Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Kombinace Zoloftu a pervitinu

27.4.2024

Dotaz

Dobrý den. 7 dní zpátky mi byl psychiatrem nasazen Zoloft (sertralin) po 50mg denně na OCD (obsedantně kompulzivní poruchu) a menší úzkosti. Přečetl jsem si o rizikách souvisejících v kombinaci s pervitinem. Zároveň jsem se v jiném dotaze zde dočetl, že při takovéto gramáži a množství by nemělo jít o život ohrožující stav, pokud bych i pervitinu užil po málu. Mohl bych se zeptat, jak to tedy je a jaké množství je takové, abych nehazardoval se životem, ale případně jen horším “dojezdem”? Děkuji.

40874
 

Odpověď

Hezký den,

děkujeme za dotaz. Je moc dobře, že si zjišťujete možné následky kombinace nově užívaných léků s dalšími látkami, jako je právě pervitin.

Zoloft je obchodní název pro sertralin, který patří do skupiny léků nazývaných selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), které působí zvyšováním hladiny serotoninu, neurotransmiteru spojeného s regulací nálady. Ačkoliv podle kolegů z Tripsit a jejich průvodce kombinacemi různých látek, nepředstavuje kombinace amfetaminu (pervitinu) a SSRI antidepresiv (Zoloftu) zvýšené riziko nežádoucích účinků, tak jiné zdroje uvádějí, že tato kombinace může ve vyjímečných případech způsobovat tzv. serotoninový syndrom, což je stav, který život ohrožující být může. Vždy záleží na kombinaci řady různých faktorů jako je fyzický a psychický stav, kvalita a množství užité látky apod. Nelze přesně říci, kolik si toho dát, aby se riziku výskytu zabránilo. Vždy je dobré preventivně začít jen velmi nízkou dávkou a případně ji navýšit dle odezvy Vašeho těla.

Kromě rizika serotoninového syndromu existuje i řada dalších důvodů proč při Vašich potížích pervitin neužívat. Zejména považuji za důležité zmínit, že ačkoliv může dojít pod vlivem látky k potlačení projevů úzkostí a OCD, tak po odeznění účinku se projevy zpravidla zintenzivní. Užívání pervitinu má rovněž vliv na kvalitu spánku a celkovou životosprávu, která je klíčovým faktorem při řešení důševních obtíží. U lidí s nalomeným duševním zdravím může užívání pervitinu přispět i k rozvoji dalších poruch.

Ačkoliv rozhodnutí samozřejmě závisí na Vás, tak celkově bych spíše doporučila vyhnout se v období léčby a zotavování se z obtíží psychického rázu konzumaci jakýchkoliv lékařem neschválených psychoaktivních látek.

Zdraví drogová poradna EXTC

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality