9.3.2024
Dobrý den, v práci nevíme co dál máme kolegů dřív fetoval a pak jsme na něj zatlačily k vůli výpovědi z práce ( ze víme že fetuje a že kdyz toho nenechá dostane padáka )se na to vykašlal a my jsme myslely že je už vše v pohodě . Po dvou letech kdy bylo vše v( naprostém pořádku ) a my mysleli že kolega už je stoho venku což i podle nás byl ( aktivní feťák už určitě ne hlídali jsme si to ) na jednoho kolegů při poslední před vánoční směně nastoupil že vy že ho sledujeme a že jsme mu dali do hlavy čip a že spolupracujeme s armádou a policii a že nás zazaluje a dá k souudu tak jsme to oznámily vedoucímu ten si snim promluvil a opět 3 roky klid a nyni ho šéf poslal na zaměstnaneckou preventivní prohlídku a dotyčný kolega na něj nastoupil že o všem vý a že i šéf je svině a že jeho hlasy v hlavě nelžou atd atd tak jsme s toho zase vsichnin paf jinak ( po pracovní stránce jeden z nejvíce pracujících lidí ) ale už sním lidé nechtějí pracovat hlasují proto aby byl vyhozen z kolektivu ale šéf by mu chtěl nějak pomoci vy že vyhazov a strata příjmu ho dovede do zahubí tak co dělá,t ????
40798Dobrý den,
oceňuji, že se snažíte najít způsob, jak pomoci kolegovi, který má pravděpodobně potíže s užíváním drog. Zvlášť když by pro něj ztráta zaměstnání byla likvidační. Dovedu si také představit, že společné fungování v rámci pracovního kolektivu může být složité kvůli jeho paranoidním představám o sledování atd.
Co se týče konkrétních možností pomoci, je potřeba si uvědomit, že bez zapojení jeho samotného to nepůjde. Jako blízcí můžeme nabízet pomoc a podporu, avšak nemůžeme lidi přinutit či zmotivovat ke změně. Pokud to je možné, je dobré hledat příležitosti ke komunikaci o celé situaci. O tom, jaké zásady při takové komunikaci dodržovat, jsme se rozepsali v podrobnějším článku. V něm odkazujeme i na svépomocné příručky, které se tématem zabývají. Bylo by fajn se v rámci kolektivu domluvit, kdo s kolegou citlivě téma drog otevře, abyste na něj nenaléhali všichni. Jednou z možností jak jej podpořit může být nabídnout mu pomoc s vyhledáním odborné pomoci a doprovodem na první schůzku. V Brně se drogovými závislostmi zabývá Společnost Podané ruce, konkrétně například Poradenské centrum. Dále také existuje možnost, že kolegovy obtíže nesouvisejí s užíváním drog, ale jsou způsobeny duševním onemocněním s Vámi popisovanými projevy. Duševními onemocněními se v Brně zabývá například organizace Práh, kde je možné se poradit.
Je také na místě se zamyslet nad tím, za jakých okolností by byla situace v pracovním kolektivu již neúnosná a výpověd nevyhnutelná. To je pravděpodobně otázka hlavně na Vašeho šéfa.
Zdraví drogová poradne EXTC