Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Kratom, únava, abstinenční příznaky

7.9.2023

Dotaz

Dobrý den ,
Užívám kratom cca rok,poslední půl rok asi 15g denně v 6-8 malých dávkách ,dřív především před sportem (běhám) teď i v práci a doma aby se mi "chtělo". Párkrát jsem se snažil přestat (i teď abstinuji 2 den) ,ale je to dost těžké ,nemám absolutně motivaci v práci cokoliv dělat ,fakt vyloženě se mi nechce . Nejsem produktivní a to mě hrozně štve. Další problém ,kdykoliv vysadím kratom ,začne se mi točit hlava když vstanu ,dělalo mi to i dříve když jsem kratom nebral ,ale nikdy ne tolik . Není možný,že je to nějaký abstinenční příznak ? Nebo mi to rozhodilo tlak ? Bude to lepší časem ,nebo mám raději jít k doktorovi, ať se na to podívá ,jde mi o to ,že dělám náročnou práci a jsem i ve výškách ,nerad bych někde sletěl skrz to ,že se mi zatočí hlava . Při užívání jsem tento problém vůbec neměl . Další věc je ,že jsem hrozně ,ale hrozně unavený ,což nepřidává moc k tomu ,že se mi nechce . Spím úplně normálně ,ale těch 8-9 hodin mi přesto nestačí abych byl fit .Ráno zbouchnu energeťak,kafe (normálně nepiju) a zívám jak kdyby byl večer a měl bych jít spát .
Poprosil bych o radu jak zpět najít chuť pracovat ,bez této substance, jak předejít únavě ,jak si zvednout náladu a co s tím krevním tlakem 🙈 moc díky :)

40697
 

Odpověď

Dobrý den,

popisujete zkušenosti s užíváním kratomu a možnými abstinenčními příznaky, zároveň pozorujete nechuť do práce.

Píšete o tom, že se Vám po vysazení kratomu točí hlava, což může být ukazatel jak vysokého, tak nízkého krevního tlaku. Užívání kratomu tlak zpravidla snižuje. Vzhledem k tomu, že se tyto stavy dostavily až po jeho vysazení, mohlo by tedy jít o tlak zvýšený. Nerada bych však dělala nějaké závěry, jedná se jen o moji domněnku. Nejlepším řešením je návštěva Vašeho praktického lékaře, případně se dá pořídit tlakoměr v lékárně. Přišlo by mi vhodné tlak sledovat delší dobu, abyste mohl určit, zda se jedná o krátkodobou záležitost spojenou s vysazením kratomu, případně zda je to dlouhodobý jev.

Vámi popisovaná únava a nechuť k práci jsou velmi častým odvykacím problémem. Věřím, že to musí být velmi nepříjemné a rád byste Vaši energii něčím podpořil. V komunitě uživatelů kratomu jsou doporučovány doplňky stravy, které by mohly pomoci toto období lépe zvládat. Na únavu bývá často používán zelený čaj a ashwagandha. Dále je fajn zařadit vitamín C + D a hořčík.

Období, za které se dá tělo po dlouhodobém užíváním kratomu do pořádku, bývá velmi různé. Přijde mi dobré si uvědomit, že jste poslední rok mohl mít díky kratomu trochu zkreslenou představu o tom, co tělo fyzicky i psychicky dokáže. Výkon, který teď zvládáte podávat, je dost pravděpodobně užíváním ovlivněn. Ráda bych Vás podpořila v tom, abyste si teď dopřál období odpočinku a péče o své tělo, které nějakou dobu mohlo fungovat na úkor budoucích dní a energii si trochu „vypůjčovalo“.

Zdraví drogová poradna EXTC

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality