Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Vysazení pervitinu a potíže se spánkem

25.5.2024

Dotaz

Dobrý den, po tříleté zkušenosti s pervitinem, kdy jsem jej užíval podle svých slov "málo, ale furt,, jsem se rozhodl o změnu a ze dne na den jsem přestal. Je to již 3 týdny, kdy jsem čistý. Celkově bych to hodnotil úspěšně, kdy netrpim schoulený v posteli, ale snažím se hýbat ( práce doma, kolo, procházky se psem..), nemám nějaké velké chutě se k tomu bordelu vracet. Jediný problém, kterého se začínám znepokojovat je problém s usínáním a spaním, kdy se převalují v posteli do 4 rána a nebo neusnu vůbec. V tu chvíli se myšlenky ubírají směrem k návratu k drogám. Při užívání jsem se snažil chodit každý den spát aspoň na 4 hodiny ať nejsem v práci očividně unavený. Momentálně jsem po třetí probdělé noci ( v průměru 1,5hod) spánku avšak necítím nějakou velkou únavu. Dokážu fungovat, kdy musím chodit některé dny do zaměstnáni. Rád bych se Vás zeptal zda je to důsledek vysazení a následné regenerace nebo zda je to nějaké možné zdravotní poškození díky užívání a zda by jste mi mohli nějak poradit. Jsem celkem introvert a zatím jsem vše zvládl sám, nerad chodím do obchodu nebo i k doktorovi, proto jsem se pokusil aspoň touhle cestou dozvědět nějaké informace. Moc Vám děkuji.

40883
 

Odpověď

Hezký den,

předně bych chtěla ocenit Vaše rozhodnutí s užíváním pervitinu přestat. Je skvělé, že se Vám i bez něj daří dělat běžné činnosti a cítíte se dobře. Co se týká Vašeho dotazu ohledně spánku, tak musím říci, že Vámi popisovaná reakce těla na abstinenci od pervitinu je spíše neobvyklá. Běžným příznakem v počátečních týdnech až měsících abstinence je naopak velká únava, spavost a nechuť cokoliv dělat. 

Současně spát tak málo hodin, jak popisujete, může být velmi nebezpečné. Ačkoliv slyším, že je pro Vás obtížné svěřit se někomu konkrétnímu, jako je třeba lékař, tak bych v tomto případě opravdu neváhala a pokud budou problémy přetrvávat ještě v době, kdy Vám dorazí tato dpověď, doporučuji vyhledat odbornou pomoc. 

Na začátek bych doporučila navštívit svého praktika, který by Vám měl vypsat žádanku k psychiatrovi či neurologovi, dle jeho uvážení. Pokud by se vyloučila fyziologická příčina, tak se nabízí také terapeutická podpora, v rámci které by Vám mohl zkušený terapeut pomoci odhalit špatné návyky a vzorce, které k nespavosti vedou a také pomoci s jejich přenastavením.

Zdraví drogová poradna EXTC

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality