Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Substituce stimulantů

1.6.2022

Dotaz

Dobrý den. Mám dotaz. Jak je to s pervitinovou substitucí? Existuje vůbec? Třeba někde v zahraničí? případně, jaký má úspěch..?

30614
 

Odpověď

Hezký den,

díky za Váš dotaz. V současné době neexistuje žádný schválený lék, který by byl výhradně určen k léčbě poruch užívání stimulantů, mezi které patří i pervitin. V minulosti se hodně hovořilo o potenciálu léku Ritalin, nebo jiných stimulantů určených k léčbě ADHD. V zahraničí se substituční léčba těmito stimulanty opakovaně testovala a výsledky různých studií jsou často protichůdné. Některé potvrzují účinnost léčby ve smyslu snížení injekčního užívání, zlepšení sociální situace lidí, snížení chutí atp. jiné zase uvádějí minimální rozdíly mezi podávanými medikamenty a podávaným placebem. Nicméně veškeré pokusy o substituci simulantů jsou zatím u nás i v zahraničí v šedé zóně, protože neexistuje lék schválený právě k těmto účelům.

V roce 2020 vydala česká Společnost pro návykové nemoci doporučení k tzv. off-label použití centrálních stimulancií u závislých na metamfetaminu. Kde diskutovala možnosti předepisování léků primárně schválených k léčbě jiných onemocnění k užití ve věci substituce na pervitin a jiné stimulanty. To zda lékař léky předepíše však vždy zůstává na jeho vlastním uvážení na základě komplexního posouzení situace daného člověka včetně zdravotního a psychického stavu, protože užití zmiňovaných léků přináší i řadu rizik jako je například rozvoj psychózy. Je tedy třeba zvážit celou řadu faktorů. V každém případě je třeba takovou léčbu podpořit i prostřednictvím psychoterapie, sociálního poradenství a další spolupráce s psychiatrem. Celé doporučení si můžete přečíst zde. V každém případě je nutné situaci konzultovat se zkušeným psychiatrem. V Brně by to mohl být například pan doktor Ronald Marek, který se problematikou závislosti dlouhodobě zabývá.

Zdraví drogová poradna EXTC!

 

 

 

Aktuality

30.09.2022
Podcastový díl o poradně EXTC

Zajímá vás, jak funguje internetová poradna EXTC? Jaké k nám chodí nejčastější dotazy či s&n...

Více ...
15.09.2022
Renesance v používání psychedelik?

V době mezi 50. a 70. lety 20. století zažíval výzkum psychedelik obrovský boom. Poté došlo...

Více ...
19.08.2022
Moudrost traumatu v Brně

„Celá základní myšlenka západní medicíny, že lidé jsou navzájem oddělenými jednotlivci s od...

Více ...
12.08.2022
Psychedelická terapie v undergroundu

Jak z mnoha výzkumů vyplývá, represivní přístup v otázce drog není to pravé ořechové. J...

Více ...
01.08.2022
Party sezóna s Hard&Smart

Jezdíte přes léto na festivaly a jiné akce? Tak se podívejte, jestli tam není program Hard&Sm...

Více ...
Všechny aktuality