Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Extáze (MDMA)

Co je to extáze (MDMA)

MDMA (3,4 metylendioxymetamfetamin) je látka k sehnání v podobě krystalků, prášku, kapslí nebo tablet s vyraženým logem. Svým účinkem spadá na pomezí stimulancií a psychedelik.

Účinky extáze

MDMA se užívá především kvůli navození euforické nálady a rozpuštění společenských zábran. Uživatelé běžně popisují pocity štěstí, lásky a sounáležitosti s ostatními. Z těchto důvodů se v současné době zkoumá její terapeutický potenciál.

Ve větších dávkách může způsobovat tzv. pseudohalucinace, zvýšené vnímání barev a zvuků.

Co se týče tělesných účinků, tak k těm patří např. křeče v čelistech a napětí kosterního svalstva. Uživatelé mají rozšířené zorničky a v některých případech mají problémy se vymočit. Rovněž dochází ke vzrůstu tepové frekvence a tělesné teploty. Uživatelé jsou celkově stimulovaní, nemají chuť k jídlu, mají sníženou potřebu spánku.

Nástup účinku obvykle trvá mezi 30–60 minutami. Celková doba účinku je 3–4 hodiny. S nástupem účinku uživatel často cítí nevolnost, někdy se může dostavit zvracení. Přítomné mohou být rovněž úzkostné stavy aj. Běžně však tyto symptomy odezní a dostaví se euforický efekt.

Dávkování extáze

Dávkování se obvykle pohybuje mezi 50–150 mg.

V poslední době se na trhu objevují tablety extáze, které v sobě mají nebezpečné množství MDMA (200–300 mg). Jedná se o hazard především pro uživatele, kteří si nemohou ověřit složení látky.

V případě užití vždy berte v potaz svůj aktuální fyzický a psychický stav a pokud nemáte ověřený zdroj, užijte prvně menší množství látky a počkejte alespoň 60 minut. Vyhnete se tak zbytečnému předávkování.

Způsoby užití extáze

Obvykle se užívá orálně či šňupáním.

Zdravotní rizika extáze

Mezi jednu z nejzávažnějších komplikací při užití MDMA patří hypertemie, tedy přehřátí organismu. K tomu může dojít relativně snadno, obzvláště při vyšších dávkách či nadměrné tělesné aktivitě. Riziko hypertemie zvyšuje rovněž opakované užití či nedostatečná konzumace tekutin. Přehřátí může vést ke zkolabování organismu.

Na černém trhu se MDMA často míchá s jinými deriváty amfetaminů. Riziko spočívá především v tom, že uživatel si nemůže být jistý, jaké látky tablety obsahují, což může vést k vážným zdravotním důsledkům.

Jisté riziko představuje i vznik psychické závislosti.

Při vyšších dávkách či u nevhodných kombinací se může dostavit život ohrožující serotoninový syndrom.

Užití MDMA by se měli vyhnout uživatelé antidepresiv, především inhibitoru MAO. Existuje totiž velmi vysoké riziko rozvoje serotoninového syndromu, který může být fatální. Užití MDMA rovněž může zhoršit průběh léčby.

Obecně by se užívání MDMA měli vyhnout lidé, kteří trpí psychickými problémy.

MDMA poškozuje serotogenní nervová zakončení, což se u uživatelů projevuje nejčastěji poklesem nálady 1–3 dny po užití. Tyto stavy se obecně nazývají “dojezdy“.

Časté užívání může vést k rozvoji depresivních či úzkostných stavů. Rovněž dochází ke zhoršení paměti a pozornosti.

Snížení rizik při užití

- Začněte s menší dávkou a sledujte účinky

- Vyhněte se šňupání bankovkou (je na nich řada nečistot a bakterií)

- Mějte vlastní šňupátko a s nikým ho nesdílejte (omezíte riziko přenosu nemocí)

- Při tanci dělejte pravidelné pauzy

- Pijte dostatek vody (0,3–0,5 litru za hodinu) - vhodnější než voda jsou izotonické nápoje. Rovněž se  ale vyhněte přehnanému zavodňování.

- Pravidelně odpočívejte a choďte na čerstvý vzduch

- Nekombinujte s jinými látkami včetně alkoholu a léků

- Mějte u sebe žvýkačky na zmírnění napětí v čelistech

- Mějte na vědomí, že v droze mohou být přimíchané zcela jiné látky

- Starejte se o své kamarády a v případě potřeby volejte 155

- Následující dny po užití MDMA si dopřejte volno a dodržujte klidový režim. Doplňujte vitamíny a další potřebné látky

Nebezpečné kombinace a příměsi

Jakákoliv kombinace MDMA s dalšími látkami se nedoporučuje. MDMA je nebezpečné kombinovat především s léky (tramadol, antidepresiva), alkoholem, opioidy a dxm. Celkový výčet kombinací a jejich bezpečnost naleznete zde. Tabulka je však pouze orientační, někdy i Low Risk kombinace nemusí někomu sednout, záleží na mnoha individuálních faktorech.

V extázi i MDMA se často nacházejí příměsi, které mohou být různého původu a účinky látky se tak stanou více nepředvídatelné a nebezpečné. Může se jednat například o kofein, ketamin, pervitin nebo i méně známé syntetické látky. Na internetu jsou k dispozici databáze, které zveřejňují výsledky testování různých substancí. Jde například o DrugsDataPillreportsCheckitDrugchecking. Uživatel si zde může vyhledat látku např. podle toho, jak tableta vypadá. Nicméně je třeba si uvědomit, že při výrobě tablet někdy dochází k padělání vzhledu a dvě stejně vypadající tablety tedy nemusejí obsahovat stejné látky. 

Detekce v těle

MDMA (extáze)

 vlasy

 podle délky vlasů až 90 dní 

 sliny

 cca 24 hodin

 krev

 cca 24 hodin

 moč

 jednorázové užití

 pravidelné užívání 

 

 1-3 dny

 3-5 dní

Více o testování na přítomnost návykových látek zde.

 

Zdroje:

European Monitoring Center for Drugs and Drug Addiction (EMCDDA), 2003, Risk Assessments, Report on the risk assessment of PMMA in the framework of the joint action on new synthetic drugs,  Office for Official Publications of the European Communities, Luxembourg.

European Monitoring Center for Drugs and Drug Addiction (EMCDDA), 2016, Recent changes in Europe‘s MDMA/ecstasy market, EMCDDA Rapid Communication, Publications Office of the European Union, Luxembourg.

Kalina et al.: Drogy a drogové závislosti, 2003, Úřad vlády ČR

https://wiki.tripsit.me/wiki/MDMA

 

Článek pouze obecně shrnuje dostupné informace, konkrétní případy se mohou lišit. Vždy doporučujeme jejich individuální konzultaci.

Aktualizováno: únor 2024

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality