Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Substituce stimulantů

1.6.2022

Dotaz

Dobrý den. Mám dotaz. Jak je to s pervitinovou substitucí? Existuje vůbec? Třeba někde v zahraničí? případně, jaký má úspěch..?

30614
 

Odpověď

Hezký den,

díky za Váš dotaz. V současné době neexistuje žádný schválený lék, který by byl výhradně určen k léčbě poruch užívání stimulantů, mezi které patří i pervitin. V minulosti se hodně hovořilo o potenciálu léku Ritalin, nebo jiných stimulantů určených k léčbě ADHD. V zahraničí se substituční léčba těmito stimulanty opakovaně testovala a výsledky různých studií jsou často protichůdné. Některé potvrzují účinnost léčby ve smyslu snížení injekčního užívání, zlepšení sociální situace lidí, snížení chutí atp. jiné zase uvádějí minimální rozdíly mezi podávanými medikamenty a podávaným placebem. Nicméně veškeré pokusy o substituci simulantů jsou zatím u nás i v zahraničí v šedé zóně, protože neexistuje lék schválený právě k těmto účelům.

V roce 2020 vydala česká Společnost pro návykové nemoci doporučení k tzv. off-label použití centrálních stimulancií u závislých na metamfetaminu. Kde diskutovala možnosti předepisování léků primárně schválených k léčbě jiných onemocnění k užití ve věci substituce na pervitin a jiné stimulanty. To zda lékař léky předepíše však vždy zůstává na jeho vlastním uvážení na základě komplexního posouzení situace daného člověka včetně zdravotního a psychického stavu, protože užití zmiňovaných léků přináší i řadu rizik jako je například rozvoj psychózy. Je tedy třeba zvážit celou řadu faktorů. V každém případě je třeba takovou léčbu podpořit i prostřednictvím psychoterapie, sociálního poradenství a další spolupráce s psychiatrem. Celé doporučení si můžete přečíst zde. V každém případě je nutné situaci konzultovat se zkušeným psychiatrem. V Brně by to mohl být například pan doktor Ronald Marek, který se problematikou závislosti dlouhodobě zabývá.

Zdraví drogová poradna EXTC!

 

 

 

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality