Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Partnerova závislost na pervitinu

29.8.2023

Dotaz

Dobrý den,mám prosbu manžel 42 let,zkoušel drogy od 17, nikdo nikdy nic nepoznal,žil normální život, práce, děti, jen trochu ujížděl na alkoholu,ve 33 se domluvili s matkou děti,že se rozejdou. Asi za půl roku jsem ho poznala já tenkrát 41, nastoupil k nám do práce,a já se mu snažila pomáhat v práci,a on ne začal balit a nakonec jsme spolu začli žít. Vše ok,ale hned na začátku mi řekl,že občas bere pervitin,a že to na rád,ale pokud mi to vadí přestane. Za několik měsíců,jsem to zkusila také,oba pouze šňupání,nebo kouření. Vše v pohodě,třeba tři roky nic,pak víkend. Ale vloni přivezl známý,a nabídl mu odběr. My jsme to zkusili ochutnat,a pohoda,jenže on se do toho tak zamotal,že bere denně už víc jak 13 měsíců,a teď to vrcholí,jeho chování už je na hraně, proběhla i nevera z jeho strany. On pořád říká,že má problém,a že ho chce řešit,ale datum kdy,stále odsouvá. Nikdo z rodiny,zatím nic neví. Ale já mám o něj strach,jak ze zdravotního,tak i trestního řízení. Sama se pitykam s těžkou nemocí,a vidím,jak už nemá zájem ani o to,jestli by se měl o mě kdo postarat.prosim o pomoc,nevím, jak mu pomocí,a mám o něj opravdu strach. Děkuji moc za radu. Krásný den.

40694
 

Odpověď

Dobrý den,

z Vašeho dotazu čtu, že máte velké obavy o svého muže, který už přes rok užívá denně pervitin. Situace, kdy začne partner nadužívat nějakou látku a začne to nabourávat Váš vztah, je velmi nelehká. Je důležité si nejprve ujasnit, jak se k celé této situaci budete stavět a také hlavně jakým způsobem o tom budete se svým manželem komunikovat. Mohu Vám doporučit podívat se na náš článek, který pojednává právě o tom, jak začít o věci s partnerem hovořit, jak moc důležité jsou v tomto Vaše hranice a také v tom celém myslet i na své potřeby. Můžete si projít průvodce pro rodiny uživatelů a lépe se zorientovat v situaci a zamyslet se nad tím, co v této situaci můžete udělat především pro sebe, jelikož je dost možné, že sama partnera ke změně užívání nepřimějete.

Chtěla bych Vás moc podpořit v tom, abyste si našla nějakého terapeuta/terapeutku, se kterým byste mohla o všem mluvit a nebýt na tuto těžkou situaci sama. Tím spíš, že píšete, že o tom nikdo z rodiny neví. Možná si s jeho pomocí dokážete vytvořit i nějaký plán, jak s manželem postupovat, jak podpořit i jeho ke změně. Ve Vaší blízkosti mne napadá například ambulance v Kladně, kde jsou terapeuti znalí této problematiky a také nabízejí terapeutická sezení pro osoby blízké lidem, kteří užívají návykové látky.

Držím Vám moc palce a přeji hodně sil.

Zdraví drogová poradna EXTC

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality