Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Kratom a abstinenční příznaky?

2.8.2023

Dotaz

Dobrý den přeji,

mojí vlastní hloupostí jsem si velmi silně navykl na denní užívání kratomu. Jednalo se o dávky cca 15g denně, neděleně, většinou naráz ve večerních hodinách. Asi po roce a půl jsem si řekl dost, a zkrátka jsem to přestal užívat, nevědíc, co se začne dít. Teď jsem již o něco chytřejší, a vím tedy, že se jedná o relativně silný přírodní opiát. Zpět k věci, kratom neberu již 9. dnem, dodržuji to skálopevně. Nicméně společně s devíti dny abstinence mě bombardují zažívací potíže, zejména průjem, bolesti břicha, břišní křeče a zvýšené teploty (max. 37,3°C). Byl jsem u lékaře, zkoušíme léčit infekční původ, ale neúspěšně. Mám odevzdanou krev a další vzorky. Každopádně začínám si myslet, že moje projevené příznaky jsou opravdu původem abstinenční. Otázka tedy zní, v případě že by byly, z Vašich zkušeností klidně i s jinými opiáty, jak dlouho můžou takové zažívací potíže trvat, než se tělo srovná? Případně připadá Vám vhodné natropit diagnostický test stylem, že zkusím zkrátka vzít malou dávku, jestli se příznaky zlepší? Nebo mám stále držet otěže a abstinovat dál?

Děkuji za případnou odpověď!

40682
 

Odpověď

Dobrý den,

děkuji za otevřenost a dotaz a také bych hned na začátek chtěla ocenit Vaše rozhodnutí užívání zastavit. V případě každodenního užívání kratomu se opravdu může člověk po vysazení setkat se silnými fyzickými abstinenčními příznaky, které se podobají vysazování jiných opiátů - teplota, pocení, průjem, zvracení, křeče, nespavost. Což tedy odpovídá potížím, které popisujete. Co se týče toho, jak dlouho budou nepříjemné příznaky trvat, je to individuální, nicméně obvykle by se mělo jednat o několik dní až pár týdnů. Jejich intenzita by měla postupně slábnout. V době, kdy k Vám dorazí naše odpověď by již mělo dojít alespoň k mírnému zlepšení. 

Napadlo Vás také udělat diagnostický test a ptáte se, zda je to vhodné. Z mého pohledu by to sice pomohlo zodpovědět s jistotou otázku, zda se jedná o abstinenční příznaky, zároveň by to ale poněkud pokazilo Vaše snažení a začínal byste následně s abstinencí skoro od začátku. Je pravděpodobné, že by se pak prodloužilo období detoxifikace organismu a také byste opět čelil potížím, kvůli kterým jste kontaktoval naši poradnu. Rozhodnutí je na Vás. 

Pokud stále abstinujete a Vaše potíže se nezmírňují, doporučila bych navštívit odborníky v rámci nejbližší AT ambulance, kontakty můžete nalézt na Mapě pomoci. V náročných případech může přechodně zásadním způsobem pomoct nějaká forma medikace, kterou pomůže nastavit psychiatr se specializací na závislosti. Detoxifikaci a regeneraci může napomoct také vyvážená strava, dostatek spánku a odpočinku a zařazení přiměřené fyzické aktivity. 

Zdraví drogová poradna EXTC

Aktuality

11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
11.03.2023
"Brain we are" - Kratom, psychdelika, psychonautství a harm reduction

Zajímáte se o psychedelika, harm reduction? Nebo byste se chtěli dozvědět něco více o kratomu, je...

Více ...
Všechny aktuality