Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Předávkování MDMA

Výraz "předávkování" evokuje u většiny lidí vážné ohrožení života. V případě extáze je však úmrtí na předávkování velmi nepravděpodobné. Většina úmrtí připisovaných extázi byla způsobena jinými faktory, např. kontraindikacemi s užívanými léky, momentálním zdravotním stavem, vyčerpáním, nedostatečným pitím a přehřátím organismu či užitím tablety, která obsahovala nebezpečné látky.

Příležitostné braní většího množství MDMA (ať už naráz nebo během jedné párty) tedy standardně není největším nebezpečím, které uživatelům hrozí, avšak nese s sebou možná závažná zdravotní rizika (dehydratace, přehřátí, serotoninový syndrom). Mimo jiné je zvýšena také možnost prožití post E-deprese (tzv. úterní syndrom) či zvyšování tolerance vůči účinným látkám. Některé výzkumy také popsaly případné souvislosti mezi braním většího množství extáze a sklony k neurotoxickým poruchám.

Kolik je „příliš mnoho“

Obvyklá dávka MDMA v tabletě je 80 – 120 mg. Nikdy však doopravdy nevíte, kolik mg MDMA tableta ve skutečnosti obsahuje. Projekty laboratorního testování po celém světě prokázaly, že zatímco některé tablety skutečně obsahují standardní dávku MDMA, většina jich jí obsahovala mnohem méně (anebo obsahovala substance zcela jiné).

Jak se vyhnout předávkování

1. Buďte opatrní, jestliže se setkáte s novou pilulkou. Začněte raději s půlkou tablety a počkejte alespoň hodinu, abyste zjistili, jak na vás působí, ještě dřív, než si vezmete další. I přesto, že jste v minulosti brali třeba dvě, tři tablety naráz, vždy počítejte s tím, že neznámé tablety mohou být klidně dvakrát, či třikrát silnější. Opatrní buďte i v případě, že jste danou značku už měli, protože se mohou vyskytovat tablety na první pohled identické avšak s výrazně odlišným složením.

2. Vyhněte se braní další E ve chvíli, kdy doznívají účinky první užité tablety. Extáze není jako jiné drogy, u kterých zvýšíte množství, když se požadované účinky začnou vytrácet. Některé z účinků E se sice mohou znovu objevit, ale jedná se spíše o účinky stimulační na úkor empatických stavů. Také můžete pocítit některé průvodní jevy předávkování (únava, malátnost, ospalost, třes, atd.).

3. Mějte co největší intervaly mezi užitím. Tzn. pauzu alespoň dva až tři měsíce mezi konzumací (krom snížení rizik psycho/somatických potíží jde i o prevenci zvyšování tolerance a potřeby stále vyšších dávek pro prožití stejných účinků). Předejdete tak také naprostému vyčerpání zásob některých důležitých neurotransmiterů v mozku.

Aktuality

30.09.2022
Podcastový díl o poradně EXTC

Zajímá vás, jak funguje internetová poradna EXTC? Jaké k nám chodí nejčastější dotazy či s&n...

Více ...
15.09.2022
Renesance v používání psychedelik?

V době mezi 50. a 70. lety 20. století zažíval výzkum psychedelik obrovský boom. Poté došlo...

Více ...
19.08.2022
Moudrost traumatu v Brně

„Celá základní myšlenka západní medicíny, že lidé jsou navzájem oddělenými jednotlivci s od...

Více ...
12.08.2022
Psychedelická terapie v undergroundu

Jak z mnoha výzkumů vyplývá, represivní přístup v otázce drog není to pravé ořechové. J...

Více ...
01.08.2022
Party sezóna s Hard&Smart

Jezdíte přes léto na festivaly a jiné akce? Tak se podívejte, jestli tam není program Hard&Sm...

Více ...
Všechny aktuality