Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Způsoby užití pervitinu

19.12.2022

Dotaz

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na odbornější dotaz. Co se děje s tělem pri užívání pervitinu šnupanim, ústy a do žíly? Rada bych přesně věděla kudy se látka dostane do mozku, čím projde, na co se naváže, jak dlouho to trvá než najede a který způsob se považuje za nejrizikovější. Děkuji. MA

40574
 

Odpověď

Dobrý den,

ptáte se na to, co se děje s tělem při různých způsobech užití pervitinu. Ve všech třech Vámi zmíněných případech se droga různými cestami dostává do krve, odkud putuje do mozku, kde ovlivňuje zejména transportní mechanismy katecholaminů jako je dopamin, noradrenalin a adrenalin a způsobuje vyplavení těchto neuromediátorů v některých oblastech CNS, kde působí na příslušné receptory. Způsob užití ovlivňuje zejména délku doby mezi užitím a nástupem účinku látky. Vyznačuje se také rozdílnou mírou rizika, které přináší.

Jako nejméně rizikový způsob užití, přesto ne zcela bezpečný, lze označit užití ústy. V tomto případě se droga do krve dostává přes žaludeční stěnu. Rychlost nástupu účinku záleží na různých faktorech jako je kvalita drogy či aktuální obsah žaludku, obecně se ale jedná o 20 až 70 minut. Nájezd je pozvolný a účinek může trvat 2 až 6 hodin. Pro šetrnější užití se doporučuje užívat pervitin pečlivě nadávkovaný v želatinové kapsli. Ta zajistí, že se droga dostane bezpečněji až do žaludku a nedochází k poškození úst, jícnu či hltanu. 

Užívání tzv. šňupáním s sebou nese už více rizik. Kromě toho, že dlouhodobé užívání tímto způsobem může významným způsobem narušit nosní přepážku, tak s sebou nese i riziko přenosu některých infekčních nemocí. Vždy se doporučuje používat vlastní k tomu určené šňupátko. Droga se do krve dostává skrze nosní sliznici. Účinek nastupuje v rozmezí 5 až 10 minut a trvá 2 až 4 hodiny.

Za nejvíce rizikový způsob užití je považována nitrožilní aplikace, při které je droga aplikována přímo do krve. Účinek se dostavuje téměř okamžitě v rozmezí 0 až 2 minut a trvá 4 až 8 hodiny. V případě nitrožilní aplikace je velmi důležité dbát na to, aby byla použitá jehla sterilní a ostrá. Jehlu by měl mít každý svoji vlastní. Při sdílení hrozí vysoké riziko nákazy krví přenosnými nemocemi jako je HIV, HCV apod. Mimoto je zde mnohem vyšší riziko předávkování, poškození žilního systému, srdečních onemocnění, zánětlivých abcesů po vpichu, které mohou končit až otravou krve. 

Samotné užívání pervitinu s sebou přináší řadu rizik, která je při jeho užívání dobré znát a mít na paměti. Více informací jak o způsobech užití, tak i o účincích a rizicích pervitinu můžete najít v našem článku. Přidávám ještě odkaz na animace, které přesněji ukazují, co se v těle děje u různých způsobů užití drogy. Konkrétně ukazují působení amfetaminu, což funguje podobně i u pervitinu (metamfetamin).

Zdraví drogová poradna EXTC.

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality