Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Toxická psychóza u blízkého člověka

14.8.2022

Dotaz

Dobrý den, jak se chovat k člověku s toxickou psychozou? Je možné ho umístit na psychiatrii?? A kam případně? Děkuji za odpověď. 

40547
 

Odpověď

Dobrý den, Same,

děkujeme za dotaz. Předpokládám, že jde o někoho z Vašeho okolí a oceňuji, že hledáte informace, jak postupovat. Toxická psychóza často samovolně odezní poté, co si člověk udělá pauzu od užívání látky či látek, které ji způsobily, a dostatečně si odpočine. Ne vždy si však člověk sám svou psychózu uvědomí a podnikne kroky k jejímu zastavení. V některých případech může dojít i k tomu, že toxická psychóza přejde do dlouhodobějších psychických obtíží, které je třeba řešit s odborníkem na duševní zdraví.

Co se týče toho, jak se k takovému člověku chovat, záleží na tom, jak se jeho psychóza projevuje. Někdy je možné s takovýmto člověkem mluvit a podpořit jej v tom, aby udělal pauzu, odpočal si a jeho stav se začne spontánně zlepšovat. Doporučuje se mluvit s ním klidně, bludy nevyvracet a spíše nabízet pomoc. Pokud je toxická psychóza nápadná i pro okolí zasaženého člověka, je obvykle už hodně rozvinutá a takový člověk může být pod náporem abnormálních emocí a halucinací nebezpečný sobě či svému okolí. V takových případech je na místě hospitalizace, přičemž bývá obtížné přimět daného člověka, aby s ní souhlasil. Často pak dochází k nedobrovolné hospitalizaci právě kvůli možnému ohrožení života a zdraví jeho či jeho okolí a obvykle se tak děje prostřednictvím volání záchranné služby. O něco přívětivější cesta je však pokusit se získat jeho souhlas a hospitalizaci domluvit s dostupným zdravotnickým zařízením, v Brně ZDE

Zdraví drogová poradna EXTC

Aktuality

30.09.2022
Podcastový díl o poradně EXTC

Zajímá vás, jak funguje internetová poradna EXTC? Jaké k nám chodí nejčastější dotazy či s&n...

Více ...
15.09.2022
Renesance v používání psychedelik?

V době mezi 50. a 70. lety 20. století zažíval výzkum psychedelik obrovský boom. Poté došlo...

Více ...
19.08.2022
Moudrost traumatu v Brně

„Celá základní myšlenka západní medicíny, že lidé jsou navzájem oddělenými jednotlivci s od...

Více ...
12.08.2022
Psychedelická terapie v undergroundu

Jak z mnoha výzkumů vyplývá, represivní přístup v otázce drog není to pravé ořechové. J...

Více ...
01.08.2022
Party sezóna s Hard&Smart

Jezdíte přes léto na festivaly a jiné akce? Tak se podívejte, jestli tam není program Hard&Sm...

Více ...
Všechny aktuality