7.5.2022
Dobrý den, přítelkyně má diagnostikovanou hraniční poruchu osobnosti a chtěla by zkusit pervitin. Co si o tom myslíte?
30606Dobrý den,
v první řadě bych chtěl ocenit to, že si zjišťujete informace ohledně užívání pervitinu a hraniční poruchy osobnosti (dále jen HPO). Pervitin je obecně považován za rizikový a pokud se jej člověk rozhodne užít, měl by si být vědom případných rizik, která se s ním pojí.
Mám-li odpovědět na Váš dotaz čistě z hlediska znalosti problematiky HPO a pervitinu, tak experimentování s pervitinem u této diagnózy vnímám jako vysoce rizikové. Podle domácích i zahraničních studií je výskyt HPO u lidí se závislostí častý (některé studie uvádějí, že až polovina lidí s HPO se současně potýká se závislostí). Z dlouhodobého hlediska může pervitin příznaky HPO zhoršovat, byť zpočátku se může jevit, že na příznaky pomáhá. U návykových látek bývá obecně rizikové to, že člověk získanou zkušeností může nabýt určitou strategii, jak se cítit lépe, což může podpořit vznik závislosti. Zejména u HPO se jedná o rizikovou oblast, jelikož se lidé častěji setkávají s výkyvy nálad a zklamáním, což může vést právě k tendencím ulevit si pomocí pervitinu. Ten ale nezaručuje zlepšení stavu a u lidí s HPO může ještě podpořit impulzivitu a další příznaky. Náročné bývají tzv. dojezdy (odeznění drogy a vystřízlivění), které ještě prohlubují negativní pocity, což může vést k opětovnému užití a tím se zvyšuje riziko rozvoje závislosti. Často skloňovaným rizikem je rozvoj sebevražedných myšlenek a tendencí. Pokud přítelkyně užívá nějaké léky, tak by se rovněž mohlo jednat o zdraví nebezpečnou kombinaci.
Nicméně rozhodnutí je na Vaší přítelkyni a pokud by se rozhodla i přes zmíněná rizika pervitin vyzkoušet, je dobré dodržovat zásady bezpečnějšího užívání, dobře se informovat o účincích pervitinu a jeho rizicích.
Zdraví drogová poradna EXTC