Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Toxická psychóza u blízkého člověka

14.8.2022

Dotaz

Dobrý den, jak se chovat k člověku s toxickou psychozou? Je možné ho umístit na psychiatrii?? A kam případně? Děkuji za odpověď. 

40547
 

Odpověď

Dobrý den, Same,

děkujeme za dotaz. Předpokládám, že jde o někoho z Vašeho okolí a oceňuji, že hledáte informace, jak postupovat. Toxická psychóza často samovolně odezní poté, co si člověk udělá pauzu od užívání látky či látek, které ji způsobily, a dostatečně si odpočine. Ne vždy si však člověk sám svou psychózu uvědomí a podnikne kroky k jejímu zastavení. V některých případech může dojít i k tomu, že toxická psychóza přejde do dlouhodobějších psychických obtíží, které je třeba řešit s odborníkem na duševní zdraví.

Co se týče toho, jak se k takovému člověku chovat, záleží na tom, jak se jeho psychóza projevuje. Někdy je možné s takovýmto člověkem mluvit a podpořit jej v tom, aby udělal pauzu, odpočal si a jeho stav se začne spontánně zlepšovat. Doporučuje se mluvit s ním klidně, bludy nevyvracet a spíše nabízet pomoc. Pokud je toxická psychóza nápadná i pro okolí zasaženého člověka, je obvykle už hodně rozvinutá a takový člověk může být pod náporem abnormálních emocí a halucinací nebezpečný sobě či svému okolí. V takových případech je na místě hospitalizace, přičemž bývá obtížné přimět daného člověka, aby s ní souhlasil. Často pak dochází k nedobrovolné hospitalizaci právě kvůli možnému ohrožení života a zdraví jeho či jeho okolí a obvykle se tak děje prostřednictvím volání záchranné služby. O něco přívětivější cesta je však pokusit se získat jeho souhlas a hospitalizaci domluvit s dostupným zdravotnickým zařízením, v Brně ZDE

Zdraví drogová poradna EXTC

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality