Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Pervitin - Psychické změny

27.8.2023

Dotaz

Zdravím, za chvíli oslavím 27.vylíhnutí. Už jako piskle (12-13let) jsem zneužíval rivotril, akineton apod., takže velice brzo jsem pochopil, jaké démoni mně budou po zbytek minimálně dospívání pronásledovat. Po třech letech každodenního polykání prášku, jsem přestal (horší abstaky neznám) v 16 jsem začal kouřit trávu a poprvé byl na první rychtě s čarou v nose, dostudoval jsem s pomoci malého množství alkoholu a trávy, zkusil jsem i houby a jiné halucinogeny (ale to mě nikdy moc nebralo) po maturitě sem šel do většího města, začal bydlet sám, jako první jsem si hledal někoho s trávou, našel jsem i s válem takže 2v1 a soused. No a sedmý rok aktivně víceméně na každodenní bázi užívám pervitin, měl jsem za tu dobu dva krát tři měsíce pauzu. Jinak stále jedu, dostal jsem se z fáze snupani přes polykání kapslí (nikdy jsem to nekouřil aktivně) po nitrožilní podání. Nesnášel jsem pervitin do doby než jsem si to pichnul. Zvracel jsem při pohledu na snupani, nebo vůbec na perník jako takový. Odkládal jsem snupnuti třeba i pět hodin, proto jsem si začínal užívat za tři dny kdy jsem konečně i já se prosnupal třeba na půl g. Ale teď, co nos , dutiny a chuťové poharky nejsou ve stresu, a naopak žily jsou v pozoru, to úplně miluju! Překročil jsem pomyslný můstek, zbavil se strachu z toho, že se opět pobliju, nebo cokoli… a nebrání mi nic už v tom. Od prvního vpichu jsem věděl, že jsem v hajzlu. No jinak přesto všechno normálně mám byt, práci,život,.. velké oči (můj největší komplex) v práci a všechny kolem jsem “učil”, že to tak mam stále rozšířené zornicky a byl klid. Hlavní problém nastává tehdy, kdy jsem se změnil psychicky (cítím to v sobě i okolí to vidí) nemyslím, že psychicky , nebo jako nezačalo mi drbat moc, ale spis mentálně, nedokážu to popsat slovy, co je jinak. Ale vím, že první včela si sebou vzala i kus mě, co dělalo celek mě. Vždy a vše se dá napravit, zvolit jinou cestu… ale nějaká “ztráta” či “probděni” z vlastního světa, s každou kapkou krve co se do me nikdy nevrátí, stejně tak odchází i jakási naivita a barevnost světa . Odvykání bude těžký, ale nemyslím, že jsem závislý…. ?

40693
 

Odpověď

Dobrý den,

v dotaze popisujete Vaši drogovou kariéru od mládí včetně posledních 7 let, kdy pravidelně užíváte pervitin. Za problém na svém užívání považujete to, že se „mentálně“ měníte a vidíte to jak vy, tak Vaše okolí a vytrácí se z Vás určitá součást Vašeho vnímání světa. Na konci zprávy píšete o tom, že odvykání bude těžké a že si nemyslíte, že jste závislý. Z dotazu mi není jasné, jestli jste tedy rozhodnutý začít s abstinencí, ani co byste od nás potřeboval. Budu odpovídat, jako byste odvykání plánoval.

U dlouhodobého užívání pervitinu je v podstatě nemožné, aby nedocházelo k psychickým změnám nebo ovlivnění mentálního zdraví. Je dobře, že tyto změny vnímáte a přemýšlíte o nich a mohou být dobrou motivací pro změnu. I když píšete, že si nemyslíte, že jste závislý, tak odvykání určitě nebude po takové době snadné. Je super, že se Vám během každodenního braní pervitinu podařilo mít dvě pauzy na tři měsíce. Jakým způsobem se Vám tato abstinence podařila a stejně tak to, proč jste se pak k užívání vrátil, pro Vás může být velký zdroj inspirace ohledně toho, jakou cestou se teď vydat. V každém případě je ale odvykání dobré podpořit i spoluprací a kontaktem s odborníky z adiktologických služeb, kteří mohou být velkou oporou. Různé služby a formy léčby si můžete prohlídnout v rámci této grafiky a doufám, že najdete něco, co Vám bude vyhovovat. Konkrétní služby v Praze si můžete prohlédnout skrz mapu pomoci.

Zdraví drogová poradna EXTC

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality