Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Trvalé následky užívání pervitinu

6.2.2024

Dotaz

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jaké dopady na fungování mozku a prožívání může způsobit 4 leté užívání pervitinu (užívání nepravidelné, ke konci 1-2 týdně). Jedná se o záležitost už 20 let zpátky. Jde mi o to, zda jsou následky (a jaké) trvale?

Děkuji

40777
 

Odpověď

Hezký den,

děkujeme za dotaz. Ptáte se na možné dopady na fungování mozku a prožívání v důsledku čtyřletého užívání pervitinu. Na Vaši otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Hodně záleží na intenzitě užívání, tedy četnosti a velikosti užívaných dávek a délce užívání, dále také na psychickém a fyzickém stavu dané osoby. U některých může i relativně krátkodobé užívání způsobit nevratné změny v psychice a prožívání například tím, že podpoří rozvoj duševního či fyzického onemocnění, na které u dané osoby existuje genetická predispozice. O té však dotyčný nemusí vůbec vědět. Jindy je možné, že se daná osoba i po relativně dlouhodobém užívání zotaví bez trvalých následků, tedy že jak fyzické, tak i psychické a mentální funkce se vrátí do původního stavu. Po omezenou dobu mohou přetrvávat poruchy spánku, nálad či prožívání, které se však po určité době abstinence většinou stabilizují.

Čtyřleté užívání pervitinu tedy může způsobit trvalé následky, které by se pravděpodobně projevily již v době užívání a za určitých okolností by mohly přetrvávat až dodnes. Lidí s genetickou predispozicí pro rozvoj duševního onemocnění je však minimum, lze tedy předpokládat, že po dvaceti letech abstinence již žádné následky užívání pervitinu nebudou na fungování mozku a prožívání dané osoby patrné.

Zdraví drogová poradna EXTC

 

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality