Oxid dusný (rajský plyn) je za laboratorních podmínek bezbarvý, nehořlavý plyn s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. V lékařské praxi se používal jako anestetikum, v praktickém životě se s ním nejčastěji setkáme jako s pohonným plynem ve šlehačkách ve spreji a šlehačkových bombičkách.
Rajský plyn má slabé anestetické a výraznější analgetické vlastnosti, nedráždí dýchací cesty. Způsobuje dočasnou ztrátu pohybové kontroly (je známo vícero úrazů a několik úmrtí, způsobených pády po inhalaci N2O) a zpomaluje vnímání a postřeh, vyvolává snění, výjimečně byly popsány i audio-vizuální halucinace. Účinky se dostavují ihned po vdechnutí a obvykle netrvají déle než minutu. Opakovaná inhalace může zážitky prodloužit a zesílit.
Plyn se aplikuje výhradně inhalováním, a to buď z bombiček nebo z nafukovacích balónků, které jsou plynem napuštěny. Inhalace rovnou z bombiček je velmi nebezpečná, neboť je v nich plyn stlačen po zmražení a zmrzlý je tedy i v okamžiku vdechnutí (takto ledový plyn může spálit kůži rtů i sliznice dutiny ústní a krku). Vysoký tlak v bombičce může způsobit prudké „vystřelení" plynu do plic a jejich následné poškození. Rizika je možno snížit napuštěním plynu do balónků a jejich ponecháním před inhalací chvíli v pokojové teplotě. Je také důležité mít na paměti, že lidský mozek potřebuje kyslík.
Dlouhodobější inhalace může způsobit dřeňový útlum a poruchy imunity. Může se vyskytnout také otupělost, poškození mozku, v krajních případech i udušení. Fyzická závislost na rajském plynu nebyla zjištěna, zato však byla popsána závislost psychická.
Další informace o N2O je možné najít např. na stránkách www.erowid.org.
Článek pouze obecně shrnuje dostupné informace, konkrétní případy se mohou lišit. Vždy doporučujeme jejich individuální konzultaci.