Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Kratom a doping

17.5.2023

Dotaz

Dobrý den, chtel bych se zeptat zda mi mohou najit kratom na dopingovych testech a zda je legalni ho uzivat pri profesionalnim sportu dekuji.

40637
 

Odpověď

Hezký den,

díky za Váš dotaz ohledně užívání kratomu a antidopingových testů. Kratom je rostlina původem z jihovýchodní Asie, jejíž účinnou látkou je mitragynin a 7-hydroxymitragynin. Obě tyto látky mají účinky podobné opioidům. Ačkoliv kratom, respektive v něm obsažené látky, nepatří podle Světového antidopingového kodexu na seznam látek zakázaných v závodním sportu, jeho užívání se při sportu nedoporučuje. Je to zejména z důvodu rizika nebezpečných nežádoucích účinků jako je například úzkost, podrážděnost, zvracení, útlum dýchacího centra. U kratomu je současně i poměrně vysoké riziko závislosti a následných abstinenčních příznaků jako je agresivita, poruchy spánku, ztráta chuti k jídlu a bolesti svalů. Užívání kratomu při sportu tedy zatím není nelegální, ale může přinášet závažná zdravotní rizika, s nimiž je třeba počítat. Více k info ke kratomu, jeho rizicích a účincích si můžete přečíst zde.

Jelikož kratom není na seznamu zakázaných látek, tak jej běžné antidopingové orientační testy nezjišťují a ani při toxikologickém vyšetření není zjišťování přítomnosti kratomu běžnou praxí. Pokud by někdo přítomnost kratomu přeci jen zjišťoval, tak je důležité vzít v potaz z jakého druhu vzorku (moč, krev, pot,...) byl test prováděn, zda šlo o orientační test či laboratorní vyšetření vzorku. Výsledek testu může ovlivnit i to v jakém množství, s jakou pravidelností a kdy naposledy jste danou látku užil. Je tedy mnoho proměnných, které mohou výsledek ovlivnit a nikdy není možné dopředu s jistotou říci, jak test dopadne, pokud jste látku před testem užil.

Zdraví drogová poradna EXTC!

 

 

 

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality