Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Pervitin a hraniční porucha osobnosti

7.5.2022

Dotaz

Dobrý den, přítelkyně má diagnostikovanou hraniční poruchu osobnosti a chtěla by zkusit pervitin. Co si o tom myslíte?

30606
 

Odpověď

Dobrý den,

v první řadě bych chtěl ocenit to, že si zjišťujete informace ohledně užívání pervitinu a hraniční poruchy osobnosti (dále jen HPO). Pervitin je obecně považován za rizikový a pokud se jej člověk rozhodne užít, měl by si být vědom případných rizik, která se s ním pojí. 

Mám-li odpovědět na Váš dotaz čistě z hlediska znalosti problematiky HPO a pervitinu, tak experimentování s pervitinem u této diagnózy vnímám jako vysoce rizikové. Podle domácích i zahraničních studií je výskyt HPO u lidí se závislostí častý (některé studie uvádějí, že až polovina lidí s HPO se současně potýká se závislostí). Z dlouhodobého hlediska může pervitin příznaky HPO zhoršovat, byť zpočátku se může jevit, že na příznaky pomáhá. U návykových látek bývá obecně rizikové to, že člověk získanou zkušeností může nabýt určitou strategii, jak se cítit lépe, což může podpořit vznik závislosti. Zejména u HPO se jedná o rizikovou oblast, jelikož se lidé častěji setkávají s výkyvy nálad a zklamáním, což může vést právě k tendencím ulevit si pomocí pervitinu. Ten ale nezaručuje zlepšení stavu a u lidí s HPO může ještě podpořit impulzivitu a další příznaky. Náročné bývají tzv. dojezdy (odeznění drogy a vystřízlivění), které ještě prohlubují negativní pocity, což může vést k opětovnému užití a tím se zvyšuje riziko rozvoje závislosti. Často skloňovaným rizikem je rozvoj sebevražedných myšlenek a tendencí. Pokud přítelkyně užívá nějaké léky, tak by se rovněž mohlo jednat o zdraví nebezpečnou kombinaci. 

Nicméně rozhodnutí je na Vaší přítelkyni a pokud by se rozhodla i přes zmíněná rizika pervitin vyzkoušet, je dobré dodržovat zásady bezpečnějšího užívání, dobře se informovat o účincích pervitinu a jeho rizicích.

Zdraví drogová poradna EXTC

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality