Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Hypertemie

Co je hypertermie

Teplo vzniká v lidském těle při jakékoliv svalové práci a metabolismu. Organismus se ho zbavuje za účelem stálé tepelné rovnováhy několika způsoby: sáláním, vedením a odpařováním vody v dýchacích cestách a z povrchu pokožky. Je-li však tato jeho schopnost omezena či utlumena, dochází k hypertermii (přehřátí).

MDMA je jednou z látek, které tuto schopnost termoregulace tlumí. Riziko přehřátí stoupá přímo úměrně se zvyšujícím se množstvím vydané energie, které je zejména na parties, potažmo pod vlivem extáze, velmi vysoké. Dalšími faktory působícími na nebezpečně se zvyšující teplotu těla, jsou: špatně větrané a velmi teplé prostředí (často malé uzavřené kluby, avšak i velké ale přeplněné haly) a fyzická únava. Působení několika nebo všech těchto činitelů urychluje proces vzniku serotoninového syndromu, vede často k přehřátí organismu a může skončit i úmrtím.

Jak hypertermii předcházet

1. Pravidelný odpočinek. Pod vlivem extáze není těžké vydržet dlouho tancovat a být enormně aktivní. I když máš pocit neustálého dostatku energie a cítíš se skvěle, měl/a by sis jít čas od času (aspoň 1 – 2x za hodinu) sednout a odpočinout si.

2. Vyhýbání se přehřátí a špatně větraným prostorám. Pokud jsi na párty, která se koná ve špatně větraném či přeplněném klubu, stále pamatuj na to, že tvoje tělo potřebuje čerstvý vzduch (třeba zároveň s odpočinkem, nebo kdykoliv, když začneš cítit, že je ti příliš horko). Stejně tak mohou být rizikové open air akce, které se konají v horkých letních dnech. Pokud se rozhodneš experimentovat s E, vždy se ujisti, že je blízko nějaké stinné, chladnější místo, kam se budeš moci jít zchladit.

3. Nekombinování extáze s alkoholem. Alkohol způsobuje dehydratování a tím zvyšuje riziko přehřátí. Zároveň snižuje schopnost rozeznat varovné signály, které tělo vysílá v případě ohrožení některých životních funkcí.

 

Článek pouze obecně shrnuje dostupné informace, konkrétní případy se mohou lišit. Vždy doporučujeme jejich individuální konzultaci.

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality