Z hlediska přístupu harm reduction (snižování rizik) je z našeho pohledu důležité mimo jiné znát co nejpřesněji obsah látky, kterou se člověk chystá užít. Shrnujeme proto současné možnosti v kontextu ČR pro zjištění obsahu neznámé látky.
Tyto testy umí zjistit přítomnost určitých předem daných látek, nikoli však jejich množství a celkové složení testovaného vzorku. Výsledek těchto testů tedy přinese pouze omezené informace o testovaném vzorku a vždy je potřeba počítat s rizikem různě nebezpečných příměsí. Výhodou těchto testů je možnost provádět je i v domácím prostředí. Je však potřeba počítat s různou kvalitou testů, zjistit si používanou metodu a ověřit spolehlivost. U českých distributorů je jejich dostupnost pro veřejnost omezená, jelikož je omezené i jejich používání. Některé testy jsou licenčně určeny pouze pro orgány státní správy. Každopádně některé testy je možné si objednat ze zahraničí - lze je najít pod hesly „testing kit + příslušná droga", „reagent" a podobně. Existují různé typy na zjištění různých látek, často 1 test zjišťuje i více látek, včetně testů na příměsi. Některé testy jsou již semi-kvantitativní, což znamená, že dokážou odstupňovat poměr obsahu látky v testovaném vzorku (například testy na čistotu MDMA, kokainu, heroinu). Je možné využít také aplikaci organizace SIN, která vysvětluje postup testování a obsahuje informace o jednotlivých substancích (ke stažení ZDE či na google play pod heslem "testdrugs" od SIN Lab).
Po předchozí domluvě a uhrazení poplatku za analýzu lze vzorek nechat otestovat laboratorně. Cena se pohybuje v řádů několika tisíc, podle zvolené metody. Je však potřeba si dopředu zjistit konkrétní podmínky na daném pracovišti. Jedná se o například o ústavy soudního lékařství a toxikologie nebo ústavy soudního lékařství a medicínského práva.
V omezené míře fungují jednorázové projekty, které umožňují provést laboratorní analýzu buď přímo na místě (např. party, kluby) nebo po odeslání vzorku přes spolupracující organizaci. Výstupy ovšem běžně neurčují množství účinné látky, zjistí se pouze přítomnost substancí.
Podmínky pro letošní rok jsou ještě v přípravě. Provizorní informace jsou k nalezení na DrugsInfoSite, ale zmiňované aktivity zatím neběží. Jakmile budou k dispozici konkrétní informace, článek aktualizujeme.
Orientačně lze také využít nejrůznější databáze otestovaných drog buďto v rámci probíhajícího testování v zahraničí, případně reporty od uživatelů nebo lidí, kteří drogu sami otestovali pomocí reagentů.
https://checkit.wien/drug-checking-2/
Článek pouze obecně shrnuje dostupné informace, konkrétní případy se mohou lišit. Vždy doporučujeme jejich individuální konzultaci.
Aktualizováno květen 2023.