Výraz "předávkování" evokuje u většiny lidí vážné ohrožení života. V případě extáze je však úmrtí na předávkování velmi nepravděpodobné. Většina úmrtí připisovaných extázi byla způsobena jinými faktory, např. kontraindikacemi s užívanými léky, momentálním zdravotním stavem, vyčerpáním, nedostatečným pitím a přehřátím organismu či užitím tablety, která obsahovala nebezpečné látky.
Příležitostné braní většího množství MDMA (ať už naráz nebo během jedné párty) tedy standardně není největším nebezpečím, které uživatelům hrozí, avšak nese s sebou možná závažná zdravotní rizika (dehydratace, přehřátí, serotoninový syndrom). Mimo jiné je zvýšena také možnost prožití post E-deprese (tzv. úterní syndrom) či zvyšování tolerance vůči účinným látkám. Některé výzkumy také popsaly případné souvislosti mezi braním většího množství extáze a sklony k neurotoxickým poruchám.
Obvyklá dávka MDMA v tabletě je 80 – 120 mg. Nikdy však doopravdy nevíte, kolik mg MDMA tableta ve skutečnosti obsahuje. Projekty laboratorního testování po celém světě prokázaly, že zatímco některé tablety skutečně obsahují standardní dávku MDMA, většina jich jí obsahovala mnohem méně (anebo obsahovala substance zcela jiné).
1. Buďte opatrní, jestliže se setkáte s novou pilulkou. Začněte raději s půlkou tablety a počkejte alespoň hodinu, abyste zjistili, jak na vás působí, ještě dřív, než si vezmete další. I přesto, že jste v minulosti brali třeba dvě, tři tablety naráz, vždy počítejte s tím, že neznámé tablety mohou být klidně dvakrát, či třikrát silnější. Opatrní buďte i v případě, že jste danou značku už měli, protože se mohou vyskytovat tablety na první pohled identické avšak s výrazně odlišným složením.
2. Vyhněte se braní další E ve chvíli, kdy doznívají účinky první užité tablety. Extáze není jako jiné drogy, u kterých zvýšíte množství, když se požadované účinky začnou vytrácet. Některé z účinků E se sice mohou znovu objevit, ale jedná se spíše o účinky stimulační na úkor empatických stavů. Také můžete pocítit některé průvodní jevy předávkování (únava, malátnost, ospalost, třes, atd.).
3. Mějte co největší intervaly mezi užitím. Tzn. pauzu alespoň dva až tři měsíce mezi konzumací (krom snížení rizik psycho/somatických potíží jde i o prevenci zvyšování tolerance a potřeby stále vyšších dávek pro prožití stejných účinků). Předejdete tak také naprostému vyčerpání zásob některých důležitých neurotransmiterů v mozku.
Článek pouze obecně shrnuje dostupné informace, konkrétní případy se mohou lišit. Vždy doporučujeme jejich individuální konzultaci.