Ketamin

Co to je?
Ketamin se řadí mezi tlumivé látky s halucinogenním účinkem. V lékařské praxi se používá jako anestetikum zejména pro děti a dospělé s výrazně oslabeným imunitním systémem, největší využití ale nalezl ve veterinárním lékařství. Nejčastěji se vyskytuje v podobě bílého prášku nebo jako kapalina v malých ampulkách. Bílý prášek se šňupe, v tekutém stavu se ketamin aplikuje injekčně avšak výhradně do svalu, výjimečně se může objevit v podobě malých tablet nebo gelových kapslí, které se často prodávají jako extáze.

 

Účinky
V nižších dávkách způsobuje lehké snění (podobné jako u N2O) a pocit odcizení se vlastnímu tělu. Může docházet ke zpomalení vnímaní. Vyšší dávky způsobují halucinace, které mohou přejít až v jakousi mimotělní zkušenost. Ketamin totiž odděluje smyslové počitky a vjemy, a tak se může stát, že budete sami sebe pozorovat z výšky nebo dokonce přecházet z místnosti do místnosti, aniž byste se ve skutečnosti hnuli z pohovky. Účinky se dostavují do 4 minut v případě injekční aplikace do svalu, během 5 až 10 minut v případě šňupání a během 10 až 20 minut po spolknutí.

 

Rizika
Malé dávky drogy mohou způsobit zpomalení srdeční činnosti, vyšší dávky zpomalují také vnímání a dechovou frekvenci. Vysoce nebezpečný je ketamin v kombinaci s alkoholem nebo sedativy. Časté užívání vede k poruchám vědomí, neurózám a dalším mentálním poškozením. V určitých případech se mohou objevit další nežádoucí účinky - nevolnost, zvracení atp. Ketamin způsobuje silnou psychickou závislost.

 

Vzhledem k popsaným účinkům byste si měli užití ketamin pořádně rozmyslet. Stoprocentně vás znehybní a zneschopní natolik, že si na párty nezatančíte a nejspíš nebudete mít ani jiný vjem, pro nějž jste původně přišli.

Pokud už se uchýlíte k experimentu s ketaminem, což vám doporučujeme nedělat, postarejte se, ať na vás někdo dohlédne a radši se nehýbejte ze sedačky. Mohli byste nad sebou při nástupu účinku ztratit kontrolu a vážně se zranit při pádu.

...

Poznámka:

Některé informace v tomto článku již mohou být zastaralé. Aktuálně pracujeme na jejich aktualizaci s ohledem na nejnovější výzkumy v oblasti adiktologie. Děkujeme za pochopení.