Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Hypertemie

Teplo vzniká v lidském těle při jakékoliv svalové práci a metabolismu. Organismus se ho zbavuje za účelem stálé tepelné rovnováhy několika způsoby: sáláním, vedením a odpařováním vody v dýchacích cestách a z povrchu pokožky. Je-li však tato jeho schopnost omezena či utlumena, dochází k hypertermii (přehřátí).

MDMA je jednou z látek, které tuto schopnost termoregulace tlumí. Riziko přehřátí stoupá přímo úměrně se zvyšujícím se množstvím vydané energie, které je zejména na parties, potažmo pod vlivem extáze, velmi vysoké. Dalšími faktory působícími na nebezpečně se zvyšující teplotu těla, jsou: špatně větrané a velmi teplé prostředí (často malé uzavřené kluby, avšak i velké ale přeplněné haly) a fyzická únava. Působení několika nebo všech těchto činitelů urychluje proces vzniku serotoninového syndromu, vede často k přehřátí organismu a může skončit i úmrtím.

Jak hypertermii předcházet

1. Pravidelný odpočinek. Pod vlivem extáze není těžké vydržet dlouho tancovat a být enormně aktivní. I když máš pocit neustálého dostatku energie a cítíš se skvěle, měl/a by sis jít čas od času (aspoň 1 – 2x za hodinu) sednout a odpočinout si.

2. Vyhýbání se přehřátí a špatně větraným prostorám. Pokud jsi na párty, která se koná ve špatně větraném či přeplněném klubu, stále pamatuj na to, že tvoje tělo potřebuje čerstvý vzduch (třeba zároveň s odpočinkem, nebo kdykoliv, když začneš cítit, že je ti příliš horko). Stejně tak mohou být rizikové open air akce, které se konají v horkých letních dnech. Pokud se rozhodneš experimentovat s E, vždy se ujisti, že je blízko nějaké stinné, chladnější místo, kam se budeš moci jít zchladit.

3. Nekombinování extáze s alkoholem. Alkohol způsobuje dehydratování a tím zvyšuje riziko přehřátí. Zároveň snižuje schopnost rozeznat varovné signály, které tělo vysílá v případě ohrožení některých životních funkcí.

Aktuality

30.09.2022
Podcastový díl o poradně EXTC

Zajímá vás, jak funguje internetová poradna EXTC? Jaké k nám chodí nejčastější dotazy či s&n...

Více ...
15.09.2022
Renesance v používání psychedelik?

V době mezi 50. a 70. lety 20. století zažíval výzkum psychedelik obrovský boom. Poté došlo...

Více ...
19.08.2022
Moudrost traumatu v Brně

„Celá základní myšlenka západní medicíny, že lidé jsou navzájem oddělenými jednotlivci s od...

Více ...
12.08.2022
Psychedelická terapie v undergroundu

Jak z mnoha výzkumů vyplývá, represivní přístup v otázce drog není to pravé ořechové. J...

Více ...
01.08.2022
Party sezóna s Hard&Smart

Jezdíte přes léto na festivaly a jiné akce? Tak se podívejte, jestli tam není program Hard&Sm...

Více ...
Všechny aktuality