Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Je možné se nakazit žloutenkou typu C pitím ze stejné lahve?

16.11.2023

Dotaz

Dobrý deň,
stala sa mi dosť hrozná vec. Uplynulý večer a celú noc som strávila v prítomnosti ľudí, po ktorych som pila zo zdieľanej fľaše. Napila som sa niekoľkokrát v priebehu pár hodín. Až nadránom a úplnou náhodou som zistila, že jeden z nich má hepatitídu typu C, ktorá nie je liečená a nikdy ani nebola. Zo spomenutej fľaše pil aj on a mne samozrejme po priznaní tvrdil, že sa to prenáša len krvou. Nezdalo sa mi to a veľmi rýchlo som, ako inak zistila, že mi klamal. Navyše si myslím, že to céčko má minimálne ďalší z nich, pretože s infikovaným máva nechránený análny sex. Z fľaše pil aj on. Aj k tomu sa mi vyjadril, že takýmito tekutinami sa to neprenáša, len krvou. Moja otázka je, aká veľká je pravdepodobnosť, že som sa nakazila? Po akej dobe od pravdepodobného nakazenia mám ist na testy? Vôbec nie je fér, že som nikdy nemala jediný nechránený sex, nikdy som si nič neaplikovala do žily, nemám tetovanie a nikdy som ani nebola na transfúzii... Nesprávala som sa rizikovo, nejde o následok môjho nezodpovedného správania. Napriek tomu som sa však pravdepodobne nakazila céčkom. Asi sa zbláznim.

40732
 

Odpověď

Dobrý den,

chápu Vaše obavy a pocit nespravedlnosti, když jste nedělala nic rizikového a přitom se stala situace jakou popisujete. Přenos žloutenky typu C touto cestou je vysoce nepravděpodobný a mezi běžnými způsoby přenosu není zpravidla vůbec uváděn. Přesnou šanci ovšem říci nedokážu.

V každém případě bude nejlepší zajít si na testy, ať máte úplnou jistotu. Doba, kdy má smysl se nechat testovat z žilní krve, bývá alespoň měsíc od události, kdy jste přišla s nakaženým do kontaktu. Ideální bude kontaktovat nejbližší testovací místo a zeptat se i tam, včetně jejich zkušeností s tím, zda se s takovýmto způsobem přenosu vůbec někdy setkali, což by Vám doufám mohlo dodat více klidu, než dojde k samotným testům.

Zdraví drogová poradna EXTC

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality