

DMT lze užívat orálně, ale pouze v kombinaci s MAO inhibitory, jinak není účinný. Při tomto způsobu užití účinky nastupují v řádu desítek minut a trvají několik hodin, jsou méně intenzivní a častěji jsou doprovázeny tělesnými účinky, jako je kupříkladu zvracení. Dále je možné DMT užít inhalací (nejběžnější), injekčně nebo nasálně (šňupáním), případně i rektálně. V tomto případě účinky nastupují ihned a trvají 5 - 20 minut, jsou však velmi silné, intenzivnější než drtivá většina ostatních psychedelik v běžných dávkách.

Účinky DMT

DMT je extrémně silný, ač jen krátce účinkující halucinogen. DMT je agonista serotoninového (serotonin je neurotransmiter, který řídí zpracování informací, náladu a vnímání reality) 5-HT receptoru a podobně jako mnoho jiných halucinogenů, jeho psychedelické účinky lze připsat jeho působení na 5-HT2A receptor. Ovlivňuje i mnohé další receptory, zejména dopaminové a sigma receptory, avšak důsledky těchto interakcí nám zatím nejsou známy. Jelikož je DMT normálně přítomen v lidském těle (ač v malých množstvích), tělo je připraveno na jeho metabolizaci a působení.

Zážitky uživatelů DMT bývají často velice bizarní. Mezi časté fenomény patří například návštěva jiných dimenzí (hyperprostor) či komunikace s bytostmi je obývajícími, celkové radikální změny perspektivy, intenzivní kaleidoskopické vize i při otevřených očích, úplné opuštění vlastního těla a štěpení ega, výrazné změny ve vnímání času a rozměrů. Mezi méně časté pak změna barev, zvukové halucinace, žaludeční nevolnost a další. Téměř všichni uživatelé tvrdí, že pro popis tohoto zážitku nestačí běžná slova a jakýkoliv pokus o popis je nutně velmi nepřesný a zkreslený. Tyto zážitky mohou být velmi vividní (nezřídka jsou popisovány jako reálnější než každodenní realita) a v důsledku neočekávané intenzity pro mnoho lidí můžou být velice děsivé, někdy dokonce mohou způsobit přechodné psychické potíže. Charakterově jsou také často přirovnávány k účinkům velkých dávek halucinogenních hub lysohlávek, jejichž hlavní aktivní látkou je psilocin (4-HO-DMT), který se od DMT liší pouze jednou hydroxylovou skupinou navíc.

Dávkování DMT

Prahové účinky může uživatel pocítit již po užití 2 mg. Běžná dávka se pohybuje okolo 20 - 40 mg a není nijak závislá na tělesných proporcích. Po požití vzniká okamžitá tolerance, která se ovšem přibližně po hodině zcela vytrácí. Fyzicky není DMT v běžných dávkách příliš ohrožující, může však dojít ke zvýšení srdečního tepu nebo zvednutí hladin některých tělesných látek jako je třeba kortizol (stresový hormon).

Kontraindikace

Přestože by DMT mělo být samo o sobě jen minimálně toxické, může být kvůli obsahu MAOI nebezpečná v kombinaci s některými léky/drogami. Nebezpečné jsou léky typu SSRI a potenciálně jakákoliv antidepresiva a zároveň i anyxiolytika. Z drog se jedná především o drogy na bázi amfetaminu, ale jakákoliv kombinace by mohla být potenciálně nebezpečná. Bývá doporučováno se před případným užitím vyvarovat také jedení potravin bohatých na tyramin, kombinace tyraminu s některými MAOI může způsobit závažnou hypertenzi.

Zdravotní rizika DMT

DMT může výrazně zvýšit krevní tlak a puls. V průběhu intoxikace se mohou objevit pocity na zvracení (a zvracení), ztráta koordinace, bolesti hlavy. Silná změna vnímání může vyvolat také bad trip a výrazné stavy úzkosti (v extrémním případech přechodné psychotické stavy). U osob se skrytými predispozemi k psychotickým onemocněním (schizofrenie aj.) by mohl být jejich spouštěčem.

Literatura:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/306889.php

https://erowid.org/chemicals/dmt/dmt.shtml

https://cs.wikipedia.org/wiki/Dimethyltryptamin

https://www.bbc.co.uk/bbcthree/article/dd52796e-5935-414e-af0c-de9686d02afa

https://refresher.cz/57582-Nejsilnejsi-halucinogen-na-svete-DMT-te-zavede-do-jine-urovne-existence-a-rozptyli-tve-vedomi-do-celeho-kosmu?gdpr-accept=1

 

Článek pouze obecně shrnuje dostupné informace, konkrétní případy se mohou lišit. Vždy doporučujeme jejich individuální konzultaci.

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality