Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Marihuana, bong, psychóza

18.4.2023

Dotaz

Dobry den, chcem vas varovat ja ako laik som si doteraz myslel ze marihuana je skutocne makka droga bohuzial nebol som dostatocne informovany nie preto ze by som nechcel ale proste taky je trend ospevovat marisku.. a ze sa mi pri jednorazovom uziti nemoze dlhodobo nic stat maximalne sa dovraciam... A vsetko potom nadobro prejde.. ale, pred 3 mesiacmi som uz s byvalym kamaratom fajcil travu a ten had mi nepovedal ze to je silna trava dal som to cez finske a nastup ucinku bol taky že: zrychlilo mi to tep ale nic hrozne.. Isiel som sa prejst a po 30 minutach bolo vsetko v poriadku... Avsak po niekolkych dnoch sa mi obcas sam od seba zvysil tep a zazival som to iste.. Casom to skoncilo a tep je v pohode lenze odvtedy som zacal mavat zvlasne myslienky, ktorym ale neverim, halucinacie ani bludy som nikdy nemal, v poslednom case horsie spavam lebo stale na to myslim.. Vela som si cital ze co vsetko moze spustit marihuana a teraz sa skutocne bojim.. Neviem ci si to robim sam lebo stale lutujem ten den a ten moment spominam si ako som to doseba dal.. Alebo mi to fakt spustilo nejaku psychozu a schyzofreniu.. Je to svinstvo

40620
 

Odpověď

Dobrý den,

píšete, že nějakou dobu po užití silné marihuany přes finský bong se u Vás objevují zvláštní myšlenky, možná až halucinace, zhoršený spánek a zažil jste také flashbacky ještě nekolik dní poté. Oceňuji, že chcete sdílet svou zkušenost a varovat ostatní před nečekanými následky marihuany. 

Po užití silné marihuany, navíc ve velké míře (v jakém se obvykle užívá přes bong) se podobné potíže mohou dostavit. Zvláště když člověk není dostatečně informován o síle marihuany, kterou se chystá konzumovat a nehlídá si užité množství. Z tohoto pohledu je užívání trávy přes bong o něco rizikovější, protože je často sdílen s více lidmi a je těžší kontrolovat právě užívanou dávku jak z pohledu její kvality, tak kvantity. Za běžných okolností by Vámi popisované nepříznivé pocity a účinky měly postupně vymizet. Zmínil jste však, zda to u Vás nespustilo psychózu nebo schiofrenii. Marihuana má opravdu potenciál přispět k rozvoji duševních onemocnění, a to hlavně u lidí, kteří k nim mají vrozené predispozice. Pokud nepříjemné myšlenky a potíže se spánkem trvají, doporučila bych návštěvu u odborníka, nejlépe psychiatra. Zároveň je možné, že Vaší regeneraci a návratu do normálu moc nepomáhají Vaše výčitky a strach, který prožíváte může vše také spíše zhoršovat. Toto by Vám mohl případně pomoci zpracovat například terapeut. 

Přeji, aby se pokud možno vše vrátilo do normálu a děkuji za Vaši snahu zvýšit povědomí o rizicích marihuany.

Zdraví drogová poradna EXTC

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality