Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Ritalin, Modafinil, únava

5.8.2023

Dotaz

Dobrý den, Brala jsem 2 roky Modafinil na povzbuzení do práce a do školy vždycky jsem si dala půlku a šla jsem, pociťovala jsem hrozně moc energie rychlejší myšlení celkově jsem i na tom psala práce do školy na maturitu, což jsem dala tři části na 1,2,3 sice ne já vyznamenání ale průměr jsem byla a papír mám. Akorát u modafinilu byl problém že mi bušilo hodně moc srdce ale to je na každém stimulantu, pak hodně moc chození na WC a pokaždé když jsem se napila tak jsem šla na malou si odskočit. Navíc po skončení účinků mne začala hodně moc bolet hlava i když člověk pije, a hubne se po tom i když chodíte jist tak se hubne 5 kg dole což jsem nechtěla.Jinak modafinil nelze sehnat stránky s modafinil zrušily protože to šlo z ciziny. A pak mám zkušenost z Ritalinem nic moc silnější je modafinil. Nu jinak nelegální drogy jsem nezkusila.Akorad teďka bych ho chtěla brát zase protože se cítím na nic k ničemu jsem pomalá a nic nezvládám.

40683
 

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za dotaz, ve kterém popisujete Vaše zkušenosti se stimulanty a problémy, které jejich vysazení způsobuje.

Modafinil i Ritalin člověku dodává dostatek energie, oba léky se používají při léčbě potíží, kdy je potřeba zvýšit bdělost a stimulovat centrální nervový systém (např. narkolepsie). Ovšem jejich užívání zdaleka není bez rizik. Předepisující lékař proto vždy musí zvažovat jejich vhodnost. Existuje zde riziko vzniku závislosti, problémů se spánkem, nechutenství, deprese apod.

Pokud je užíváte na vlastní pěst, je potřeba vzít tato rizika v potaz - některá z nich jste právě sama na sobě již začala pociťovat. Píšete, že se cítíte k ničemu a pomalá, nic nezvládáte. Ve Vašem případě se může jednat o nějaké dozvuky, které následují po vysazení léků a mohou nějakou dobu přetrvávat. Občas tyto stavy někdo popisuje tak, že si „vypůjčuje“ energii a dobrou náladu na dluh, proto můžete mít v následujícím období naopak pocit, že nic nezvládáte a jste pomalá. Rozumím tomu, že je příjemné mít rychlejší myšlení a vše zvládat. Zároveň však je potřeba si uvědomit, že každý máme své limity a nemůžeme srovnávat náš výkon s dny, kdy užíváme stimulancia a uměle si energii dodáváme.

Ráda bych Vás podpořila v tom, abyste si dopřála dostatek času a odpočinku, než se Váš organismus od léků plně pročistí. Můžete zkusit užívat nějaké bylinky a čaje, které energii přirozeně dodávají.

Zdraví drogová poradna EXTC

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality