Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Pomoc kolegovi z práce

9.3.2024

Dotaz

Dobrý den, v práci nevíme co dál máme kolegů dřív fetoval a pak jsme na něj zatlačily k vůli výpovědi z práce  ( ze víme že fetuje a že kdyz toho nenechá dostane padáka )se na to vykašlal a my jsme myslely že je už vše v pohodě  . Po dvou letech kdy bylo vše v( naprostém pořádku ) a my mysleli že kolega už je stoho venku což i podle nás byl ( aktivní feťák už určitě ne hlídali jsme si to ) na jednoho kolegů při poslední před vánoční směně nastoupil že vy že ho sledujeme a že jsme mu dali do hlavy čip a že spolupracujeme s armádou a policii a že nás zazaluje a dá k souudu tak jsme to oznámily vedoucímu ten si snim promluvil a opět 3 roky klid a nyni ho šéf poslal na zaměstnaneckou preventivní prohlídku a dotyčný kolega na něj nastoupil že o všem vý a že i šéf je svině a že jeho hlasy v hlavě nelžou  atd atd tak jsme s toho zase vsichnin paf jinak ( po pracovní stránce jeden z nejvíce pracujících lidí ) ale už sním lidé nechtějí pracovat hlasují proto aby byl vyhozen z kolektivu ale šéf by mu chtěl nějak pomoci vy že vyhazov a strata příjmu ho dovede do zahubí tak co dělá,t ????

40798
 

Odpověď

Dobrý den,

oceňuji, že se snažíte najít způsob, jak pomoci kolegovi, který má pravděpodobně potíže s užíváním drog. Zvlášť když by pro něj ztráta zaměstnání byla likvidační. Dovedu si také představit, že společné fungování v rámci pracovního kolektivu může být složité kvůli jeho paranoidním představám o sledování atd. 

Co se týče konkrétních možností pomoci, je potřeba si uvědomit, že bez zapojení jeho samotného to nepůjde. Jako blízcí můžeme nabízet pomoc a podporu, avšak nemůžeme lidi přinutit či zmotivovat ke změně. Pokud to je možné, je dobré hledat příležitosti ke komunikaci o celé situaci. O tom, jaké zásady při takové komunikaci dodržovat, jsme se rozepsali v podrobnějším článku. V něm odkazujeme i na svépomocné příručky, které se tématem zabývají. Bylo by fajn se v rámci kolektivu domluvit, kdo s kolegou citlivě téma drog otevře, abyste na něj nenaléhali všichni. Jednou z možností jak jej podpořit může být nabídnout mu pomoc s vyhledáním odborné pomoci a doprovodem na první schůzku. V Brně se drogovými závislostmi zabývá Společnost Podané ruce, konkrétně například Poradenské centrum. Dále také existuje možnost, že kolegovy obtíže nesouvisejí s užíváním drog, ale jsou způsobeny duševním onemocněním s Vámi popisovanými projevy. Duševními onemocněními se v Brně zabývá například organizace Práh, kde je možné se poradit. 

Je také na místě se zamyslet nad tím, za jakých okolností by byla situace v pracovním kolektivu již neúnosná a výpověd nevyhnutelná. To je pravděpodobně otázka hlavně na Vašeho šéfa. 

Zdraví drogová poradne EXTC

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality