Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Pervitin a "vykroucenost"

9.3.2024

Dotaz

Zdravím. Jsem občasným uživatelem Metamfetaminu, žádný problém s ním nemám a přestat nechci. Jde mi o to, že jsem si všiml, že u některých uživatelů se vyskytuje takzvaná vykroucenost a zajímalo by mě, co je toho příčinou, jaké jsou mechanismy, které k ní vedou a zda je možné tomuto nějak předcházet. Podobný jev se vyskytuje rovněž po užívání některých antipsychotik, jak ti magoři pak přešlapujou na místě, maj ty krouživý pohyby a tak. Napadlo mě, jestli není možné, že je to nějaká obraná reakce těla na nezvyklý stav, podobně jako si mozek při bolesti začne vytvářet ty endorfiny. A pokud ano, jak je tedy možné, že třeba u Marihuany se tomu tak neděje. Děkuji za odpověď 

40799
 

Odpověď

Dobrý den,

přestože se jedná o velmi specifický a častý jev u uživatelů stimulačních látek, informací k téhle tématice jsem našla velmi málo.

Metamfetamin účinkuje na centrální nervový systém, jakožto stimulant (oproti marihuaně) urychluje i pohybové tempo, způsobuje motorický neklid neboli „vykroucenost“. Její intenzita může být závislá na intenzitě zatínání svalů, nekvalitním pervitinu a příměsích, individuální citlivosti nervové soustavy, délce užívání apod. Z toho mi tedy vyplývá, že prevencí by mohla být dostatečná čistota substance a pauzy mezi jednotlivým užíváním. Zbylé proměnné jsou pravděpodobně těžko ovlivnitelné. Části uživatelů tento stav odezní s vysazením pervitinu, u jiných však může přetrvávat i v období delší abstinence. Proč některé osoby tento neklid ovlivňuje více a některé méně, je pro mě záhadou a nepodařilo se mi dohledat žádné podrobnější informace.

Zdraví drogová poradna EXTC

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality