Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Kratom v těhotenství

25.3.2024

Dotaz

Dobrý den , jsem závislá na kratomu,cca 8 měsíců brání ( cca 8 šálků denně)... Už jsem si několikrát prošla absťákem,ale vrátila se k tomu . Teď jsem zjistila že jsem těhotná ( 3 týden)...jak mám nyní postupovat? Vím že po vysazení mi bude hrozně zle a další absťák asi nepomůže ani mimču... Samozřejmě ho pít dále nechci, ale potřebuji šetrný způsob... děkuji

40852
 

Odpověď

Dobrý den,

užívání psychoaktivních látek v těhotenství je vždy potřeba konzultovat s lékařem. Záleží na opravdu mnoha faktorech, které mohou do těhotenství zasahovat, více jsme o tom již sepsali i článek. Samozřejmě je obecně lepší v těhotenství nic neužívat, ale zároveň může snaha o detoxifikaci organismu, která není dostatečně šetrná, plodu také ublížit.

Kratom působí na stejné receptory, jako opiáty a placentou prochází snadno, takže vliv na vývoj plodu má. U kratomu je problém, že je stále málo prozkoumaný, odvykací stavy u uživatelů mají širokou škálu závažnosti, u každého probíhá trošku jinak. Z dostupných zahraničních výzkumů se u matek uživatelek kratomu rodily děti s Novorozeneckým abstinenčním syndromem (NAS), který trval několik dní a mnohdy musel být léčen stejnými medikamenty, které se používají u matek, které v těhotenství užívaly opiáty. Ideálně bych Vám doporučila konzultovat tuto situaci s nějakým psychiatrem, nejlépe sloužícím v rámci adiktologické ambulance, který se s touto tématikou setkává. Ten může doporučit, jak začít postupně kratom vysazovat a určí, zda Vám může předepsat v těhotenství nějakou podpůrnou léčbu kromě dostatku vitamínů a času na regeneraci. Může se i stát, že Vám bude doporučeno začít kratom snižovat až v druhém trimestru, jelikož teď by to mohlo být pro plod více ohrožující.

O této skutečnosti by určitě měl vědět i Váš gynekolog, jelikož je to důležitý fakt, který ovlivňuje různé hodnoty, které se v těhotenství sledují.

Držím palce.

Zdraví drogová poradna EXTC

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality